Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:53:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trojak "Szyderczy" z gwiazdkami | pytanie  (Przeczytany 613 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Swobódka

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Zainteresowania: Zygmunt II August, Chanat Krymski (XVIw. - Dewlet I Girej), Olbia Pontyjska
Trojak "Szyderczy" z gwiazdkami | pytanie
« dnia: 08 Stycznia 2023, 16:21:54 »
Szanowni, zwracam się do Was z pytaniem o charakterystyczny trojak Zygmunta Augusta z sentencją, w najrzadszej chyba odmianie "z gwiazdkami". Dotychczas, z uwagi na mój krótki staż - bardzo pomocne były Wasze wskazówki i porady, dlatego wierzę, że tym razem też mogę mieć nadzieję na koleżeńską życzliwość. Zwłaszcza, jeśli (być może) pytam o coś oczywistego.

Tykociński trojak wydał mi się interesujący od początku, z uwagi, że sentencja dzięki gwiazdom/ostrogom jest po prostu bardziej estetyczna. Czy istnieje opracowanie, które dekonstruuje i tłumaczy ich zastosowanie? Z pozoru wydają się być zabiegiem typograficznym, spacjami między słowami. Jednak w HABITAT*IN odstęp jest nieuzasadniony. Skłoniło mnie do przemyśleń, czy moneta nie jest bardziej "renesansowa" i odpowiadająca percepcji króla Zygmunta. Jeśli ktoś zna opracowania dotyczące wątku - będę szczerze zobowiązany. Z góry dziękuję za komentarze i łączę pozdrowienia.

Poniżej reprodukcja z archiwalnej aukcji u p. Niemczyka.
« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia 2023, 20:09:56 wysłana przez Swobódka »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojak "Szyderczy" z gwiazdkami | pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Stycznia 2023, 17:25:33 »
Pomimo bardzo grzecznej formy pytania obawiam się, że nie rozumiem o co Pan pyta.

Czy chodzi o to, że w legendzie mowa jest o niebie i w związku z tym gwiazdy są tu bardzo na miejscu?
Pańska mapa tych gwiazd sugeruje, że ich ulokowanie na monecie miałoby być odwzorowaniem być może jakiejś konstelacji, jak n.p. Wielki Wóz?
Moim zdaniem tak nie jest.
Gwiazda pomiędzy HABITAT a IN jest wyraźnie słabiej wybita na stemplu. Według mnie oznacza to, że podczas bicia tej części legendy pominięto przerywnik i pozostawiono zbyt mało miejsca, które potem wykorzystano by umieścić tam gwiazdkę. Jest to pierwszy z kolei przerywnik w legendzie. Po zauważeniu tego błędu i wypełnieniu gwiazdką, następne przerywniki już nabito prawidłowo. Czemu użyto gwiazdek? Może były pod ręką, bo gwiazdki otaczają na ogół datę.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Swobódka

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Zainteresowania: Zygmunt II August, Chanat Krymski (XVIw. - Dewlet I Girej), Olbia Pontyjska
Odp: Trojak "Szyderczy" z gwiazdkami | pytanie
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Stycznia 2023, 20:08:05 »
Dziękuję za odpowiedź.
Chodzi mi o to, czy ktoś ustalił, lub analizował, w którym z opracowań numizmatycznych - czym te gwiazdki mogą być. Chodzi raczej o znaczenie symboliczne - np. odniesieniu do "starożytności". Siedem gwiazd funkcjonowało w symbolice antycznej i tzw. "wiedzy tajemnej", którą ostatni Jagiellonowie jak i poddani się otaczali. Nawet przed wejściem do komnaty Zygmunta Augusta na Wawelu jest znak magiczny z siedmiu gwiazd. W końcu Renesans. Kwiat młodzieży podróżował do Włoch, niedawno oglądałem herbarz z XVI wieku, wyłącznie polskich i litewskich studentów z Uniwersytetu w Padwie - z różnymi motywami antycznymi.

Gwiazdki wyciąłem na szybko i dla pomocy, by się dobrze przyjrzeć. Oczywiście, pomyślałem, że mogą przypominać gwiazdozbiór. :) Bez źródeł wszystko będzie insynuacją - pomyślałem, te gwiazdy z monety mają jakieś uzasadnienie.

Nie wiem, czy ten odstęp międzyliterowy był tak znaczny w porównaniu do reszty, by go zapełniać. Oczywiście - mogło tak być.

 

R E K L A M A
aukcja monet