Bardzo trafnie Pan wyłapał wyjątkowo interesującą pozycję. Wcześniej nic nie pisałem, bo co tu można dodać.
Poza tym, że egzemplarz z MNW jest podobny. Iger w swoim opracowaniu napisał, że:
„oryginalność tej monety budzi poważne wątpliwości”
Nie wiem na czym opierał swoje wątpliwości.
Dutkowski w Corpvs Nvmmorvm Civitatis Elbingensis pod poz.198 wymienia jeden wariant z przypisami: Voss.36a / Str.140 / Kop.613 / Kurp.612 / Plater / Pot./ MNW / Frankfurt /
Dodaje, że Kurpiewski opisuje jeszcze odmianę ELBIN, ale na taką w zbiorach nie natrafiono.
Plater – Adam, kolekcjoner monet polskich, z XIX w.
Frankfurt – Geldmuseum Deutscher Bundesbank
Vossberg - Münzgeschichte der stadt Elbing 1844
W tym miejscu warto rozwinąć temat Vossberga, który w pierwszej pracy poświęconej między innymi mennicy w Elblągu. Zamieszczonej w czasopiśmie Zeitschrift für Münz-, Siegel- und Wappenkunde wydanym w 1841 roku. Nie wspomniał o tym trojaku. Poniżej zdjęcie oryginału pracy z ręcznym dopiskiem, który jest dokładnym cytatem zamieszczonym przez Vossberga w wydanej w 1844 roku pracy pod tytułem: Münzgeschichte der stadt Elbing.
E.35.1 drugi egzemplarz? Tam po raz pierwszy pojawia się opisany trojak z 1535 roku, dodatkowo z ryciną oraz adnotacją o proweniencji. Z czego dowiadujemy się, że moneta „obecnie” znajduje się w zbiorach autora (czyli Vossberga), a wcześniej posiadał ją Grübnau. Który z kolei otrzymał (zakupił) ją w maju 1798 roku od spadkobierców bardzo szanowanej rodziny.
E.35.1 drugi egzemplarz? Grübnau Abraham (1740 Elbląg – 1823) – kupiec, bibliofil. Absolwent gimnazjum elbląskiego. Prowadził sklep tekstylny; uczestniczył w życiu społecznym miasta. Zasłużył się jako kolekcjoner i badacz monet oraz zbieracz i kopista archiwaliów do dziejów Elbląga. Zajmował się genealogią tamtejszych rodów.
Postać tej osoby często przewija się w literaturze przy okazji opisów rzadkich monet. Co świadczy, że posiadał bardzo wartościowy zbiór. Poniżej kilka cytatów z aukcyjnych opisów.
Szóstaki w złocie znane są w dwu odmianach – z napisem CIVIT i CIVI (jak opisywany). Pierwszy był w zbiorze Mikockiego i Vossberga. Z kolei typ z napisem CIVI posiadał patrycjusz elbląski i kolekcjoner Abraham Grübnau. Według Vossberga odbitki w złocie jak i dwudukaty bito w celach podarunkowych i kolekcjonerskich.
Monety te są ekstremalnie rzadkie. Dukata z datą 1658 posiadał mieszczanin i kolekcjoner elbląski Abraham Grübnau (1740-1823). Od jego spadkobierców, za pośrednictwem krakowskiego zbieracza J. Bochenka, nabył go Franciszek Potocki. Całość kolekcji znalazła się potem w posiadaniu Andrzeja Potockiego.
Dwutalar 1651 Elbląg:
https://zbiory.mnk.pl/pl/wyniki-wyszukiwania/katalog/87323 E.35.1 drugi egzemplarz? Podałem kilka przykładów żeby pokazać jakiego poziomu to był kolekcjoner.
Wracając do trojaka to na podstawie słabej jakości ryciny nie jestem w stanie stwierdzić czy egzemplarz Vossberga jest tym samym, który znajduje się w MNW. Możliwe, że krakowski kolekcjoner nabył również trojaka, a później moneta trafiła do Potockich.
Pozostaje jeszcze kwestia Frankfurtu. Jeśli Dutkowski podał w przypisach to prawdopodobnie znajduje się tam inny trojak.