Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:58:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: boratynkowy rodzyn 1660 rodem z krakowa?  (Przeczytany 9341 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
boratynkowy rodzyn 1660 rodem z krakowa?
« dnia: 17 Marca 2010, 11:21:50 »
witam
ostatnio tak sobie rozmyslajac w sali tronowej naszla mnie pewna mysl, ktora pewnie niejednego kolekcjonera boratynek (i nie tylko) meczyla przez ostatnie lata. mianowicie chodzi o boratynki z lat 1660 i 1661 wybijane w krakowie. jak wiadomo ponad 80% nakladu szelagow koronnych z lat 1659-61 wybito w ujazdowie, pozostala czesc wybito w krakowie. rzecz w tym, ze w katalogach nie ma oznaczenia, ktore odmiany boratynek z lat 1660-61 wybito w krakowie. w trakcie wymiany korespondencji z p. m.kordysiem po czesci naprowadzony zostal kierunek poszukiwan odmian krakowskich z 1661 (p. maksymilian zwrocil uwage na 1 w dacie 1661 zrobiona z puncy litery I, ktora jest podobna do wsytepujacych na szostakach bitych w krakowie). jesli chodzi o emisje krakowskie z 1660, to "tronowa" mysl nakierowala mnie na analogiczne co do wielkosci i cech stempli poldukatowki, ktore bito w krakowie w interesujacym nas okresie.

i co nam sie rzuca od razu w oczy? ano taka sama odmiana glowy krola, ktora znajdujemy na jednej odmian z boratynek z 1660, podobny uklad napisu otokowego na rewersie oraz tajemnicza gwiazdka nad korona orla, ktora to gwiazdka prawdopodobnie moze byc znakiem wardajna Thamma, ktory to dzialal w mennicy krakowskiej na przelomie lat 50 i 60-ch xvii w. poslugujac sie rozetka/gwiazdka/kwiatkiem - *. zauwazenie takie pojawilo sie juz na pocztaku xx w. w wiadomosciach numizmatyczno-archeologicznych opisujacych jeden ze skarbow boratynek, ale jakos nie zostalo wziete pod uwage przez pozniejszych autorow katalogw i opracowan, pewnie ze wzgledu na male powazanie tych monet przez kolekcjonerow.

drugim tropem jest analiza porownawcza czestotliwosci wystepowania danych odmian boratynek w 1660 roku. nawet jesli spojrzec na probke katalogu boratynek poniekad mojego autorstwa mozna dojsc do wniosku, ze ilosc boratynek bez rozetki jest miazdzaco wieksza od ilosci z rzeczona. stosunek ten wynosi (opierajac sie na opublikowanym demie katalogu) 41 szt z rozetka na 78 skatalogowanych pozycji. majac jednak na uwadze odmiany, gdzie rozetka wystepuje tylko w takim ksztalcie, jak na poldukatowkach z krakowa, to ilosc takowa wynosi tylko 20 na 78 i ma odbicie w stosunku ogolnej ilosci boratynek wybitych w krakowie i ujazdowie. nastepnym czynnikiem moze byc charakterystyczna odmiana orla oraz kroj czcionek cyfr daty.

tak, czy siak jest to temat na dobry artykul, i na pewno obszerniejszy opis sie ukaze na lamach naszego biuletynu, tudziez innych publikacji.

zdjatka dla porownania: wpierw boratynki z mala glowa krola oraz sobowtor na poldukatowce z krakowa.

ps. poldukatowki tym razem litewskie moga sporo podpowiedziec na temat cyfry 8 zmienionej z 5 w boratynach litewskich tlb-hkpl z rzekomego roku 1668

zdjecia poldukatowek, dzieki uprzejmosci WCN

pozdrawiam
heniek151
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: boratynkowy rodzyn 1660 rodem z krakowa?
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Marca 2010, 11:52:35 »
witaj , Heniu :) , piszesz o swoich boratynkach , aż sie serce śmieje , tyle w tym radości poznawczej , bo faktycznie nie widziałem dotąd szczegółowych opracowań dot tej pozycji ; jeśli pamietasz pisałem , że mam ich ok 200 , otóż jeszcze więcej - ok 300 jest w moim posiadaniu ( w tym dość sporo w niezłym stanie) i stwierdziłem , że może warto , jeśli pozwolisz , przy Twojej pomocy usystematyzować mój zbiór , choc ilośc odmian podana wyżej mnie nieco przeraża , a sa przecież jeszcze najrozmaitsze falsy  i to nie mało.
jeślibyś mógł powiedzieć , jak nabyc ten Twój katalog boratynek , bo nie spotkałem sie z tym na rynku
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: boratynkowy rodzyn 1660 rodem z krakowa?
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Marca 2010, 12:15:27 »
z usystematyzowaniem nie widze problemu, aby tylko dobre zdjecia/skany byly, no i stany w miare czytelne (co najmniej 80% czytelnosci). a katalog mozna sciagnac z mojego chomika z nastepujacego adresu http://chomikuj.pl/heniek151/NUMIZMATYKA/POLSKA/2.+NOWO*c5*bbYTNO*c5*9a*c4*86+(DO+1795)/JAN+KAZIMIERZ+(1648-1668)/BORATYNKI+1659-1668/BORATYNKI-1660.pdf, choc przestrzegam, ze jest juz mocno zdeaktualizowany. zamierzam na weekendzie umiescic wersje 2.0, w ktorej dopracowane zostaly bledy i ujete zostaly nowe odmiany, ktorych liczba laczna czyni razem ponad 110 tylko z rocznika 1660 uzupelnionych zdjeciami.

czyli w skrocie trza nacisnac na obrazek z chomikiem w tym poscie i zaglebic sie w lektury umieszczone na owym. a ostrzegam, ze dnia nie starczy, co by wszystko sciagnac i przeczytac:)

pozdrawiam serdecznie
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: boratynkowy rodzyn 1660 rodem z krakowa?
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Marca 2010, 12:41:33 »
Dzięki Heniu za ciekawy tekst i czekam na biuletyn. Rzeczywiście można odnieść wrażenie, że ta półdukatówka to sobowtór i wydaje się, że jest to bardzo dobry trop. Choć do tego trzeba się mocno przegryźć przez temat. Czekam więc na artykuł bo Ty z pewnością masz warsztat :D Ja na razie tylko 1 boratynkę mam z 1660 z dużą głową, ale będzie więcej :D

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: boratynkowy rodzyn 1660 rodem z krakowa?
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Marca 2010, 15:19:39 »
no to mnie pocieszyłeś   ;)- wcześniej czytałem i było ok 80 , teraz ponad 110  :o, ale myślę że damy radę ;D
pozdrowionka
wiesiek
ps
jak porobie foty ( ale część mam w holderach?) , a będę robił w seriach , nie po jednej nie wstawię , bo byłoby tego za wiele, to umieszczę pliki w picasa3 i podrzucę link
« Ostatnia zmiana: 17 Marca 2010, 15:23:23 wysłana przez petroniusz15 »
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: boratynkowy rodzyn 1660 rodem z krakowa?
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Marca 2010, 20:12:42 »
Toc to wrecz praca proszaca sie o opublikowanie w kolejnym biuletynie - mam nadzieje ze myslimy juz w tym kierunku :)

Pozdrawiam serdecznie!


Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: boratynkowy rodzyn 1660 rodem z krakowa?
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Marca 2010, 20:14:57 »
Teraz po kolejnym wzieciu watku "pod lupe" widze juz ze myslimy - ciesze sie!!!  ;)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

wordlord

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: boratynkowy rodzyn 1660 rodem z krakowa?
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Marca 2010, 01:21:32 »
Pamiętam jak kiedyś czytając "Tysiąc Lat Monety Polskiej" napotkałem na informację o tym, iż niestety nie sposób odróżnić szelągów ujazdowskich od krakowskich. Pamiętam, że choć boratynki nie leżą w zakresie mych zainteresowań to zastanawiałem się wtedy czy kiedykolwiek uda się rozwiązać problem pochodzeniach tych boratynek. No i proszę po kilku latach pojawia się światełko w tunelu!!! :) Naprawdę, aż miło czyta się takie informacje :) Teraz tylko czekam na artykuł o tym odkryciu :)
Zbieram, więc jestem...

TZPN nr 067

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: boratynkowy rodzyn 1660 rodem z krakowa?
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Marca 2010, 09:34:58 »
Bardzo fajny tekścik.
Przyznaje, że tak w ogóle to podchodziłem sceptycznie do bicia boratynek w Krakowie. Pewnie teraz będę musiał zmienić swoje zdanie w tej kwestii.
Nic nie pozostaje tylko cieszyć się, że ktoś rozgryza te nasze kochane boratynki. Większość opracowań dotyczących boratynek pochodzi z lat 70 i 80, więc troszeczkę czasu już minęło.
Życzę Ci więcej takich rozmyśleń w sali tronowej. ;)
TPZN nr 042
Pozdrawiam

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: boratynkowy rodzyn 1660 rodem z krakowa?
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Marca 2010, 03:11:52 »
zauwazenie takie pojawilo sie juz na pocztaku xx w. w wiadomosciach numizmatyczno-archeologicznych opisujacych jeden ze skarbow boratynek, ale jakos nie zostalo wziete pod uwage przez pozniejszych autorow katalogw i opracowan, pewnie ze wzgledu na male powazanie tych monet przez kolekcjonerow.

Przez przypadek natknąłem się na w/w artykuł, a jako, że nie ma dokładnie podanych namiarów to wypisuje:

Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne. 1912, nr 1 (styczeń)

Do przeczytania w Bibliotekach Cyfrowych

Pozdrawiam :)
Paweł

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: boratynkowy rodzyn 1660 rodem z krakowa?
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Marca 2010, 08:22:56 »
dokladnie wlasnie o ten numer mi chodzilo, a na chomiku jest poszerzona wersja artykulu o glowach jk z przypisami :)
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

 

R E K L A M A
aukcja monet