Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 02:13:23

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Półgrosz 1564 , czyżby znowu nienotowany ?  (Przeczytany 577 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

obol31

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Półgrosz 1564 , czyżby znowu nienotowany ?
« dnia: 15 Stycznia 2023, 19:46:03 »
Witam ponownie miłośników Polski Królewskiej . Jakiś czas temu kupiłem półgrosza z 1564 roku i jak zwykle odnotowałem odmianę w posiadanym katalogu Janusza Kurpiewskiego . Po czym moneta znalazła miejsce w moim niewielkim zbiorze półgroszy Jagiellońskich . Kilka miesięcy temu miałem dostęp do katalogu Pana Ivanauskasa i Cesnulisa z 2016 roku. Weryfikowałem posiadane odmiany . Kiedy dotarłem do omawianego rocznika ,okazało się , że opisany przy zakupie jako 4SA 157-43 , to nie ten , któremu intensywnie się przyglądam . Nauczony przez internet , a także w/w katalog badam " pogoń " pod kątem różnic ( grzywa konia , pióropusz , kopyta , tarcza itd. ) I właśnie tarczę mój rycerz miał absolutnie nieprawidłową jak na 157-43  :D. Rycerz z katalogu, z legendą MDL na awersie i LITV na rewersie to pogoń 21-sza , z tarczą dołem zakończoną linią równą lub minimalnym łukiem . Mój rycerz ma tarczę z 19 -tej pogoni .Tarcza dołem zakończona jest dość strym szpicem. Owszem jest taka pogoń z tego rocznika ale z inną legendą . Wiem że wielu może stwierdzić , że czepiam się szczegółow , sam tak uważałem,  nie tak bardzo dawno temu . Od pewnego jednak czasu zachwycają mnie te drobne niuanse w tych drobnych pięknych monetkach .
Mam też oczywicie wątpliwości . Może czegoś nie spostrzegłem , może o czymś nie wiem . Jeśli tak , to wierzę ,że ktoś z Państwa , zwróci mi nato uwagę . Z góry dziękuję za wszelkie wpisy .


Ten watek nie ma jeszcze komentarzy.
 

R E K L A M A
aukcja monet