Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 02:32:42

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa  (Przeczytany 5340 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Kwietnia 2023, 20:37:16 »
Drodzy Panowie, Drodzy Koledzy,

cieszę się niezmiernie na Waszą obecność na TWNA XXII w Toruniu.

Pozdrawiam

B.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Maja 2023, 15:09:51 »
Szanowni Panowie, Drodzy Koledzy,

ponieważ doszedł nam jeden prelegent na 5 maja, oto aktualny program TWNA XXII:

5 MAJA / MAY 5: GODZ. 11.45 – 14.15 / 11:45 AM – 2:15 PM:
- POWITANIE PRZEZ DZIEKANĘ WYDZIAŁU HUMANISTYCZNEGO UMK /  WELCOME BY THE DEAN OF THE FACULTY OF HUMANITIES, NCU
- PAWEŁ GROŃSKI (WSA, WARSAW): Legal aspects of forgeries of ancient coins in the light of Polish and international law. Evolution and contemporary regulations (45 min. round table)
- HADRIEN RAMBACH (BRUSSELS):  Why private collections should be studied? (45 min. presentation +15 min. discussion)
-  Tomasz Poniewierka (UAM, Poznań): The Imperial dynastic coins of Septimius Severus from private collections – rarity or common choise? (30 min.)
14.15 – 14.45 / 2:15 PM – 2:45 PM: LUNCH BREAK
14.45 – 15.30 / 2:45 PM – 3:30 PM:
- BARTOSZ AWIANOWICZ (UMK): A Reflection on the ancient coins forgeries in numismatic prints of the 16th-18th centuries (45 min. presentation)
15.45 – 17.15 / 3:45 PM – 5:15 PM: MAGDALENA AWIANOWICZ, BARTOSZ AWIANOWICZ, ANDRZEJ MYCIO, MARTA CZYŻAK: PREZENTACJA STARYCH DRUKÓW POŚWIĘCONYCH MONETOM ANTYCZNYM I CYMELIÓW ZE ZBIORÓW BIBLIOTEKI UNIWERSYTECKIEJ W TORUNIU / EXHIBITION OF OLD PRINTS ON ANCIENT COINS AND OF RARITIES FROM THE NICOLAUS COPERNICUS UNIVERSITY LIBRARY’S COLLECTION  – UL. GAGARINA 13

6 MAJA / MAY 6: GODZ. 10.00 – 16.00 / 10 AM – 4 PM:
- AGNIESZKA SMOŁUCHA-SŁADKOWSKA (MNK): Imitations? Medals inspired by ancient coins in the Renaissance  (45 min. presentation + 15 min discussion)
- FRANÇOIS DE CALLATAY (KBR, BRUSSELS):  Letters dealing with coin forgeries from 16th-18th centuries  (45 min. presentation +15 min. discussion)
- JAROSŁAW BODZEK (UJ / MNK): Mennictwo Cylicji w okresie archaicznym i klasycznym (60 min. presentation + 15 min. discussion)
- PAWEŁ KOCHAŃSKI (LUBLIN): Przeddenarowe mennictwo Republiki Rzymskiej (45 min. presentation + 15 min. discussion)
- BARBARA ZAJĄC (MNK): Mennictwo Pontu i Bitynii w czasach Trajana (98-117) (45 min. presentation + 15 min. discussion)
- SZYMON JELLONEK (UW): Mity fundacyjne na monetach rzymskich kolonii. Rywalizacja czy integracja?  (45 min. presentation + 15 min. discussion)
16.15 – 17.30 / 4:15 PM – 5:30 PM: MAGDALENA AWIANOWICZ (BUMK): OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE STARYCH DRUKÓW ASTRONOMICZNYCH Z OKAZJI ROCZNICY 550-LECIA URODZIN MIKOŁAJA KOPERNIKA / CURATORIAL TOUR OF THE EXHIBITION OF OLD ASTRONOMICAL PRINTS ON THE OCCASION OF NICOLAUS COPERNICUS’ 550TH BIRTHDAY  - RATUSZ STAROMIEJSKI / OLD TOWN CITY HALL

A ponieważ TWNA to nie tylko wykłady i dyskusje na uczelni lub muzeum, ale też wspólne biesiadowanie, mam ważne pytanie: na piątek i na sobotę zrobiłem rezerwacje na kolację (5 maja w restauracji Sznyt na Winklu, 6 maja w restauracji Piernicova - patrz zdjęcia), kto z Was na kolacje (ich kosztów niestety nie jestem w stanie pokryć z opłaty konferencyjnej) się wybiera, a jeśli tak czy ktoś z Was jest wegetarianinem lub weganinem?

Pozdrawiam serdecznie

B.A.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Maja 2023, 10:37:19 »
Ja też się wybieram. Do zobaczenia!

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Maja 2023, 11:21:26 »
Szóstego, czyli w sobotę, chętnie zostanę na mniej oficjalnym spotkaniu.

Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa
« Odpowiedź #19 dnia: 07 Maja 2023, 16:11:11 »
Warsztaty, warsztaty - i już po warsztatach...
Serdeczne dzięki za kolejną edycję! Oczywiście bardzo udaną!!
Perfekcyjna organizacja, fascynujące wykłady i znakomity program towarzyszący: cudowne, stare księgi w bibliotece i w ratuszu oraz "piernicove" przysmaki w cieniu krzyżackich ruin!!!
 ;D ;D ;D
Do zobaczenia za pół roku!!!!

Zenon M.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Maja 2023, 16:34:55 »
Również dziękuję wszystkim kolegom za możliwość spotkania , a w szczególności Bartkowi, za organizację tego wyjątkowego wydarzenia!

Wydaje mi się, że tegoroczne warsztaty było wyjątkowe ze względu na zagranicznych gości i dużą frekwencję. Wspomniał bym też o znakomitych referatach, ale mi nie wypada chyba 😎

Tylko Piernikovej żal…

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Maja 2023, 19:14:08 »
Napiszę przewrotnie, składając zażalenie. Dlaczego tak szybko to przeleciało i znowu trzeba czekać kilka miesięcy do kolejnej edycji ;)

Do miłego zobaczenia jesienią w Krakowie :-*

P.s.
Kilka slajdów relacjonujących minione chwile.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Maja 2023, 19:18:13 »
c.d.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Maja 2023, 19:20:45 »
i jeszcze

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa
« Odpowiedź #24 dnia: 07 Maja 2023, 20:38:43 »
Nie chcę się powtarzać w różnych miejscach w internecie i rzeczywistości, ale generalnie ochy i achy. Wspaniałe wydarzenie, które ciężko opisać w formie nieksiążkowej a z drugiej strony i tak obecności to nigdy nie zastąpi. Zanim jeszcze zobaczyłem serię zdjęć kol. Tomanka (Tomaneka?) postanowiłem nie wgrywać takiej serii ujęć a podłożyć melodię i zgrać zapis kilku momentów i w nieco innej formie postarać się oddać klimat Warsztatów. Co ciekawe wielu ciekawych walorów (numizmatycznych, medalierskich, starodrukowych etc.) jeszcze nie zdążyłem wstawić, ale niech pozostanie ten niedosyt, żeby też wszystkiego tak nie zdradzać ;)

Dziękuję i Wielce Czcigodnemu Organizatorowi (wraz z Wielce Czcigodną Małżonką) i znakomitym prelegentom oraz rozmówcom za ten wyjątkowy czas.

« Ostatnia zmiana: 08 Maja 2023, 08:48:22 wysłana przez Luca Romano »
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Maja 2023, 12:26:52 »
Ja również dziękuję wszystkim Kolegom, w tym zwłaszcza naszemu znamienitemu Organizatorowi, za kolejną wspaniałą edycję wasztatów.

Gratuluję ponadto wszystkim prelegentom, w tym zwłaszcza tym którzy występowali po raz pierwszy, bardzo ciekawych prezentacji.

Dziękuję wreszcie Kolegom za zamieszczenie super zdjęć i fantastycznego filmiku z warsztatów.

Według mnie była to jedna z lepszych, jeśli nie najlepsza edycja warsztatów!

Szczególnie doceniam możliwość obejrzenia zbiorów starodruków i rękopisów dot. numizmatyki antycznej, jak i starych druków astronomicznych, w tym dwóch pierwszych wydań De Revolutionibus Kopernika, czy też pozycji ze słynnej Srebrnej Biblioteki księcia Albrechta Hehnzollerna.

Połączenie oglądania i studiowania monet antycznych ze starodrukami okazał się strzałem w dziesiątkę.

Restauracja Piernicova powinna zagościć jako stały punkt programu warsztatów. To zdecydowanie najlepsza restauracja w jakiej dotychczas jadłem w Toruniu. Dania, wina, wystrój, obsługa, stosunek ceny do jakości były na najwyższym poziomie. Nieobecni mają czego żałować.   

Do zobaczenia w Krakowie na jesieni!         

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Maja 2023, 15:49:26 »
Przyłączam się do podziękowań, szczerze żałując, że mogłem uczestniczyć tylko w drugim dniu warsztatów.
To błąd, który popełniłem już drugi raz, mam nadzieję, że ostatni.


PS - do osób, które, jak ja, nie zbierają antyku.
Jeśli tylko znajdziecie czas, zapiszcie się na następne warsztaty, przyjedźcie, posłuchajcie, pooglądajcie, porozmawiajcie.
Nie będziecie żałować.



Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Maja 2023, 17:26:31 »
PS - do osób, które, jak ja, nie zbierają antyku.
Jeśli tylko znajdziecie czas, zapiszcie się na następne warsztaty, przyjedźcie, posłuchajcie, pooglądajcie, porozmawiajcie.
Nie będziecie żałować.

Znakomita rekomendacja! Tym bardziej, że dla "bardziej współczesnych" numizmatyków wiele informacji dotyczących "dawnego" mennictwa może być przydatnych w ich obszarach, nie mówiąc o licznych ciekawych analogiach. W drugą stronę niestety to podobnie nie działa, ale też warto. Sam chociażby tak czy inaczej śledzę i zachwycam się także młodszą numizmatyką z przyjemnością odnajdując w niej starożytne konteksty.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Maja 2023, 21:11:32 »
Szanowny Panowie, Drodzy Koledzy, Carissimi,

bardzo serdecznie dziękuję za tak wiele tak miłych słów. To zawsze motywuje mnie nie tylko, by organizować kolejne edycje TWNA, ale również, by przygotowywać dla Was zawsze coś nowego. Edycja XXIII w Krakowie tradycyjnie pozostanie jako w pełni polskojęzyczna, ale gdy tylko uporam się z bieżącymi zobowiązaniami, przystąpię do rozmów z kolejnymi wybitnymi numizmatykami zagranicznymi, wśród których szczęśliwie mam wielu przyjaciół... Bardzo się cieszę również z tak entuzjastycznego przyjęcia części starodruczno-rękopiśmiennej. Chętnie znów Was zabiorę do znakomitego Działu Zbiorów Specjalnych BUMK.

Pozdrawiam cordialiter

B.A.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Maja 2023, 19:33:13 »
A jednak coś dorzucę, ale fotek mam tyle, że do następnej edycji będę je chyba dodawał. Jedno z moich ulubionych ujęć (niestety na lepiej wykadrowanym jest plama na ekranie).

https://i.imgur.com/syaa7jq.jpg
TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa


https://i.imgur.com/PSgbwdI.jpg
TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa


https://i.imgur.com/PBsqmJM.jpg
TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa


https://i.imgur.com/OBiE7KQ.jpg
TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa


https://i.imgur.com/ctJyVHE.jpg
TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa


https://i.imgur.com/svRvzN1.jpg
TWNA XXII w Toruniu 5-6 maja 2023 r. - edycja międzynarodowa
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

 

R E K L A M A
aukcja monet