Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:42:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Poznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"  (Przeczytany 1658 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Poznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
« dnia: 22 Stycznia 2023, 15:39:41 »
 :) Niby populares (SIG III; Przegonia I-D i korona z rozetkami), ale z inskrypcją rewersu POLONIA nie znajdziemy w katalogu Igera.
W archiwum WCN na 37 notowań P.92 nie znalazłem ani jednego z takim napisem!
Zagadka dla WNIKLIWYCH: co to jest obok nominału "III" po prawej stronie?

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Poznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Stycznia 2023, 18:45:44 »
co to jest obok nominału "III" po prawej stronie?

Jest to efekt tzw. podwójnego bicia. Co dobrze jest widoczne na przesunięciu litery G. Zresztą gdyby Pogoń była bardziej czytelna to tam też byłyby widoczne takie ślady. ;)

 
Sig III 3 gr 1590 Poznan P.90.2 var POLONIA rv.JPGPoznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
Norbert

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Poznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Stycznia 2023, 19:14:37 »
Czy katalog "not-in-Iger", to coś w stylu "not-in-RIC"? Autor tego drugiego zdaje się porzucił dzieło życia jako ślepą uliczkę (przynajmniej na TPZN). Czyli "not-in-Iger" też zdaje się taką ścieżką do nikąd.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Poznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Stycznia 2023, 19:17:19 »
Czy katalog "not-in-Iger", to coś w stylu "not-in-RIC"? Autor tego drugiego zdaje się porzucił dzieło życia jako ślepą uliczkę (przynajmniej na TPZN). Czyli "not-in-Iger" też zdaje się taką ścieżką do nikąd.
Katalog NOT IN RIC ma się bardzo dobrze https://www.notinric.lechstepniewski.info i jest cały czas aktualizowany.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Poznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Stycznia 2023, 19:22:49 »
Czy katalog "not-in-Iger", to coś w stylu "not-in-RIC"? Autor tego drugiego zdaje się porzucił dzieło życia jako ślepą uliczkę (przynajmniej na TPZN). Czyli "not-in-Iger" też zdaje się taką ścieżką do nikąd.

Nie widzę problemu w tym, że w tytule tematu pojawia się „not In Iger”. Po prostu w ten sposób autor wątku chce zasygnalizować wyszukanie ciekawostki i ma do tego prawo. Jednocześnie rozumiem intencję autora, którego zamiarem jest rozpoczęcie dyskusji na temat tej czy innej monety.

Naprawdę nie ma potrzeby pisać jakiś sarkastycznych docinek. O wiele więcej pożytku będzie jeśli Pan wstawi np. zdjęcie podobnej monety lub napisze jakieś uwagi, ale dotyczącego tego trojaka. ;)
Norbert

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Poznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Stycznia 2023, 20:02:56 »
Zagadka dla WNIKLIWYCH: co to jest obok nominału "III" po prawej stronie?
A według mnie to nie jest podwójne bicie i nijak ma się do zdwojenia, zauważonego przez Norberta, które jest podwójnym uderzeniem puncy. Wydaje się, że jednak jest to pomyłka w nominale.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Poznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Stycznia 2023, 20:27:37 »
Jak najbardziej mogę się mylić. Niemniej w sytuacji, gdy jakiś element monety pozwala na przypuszczenie o „podwójnym biciu” to nie napiszę jednoznacznie, że coś jest błędem rytownika.

Trzeba pamiętać o tym, że nie za każdym razem przesunięcie czy drganie krążka w trakcie bicia powoduje wyraźne rozmazanie, przesunięcia części rysunku.
W ogóle to jest ciekawy temat do zgłębienia poprzez analizę dużej ilości monet.

Jako przykład wstawiam innego trojaka, którego awers wydaje się nieporuszony. Natomiast na rewersie mimo wyraźnie odbitego stempla widać efektowne obrócenie.
Jeśli w takiej sytuacji litery, herby jako całość wygląda dobrze. To jestem w stanie wyobrazić sobie, że na trojaku z pierwszego postu mogło dojść też do jakiegoś poruszenia krążka. W efekcie, którego jednak została dodatkowa jedynka w nominale.
Czy tak było? Możliwe, a może się mylę ;)

 
92420870.jpgPoznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
 
92420873.jpgPoznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
 
Norbert

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Poznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Stycznia 2023, 23:15:13 »
 :) Cieszę się niezmiernie, iż mój skromny numizmat aż tak zaangażowaną dysputę Kolegów TPZN-owców wzbudził!  ;)
Jest faktem, że terminu "NOT in Iger" zaczerpniętego nota bene od Kolegi "dariusz.m" użyłem chcąc zainteresować Czytających tym skromnym trojaczkiem, wiedząc jednocześnie, że katalog ten jest oparty na zbiorze ś.p. Autora, który trojaków miał sporo, ale oczywiście nie wszystkie. Na str. WCN jest on uzupełniany, czasem nawet można spotkać uwagę, że jakaś odmiana będzie już uwzględniona w "następnym wydaniu", które, gdy się ukaże zakupiłoby chętnie wielu z nas...

Co do "zagadki dla wnikliwych": podwójnego bicia nie "kupię" - to co widzimy obok nominału nie pasuje mi do pozostałych jedynek rzymskich nominału ani z kształtu i kontów jakie mają szeryfy nominału. Nie pasuje mi też do próbnego uderzenia tą puncą w czasie tworzenia stempla, co moim zdaniem jest wyjaśnieniem dla podwójnego "G" co zauważył Kolega "pasjonatort". W Pogoni (co byłoby logiczne" zupełnie nie mogę się doszukać choćby najmniejszych oznak podwójnego bicia :-\
A może będą jeszcze inne wyjaśnienia?

Poniżej inny Poznaniak: na rewersie prawdopodobnie pierwotne próbne uderzenie odwróconym "G" zamiast "R" w GROS :-\
« Ostatnia zmiana: 22 Stycznia 2023, 23:17:39 wysłana przez Phoenix »

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Poznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Stycznia 2023, 09:01:01 »
Jak najbardziej mogę się mylić. Niemniej w sytuacji, gdy jakiś element monety pozwala na przypuszczenie o „podwójnym biciu” to nie napiszę jednoznacznie, że coś jest błędem rytownika.
Trzeba pamiętać o tym, że nie za każdym razem przesunięcie czy drganie krążka w trakcie bicia powoduje wyraźne rozmazanie, przesunięcia części rysunku.
W ogóle to jest ciekawy temat do zgłębienia poprzez analizę dużej ilości monet.
Jako przykład wstawiam innego trojaka, którego awers wydaje się nieporuszony. Natomiast na rewersie mimo wyraźnie odbitego stempla widać efektowne obrócenie.
Jeśli w takiej sytuacji litery, herby jako całość wygląda dobrze. To jestem w stanie wyobrazić sobie, że na trojaku z pierwszego postu mogło dojść też do jakiegoś poruszenia krążka. W efekcie, którego jednak została dodatkowa jedynka w nominale.
Czy tak było? Możliwe, a może się mylę ;)
 
92420870.jpgPoznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
 
92420873.jpgPoznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"

Norbercie, to co napisałeś to oczywiście prawda. Mnie tych spraw nie trzeba przypominać. Moneta, którą pokazałeś nie jest nawet blisko omawianego tu przypadku. W przypadku monety z wątku, jeden wyizolowany element jest "zdublowany", a drugi podejrzany. Choć dla mnie, ze względu na głębokość bicia nie mam żadnych wątpliwości, że w tym drugim przypadku chodzi o uderzenie puncy. Obrócenie krążka, nawet ładnie złożone, daje symetrię kołową. Przesunięcie krążka może dać taki efekt, ale niezależnie od rodzaju przesunięcia zdublowanie powinno dotyczyć też innych elementów. Moim zdaniem tutaj nie ma tego efektu. Jak już napisał Autor wątku, jedynka jest innego kształtu, jakby rytowana ręcznie rylcem, co jest dodatkowym argumentem, że nie jest to zdublowana "I" z "III".

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Odp: Poznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Lutego 2023, 19:34:09 »
Witam.
Pozwolę sobie dorzucić trzy grosze (dosłownie) poznańskie, spełniające warunki założyciela wątku, bo i brak I w "LI",a i w słowie POLONIA mam wrażenie, że przebitka drugiego O (z N).
Pozdrawiam
Paweł

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Poznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Lutego 2023, 04:03:46 »
Cytuj
Co do "zagadki dla wnikliwych": podwójnego bicia nie "kupię" - to co widzimy obok nominału nie pasuje mi do pozostałych jedynek rzymskich nominału ani z kształtu i kontów jakie mają szeryfy nominału. Nie pasuje mi też do próbnego uderzenia tą puncą w czasie tworzenia stempla, co moim zdaniem jest wyjaśnieniem dla podwójnego "G" co zauważył Kolega "pasjonatort". W Pogoni (co byłoby logiczne" zupełnie nie mogę się doszukać choćby najmniejszych oznak podwójnego bicia :-\
A może będą jeszcze inne wyjaśnienia?

Poniżej inny Poznaniak: na rewersie prawdopodobnie pierwotne próbne uderzenie odwróconym "G" zamiast "R" w GROS :-\

Pierwszy trojak. Nie wiem jak uzasadnić częściowo-podwójne bicie. Też nie kupuję. Wielokrotnie widziałem cienkie zarysy liter przebijanych na nowo. To, że są cienkie próbowaliśmy tłumaczyć próbnym, lekkim przybiciem puncy, lub zaklepaniem stempla w celu zakrycia niewłaściwie wybitej litery.
Ta dodatkowa jedynka wygląda na błąd i inną, mniejszą puncę.
Jeśli idzie o tego nowego trojaka, to chyba jednak O, nie obrócone G.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Poznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Marca 2023, 12:49:10 »
 :) A takiego Poznaniaka już ktoś widział?

Salemmtg

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 91
Odp: Poznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Marca 2023, 17:08:05 »
Poznaniak to on nie jest, nie jest to trojak wybity z tejże mennicy. Zapewne jakiś anomalny, ale fajny.

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Poznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Marca 2023, 17:42:20 »
 :) Jasne, że to naśladownictwo z epoki, ale nieźle zrobione i poza portretem nie ma wiele do zarzucenia...
Waga: 1.90 g.
Widział Kolega już podobny?
« Ostatnia zmiana: 20 Marca 2023, 18:48:11 wysłana przez Phoenix »

Salemmtg

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 91
Odp: Poznaniak P.90.2 odmiana "NOT in Iger"
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Marca 2023, 18:22:01 »
Podobne owszem , taki sam jak ten to nie. Jak dopadnę się do starego komputera pewnego razu to wrzucę ciekawe zdjęcia takich anomalnych z Poznania czy Wschowy które kiedyś miałem w swojej kolekcji.

 

R E K L A M A
aukcja monet