Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:56:54

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wiosennny sezon łowiecki 2023  (Przeczytany 17125 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #120 dnia: 14 Marca 2023, 17:45:32 »
Dzień dobry. Dzisiaj odebrana. Karakalla, brąz prowincjonalny, waga 16.7g.Tak naprawdę kupiony pod wpływem chwili, spodobał mi się portret cesarza.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #121 dnia: 14 Marca 2023, 18:31:26 »
Ładna Serdica, coś w tym stylu: https://www.acsearch.info/search.html?id=1844842
« Ostatnia zmiana: 14 Marca 2023, 18:38:06 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #122 dnia: 14 Marca 2023, 21:10:02 »
Dobry przykład monety wyślizganej a wciąż sympatycznej, co w połączeniu z miłą dla dłoni wagą na pewno daje satysfakcję.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #123 dnia: 14 Marca 2023, 21:24:55 »
Dobry przykład monety wyślizganej a wciąż sympatycznej, co w połączeniu z miłą dla dłoni wagą na pewno daje satysfakcję.
To prawda. Niestety brązy prowincjonalne w stanach pierwszych, są  równie drogie jak te imperialne. Pozostaje mi czasami ulec pokusie i kupić wytartego grubaska....

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #124 dnia: 14 Marca 2023, 22:37:50 »
Dobry przykład monety wyślizganej a wciąż sympatycznej, co w połączeniu z miłą dla dłoni wagą na pewno daje satysfakcję.
To prawda. Niestety brązy prowincjonalne w stanach pierwszych, są  równie drogie jak te imperialne. Pozostaje mi czasami ulec pokusie i kupić wytartego grubaska....

Duże brązy prowincjonalne w stanach powiedzmy pierwszych są często droższe niż duże brązy imperialne, przy czym nie mam tu na myśli medalionów prowincjonalnych, bo ceny tych to często prawdziwy kosmos.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #125 dnia: 16 Marca 2023, 21:11:36 »
Dobry wieczór. Dzisiaj odebrana, nie stać mnie na Vetranio, z rewersem HOC  SIGNO VICTOR ERIS, kupiłem Konstancjusza II,

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #126 dnia: 16 Marca 2023, 21:16:55 »
Też jak narazie odpuściłem Vetranio z HOC SIGNO. Przyznam, że Kolega zaprezentował bardzo ładnego Konstancjusza II z HOC SIGNO. Super historyczne przesłanie, gratuluję :) dla mniej obeznanych Kolegów i Koleżanek można zwrócić uwagę na ujęcie na rewersie Konstancjusza z labarum, któremu nakłada wieniec Wiktoria. Jest to wprawdzie dość typowy ale ciekawy miks przedstawienia chrześcijańskiego i pogańskiego. Jak zauważył Kolega takie monety były bite również dla Vetraniona. Z kolei na monetach Magnencjusza, który był uzurpatorem mniej więcej wtedy gdy Vetranio, nie znalazłem analogicznej legendy. Co ciekawe chociaż był on poganinem,  w jego mennictwie również występowała symbolika chrześcijańska. Poniżej dawny nabytek, ale warto pokazać Vetranio z labarum.
« Ostatnia zmiana: 16 Marca 2023, 21:43:23 wysłana przez digenis »

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #127 dnia: 17 Marca 2023, 13:14:04 »
Dzień dobry. Dzisiaj odebrane. Pytanie do kolegów,, którą z tych trzech monet zostawili byście w swojej kolekcji? Pozdrawiam.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #128 dnia: 17 Marca 2023, 15:14:31 »
Dzień dobry. Dzisiaj odebrane. Pytanie do kolegów,, którą z tych trzech monet zostawili byście w swojej kolekcji? Pozdrawiam.

Gdybym miał wybierac z tych trzech to zdecydowanie Salus Public

Pozdrawiam Maciej

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #129 dnia: 17 Marca 2023, 15:41:17 »
Też wybrałbym SALVS PVBLICA, awers i rewers są w podobnym stanie ;)

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #130 dnia: 23 Marca 2023, 10:53:42 »
Wszystkie nie są takie słabe, ale jeśli miałbym zostawić jedną , to tak samo jak Koledzy, zostawiłbym SALVS PVBLICA ( VIRTVS PROBI był chyba lekko rzeźbiony).
« Ostatnia zmiana: 23 Marca 2023, 11:00:14 wysłana przez Ebenezer Cooke »

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #131 dnia: 23 Marca 2023, 13:55:25 »
Dzień dobry. Dzisiaj odebrane. Pytanie do kolegów,, którą z tych trzech monet zostawili byście w swojej kolekcji? Pozdrawiam.
Wszystkie 3,lub ta ktorej Panu typologicznie brakuje. Przecietne stany, ktore nie sa najgorsze i spokojnie moga czekac na piekne egzemplarze.
Zostawilbym Virtvsa oraz Salvs

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #132 dnia: 04 Kwietnia 2023, 19:12:24 »
5 Dobrych Cesarzy w sestercach 4/5. Najtrudniejszy Nerva (wcale nie bez nervów i po długich polowaniach) już w moich rękach. Na razie zdjęcie nieartystyczne, bo jeszcze ciepły, a właściwie jeszcze zimny (po transporcie).

W pewnym momencie myślałem, że z uwagi na sytuację na rynku sesterców (czy nawet dużych imperialnych brązów w ogóle), których coraz wyższe ceny są odwrotnie skorelowane z jakością, nie uda mi się znaleźć wymarzonej sztuki a wymagania były dość spore, bo nie tylko zależało mi na zdrowym, szerokim krążku o możliwie najwyższej wadze (sesterce Nervy potrafią pięknie zbliżać się do 30g a różnica tych kilku, nawet 8/10, gramów jest w ręce przyjemnie wyczuwalna), ale obok pełnej czytelności także na urzekającym mnie stylu portretu (mam złożone oczekiwania artystyczne).

Co ciekawe, choć nie mam dla niego wyraźnie potwierdzonej proweniencji, to moneta miała być kupiona w 1965 roku a zatem przeleżała być może spokojnie niemal 50 lat, co teoretycznie mogłaby potwierdzać patyna.

Życzę kolegom, żeby możliwie jak najwięcej paczek z zakupami dotarło do Was przed Świętami, bo myślę, że trochę łowów ostatnio mogło mieć miejsce ;)

Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #133 dnia: 04 Kwietnia 2023, 21:13:36 »
5 Dobrych Cesarzy w sestercach 4/5. Najtrudniejszy Nerva (wcale nie bez nervów i po długich polowaniach) już w moich rękach. Na razie zdjęcie nieartystyczne, bo jeszcze ciepły, a właściwie jeszcze zimny (po transporcie).

W pewnym momencie myślałem, że z uwagi na sytuację na rynku sesterców (czy nawet dużych imperialnych brązów w ogóle), których coraz wyższe ceny są odwrotnie skorelowane z jakością, nie uda mi się znaleźć wymarzonej sztuki a wymagania były dość spore, bo nie tylko zależało mi na zdrowym, szerokim krążku o możliwie najwyższej wadze (sesterce Nervy potrafią pięknie zbliżać się do 30g a różnica tych kilku, nawet 8/10, gramów jest w ręce przyjemnie wyczuwalna), ale obok pełnej czytelności także na urzekającym mnie stylu portretu (mam złożone oczekiwania artystyczne).

Co ciekawe, choć nie mam dla niego wyraźnie potwierdzonej proweniencji, to moneta miała być kupiona w 1965 roku a zatem przeleżała być może spokojnie niemal 50 lat, co teoretycznie mogłaby potwierdzać patyna.

Życzę kolegom, żeby możliwie jak najwięcej paczek z zakupami dotarło do Was przed Świętami, bo myślę, że trochę łowów ostatnio mogło mieć miejsce ;)


Wow... co tu dużo mówić. Portret arcyciekawy, słuszny rozmiar i waga... moneta po prostu mega! :)
Ma kolega już jakieś plany, co po skompletowaniu dobrych cesarzy?

Ps: jeszcze takie pytanie - będzie filmik z tym sestercem? :-X :-X :-X
Pozdrawiam
Karol

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #134 dnia: 04 Kwietnia 2023, 21:36:02 »
5 Dobrych Cesarzy w sestercach 4/5. Najtrudniejszy Nerva (wcale nie bez nervów i po długich polowaniach) już w moich rękach. Na razie zdjęcie nieartystyczne, bo jeszcze ciepły, a właściwie jeszcze zimny (po transporcie).

W pewnym momencie myślałem, że z uwagi na sytuację na rynku sesterców (czy nawet dużych imperialnych brązów w ogóle), których coraz wyższe ceny są odwrotnie skorelowane z jakością, nie uda mi się znaleźć wymarzonej sztuki a wymagania były dość spore, bo nie tylko zależało mi na zdrowym, szerokim krążku o możliwie najwyższej wadze (sesterce Nervy potrafią pięknie zbliżać się do 30g a różnica tych kilku, nawet 8/10, gramów jest w ręce przyjemnie wyczuwalna), ale obok pełnej czytelności także na urzekającym mnie stylu portretu (mam złożone oczekiwania artystyczne).

Co ciekawe, choć nie mam dla niego wyraźnie potwierdzonej proweniencji, to moneta miała być kupiona w 1965 roku a zatem przeleżała być może spokojnie niemal 50 lat, co teoretycznie mogłaby potwierdzać patyna.

Życzę kolegom, żeby możliwie jak najwięcej paczek z zakupami dotarło do Was przed Świętami, bo myślę, że trochę łowów ostatnio mogło mieć miejsce ;)


Wow... co tu dużo mówić. Portret arcyciekawy, słuszny rozmiar i waga... moneta po prostu mega! :)
Ma kolega już jakieś plany, co po skompletowaniu dobrych cesarzy?

Ps: jeszcze takie pytanie - będzie filmik z tym sestercem? :-X :-X :-X

Myślę, że można pokusić się o stwierdzenie, że nawet wyidealizowany i z pewnością odmłodzony. Zwłaszcza patrząc na notowania ówczesnych bukmacherów, niechętnie przyjmujących zakłady na krótkie rządy (z racji wieku Nervy). Dziękuję za dobre słowo. Jakże miło mi widzieć pytanie o filmik, bo wskazuje to jednoznaczenie na pamięć o moich wcześniejszych publikacjach. Z pewnością filmik się pojawi i to może nawet niedługo ;)

W kwestii planów, to są one wciąż podobne, mianowicie sukcesywna rozbudowa trzonu kolekcji z Trajanem na czele, wzbogacanie panowań 5 Dobrych Cesarzy o kolejne typy i nominały i spokojniejsze, acz sukcesywane, poszerzanie zbioru o Flawiuszy i pozostałych Antoninów czy Sewerów wraz z małżonkami. W bólach zawężam sobie te ramy dla poszukiwanych walorów i na pewno nie odmówię sobie innyc egzemplarzy z okresu pryncypatu do, powiedzmy, połowy III w. Starając się nie zachorować na probusizm i tak zapadłem na sestercyzm (z powikłaniami), więc będzie jeszcze ciężej, natomiast nie ukrywam, że po zakupach kilku poważniejszych brązów, chętnie, w cenie jednego z nich, nabyłbym garść denarów ;) Ale staram się też nie iść w ilość, więc paradoksalnie dolegliwości powodowane przez sestercyzm mi w tym "pomagają".
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

 

R E K L A M A
aukcja monet