Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:07:47

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Podbijanie na aukcjach  (Przeczytany 1673 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Salemmtg

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 91
Podbijanie na aukcjach
« dnia: 02 Października 2022, 17:29:07 »
Wiem że to nagminna "dyscyplina" na aukcjach typu allegro czy onebid ale już dzisiaj nie mogłem wytrzymać.
Obserwuje cały czas aukcje nawet w które nie biorę udział. Lubię wiedzieć co za ile obecnie "stoi" .Wiem że domy aukcyjne na to przyzwalają (podbijanie sztuczne) i to jest po prostu chore. Nawet na dobre się nie zakończyła się jedna  z aukcji z jednych domów aukcyjnych a już na allegro widniał walor który zakończył się nie dawno.

https://onebid.pl/pl/monety-zygmunt-ii-august-trojak-gdansk-1557-bez-obwodki-rzadki/1325592

https://allegrolokalnie.pl/oferta/zygmunt-ii-august-trojak-gdansk-1557-bez-obwodk
Ii jak tu brać uczciwy udział w licytacji. Chciałem tylko poinformować że to nie jedyny przypadek, obserwuje wiele takich ewenementów.




newton84

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Podbijanie na aukcjach
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Października 2022, 18:24:01 »
Tego się nie spodziewałem.

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Podbijanie na aukcjach
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Października 2022, 18:42:22 »
Witam!
W tym przypadku niekoniecznie musiało tak być. Na aukcji premium można było wylicytowaną monetę odebrać od razu na miejscu, więc jest możliwe, że ktoś ją kupił, od razu odebrał i następnie wystawił z wyższą ceną na innym portalu. Tyle, że foty są te same, a to trochę dziwnie wygląda.

Pozdrawiam,
Waldek

Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

mkop

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Podbijanie na aukcjach
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Października 2022, 18:59:01 »
W tym przypadku obstawiałbym raczej rekina biznesu, który wyczuł możliwość zarobku. Inna spawa, że wykorzystał zarówno opis jak i zdjęcia będące własnością domu aukcyjnego.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Podbijanie na aukcjach
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Października 2022, 19:05:03 »
W dziale z rekinami biznesu co rusz jakiś taki jest omawiany.
Plaga. Gorsze od szarańczy.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Salemmtg

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 91
Odp: Podbijanie na aukcjach
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Października 2022, 20:24:42 »
husyta74 serio w to wierzysz? A co z przyzwoitością w kopiowaniu zdjęć, opisów.  Tego ostatnimi czasy jest jest sporo. Dla przykładu wspomniany jakiś czas temu trojak z łabędziem który w ciągu 1,5 roku praktycznie "przeleciał" wszystkie domy aukcyjne i tak na końcu dzień później widniał na allegro ciągle u jednego i tego samego sprzedawcy i tak przez kilka miesięcy polował na jelenia. Ja rozumiem że każdy dom aukcyjny chce zarobić ale niech to będzie zdrowa i uczciwa rywalizacja a nie dopuszczanie do takich chorych rzeczy.

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Podbijanie na aukcjach
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Października 2022, 21:12:54 »
Ale ja nie muszę w nic wierzyć - byłem tam i sam wygraną rzecz jeszcze w trakcje licytacji odebrałem. I nie tylko ja, wiele osób tak robiło, więc teoretycznie jak najbardziej jest to możliwe. Mówimy o tym konkretnym przypadku z pierwszego postu.
Zupełnie czym innym jest podbieranie zdjęć i tym podobne rzeczy - to raczej nie wymaga jakiegoś specjalnego komentarza... wiadomo, co o tym sądzić. Nie zawsze jest to wina domu aukcyjnego, często właśnie różnych "rekinów biznesu"  ;).
Niestety, z wędrującymi monetami chyba każdy się spotkał i zawsze to budzi zaniepokojenie. Czasem jest tak, że moneta wylicytowana nie jest odebrana i wraca ponownie na aukcję - też tak miałem z własną monetą, która została sprzedana, a po pewnym czasie odebrałem telefon od firmy, że nie została wykupiona. Więc wróciła ponownie na kolejną aukcję... 

A z domami aukcyjnymi jest tak, jak w innych branżach: są firmy dbające o renomę, idące z duchem czasu i dbające zarówno o sprzedającego jak i kupującego, są i takie, które mentalnie zatrzymały się na stadionie dziesięciolecia :D .

Pozdrawiam,
Waldek 
« Ostatnia zmiana: 02 Października 2022, 23:41:45 wysłana przez husyta74 »
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Podbijanie na aukcjach
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Października 2022, 10:02:29 »
Oczywiście trudno powiedzieć jak było w tym konkretnym przypadku. Sam byłem kiedyś przegrałem na aukcji medal, który powrócił na kolejną aukcję. Tam znów został sprzedany i znów wrócił na następną aukcję. Byłem przekonany, że pozycja jest broniona. Zadzwoniłem do domu aukcyjnego i zapytałem wprost na jakim pułapie cenowym bronią obiektu. Otrzymałem szerokie wyjaśnienia składające się z szeregu zbiegów okoliczności. Może nawet bym nie uwierzył, gdybym nie kupił go za trzecim razem po wywołaniu niższym niż wyniki dwóch pierwszych licytacji.

Wracając jednak do meritum. Podobnie jak w przypadku szeregu innych zachowań z pogranicza dobrego smaku, środowisko nie jest zainteresowane ukróceniem takich praktyk. Gdyby było inaczej, informacja o tym które domy aukcyjne stosują ukryte ceny minimalne, byłaby jawna. Założę się jednak, że jeśli założy Pan wątek porządkujący te sprawy i będzie chciał ustalić kto stosuje takie praktyki, to nikt nie podzieli się swoimi doświadczeniami. W mojej ocenie środowisko numizmatyczne takie praktyki po cichu akceptuje.

OpenArtis

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
Odp: Podbijanie na aukcjach
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Października 2022, 10:41:33 »
Szanowni Państwo,

niniejszy post nosi znamiona pomówienia. Dla Państwa informacji:

1. Moneta została zakupiona na naszej Aukcji X przez klienta znanego nam, który ma już długą historię zakupową w serwisie Onebid
2. Moneta nie została odebrana i nie jest jeszcze nawet opłacona
3. Nie jesteśmy w stanie śledzić całego internetu, a tym bardziej allegro, czy allegro lokalnie i tym bardziej w trakcie naszej aukcji
4. Zdjęcia są nasze i ktoś użył ich bezprawnie, gdyż nikomu takiej zgody nie udzieliliśmy, tym bardziej w celach komercyjnych
5. Nie mamy wpływu na to co robią inni w sieci, każdy takie ogłoszenie może stworzyć dodając zdjęcie dowolne pobranie nielegalnie z sieci
6. Zgłosiliśmy już to ogłoszenie do allegro jako naruszenie zasad i naszych praw autorskich

Pozdrawiam
Grzegorz Turoń
SNMW

https://aukcje.snmw.pl/


husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Podbijanie na aukcjach
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Października 2022, 17:43:13 »
Przeglądnąłem na szybko ofertę użytkownika z Allegro Lokalnie i znalazłem tam zdjęcia monet z RDA, WCN, COINSNET... nie wiem, czy wystawiający rzeczywiście kupił te monety i z lenistwa korzysta ze zdjęć firm - co samo w sobie jest naganne, czy może ma tylko zdjęcia i szuka nieświadomego jelenia... A to już grubsza sprawa, bo tu próba oszustwa się kroi...

Pozdrawiam,
Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Podbijanie na aukcjach
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Października 2022, 17:44:18 »
Panie Grzegorzu nie tak nerwowo. Nikt nie mówi, że  takie coś jest waszym celowym działaniem. Jeśli to pojedyncza moneta tymbardziej.
Niestety na takie praktyki jesteśmy uczuleni, a ja szczególnie bpo praktykach użytkownika allegro o nicku Sigismundus, którego monety pojawiły się najpierw na allegro potem w jednym DA, po aukcji w ciągu 24h znowu allegro, kolejny DA itp itd.
Na waszą obronę napiszę, że macie w umowie karę za bronienie swoich monet...
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Swobódka

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Zainteresowania: Zygmunt II August, Chanat Krymski (XVIw. - Dewlet I Girej), Olbia Pontyjska
Odp: Podbijanie na aukcjach
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Października 2022, 11:46:34 »
Za wykorzystanie zdjęć z aukcji - autor/właściciel ma prawo zażądać zadośćuczynienia.

Takie sytuacje powtarzały się przez jakiś czas w polskim środowisku kolekcjonerów zegarków, dopóki jeden z nich, który był nieustannie okradany ze zdjęć - zamieścił na stronie kolekcji cennik. 20 tyś złotych za wykorzystanie jego zdjęcia bez autoryzacji. Rozesłał linki do autorów aukcji z allegro - wszystkich delikwentów przykładnie zgasił. Z tego co wiem, jest spokój.
Podobnie jak przy czasomierzach - tu świat jest mały, a monety takie jak Polska Królewska dość niszowe. Na tyle, by przyjąć, że sprawę można skutecznie i prosto rozwiązać. Gdyby wziąć specjalistę od prawa autorskiego w Internecie, można na ścieżce prawa bardzo łatwo udowodnić i powetować naruszenie mienia i wizerunku - prywatnego czy swojej działalności. W razie czego służę kontaktem.
« Ostatnia zmiana: 18 Października 2022, 11:50:05 wysłana przez Swobódka »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Podbijanie na aukcjach
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Października 2022, 12:41:26 »
Pragnę zwrócić uwagę na inny aspekt tej sytuacji. Chodzi o opis.
W oryginalnej aukcji pana Mateusza Wójcickiego moneta jest opisana jako pozłacana i prawdopodobnie wyjęta z oprawy.
Na Allegro lokalnie pozłota jest opisana jako złocista patyna i o wyjęciu z oprawy nie ma ani słowa. Sprzedaż na zasadzie „widziały gały co brały”.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Podbijanie na aukcjach
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Stycznia 2023, 23:30:09 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet