Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 09:49:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wiosennny sezon łowiecki 2023  (Przeczytany 17303 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 497
    • Probusy
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #60 dnia: 26 Stycznia 2023, 11:12:09 »
Świetne monety zwłaszcza Probus z Ticinum.Piekne zdobienie tarczy dwoma rzędami żołnierzy( jeden z aspektów bogatego mennictwa cesarza to własnie zdobienia tarcz) no i oczywiście pełna klata bez Pectoral Aegis i Balteusa. Gratuluję

Pozdrawiam Maciej

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #61 dnia: 26 Stycznia 2023, 13:04:45 »
Hej, dziękuję za miłe słowa. Jak to można fajne sztuki upolować jeżeli wejdzie się głębiej w temat :) odrazu się dokształciłem odnośnie Pectoral aegis i balteusa. Faktycznie praktycznie wszystkie popiersia na Probuscoins.net monet RIC 366 mają na piersi Pectoral aegis albo balteusa.
Zacne monety kolegi Digenis, Probusa wystarczy uwolnić od zieleni i będzie idealny, gratuluję. Wszystkim dobrego dnia.

Właśnie nie mam doświadczenia czyścicielskiego więc nie będę przy niej dłubał raczej. Myślę że ta zieleń nie jest agresywan i raczej nie ma pod nią kraterów. Powiem ze tez uroku monecie trochę chyba dodaje, choć fajnie byłoby ja zobaczyć ładnie wyczyszczoną.
« Ostatnia zmiana: 26 Stycznia 2023, 15:46:31 wysłana przez digenis »

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #62 dnia: 26 Stycznia 2023, 18:25:34 »

Właśnie nie mam doświadczenia czyścicielskiego więc nie będę przy niej dłubał raczej. Myślę że ta zieleń nie jest agresywan i raczej nie ma pod nią kraterów. Powiem ze tez uroku monecie trochę chyba dodaje, choć fajnie byłoby ja zobaczyć ładnie wyczyszczoną.

Gratuluję pięknych monet, ładnie się prezentują , ja też bym zostawił tak jak jest, ten grynszpan wygląda na bardzo twardy, co było miękkiego już zostało zdjęte.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 131
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #63 dnia: 27 Stycznia 2023, 10:31:17 »

Jako, że jesteśmy w temacie Probusa pochwalę się nowym nabytkiem. W monecie zauroczyło mnie popiersie z genialnymi szczegółami i tarczą przedstawiająca żołnierzy z okrągłymi tarczami i jakby ustawionych w okrąg? Nie jestem pewien. Na Probuscoins.fr nie znalazłem awersu z taką tarcza pod numerem Ric 366.

Probus m. Ticinum, 277-278, Issue 3, officina 6, obv. VIRTVS PROBI AVG Radiated, helmeted and cuirassed bust of Probus left, seen from 3/4 forward, a spear on the right shoulder and a shield covering the left shoulder (shield with two rows of solidier holding round shields?)

Gratulacje. Ładna sztuka. Jeśli nie umiesz czyścić, to nie zabieraj się sam za usuwanie tego grynszpanu. Nie wygląda na aktywny, więc nie będzie szkodził monecie. Ale moim zdaniem moneta ładniej prezentowałaby się bez niego, więc ja bym go usunął z pomocą doświadczonego konserwatora. Co do tarczy: tak, to dość często występująca na monetach z 3-6 emisji Ticinum dekoracja tarczy w postaci dwóch rzędów żołnierzy z tarczami. W zależności od talentu rytownika stempli na niektórych monetach detale tarczy wyglądają lepiej, a na innych monetach widzimy tylko kropki. Zamieszczam kilka przykładów z mojej kolekcji:

https://colleconline.com/en/items/125708/coins-ancient-to-romans-imperial-and-republican-probus-ric-361-sold
https://colleconline.com/en/items/125697/coins-ancient-to-romans-imperial-and-republican-probus-ric-351-sold
https://colleconline.com/en/items/190960/coins-ancient-to-romans-imperial-and-republican-probus-ric-539var-unique-sold
https://colleconline.com/en/items/125733/coins-ancient-to-romans-imperial-and-republican-probus-ric-376-e1-bust-sold
https://colleconline.com/en/items/125743/coins-ancient-to-romans-imperial-and-republican-probus-ric-383-sold
https://colleconline.com/en/items/227049/coins-ancient-to-romans-imperial-and-republican-probus-ric-518-pax-avg-sold


W mennicy w Kyzikos ten sam motyw żołnierzy z tarczami jako dekoracja tarczy jest przedstawiany nieco inaczej:

https://colleconline.com/en/items/223640/coins-ancient-to-romans-imperial-and-republican-probus-ric-904-officina-1-shield-decorated-with-rows-of-soldiers-with-shields-reserved

Tego typu dekorowane tarcze z Kyzikos są znacznie rzadsze niż te z Ticinum.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #64 dnia: 29 Stycznia 2023, 20:43:57 »
Dzisiejszy zakup wraz z wieczornym pozdrowieniem. Niezwykle satysfakcjonujący denar Lucjusza Werusa. Nie będę ukrywał, że jestem dumny z włączenia go do swojej kolekcji.
« Ostatnia zmiana: 29 Stycznia 2023, 20:46:08 wysłana przez Luca Romano »
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #65 dnia: 06 Lutego 2023, 11:54:45 »
Postanowiłem wczoraj uzupełnić moją "kolekcję tyranów" o absolutnie pierwszych przedstawicieli rzymskich. Co drodzy Koledzy o tym sądzą?
😄😄😄
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #66 dnia: 13 Lutego 2023, 12:08:59 »
Postanowiłem wczoraj uzupełnić moją "kolekcję tyranów" o absolutnie pierwszych przedstawicieli rzymskich. Co drodzy Koledzy o tym sądzą?
😄😄😄

Gdzieś mi w nawałnicy powiadomień z innych wątków umknęły pańskie nabytki. Kwadransik sympatyczny, z niezłym detalem, choć nie przepadam za zielenią. Natomiast cesarzowa bardzo korzystnie wyszła na tym portrecie. Wiadomo, krążek mógłby być większy, rewers ciut lepszy, ale według mnie wygląda bardzo ładnie, co nie jest regułą (patrząc chociażby na typy z ostrzejszymi, prawdopodobnie bardziej realistycznymi, syryjskimi rysami). Miłe dla oka monetki.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #67 dnia: 13 Lutego 2023, 15:49:10 »
Przyłącze się do opinii Kolegi Luca, przyjemny kwadrans a i Julia Domna z Hilaritas cieszy oko. Może kilka słów na ich temat? Okoliczności polowania, dlaczego akurat te monety, skąd taki rozstrzał na łowisku? Warto dołączyć do Starożytników. W cenie Mieszka i Dąbrówki 1966 można już całkiem ładne rzymy ustrzelić. Ostrzegam jednak, antyk wciąga ;) a zbierać można np owady (pszczoły, cykady, muchy), ptaki (głównie orły i pawie), ssaki (od psa do słonia, ale i delfin można dorwać), ryby (głównie jesiotry), miksy (koziorożce, centaury i inne), kobiety wszelkiej maści, mężczyzn od herosów do śmiertelników, personifikacje, bogów i boginek. Dla ludzi z większym portfelem dostępne są monety z architektura (świątynie, kolumny, mosty, a nawet latarnia morska na Pharos). Długo by można wymieniać, bogactwo możliwości jest tu przeobfite ;)

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #68 dnia: 13 Lutego 2023, 16:52:20 »
Postanowiłem wczoraj uzupełnić moją "kolekcję tyranów" o absolutnie pierwszych przedstawicieli rzymskich. Co drodzy Koledzy o tym sądzą?
😄😄😄
Gratulacje, kwadrans Kaliguli bardzo ładny, denarek Julii, choć popularny też urzeka warsztatem wykonania portretu. Myśle, że kol.harpsycho zaznał wszystkiego, czego dostarcza numizmatyka kolekcjonerowi tego formatu :), w końcu jest ojcem założycielem tego forum  :-*.

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #69 dnia: 13 Lutego 2023, 18:08:42 »
Zastanawiam się tylko, czy Kaligula aby na pewno był tyranem???
Dziś zapewne uznalibyśmy go za ekscentrycznego wizjonera i celebrytę, nowatora w segmencie luksusowego transportu osób (statki z jeziora Nemi), nieugiętego pacyfistę (muszelki zamiast łupów) oraz światłego reformatora politycznego (Incitatus)...!!!

ZM

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #70 dnia: 13 Lutego 2023, 19:20:19 »
Kolega harpsycho pozwolił sobie na żart ze słynnej Tyrant Collection, gdzie z tego co pamiętam, kluczem doboru eksponatów jest umieszczenie podobizny władcy = a zatem tyrana na monecie ;) tyranem w tym ujęciu jest bowiem każdy kto uważa że może sportretować się na monecie. Czy jakoś tak.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #71 dnia: 14 Lutego 2023, 15:14:19 »
To i ja się pochwalę... ;)
As Oktawiana w sympatycznej pustynnej patynce, wybity w 7 roku p.n.e. w Rzymie.
RIC I 435

Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #72 dnia: 14 Lutego 2023, 15:18:07 »
Siglos Achemenidów
TYP IV C.
Artaxerxes II - Dariusz III 375 - 336 p.n.e.
Mennica w Sardes
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #73 dnia: 14 Lutego 2023, 15:22:55 »
I dirhem krzyżowców wybity w Akkce. Dzięki uprzejmości kolegów z FAC wstawiam fotki z tłumaczeniem legendy. :)
Dirhemy te są dosyć ciekawe, bo przez nie wybuchła dosyć głośna awantura w katolickim świecie.
Mianowicie legat papieski Odo z Châteauroux dowiedział się, że krzyżowcy biją monety z imieniem proroka Mahometa, i doniósł o tym papieżowi Innocentowi IV.
Papież niezbyt zadowolony tym faktem, zakazał ich bicia i nałożył anatemę na tych, którzy dopuścili się tego czynu, mimo tego krzyżowcy nadal kontynuowali ten proceder, najwyraźniej zysk był ważniejszy od przykazów papieża...  :scyth:
 
« Ostatnia zmiana: 15 Lutego 2023, 16:50:14 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #74 dnia: 14 Lutego 2023, 15:28:38 »
Asik w porządeczku, zwłaszcza, jeśli kupiony w dobrej cenie. Ciekawy i sympatycznie zachowany portret. Na siglosach się nie znam zbytnio, szkoda, że ten król nie ma nieco więcej detalu, ale ostatecznie i tak sporo widać. Chyba, że to jakaś bardzo rzadka odmiana i nie doceniłem, to pardon. Dirhem bardzo fajny podobnie jak cały ten zestaw.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

 

R E K L A M A
aukcja monet