Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:50:36

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wiosennny sezon łowiecki 2023  (Przeczytany 17126 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #225 dnia: 15 Maja 2023, 16:02:51 »
Wszystkie monety bardzo piękne, ale "maleństwo" zdecydowanie najmilsze memu sercu!!!  ;D
Sam się kiedyś na coś takiego skusiłem: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,7975.msg56644.html#msg56644 - ach, te detale...
ZM

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #226 dnia: 16 Maja 2023, 19:35:01 »
Pokażę ostatnią monetkę z serii sestercowych zdobyczy, na którą czekałem.

Philip I Arab, sestertius, mint Rome, 248 ad., obv. IMP M IVL PHILIPPVS AVG, laureate, draped and cuirassed bust right, rev. FELICITAS TEMP S-C, Felicitas standing left with caduceus and cornucopiae, 20,72 g, RIC 169a, Cohen 44, Sear 8992.

Sesterc Filipa I Araba z mennicy Rzym, wybity w 248 r.n.e. Tytulatura awersu IMP M IVL PHILIPPVS AVG, popiersie cesarza w wieńcu i zbroi w prawo. Na rewersie legenda FELICITAS TEMP oraz litery S-C i przedstawienie Felicitas, trzymającej  kaduceusz i róg obfitości. Ładna moim zdaniem i duża jak na sesterce III wieku moneta, z przyjemną patyną i bardzo ładnymi szczegółami portretu jak i rewersu. Nieco tlenków nie dodaje jej może uroku, ale myślę, że moneta pomimo tego trzyma poziom.

Felicitas była personifikacją szczęcia i pomyślności. W zestawieniu z tą legendą, rewers odnosi się do szczęśliwych czasów, które zapewne gwarantować miało panowanie Filipa I Araba. Według W. Kaczanowicza legendy monetarne Filipa I Araba sugerowały nadzieję na szczęśliwy rozwój całęgo pańśtwa rzymskiego w powiązaniu z objęciem władzy przez nowego augusta (W. Kaczanowicz, Aspekty ideologiczne w rzymskim mennictwie lat 235-284 n.e., wyd. UŚ 1990, s. 44). W rzeczywistości owe szczęśliwe czasy dla Filipa i jego rodziny skończyły się w 249 r.n.e., kiedy to doszło do buntu wojsk pod wodzą Trajana Decjusza. Ostatnio pokazałem sesterce  Maksymina Traka (który został cesarzem po zamordowaniu Aleksandra Sewera i jego matki Julii Mamei) oraz Gordiana III (który cesarzem został dość przypadkowo w czasie buntu przeciwko Maksyminowi Trakowi, a panował początkowo jako cezar u boku Pupiena i Balbina, zaś rządy "samodzielne" objął po ich zamordowaniu przez gwardię pretoriańską). Filip I Arab z kolei do władzy doszedł po śmierci Gordiana, który zginął w bitwie lub został zamordowany w wyniku spisku w czasie kampanii perskiej w 244 r.n.e. Do kompletu brakuje mi niestety sesterców Pupiena i Balbina oraz Gordiana I i II, ale to już droższa zabawa, zwłaszcza Gordianowie I i II oraz Pupien. Nie mniej jednak te krótkie i zmieniające się w tragicznych okolicznościach panowania można uznać za otwarcie tzw. Kryzysu III wieku w Cesarstwie Rzymskim.

Thorgal76

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #227 dnia: 16 Maja 2023, 20:05:32 »
No to i ja się pochwalę swoimi najnowszymi nabytkami. Sześć prowincjonalnych tetradrachm z Aleksandrii. cztery Nerona i po jednej Wespazjana i Tytusa. Pewnie nie są w najpiękniejszych stanach, ale mnie urzekły, swoją drogą te prowincjonalne tetradrachmy, didrachmy i drachmy to fascynujący temat. Moja kolekcja miała być niewielką rzeczką, ale jak to woda, żywioł, nie zna umiaru i granic... Ups można tylko 5 załączników, to Tytus zostaje na przyszłość.
 
75949_75949-1_c.jpgWiosennny sezon łowiecki 2023
 
75932_75932-1_c.jpgWiosennny sezon łowiecki 2023
 
75936_75936-1_c.jpgWiosennny sezon łowiecki 2023
 
75961_75961-1_c.jpgWiosennny sezon łowiecki 2023
 
42921_42921_c.jpgWiosennny sezon łowiecki 2023



Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #228 dnia: 16 Maja 2023, 20:09:05 »
Pokażę ostatnią monetkę z serii sestercowych zdobyczy, na którą czekałem.

Philip I Arab, sestertius, mint Rome, 248 ad., obv. IMP M IVL PHILIPPVS AVG, laureate, draped and cuirassed bust right, rev. FELICITAS TEMP S-C, Felicitas standing left with caduceus and cornucopiae, 20,72 g, RIC 169a, Cohen 44, Sear 8992.

Sesterc Filipa I Araba z mennicy Rzym, wybity w 248 r.n.e. Tytulatura awersu IMP M IVL PHILIPPVS AVG, popiersie cesarza w wieńcu i zbroi w prawo. Na rewersie legenda FELICITAS TEMP oraz litery S-C i przedstawienie Felicitas, trzymającej  kaduceusz i róg obfitości. Ładna moim zdaniem i duża jak na sesterce III wieku moneta, z przyjemną patyną i bardzo ładnymi szczegółami portretu jak i rewersu. Nieco tlenków nie dodaje jej może uroku, ale myślę, że moneta pomimo tego trzyma poziom.

Felicitas była personifikacją szczęcia i pomyślności. W zestawieniu z tą legendą, rewers odnosi się do szczęśliwych czasów, które zapewne gwarantować miało panowanie Filipa I Araba. Według W. Kaczanowicza legendy monetarne Filipa I Araba sugerowały nadzieję na szczęśliwy rozwój całęgo pańśtwa rzymskiego w powiązaniu z objęciem władzy przez nowego augusta (W. Kaczanowicz, Aspekty ideologiczne w rzymskim mennictwie lat 235-284 n.e., wyd. UŚ 1990, s. 44). W rzeczywistości owe szczęśliwe czasy dla Filipa i jego rodziny skończyły się w 249 r.n.e., kiedy to doszło do buntu wojsk pod wodzą Trajana Decjusza. Ostatnio pokazałem sesterce  Maksymina Traka (który został cesarzem po zamordowaniu Aleksandra Sewera i jego matki Julii Mamei) oraz Gordiana III (który cesarzem został dość przypadkowo w czasie buntu przeciwko Maksyminowi Trakowi, a panował początkowo jako cezar u boku Pupiena i Balbina, zaś rządy "samodzielne" objął po ich zamordowaniu przez gwardię pretoriańską). Filip I Arab z kolei do władzy doszedł po śmierci Gordiana, który zginął w bitwie lub został zamordowany w wyniku spisku w czasie kampanii perskiej w 244 r.n.e. Do kompletu brakuje mi niestety sesterców Pupiena i Balbina oraz Gordiana I i II, ale to już droższa zabawa, zwłaszcza Gordianowie I i II oraz Pupien. Nie mniej jednak te krótkie i zmieniające się w tragicznych okolicznościach panowania można uznać za otwarcie tzw. Kryzysu III wieku w Cesarstwie Rzymskim.

Można powiedzieć, że częstotlowość pojawiania się legendy FELICITAS TEMPORUM (potem też dodatkowo z reparatio ale i wiele propagandowych pax, concordii etc.) była często odwrotnie skorelowana z rzeczywistym poziomem szczęśliwości :P Trzymam kciuki za uzupełnienie zestawu o trudniejsze sztuki, ale i ten Czerwona Twarz sympatyczny ;)
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #229 dnia: 16 Maja 2023, 20:33:37 »
Dzięki za miłe słowa!
A czy pokzazłby go Kolega te follisy w zestawieniu z sestercem albo antoninianem, tak żeby można ocenić wielkość.
Oczywiście wstawię, ale bliżej weekendu bo teraz mam mase pracy...  :(
Co do wagi greka, to mój też waży mniej więcej tak jak egzemplarz kolegi Luca Romano.

Niesamowite, że coś tak mikroskopijnego (a mamy przecież i mniejsze frakcje) posiada naprawdę dość szczegółowe przedstawienia i jest w ręce czymś więcej niż okruszkiem metalu.
Oj tak... z tych frakcji obola mam super cienkiego (praktycznie jak kartka papieru)  bitego jednostronnie tetartemoriona z bykiem... niestety monetka jest pęknięta w paru miejscach i boję się ją wyciągać z holderu, bo może się rozpaść. Zastanawiałam się nawet ostatnio czy nie oddać jej do jubilera do naprawy, żeby ją trochę posklejał/polutował, bo drobina jest ciekawa i całkiem rzadka, a chciałbym ją wziąć bez strachu do ręki. :P
Co koledzy sądzą o takiej ingerencji?

W wolnej chwili spróbuje jej też zrobić zdjęcia...



Ps: fajowe te tetry i Filipek.  :)
« Ostatnia zmiana: 17 Maja 2023, 10:02:55 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #230 dnia: 22 Maja 2023, 15:49:07 »
Tak jak obiecałem wstawiam fotki.  ;)
Follisy w zestawieniu z sestercem i hemiobolem:
 
123.jpgWiosennny sezon łowiecki 2023




I ten nieszczęsny tetartemorion... pęknięty w paru miejscach. :(
 
tetartemorion.jpgWiosennny sezon łowiecki 2023

Zdjęcia na razie lipne, ale jeśli oddam go do naprawy i przebiegnie ona w miarę sprawnie to potem zrobię lepsze (bez holderu).
« Ostatnia zmiana: 22 Maja 2023, 15:58:17 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #231 dnia: 22 Maja 2023, 17:40:17 »
Tetartemorion faktycznia drobinka i spękany.Nie mniej jednak moneta w pełni czytelna i w mojej ocenie ingerencja w jej naprawe niosła by ryzyko utraty czytelności obrazu (niewątpliwie powstaną w tle w miejscach naprawy wypukłe linie)
Nawiasem pisząc taka naprawa to już porównywalne z załataniem dziury?,czy rozpatrywalne  jako inna kategoria.

pozdrawiam Maciej

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #232 dnia: 22 Maja 2023, 18:39:29 »
Dziękuję za zestawienie follisów z sestercem i hemiobolem. Przewaga średnicy po stronie Bizancjum, szkoda że nie utrzymali dłużej tego standardu wagowego. Tetartemorion przypomina nasze denarki z czasów Zygmunta II Augusta, grubość kartki papieru i malutka średnica. Podobnie jak Nosfer nie jestem pewien czy naprawa ma sens w jego przypadku. Pomijając ingerencję w monete to przy tak delikatnym i cienkim krążku wydaje mi się że będzie na nim widać lutowanie. Sam pewnie bym się nie zdecydował, ale widziałem kiedyś popękany brakteat jednostronny podklejony od strony rewersu (czystej w założeniu) kartonikiem. Działanie odwracalne a pozwalało na prezentację monety w całości. Nie spotkałem się raczej z lutowaniem takich monet, myślę że jeżeli dawałoby to pozytywne rezultaty to przy naszych maleństwach - denarach- byłoby to stosowane i występowałyby one w handlu po takich naprawach.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #233 dnia: 22 Maja 2023, 19:06:00 »
Wydaje mi się, że najwłaściwszą metodą ratowania tej popękanej monety jest pokrycie jej paraloidem B-72. Nie jestem zwolennikiem lakierowania monet, ale w takich przypadkach owszem
Pozdrawiam. zdzicho

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #234 dnia: 24 Maja 2023, 14:02:50 »
Moja najnowsza zdobycz (wraz z małą zagadką dla ciekawych...) tu: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9835.msg138964.html#msg138964

Zenon M.

PS. Odpowiedź na zagadkę już wczoraj się pojawiła, więc mogę i tu wkleić zdjęcie...
 
caracalla sol limes 2 red.JPGWiosennny sezon łowiecki 2023
« Ostatnia zmiana: 25 Maja 2023, 14:58:17 wysłana przez zenonmoj »

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #235 dnia: 25 Maja 2023, 12:30:56 »
Dzięki za cenne rady! :)
Nie wydaje mi się, by naprawa popękanej monety była równoznaczna z załataniem dziury. Po przez naprawę pęknięć zabezpieczamy monetę przed dalszymi uszkodzeniami, a przy usuwaniu dziury niszczymy w pewnym sensie jej historię, bo dziurę ktoś przecież zrobił umyślnie, by monete nosić na szyi (jako talizman/wisiorek etc).

Wydaje mi się, że najwłaściwszą metodą ratowania tej popękanej monety jest pokrycie jej paraloidem B-72. Nie jestem zwolennikiem lakierowania monet, ale w takich przypadkach owszem
Paraloid jak najbardziej kupię... spróbuje najpierw delikatnie skleić pod mikroskopem pęknięcia, a potem ją polakieruje. Bo bez klejenia w czasie malowania zapewne monetka rozpadnie się już kompletnie.
Pozdrawiam
Karol

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #236 dnia: 25 Maja 2023, 17:32:28 »
Naczekałem się na przesyłkę niemiłosiernie, toteż, z tej radości, że dotarł, wypada podzielić się zdjęciami. Tym bardziej, że ma to być walor egzemplifikacyjny. Sam typ (RIC 328) jakoś wybitnie ciekawy nie jest. Pod numerem 330 w RIC możemy spotkać też rozszerzoną odmianę legendy FELICT(AS) TEMPOR(VM).

Załączony sesterc Gordiana to dobry przykład zmian w parametrach tego nominału w III w.n.e. Jego starsze egzemplarze, jeszcze chociażby z okresu panowania 5 Dobrych Cesarzy, osiągały czasem niemal dwukrotnie większą wagę (tutaj 16.67g) i bywały nawet o kilka milimetrów szersze (tutaj 28,5/31,3 mm).

Ale oczywiście nie jest to najciekawsza cecha tego egzemplarza. Mamy na nim bowiem doskonałą egzemplifikacje skutków podwójnego bicia, i tradycyjnego przy tych metodach menniczych, przesunięcia krążka (dla mniej zorientowanych, o ile takowi czytają tego posta, chodzi o m.in. tę trójwymiarowość na nosie, ustach i podbródku cesarza czy przy niektórych literach).Co ważne, jest to sztuka z naprawdę sympatycznym detalem, co czyni ją egzemplarzem nie tylko ciekawym, ale też przyjemnym dla oka.

PS Można jeszcze, za sprawą braku patyny na części rewersu, pokazać na nim bliską pierwotnej kolorystykę i to jak przez lata orichalcum potrafi właśnie patynować. Przez dłuższą chwilę analizowałem jeszcze "leżące" "C" w FELICIT, ale nie odnalazłem podobnych egzemplarzy i raczej nie ma powodu, aby zdarzył się taki wariant. Zapewne pozostaje to jakiś skutek przesunięcia krążka podczas bicia.

PS2 Znowu wstrzeliłem się w koniec strony :P
« Ostatnia zmiana: 25 Maja 2023, 17:35:16 wysłana przez Luca Romano »
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Thorgal76

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #237 dnia: 25 Maja 2023, 20:58:45 »
A to moje nowe trzy sreberka już w nowych domkach... dwie tetry syryjskie i denarek

 
362DE9E7-BD06-497C-AC2D-FD09B4DAE6B1.jpgWiosennny sezon łowiecki 2023
 
7A33315D-F707-48BA-A0DE-0EE2C9527546.jpgWiosennny sezon łowiecki 2023

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #238 dnia: 26 Maja 2023, 11:03:36 »
Naczekałem się na przesyłkę niemiłosiernie, toteż, z tej radości, że dotarł, wypada podzielić się zdjęciami. Tym bardziej, że ma to być walor egzemplifikacyjny. Sam typ (RIC 328) jakoś wybitnie ciekawy nie jest. Pod numerem 330 w RIC możemy spotkać też rozszerzoną odmianę legendy FELICT(AS) TEMPOR(VM).
 

Sesterca już z Łukaszem dość dobrze omówiliśmy. Dodam tylko, że podobne przyjemne zdwojenia portretu na sestercach Gordiana III występują częściej. Z przechyloną literą C nie udało mi się znaleźć innej sztuki. Obstawiam, że jest ona wynikiem podwójnego bicia, pasowałby tam fragment kaduceusz. Może Koledzy coś dodadzą w tym temacie.

Bardzo ładnie prezentują się też tetry Kolegi Thorgal76 w kapslach quadrum. Zwłaszcza szczegóły portretów Nerona i Wespazjana są warte wyróżnienia, bo dość często na pojawiających się w handlu egzemplarzach są starte. Denarek Cezara ze słoniem to jedna z ikon numizmatyki antycznej. Mnie w tej monecie najbardziej podoba się przedstawienie Karnyks. Karnyks pojawia się wprawdzie na monetach Republiki ale jednak jest dość rzadkim motywem. Występuje on także najprawdopodobniej (może to też być łaska albo berlo z głową wilka/smoka) na monetach Trajana Decjusza z przedstawieniem Dacji. Poglądowo załaczam screan sesterca z sixbid, niestety nie mojego.
« Ostatnia zmiana: 26 Maja 2023, 11:05:43 wysłana przez digenis »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #239 dnia: 26 Maja 2023, 13:11:02 »
Monety zacne i pięknie zachowane. Gratuluję!
ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet