Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:35:50

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego  (Przeczytany 1560 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Z zainteresowaniem zaobserwowałem nową edycję katalogu trojaków Batorego autorstwa J Parchimowicza i M Brzezińskiego.
Jak wypada on w porównaniu z wcześniej wydanymi Monetami Stefana Batorego tychże autorów? Rozumiem, ze zawężono do trojaków,  ale czy ma uzasadnienie nabycie tego katalogu dla posiadacza poprzedniego?
Proszę o rady.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Nowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Stycznia 2023, 18:48:59 »
Za wcześnie o konkretne odczucia, bo na razie mało kto już dostał katalog. Na swój czekam. O ile w pierwszym momencie kiedy dowiedziałem się o tej publikacji byłem nastawiony pozytywnie. To po zobaczeniu zdjęć z przykładowymi stronami mój zapał widocznie opadł. Dlaczego? Ponieważ ta książka bardziej przypomina ALBUM ze zdjęciami trojaków niż pełnowartościowy materiał do analizy. Oczywiście to zdanie jest zbyt rygorystyczne, bo jednak poza zdjęciami jest też zrobiony podział na poszczególne różnice. Które w czytelny sposób zostały zaprezentowane.

Tylko, że jeśli spojrzymy np. na zamieszczoną informację o:
Cytuj
Trojaki gdańskie 1579 – 6 odmian

To zaczynam się zastanawiać jakie „odmiany”? Jeśli już to prędzej warianty stemplowe. Następnie przy trojakach olkuskich pojawiają się określenia:
Mała głowa (rok 80) / mniejsza głowa (rok 81) / mała głowa (rok 81)

 
mała głowa.pngNowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego


Do tego dochodzi sama konstrukcja numeracji, gdzie w poznańskich
1586 – 113.c10
1586 – 113.c11
1587 – 113.d
1586 – 114.

To wszystko powoduje, że w moim odbiorze jest trochę wymieszane nazewnictwo typ/odmiana/wariant oraz numeracja.

Kolejna sprawa, która od początku mnie zastanowiła to bez krytyczne uznanie trojaka ryskiego 1581 z nominałem pod portretem króla za monetę próbną. Mam nadzieję, że w książce pojawi się wyjaśnienie skąd taki wniosek. Przypomnę tylko, że kilka lat temu ten trojak wzbudził pewne wątpliwości na forum:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,10832.0.html

Na koniec jestem ciekaw w jaki sposób autorzy opracowali stopnie rzadkości. Czy w ogóle są jakieś adnotacje o nich, bo na reklamie przykładowych stron nie zauważyłem.
W każdym razie po dokładniejszym zapoznaniu na pewno napiszę swoje uwagi.
Norbert

Pasionat

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Nowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Stycznia 2023, 07:09:57 »
Fajnie że powstają coraz nowsze analizy, ale czy szukanie typów/odmian na siłę jest uzasadnione? Ja rozumiem gdy różnice są, ale mała głowa, mniejsza głowa etc to chyba już wykracza poza ramy logiki

MarKow

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Nowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Stycznia 2023, 18:16:17 »
Każdy nowy katalog pojawiający się na rynku, wprowadza większe zamieszanie. Kiedyś porównywałem ilość trojaków ZIIIW z katalogu p. Kopickiego z katalogiem trojaków Igera, na rynku przybyła  mi spora ich ilosć.   

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Nowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Stycznia 2023, 20:16:19 »
Jestem zniesmaczony…

Jak można zatytułować na stronie "skrócony katalog trojaków" :  1579 – 6 odmian

I wstawiać tam:

2 trojaki 1579
2 trojaki 1579 odbite w złocie
1 jednostronny trojak 158Z odbity w srebrze
1 jednostronny trojak 158Z odbity w miedzi

Tytuł powinien brzmieć trojaki 1579-8Z
Oraz jeśli podana jest odbitka w złocie trojaka 1579 i potem odbitki w srebrze i miedzi jednostronnego. To dlaczego nie odnotowano złotej odbitki jednostronnego!!!

Ktoś pomyśli, że to szczegół. W porządku, może mieć rację. To ciekawe co ktoś powie na takie kuriozum jak…

 
IMG_1497.jpgNowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego


Przeglądając katalog można się zgubić, bo szukając jeden rocznik to nagle jesteśmy przy innym i znowu poprzedni.

Kolejna sprawa to brak odnotowania jakże istotnych monet. I nie chodzi tu o mało istotne różnice w interpunkcji. Swoją drogą autorzy mocno akcentują takie różnice. Natomiast w ogóle nie ma trojaków:

1583 Wilno - TRI na rewersie zamiast standardowego TRIP
1583 Ryga - LI na awersie zamiast standardowego L
Czy wreszcie brakuje trojaka litewskiego z 1580 roku mającego herb Batorego w postaci tarczy z groszy wileńskich!!!

 
brak.pngNowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego


Moim zdaniem jest to fajny ALBUM ze zdjęciami. Natomiast nie powinno się określać tej publikacji jako katalog.
Nie podoba mi się numeracja, całkowicie niezrozumiałe jest pomieszanie w pewnych miejscach roczników. Brakuje ważnych trojaków, które wcześniej nie były odnotowane w literaturze i tym bardziej należałoby o nich wspomnieć.

Za to mamy kolejny "kwiatek", gdzie opisano wariant, a nie przepraszam... ODMIANĘ 141.a5

 
IMG_1498.jpgNowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego


Ktoś zgadnie czym się różni od odmiany 141.a6 ?
W 141.a6 na rewersie po LIT-VA widać znaczek. Natomiast w 141.a5 na powyższym zdjęciu nie widać. Tzn. ciężko to ocenić, ponieważ zdjęcie jest trochę zbyt ciemne i przede wszystkim autorzy pominęli jakże prozaiczny niuans... trojak jest najprawdopodobniej naprawiany. Dlatego nie jest wykluczone, że znaczek tam się znajdował.
Nawet jeśli nic tam nie było to nie można użyć takiej monety do tworzenia nowego wariantu. Upss ODMIANY.

To są słowa na szybko. Możliwe, że jeszcze coś innego zauważę.
Na pewno książka jest wydana starannie, dobry papier. Co może się podobać to rysunki z herbami, ozdobnikami.
Tylko, że cena też jest wysoka, więc to zrozumiałe, że jakość wydania powinna być taka.

« Ostatnia zmiana: 25 Stycznia 2023, 20:27:17 wysłana przez pasjonatort »
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Nowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Stycznia 2023, 21:39:03 »
Kolejna sprawa dotyczy trojaka poznańskiego z 1586 roku. Moneta opisana jako 119.a4

 
IMG_1501.jpgNowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego


A propos tego numeru. To żeby zobrazować pomieszanie w kolejności  napiszę, że a2 znajduje się nad zdjęciem a4. Natomiast a3 jest na wcześniejszej stronie czyli przed a2.
Przechodząc do sedna. Proszę spojrzeć na duże zdjęcie aukcyjne odmiany 119.a4

https://onebid.pl/pl/monety-stefan-batory-trojak-poznan-1586-data-z-prawej-rzadki/765865

 
gndm3.jpgNowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego



I proszę poszukać kropek w legendzie awersu po DG i REX

Czy naprawdę tam są? Nawet jeśli to bardziej w domniemaniu i moim zdaniem nie powinien taki trojak służyć jako przykład… odmiany, która różni się kropką, nie kropką ;)
Norbert

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Nowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Stycznia 2023, 22:11:49 »
Dzięki Norbercie, myślę, ze mam swoja odpowiedź.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Nowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Stycznia 2023, 22:54:38 »
Możliwe, że moja ocena jest spowodowana dużymi oczekiwaniami. Po prostu kiedy się dowiedziałem o nowej publikacji na temat trojaków Batorego byłem podekscytowany. Na zasadzie super, coś nowego, idealnie zakres władcy/nominału trafia w mój gust. Liczyłem na coś dużo bardziej rozwiniętego względem Igera. Natomiast co dostałem?
Bardzo dobrze wydaną książkę, ale wewnątrz znajduje się sporo pomieszania i razi mnie, że pewna część monet jest odnotowana jako pewnik. W sensie numerka odmiany z dokładną legendą. Natomiast stan zachowania kilku monet wyklucza je z precyzyjnego przypisania. Proszę spojrzeć, jak można odczytać zaznaczone fragmenty?

 
IMG_1503.jpgNowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego


Pan Parchimowicz na filmiku z giełdy w Łodzi, czy we wstępie w tej książce podkreśla, że w Igerze było tyle zdjęć i odmian, a my mamy X więcej i każda odmiana ma zdjęcie.
I co z tego? Jeśli spora część ODMIAN różni się kropką, jej brakiem itp. Do tego parę tych odmian to przykro mówić, ale na siłę jest tworzonych, bo nie można odczytać tego ze zdjęć.
Kolejna sprawa to nazewnictwo – mała, duża głowa. Proszę samemu ocenić, która głowa jest jaka…

 
IMG_1504.jpgNowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego
Norbert

Salemmtg

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 91
Odp: Nowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Stycznia 2023, 07:05:03 »
Witam. To też pisałem na grupach społecznościowych że jest to nic innego jak książeczka ze zdjęciami. Tego nawet nie da się nazwać katalogiem. To jest nic innego jak kopiuj wklej z poprzedniej publikacji monet Batorego, może nieco bardziej rozszerzona.  Brak przypisania rzadkości. Mogli chodź trochę się wysilić i przypisać np. Pospolity, rzadki, b. Rzadki, ekstrymalnie rzadki itp.  Dla mnie Pan Parchimowicz tłucze te swoje publikację byle tłuc,nie wiem czy idzie na rekord Guinnessa czy jak.
« Ostatnia zmiana: 26 Stycznia 2023, 07:15:41 wysłana przez Salemmtg »

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Nowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Stycznia 2023, 09:03:23 »
Miałem się nie wypowiadać bo średnio trojakami się interesuję ale będzie krótko. Iger o ile wiem nie wdawał się w szczegóły interpunkcyjne (które słusznie powinny być traktowane jako wariant a nie odmiana). Trojaków Stefana Batorego jest w jego katalogu ok. 300 (pobieżnie liczyłem, więc należy traktować to jako +/- 10%). Uwzględniając możliwości postawienia lub nie różnych kropek (w półtorakach warianty interpuncyjne jednej monety w katalogu Nieczytajły mogą zajmować całą stronę, gdzie Adam i ja poświęcaliśmy jej ~2-3 pozycji, bo podobnie jak pan Iger nie zwracaliśmy przesadnie na to uwagi) to te deklarowane blisko 600 trojaków to i tak wydaje mi się raczej mało, ale ok.
Za to z kawką usiadłem sobie i wziąłem do ręki Monety Stefana Batorego z 2014 roku i policzyłem raczej dokładnie. Trojaków wyszło mi ponad 560. Dokładnie 563 (ale też mogłem się troszkę pomylić wiec te kilka można złożyć jako błąd). W tej publikacji ma ich być (sprawdziłem) 591.
Nie chcę być wredny ale jaki jest sens wydawać nową książkę dla ~30 monet więcej? No i gwoli definicji ani Monety Stefana Batorego katalogiem nie był (traktuję to jako pięknie wydany album) to i domyślałem się, że i Trojaki Stefana Batorego nim nie będą. Jak widać nie pomyliłem się. Trochę wygląda mi to na odgrzewanie kotleta...
« Ostatnia zmiana: 26 Stycznia 2023, 09:06:33 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Nowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Stycznia 2023, 00:30:42 »
Jak wypada on w porównaniu z wcześniej wydanymi Monetami Stefana Batorego tychże autorów?

Numer 112b został przeniesiony za 112b9

Nowy numer:

115a.2 który różni się od 115.b brakiem kropki po REG na rewersie. Co prawda stan monety na zdjęciu sprawia, że kto wie czy tam nie ma tej kropki. Ale ok, autorzy nie zobaczyli i byłoby wszystko w porządku gdyby nie pewien szczegół. Mianowicie delikatne przesunięcie i słabe odciśnięcie fragmentu nad koroną króla uniemożliwia stwierdzenie czy na końcu napisu otokowego znajduje się kropka. A mimo to autorzy w opisie ją uwzględniają. W ogóle przy niektórych trojakach poznańskich z powodu niedobicia nie ma możliwości pewnego odczytania czy legenda, a przede wszystkim interpunkcja występuje. Pomimo tego w podpisach pod zdjęciami mamy rozpisane legendy z kropkami.

 
IMG_1506.jpgNowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego


118.a2 który różni się od 118a.1 interpunkcją rewersu.
.TRIP:REG. / POLONIAE /
.TRIP.REG / .POLONIAE /
Tak to wygląda na zdjęciach, gdzie 118a.1 pochodzi z aukcji Pegasusa, a 118.a2 to WCN 58

 
118.a1 - a2.jpgNowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego


Kolorem zielonym zaznaczyłem wspólne cechy stempla, które zresztą powielane są na innych egzemplarzach. Natomiast na czerwono wskazałem różnice w brakujących kropkach. Tylko, że jeśli spojrzymy na trojaka z aukcji WCN to widać w centralnej części niedobicie, które mogło sprawić, że mini kropka z egzemplarza Pegasus nie została odciśnięta. Natomiast po REG widać ślad gdzie mogła być też kropka. Znowu na sztuce z WCN mamy wyraźną dużą kropkę przed POLONIAE, a na monecie Pegasusa w tym miejscu jedynie ślad. Te dwa punkty rzeczywiście sprawiają na pierwszy rzut oka, że to są inne warianty interpunkcji. Tylko czy naprawdę wszystko wiemy na temat bicia monet? Często monety z tego samego stempla mają jeden fragment mocno zarysowany, a drugi mniej. Czy są to dwa różne stemple czy ten sam? To już każdy musi sobie samemu odpowiedzieć.
Niemniej ten przykład pokazuje co było wyznacznikiem dla autorów publikacji o trojakach Batorego do tworzenia nowych wariantów… znaczy odmian.

119.a3
119.a4

Tych dwóch już nie będę opisywał. Za to poruszę sprawę numeru 112.b10, który w legendzie awersu ma D.SG. (po „D” nietypowy wężyk w formie S). Tak to opisali autorzy. Dla mnie jest to zwyczajny ślad powstały w trakcie drgania krążka przy biciu. Co widoczne jest na awersie, gdzie końcówka POLONIAE ma jakby niżej odbite drugie E.
Przy tym zastanawiające jest, że autorzy w tym przypadku pominęli kropki przy nominale.

 
IMG_1507.jpgNowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego


Jeszcze jedna sprawa dotycząca numeru 112.b9
Na rewersie odnotowano – „nad głową orła dziwny znak zamiast korony”.
Poniżej przykład innej monety niż pokazy trojak w książce. Proszę samemu to ocenić.

 
korona.jpgNowy Katalog Trojakow Batorego Autorstwa J Parchimowicza i M Brzezinskiego


Czyli jeśli weźmiemy pod uwagę mennicę poznańską to względem opracowania Monety Stefana Batorego doszły 4 (cztery) odmiany.  Dodatkowo zaznaczę, że wszystkie pozostałe zdjęcia trojaków poznańskich są takie same co w poprzedniej pracy. Czyli autorzy nawet nie pokusili się o ewentualną wymianę zdjęć z bardziej czytelnymi, w lepszym stanie trojakami.
Jeśli podobnie jest z pozostałymi mennicami to mamy do czynienia z odgrzewanym kotletem ;)
Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet