Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:00:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wiosennny sezon łowiecki 2023  (Przeczytany 17124 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #240 dnia: 26 Maja 2023, 15:36:02 »
A to moje nowe trzy sreberka już w nowych domkach... dwie tetry syryjskie i denarek

 
362DE9E7-BD06-497C-AC2D-FD09B4DAE6B1.jpgWiosennny sezon łowiecki 2023
 
7A33315D-F707-48BA-A0DE-0EE2C9527546.jpgWiosennny sezon łowiecki 2023


Wszystkie nie dość, że bardzo ładne, to jeszcze niezwykle "kultowe". Gratulacje. Korzystałem z tych kapsli (tylko wersji intercept, która moim zdaniem wyglądała trochę szlachetniej - "gliszowana" faktura zamiast "gąbki") do przechowywania mniejszej liczby bardzo drogich lustrzanek i wciąż mam sentyment do tego typu ekspozycji, choć jeśli ktoś ma możliwość trzymania walorów na tackach w szkatułce, to zawsze będę polecał takie przejście. Jeszcze raz podkreślę, jeśli ktoś ma możliwość ;) Świetne zakupy!

Naczekałem się na przesyłkę niemiłosiernie, toteż, z tej radości, że dotarł, wypada podzielić się zdjęciami. Tym bardziej, że ma to być walor egzemplifikacyjny. Sam typ (RIC 328) jakoś wybitnie ciekawy nie jest. Pod numerem 330 w RIC możemy spotkać też rozszerzoną odmianę legendy FELICT(AS) TEMPOR(VM).
 

Sesterca już z Łukaszem dość dobrze omówiliśmy. Dodam tylko, że podobne przyjemne zdwojenia portretu na sestercach Gordiana III występują częściej. Z przechyloną literą C nie udało mi się znaleźć innej sztuki. Obstawiam, że jest ona wynikiem podwójnego bicia, pasowałby tam fragment kaduceusz. Może Koledzy coś dodadzą w tym temacie.

Po zastosowaniu "marciniakowego warstwowania" (pozwolę sobie stworzyć taki termin, jeśli jeszcze nie ma innych udokumentowanych prekursorów). Ta koncepcja z kaduceuszem nie do końca mi pasuje. Bardziej, że to jedna z liter i po kształcie albo jedna z "T" albo "P" z koncówki. Będę się jeszcze wpatrywał w te miejsca niejednokrotnie, ale na razie zdaje się, że to może być wszystko i nic (przy tylko częściowo zachowanych śladach podwójnego bicia).

Monety zacne i pięknie zachowane. Gratuluję!
ZM

Jeśli dotyczyło to też mojej, to kłaniam się a jeśli tylko monet kolegi Thorgal76 to podpisuję się ;)
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #241 dnia: 26 Maja 2023, 17:19:44 »
... wszystkich, oprócz mojej... 😁
ZM

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #242 dnia: 26 Maja 2023, 17:37:44 »
... wszystkich, oprócz mojej... 😁
ZM

Och! Pardon. Umknął mi gdzieś w zalewie nowości.

Takim ciekawostkom się wybacza przecież nieco gorszy stan zachowania a ten Karakalla i tak wygląda bardzo dobrze ;) Jak najbardziej interesujący nabytek.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Thorgal76

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #243 dnia: 26 Maja 2023, 17:50:06 »

U mnie wygląda to tak (a kapsle w przyjemny sposób unifikują różne rozmiary i kolory monet, tworząc spójną kolekcję):


Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #244 dnia: 26 Maja 2023, 18:52:42 »

U mnie wygląda to tak (a kapsle w przyjemny sposób unifikują różne rozmiary i kolory monet, tworząc spójną kolekcję):

Och, to widzę, że kolega dość ekstrawagancko podchodzi do tematu. Po tych szufladkach spodziewałbym się karteczek z papieru czerpanego i braku kapsli, ale co kto lubi. Takie równe pudełeczka też coś w sobie mają. Antyku trzymać sobie w nich nie wyobrażam, ale lubię je. Bardzo przyjemnie ogląda się monety, mają ładnie zaokrąglone brzegi.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

balmora90

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #245 dnia: 26 Maja 2023, 23:00:12 »
Jest i pierwsza legionówka. Celowo nie napalałem się na jakieś wybitne stany, bo cały czas mam "traumę" jak sobie pomyślę o naszej rodzimej mennicy produkującej tęczowe patyny.
Co do brązu korci żeby jeszcze go gdzieś tam próbować polepszyć, ale poza lekkim moczeniem w destylowanej wodzie raczej nie będę dłubać

Thorgal76

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #246 dnia: 26 Maja 2023, 23:32:26 »
A mogę kolegę Balmora90 zapytać, gdzie Antoniusz została nabyty?

balmora90

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #247 dnia: 26 Maja 2023, 23:54:20 »
Kupiłem w belgijskim domu aukcyjnym

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #248 dnia: 27 Maja 2023, 06:22:04 »

U mnie wygląda to tak (a kapsle w przyjemny sposób unifikują różne rozmiary i kolory monet, tworząc spójną kolekcję):

I teraz już widać, do czego miały słuzyć te łacińskie sentencje. Ciekawie to wygląda.

Thorgal76

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #249 dnia: 27 Maja 2023, 11:16:04 »

U mnie wygląda to tak (a kapsle w przyjemny sposób unifikują różne rozmiary i kolory monet, tworząc spójną kolekcję):

I teraz już widać, do czego miały słuzyć te łacińskie sentencje. Ciekawie to wygląda.

Generalnie podział miał być na sześć części. Tylko problem jest z szóstą, syryjsją, Serwerów, bo nie mogę znaleźć żadnej sentencji o pieniądzach po łacinie z tego okresu...

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #250 dnia: 27 Maja 2023, 11:29:57 »

U mnie wygląda to tak (a kapsle w przyjemny sposób unifikują różne rozmiary i kolory monet, tworząc spójną kolekcję):
Nie dość, że monety piękne to jeszcze te szufladki dodają im uroku... sam myślałem ostatnio, żeby sobie takie puzderko sprawić.  :)

Jest i pierwsza legionówka. Celowo nie napalałem się na jakieś wybitne stany, bo cały czas mam "traumę" jak sobie pomyślę o naszej rodzimej mennicy produkującej tęczowe patyny.
Co do brązu korci żeby jeszcze go gdzieś tam próbować polepszyć, ale poza lekkim moczeniem w destylowanej wodzie raczej nie będę dłubać
Gratuluję!
W pełni się zgadzam z Panem, że lepiej nie napalać się na te denarki, bo różnie z ich oryginalnością bywa.
Pozdrawiam
Karol

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #251 dnia: 27 Maja 2023, 12:56:59 »

U mnie wygląda to tak (a kapsle w przyjemny sposób unifikują różne rozmiary i kolory monet, tworząc spójną kolekcję):

I teraz już widać, do czego miały słuzyć te łacińskie sentencje. Ciekawie to wygląda.

Generalnie podział miał być na sześć części. Tylko problem jest z szóstą, syryjsją, Serwerów, bo nie mogę znaleźć żadnej sentencji o pieniądzach po łacinie z tego okresu...

Siedzi mi też to wyzwanie w głowie, ale póki co bez efektów :) Zastanawiałem się nad czymś związanym z antoninianami przy okazji reformy, ale nie dotarłem póki co do tekstów po łacinie, które mogłbyby za taką sentencję posłużyć. Jak na coś wpadnę to postaram się pomóc i życzę znalezienia jeszcze wcześniej. W sumie nie musi być szybko, bo to te poszukiwania to też ciekawa przygoda ;)

PS1 Myślę, że rozważał kolega różne metody zamieszczenia napisów, m.in. odręczne pismo piórem na karteczkach. Ciekaw jestem czy to wybór z uwagi na upodobania, czy bardziej praktyczne kwestie, że są to bardziej "współczesne" wydruki a nie na przykład stylizacja bardziej vintegowa jak w mojej ocenie sama szkatułka.

PS2 Proszę powiedzieć co to za model tego gabineciku/szkatułki. Swego czasu sporo ich oglądałem i chyba kojarzę model, ale tylko z widzenia ;)

Jest i pierwsza legionówka. Celowo nie napalałem się na jakieś wybitne stany, bo cały czas mam "traumę" jak sobie pomyślę o naszej rodzimej mennicy produkującej tęczowe patyny.
Co do brązu korci żeby jeszcze go gdzieś tam próbować polepszyć, ale poza lekkim moczeniem w destylowanej wodzie raczej nie będę dłubać

Raczej od moczenia detalu nie przybędzie ;) Fajna świątynia/drzwi do świątyni/być może jeszcze coś innego. Co to dokładnie za obiekt?

Co do Antoniusza, to na pewno fajna sztuka z uwagi na historię i chyba właśnie taki egzemplarz z tradycyjnym przesunięciem, gorszym biciem i nieco zjechany, jest ciekawszy z uwagi na swoją reprezentatywność dla tego typu. 

Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Thorgal76

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #252 dnia: 27 Maja 2023, 13:12:32 »
Jest takie powiedzenie Karakalli „ Nikt nie powinien mieć pieniędzy prócz mnie, abym mógł je rozdawać żołnierzom”, ale nie mogę tego znaleźć po łacinie.

Co do szufladek, to są to kasety firmy Leuchtturm każda na 20 monet. Ładne mahoniowe wykończenie i ta purpura w środku tak pasująca do Rzymu.

A co do opisów monet i samych kapsli to po prostu chyba najbardziej lubię takie połączenie antyku z nowoczesnością. Choć nie wykluczam, ze kiedyś najdzie mnie wena na inną kompozycję.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #253 dnia: 27 Maja 2023, 15:41:17 »
Jest takie powiedzenie Karakalli „ Nikt nie powinien mieć pieniędzy prócz mnie, abym mógł je rozdawać żołnierzom”, ale nie mogę tego znaleźć po łacinie.

Kiedys obiło mi się coś podobnego o uszy, ale to zdaje się, jak w wielu podobnych przypadkach, swoista "legenda", przy której źródeł nie ma, bądź są niejednoznaczne, a co dopiero mówić o znalezieniu pierwotnej wersji w łacinie.

Co do szufladek, to są to kasety firmy Leuchtturm każda na 20 monet. Ładne mahoniowe wykończenie i ta purpura w środku tak pasująca do Rzymu.

W porządku. Domyślam się w takim razie jak to może być wykonane, bo sam korzystam z kasetki Kaseta Volterra De Luxe i naprawdę sobie ją chwalę. Całkiem niezła jakość. Lepsza od tych typowych czerwonych plastików i wciąż w ludzkich pieniądzach. Tylko pamiętam, że naszukałem się długo, zanim znalazłem wersję z granatową wyściółką i pełnymi równymi kwadracikami o szerokości "Sesterc+odrobina swobody do podjęcia monety". Kiedyś zmienię na coś ładniejszego, pewnie włoskiego, ale póki co daje radę. Wnioskuję, że ta pańska kasetka też daje niezłe odczucia.

Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 354
Odp: Wiosennny sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #254 dnia: 27 Maja 2023, 20:13:56 »
Jest takie powiedzenie Karakalli „ Nikt nie powinien mieć pieniędzy prócz mnie, abym mógł je rozdawać żołnierzom”, ale nie mogę tego znaleźć po łacinie.

Może być z tym problem, bo te słowa pochodzą z "Historii rzymskiej", a o ile pamiętam Kasjusz Dion napisał ją po grecku. Trzeba by spróbować samemu przetłumczyć albo wrzucić na jakieś forum z tłumaczeniami.
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

 

R E K L A M A
aukcja monet