Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:01:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: GNDM 19 aukcja zimowa 2023  (Przeczytany 3521 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
GNDM 19 aukcja zimowa 2023
« dnia: 23 Stycznia 2023, 21:53:48 »
Aukcja powoli przybiera ostateczny kształt. Jeszcze brakuje nagrań, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić i które stały się nieodłącznym elementem „opisu”. ;)
Po raz kolejny ma odbyć się sesja wykładowa pod stałym tytułem - "W numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz". Niestety ponownie nie będzie transmisji online. GNDM w ten sposób chce wymusić jak największą ilość uczestników obecnych osobiście. Czy to dobry kierunek? Może to się nie podobać, ale prawda jest taka, że GNDM jako organizator ma pełne prawo do postawienia swoich warunków.

Cytuj
SOBOTA, 4 LUTEGO | Hotel Marriot, Warszawa, Sala "Kometa"
•   10:30 - 13:00 Sesja numizmatyczna "W numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz". Sesja bez transmisji online, tylko do uczestników aukcji obecnych osobiście. W ramach sesji między innymi omówienie monet ze spektakularnej kolekcji Antoniego Taraszki, w tym ich prezentacje video, przez bezpośredniego uczestnika aukcji. W ramach sesji zapanowana również rzeczywista prezentacja bardzo ciekawego i unikalnego obiektu z XVII wieku. 

Jak zwykle aukcja została podzielona na kilka sesji.
Moją uwagę przykuł szóstak gdański Zygmunta I Starego z 1535 roku. Duża i efektowna moneta na którą mogę tylko popatrzeć ;)

Cytuj
Stan zachowania: 3-2
Literatura: Kopicki 7338 (R5), CNG 74, Tyszkiewicz 70 mk
Pierwszy rocznik szóstaków gdańskich, bardzo rzadkiego, najwyższego nominału wśród srebrnych monet obiegowych Zygmunta I.
Efektowna, szeroka jak na ówczesne czasy moneta, która pojawiła się, gdy obieg monetarny zdominowany był przez emitowane od lat półgroszki.
Drugi typ tej emisji: z literą D (od DANTISCUM) i oznaczeniem nominału VI na rewersie (w tym roku wybito równie dużej rzadkości szóstaki z oznaczeniem nominału po bokach głowy króla).
Bardzo ładny stan, szczególnie rewers. Urokliwa patyna dawnego zbioru.
Potrzebna i poszukiwana typologicznie moneta.
Bardzo rzadka, o czym świadczą jej nieliczne notowania aukcyjne.
Srebro, średnica 29 mm, waga 5.26 g

Szóstak wcześniej był sprzedany na 30 aukcji Niemczyka
Poniżej wynotowałem kilka notowań ze starych aukcji:
Mathy poz. 2101
Mikocki poz. 537
Stupnicki poz. 214
Stecki poz. 779 ciekawostka, że w katalogu opisano VIERTELTHALER a 6 Groschen
Kubicki poz. 127 i 128
Karolkiewicz poz. 2111

Natomiast poniżej mój egzemplarz… rycina  :) ;)
Zdjęcie z pracy Vossberga, sześciogroszówka opisana pod numerem 351

 
IMG_1491.jpgGNDM 19 aukcja zimowa 2023
 
IMG_1492.jpgGNDM 19 aukcja zimowa 2023



A teraz druga sprawa. Od początku jak zobaczyłem zdjęcie tego trojaka to miałem wrażenie, że moneta jest po naprawie. Na początku nie było żadnego opisu, dlatego nie poruszałem tej sprawy. Gdyby odbarwienie powierzchni było tylko po jednej stronie to można pomyśleć, że ktoś przetarł to miejsce. Jednak w tym przypadku wyraźnie odróżniające się tło jest po obu stronach. Dodatkowo jeśli spojrzymy na spód litery D z końcówki legendy awersu. I na środek pomiędzy E – N w ostatnim wersie rewersu. To wydaje mi się, że można dostrzec zarys „pęknięcia” (zaznaczyłem czerwonym kółkiem). Kolejnym czynnikiem, który zastanawia to nad wyraz duża ilość zadrapań przy PO-M-D.

https://aukcje.gndm.pl/pl/monety-stefan-batory-trojak-ryga-1581-pierwszy-rzadki/1529063

 
gndm 19.jpgGNDM 19 aukcja zimowa 2023


 
fragment.jpgGNDM 19 aukcja zimowa 2023


Czy dobrze mi się wydaje?
Norbert

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: GNDM 19 aukcja zimowa 2023
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Stycznia 2023, 22:42:45 »
Aukcja powoli przybiera ostateczny kształt. Jeszcze brakuje nagrań, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić i które stały się nieodłącznym elementem „opisu”. ;)
Po raz kolejny ma odbyć się sesja wykładowa pod stałym tytułem - "W numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz". Niestety ponownie nie będzie transmisji online. GNDM w ten sposób chce wymusić jak największą ilość uczestników obecnych osobiście. Czy to dobry kierunek? Może to się nie podobać, ale prawda jest taka, że GNDM jako organizator ma pełne prawo do postawienia swoich warunków.

Cytuj
SOBOTA, 4 LUTEGO | Hotel Marriot, Warszawa, Sala "Kometa"
•   10:30 - 13:00 Sesja numizmatyczna "W numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz". Sesja bez transmisji online, tylko do uczestników aukcji obecnych osobiście. W ramach sesji między innymi omówienie monet ze spektakularnej kolekcji Antoniego Taraszki, w tym ich prezentacje video, przez bezpośredniego uczestnika aukcji. W ramach sesji zapanowana również rzeczywista prezentacja bardzo ciekawego i unikalnego obiektu z XVII wieku. 

Wysłuchałem na YT wszystkich wykładów ze wszystkich sesji GNDM. Ciekawiły mnie na tyle, żeby poświęcić na nie szereg wieczorów. Wybrane słuchałem dwukrotnie. W innych uczestniczyłem osobiście. Jeden miałem okazję ogłosić sam. Nie pojadę jednak do Warszawy na konkretny dzień i godzinę, żeby wysłuchać tych wykładów.

Rozumiem, że GNDM chce zachęcić do osobistego uczestnictwa w aukcjach, ale sami ostatnio informowali, że kolekcję Taraszki licytowali z lotniska Kennedy'ego. Mamy inne czasy i świat konkuruje o naszą uwagę. Życzę GNDM jak najlepiej, ale ten pomysł się nie przyjmie.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: GNDM 19 aukcja zimowa 2023
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Stycznia 2023, 23:49:49 »

Cytuj
Czy dobrze mi się wydaje?


Moim zdaniem moneta była naprawiana, prawdopodbnie łatana była dziurka lub pęknięcie.
Janek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: GNDM 19 aukcja zimowa 2023
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Stycznia 2023, 04:03:11 »
Raczej okrągła dziura.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Salemmtg

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 91
Odp: GNDM 19 aukcja zimowa 2023
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Stycznia 2023, 09:54:17 »
Ja oglądając pierwszy raz tego trojak również odniosłem wrażenie że jest naprawiony. Teraz jestem pewny że było tam grzebane.

Szkoda że GNDM nie pokaże wykładów online, zawsze to było coś mocno edukacyjnego przed licytacjami. Nie rozumiem trochę ostatnich kroków Pana Damiana. Najpierw ten krok w tył z literaturą opisową na aukcjach, gdzie każdy ma być "specjalistą" w swojej dziedzinie numizmatyki,teraz to.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: GNDM 19 aukcja zimowa 2023
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Stycznia 2023, 12:16:59 »
O ile rezygnacja z literatury specjalistycznej jest dla mnie zrozumiała i generalnie nie mam z tym problemu to rezygnacja z filmów dla mnie jest przykrą nowiną.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Aquilaspqr

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 251
  • Zainteresowania: Wszystko sprzed 1900, ale głównie antyk
Odp: GNDM 19 aukcja zimowa 2023
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Stycznia 2023, 13:01:56 »
Dziwne. Przecież kupowanie z domu przez internet jest wygodniejsze niż fatygowanie się osobiście i robienie tego z sali. Nie wiem po co taka chęć "spędzania" ludzi na salę - dla "prestiżu"? Ja to mam jeszcze blisko (30 km od Warszawy), ale jak ktoś mieszka w Krakowie czy Przemyślu to taka forma jest średnio atrakcyjna.

Wykład online bym chętnie obejrzał, ale jak tak to podziękuję.

Damian Marciniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 204
  • Nie sprzedajemy tego, czego byśmy sami nie kupili
    • Marciniak - Dom Aukcyjny
Odp: GNDM 19 aukcja zimowa 2023
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Stycznia 2023, 13:04:15 »
Drodzy Państwo,
proszę absolutnie się nie martwić - nie rezygnujemy z filmów :)

Najbliższej sesji nie będziemy transmitować online, ale bynajmniej będziemy ją nagrywać, a wybrane fragmenty nagrań - takie aby zachować i oddać przekaz merytoryczny Sesji - opublikujmy w jakiś czas po zakończeniu Wydarzenia aukcyjnego, myślę że po około miesiącu.

Ta nasza obecna zmiana polityki wynika z tego, że wyraźnie widać jak świat nieubłaganie pędzi online, a jednocześnie mam świadomość jak ważne w przypadku kolekcjonerskiej społeczności jest utrzymanie spotkań osobistych. Tylko obecnie już często nie chce się nam podejmować wyprawy do osobistego uczestnictwa w takich, bo współczesna technika zapewnia pod względem merytorycznym prawie to samo z poziomu domowego zacisza.

Najbardziej w tej kwestii dało mi do myślenia uczestnictwo w ostatnim NYINC, gdzie była m.in. licytowana kolekcja A. Taraszaki, a gdzie niektóre z równolegle odbywających się, i wcale nie małych aukcji, odbywały się przy zupełnie pustych salach!

My podejmując decyzję o obecnej zmianie polityki w kwestii transmisji Live z Sesji, chcemy tym samym dowartościować i podziękować osobom biorącym udział osobisty w Wydarzeniu aukcyjnym, że ich trud i zaangażowanie zostanie nagrodzone czymś więcej, niż otrzymaliby zostając w domu :)

Osoby nie uczestniczące osobiście też będą miały możliwość zapoznać się z treścią merytoryczną wydarzenia, tyle że z opóźnieniem i w zredagowanej formie.

Pozdrawiam
Damian Marciniak
P.S.
Przywołanym trojakiem zajmiemy się jeszcze dziś.
« Ostatnia zmiana: 24 Stycznia 2023, 13:07:13 wysłana przez GNDM »
Pozdrawiam - Damian

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: GNDM 19 aukcja zimowa 2023
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Stycznia 2023, 13:11:58 »
Gdybym mieszkał bliżej to z chęcią brałbym udział osobiście w aukcjach i wykładach, jednak 250 kilometrów oraz konieczność brania wolnego w pracy jednak sprawia, że musicie poradzić sobie bez mojej obecności  ;D To fajnie, że jednak wideo będzie  :)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: GNDM 19 aukcja zimowa 2023
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Stycznia 2023, 13:51:39 »
Moim zdaniem moneta była naprawiana, prawdopodbnie łatana była dziurka lub pęknięcie.

Raczej okrągła dziura.

Ja oglądając pierwszy raz tego trojak również odniosłem wrażenie że jest naprawiony. Teraz jestem pewny że było tam grzebane.

Dziękuję za potwierdzenie :)

Przywołanym trojakiem zajmiemy się jeszcze dziś.

Brawo! :) W opisie już pojawiła się informacja o załatanej dziurce.

I dziękuję za wyjaśnienie dotyczące publikacji wykładów towarzyszących sesji.

Przy okazji zapytam o nagrania monet. Kiedy i w jakim stopniu pojawią się filmiki z monetami?
Norbert

Ney

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 42
Odp: GNDM 19 aukcja zimowa 2023
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Stycznia 2023, 05:35:29 »
Witam, Tak przy okazji filmow, wiem, ze miala sie ukazac relacja z Giełdy kolekcjonerskiej z Lodzi, zapowiadal to Pan Damian w koncowce ubieglego roku, chcialbym zapytac kiedy bedzie mozna ta relacje zobaczyc, Pozdrawiam

Salemmtg

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 91
Odp: GNDM 19 aukcja zimowa 2023
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Stycznia 2023, 09:11:52 »
Tak przeglądając na spokojnie aukcję P. Damiana zauważyłem jeszcze jeden trojak podejrzany . Nie chce być przewrażliwiony dlatego zapytam kolegów co sądzicie o tym?

https://onebid.pl/pl/monety-zygmunt-iii-waza-trojak-lublin-1597-data-przy-monogramie-rzadkosc/1527489

Na awersie pod królem w słowie REX a właściwie w literze E mam wrażenie że była załatana dziura. Ogólnie na tej wysokości tło ma całkowity inny odcień, zero patyny jak na reszcie.  Na rewersie widać już to dokładniej na dole monety w literze F między herbami. Widać zarys otworu załatanego ? Zresztą litera F a jej końcówka kompletnie inna niż znaleziony rewers bity tymi samymi stemplami. Również inne tło.  Nie chce spekulować ale mi to wygląda na naprawę.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: GNDM 19 aukcja zimowa 2023
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Stycznia 2023, 09:16:16 »
Jest spora szansa, że to prawda. Wydaje mi się, że na rewersie "bardziej widać" ślad po łataniu, właśnie przy/pod F
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: GNDM 19 aukcja zimowa 2023
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Stycznia 2023, 22:11:40 »
Dużą satysfakcję sprawiła mi adnotacja w opisie dukata gdańskiego 1623

https://onebid.pl/pl/monety-zygmunt-iii-waza-dukat-gdansk-1623-sb-rzadki/1583923

Cytuj
Rzadki, trudny do zdobycia rocznik gdańskich dukatów.     

Na awersie zadrapania u góry, nad korona oraz widoczne przetarcia w tle otaczającym portret królewski. Na rewersie wad powierzchni nie zauważamy. Na całości, w tym również na awersie, w obszarach przetartych zachowane dużo naturalnej świeżości menniczej. Ex. NGC 5780846-015 z ocena AU Details Repaired.

Emisja z okresu zarządu mennicą przez Samuela Bermanna, którego inicjały umieszczono pod konsolą.

Rocznik znany z czterech odmian - niniejszy dukat to odmiana z charakterystycznym pinaklem z małym liściem podwieszonym pod konsolę. Określany przez Jarosława Dutkowskiego jako R5, znana m.in. ze zbiorów Hutten-Czapskiego, Chomińskiego czy Frankiewicza.

Złoto, średnica 23 mm, waga 3.45 g

Pod wpisem na facebook'u GNDM wspomniałem, że ten dukat prawie na pewno był wcześniej w slabie i dziś zobaczyłem, że w opisie pojawiła się ta informacja.
Brawo Panie Damianie! :)

Moneta jest na tyle ciekawa i wartościowa sama w sobie, że na pewno znajdą się osoby gotowe powalczyć o złoto. Natomiast podanie tak istotnej wzmianki w opisie wzmacnia wiarygodność i renomę firmy.
Norbert

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: GNDM 19 aukcja zimowa 2023
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Stycznia 2023, 22:59:13 »
Damian Marciniak buduje swoją pozycję na poważnym traktowaniu klienta:
https://onebid.pl/pl/monety-zygmunt-iii-waza-trojak-lublin-1597-data-przy-monogramie-rzadkosc/1527489

Po wpisie kol. Salemmtg reakcja była natychmiastowa:
"Profesjonalnie załatana dziura u dołu awersu".
Brawo!

 

R E K L A M A
aukcja monet