Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:56:58

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Allegro - kończenie licytacji przed czasem  (Przeczytany 815 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomek_Sobótka

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Allegro - kończenie licytacji przed czasem
« dnia: 31 Stycznia 2023, 21:38:45 »
Witam wszystkich, jestem nowy na forum. Być może moje pytanie przewijało się wcześniej, ale nie znalazłem na nie jednoznacznej odpowiedzi.
Od kilku lat zbieram monety (głównie Prusy), które kupuję na portalach typu allegro, Numimarket, czy MA-Shops.
Monety kupuję za cenę określoną przez sprzedawcę. Ostatnio na allegro pierwszy raz wziąłem udział w aukcji. Głównie ze względu na stan zachowania monet, które były oferowane.
Jedną z wysoką ceną minimalną wygrałem. Jednak już kolejną, która zaczęła się od 1 zł, sprzedawca zakończył na pół godziny przed końcem licytacji. Dodam, że prowadzona była przez sklep numizmatyczny, nie osobę prywatną.
Dopytałem jaki był powód, ale nie dostałem odpowiedzi. Nie wiem czy taka praktyka jest powszechna ?
Dla mnie wygląda to tak jakby sprzedawca podbijał własną aukcję i ją kończył przedwcześnie, kiedy jego oferta jest najwyższa. Pewnie niezadowolony z ceny, która na tą chwilę się kształtowała.
Czy sprzedający ma prawo do kończenia wcześniej aukcji bez żadnego realnego powodu ? No i czy jest to powszechne, bo jeżeli tak to nie będę się bawił w licytację - przynajmniej na allegro. Poświęcam sporo czasu na śledzenie oferty, licytuję, a na koniec mój czas ląduje w koszu.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Allegro - kończenie licytacji przed czasem
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Stycznia 2023, 23:13:29 »
Czy sprzedający ma prawo do kończenia wcześniej aukcji bez żadnego realnego powodu ? No i czy jest to powszechne, bo jeżeli tak to nie będę się bawił w licytację - przynajmniej na allegro. Poświęcam sporo czasu na śledzenie oferty, licytuję, a na koniec mój czas ląduje w koszu.

Nie znam przepisów na Allegro tak dobrze, ale wydaje mi się, że panuje tam pełna wolność w temacie kończenia aukcji przed czasem. Ja na Pańskim miejscu zarejestrowałbym, kto to był i więcej u nich nie licytował.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Allegro - kończenie licytacji przed czasem
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Stycznia 2023, 23:36:57 »
Żaden szanujący się sprzedawca nie robi takich rzeczy. Co do "niesatysfakcjonującej" ceny to moim zdaniem raczej mało prawdopodobne, bo sporo licytatorów korzysta ze "snajpera" i dowala na kilka sekund przed końcem. Wydaje mi się, że mógł (choć to oczywiście przypuszczenia) zdjąć ją bo ugadał się z kimś poza allegro.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Tomek_Sobótka

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Allegro - kończenie licytacji przed czasem
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lutego 2023, 19:29:53 »
Otrzymałem wiadomość od sprzedającego, że aukcja skończyła się jak zaplanowano. Faktycznie skończyła się pół godziny wcześniej niż zaplanowano.
O dziwo po wpisaniu nazwy monety znalazłem taką samą aukcję sprzed poł roku, od tego samego sprzedającego. Z tą samą monetą. Wnioski niech każdy wyciągnie sam...

Aukcja 09.05.2022 https://archiwum.allegro.pl/oferta/xr-prusy-1-mariengroschen-1753-d-ladne-nr1-i12125378036.html

Aukcja 31.01.2022 https://allegro.pl/oferta/xr-prusy-1-mariengroschen-1753-d-ladne-13182363671

konosament

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
Odp: Allegro - kończenie licytacji przed czasem
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Lutego 2023, 10:54:17 »
Wystawienie tej samej monety u danego sprzedawcy nie jest sytuacją nadzwyczajną. Zdarza się, że ktoś nie opłaci zakupu, rozwiąże umowę itp.

Jeżeli sprzedawca notorycznie kończy aukcje przed czasem, to raczej nie jest to związane z niesatysfakcjonującą ceną - na allegro większość osób licytuje sekundy przed czasem, albo snajperem albo "ręcznie". Najbardziej prawdopodobne dla mnie to mimo wszystko dogadanie się z kimś poza licytacją albo spojrzenie, że błędnie wystawiło się monetę, którą się już sprzedało.

Jeżeli podejrzewa Pan sprzedawcę o brak etyki, to nie ma wyjścia i trzeba u niego nie kupować.

Inna rzecz, że nie popieram Pana niezadowolenia poprzez tezę "Poświęcam sporo czasu na śledzenie oferty, licytuję, a na koniec mój czas ląduje w koszu". Licytacje to trochę hazard, Pan też chce zapłacić jak najmniej. Jak Pan nie chce tracić czasu, zawsze można z góry dać wysoką ofertę i wówczas nawet jak sprzedawca zakończy przed czasem, to Pan wygra.

 

R E K L A M A
aukcja monet