Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:51:10

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zakup na allegro, wezwanie na polizei  (Przeczytany 3030 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Zakup na allegro, wezwanie na polizei
« dnia: 07 Lutego 2023, 13:10:31 »
Dzień dobry, zostałem wezwany(jako świadek) telefonicznie na po bliską komendę. Chodzi o zakup monety na allegro. Czy któryś z forumowiczów miał podobną sytuację?

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Zakup na allegro, wezwanie na polizei
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Lutego 2023, 13:32:17 »
O, ciekaw jestem jak się sprawa rozwinie i jakie są powody przesłuchania...

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Zakup na allegro, wezwanie na polizei
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Lutego 2023, 13:45:28 »
Powód jest znany, zakup monety o niskiej wartości na allegro. Gorzej, że ja już zupełnie nie pamiętam tej transakcji, a allegro zdaję się już ją przeniosła do archiwum.

Aquilaspqr

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 251
  • Zainteresowania: Wszystko sprzed 1900, ale głównie antyk
Odp: Zakup na allegro, wezwanie na polizei
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Lutego 2023, 14:03:17 »
Że niby pochodziła z wykopków?

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Zakup na allegro, wezwanie na polizei
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Lutego 2023, 14:12:04 »
Tak mi się zdaje albo wykopki, albo kradzież. Co ciekawe mam mieć przy sobie te monetę, pewnie w celu weryfikacji i zabezpieczenia . A tego typu monetę mam tylko jedną.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Zakup na allegro, wezwanie na polizei
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Lutego 2023, 14:30:05 »
moze sie zgubila ?
Pozdrowienia, Tomasz

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Zakup na allegro, wezwanie na polizei
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Lutego 2023, 14:39:53 »
moze sie zgubila ?
Przepraszam nie zrozumiałem

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Zakup na allegro, wezwanie na polizei
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Lutego 2023, 16:21:57 »
Dzień dobry, zostałem wezwany(jako świadek) telefonicznie na po bliską komendę. Chodzi o zakup monety na allegro. Czy któryś z forumowiczów miał podobną sytuację?
Nie osobiście, ale znany mi przypadek.
Wizyta dwóch smutnych panów w godzinach popołudniowych z prośbą o wydanie monety z aukcji nr ......  Zdjęcia nie mieli. Jednocześnie informacja, że jeśli dobrowolnie nie wyda, to rewizja i zatrzymanie wszystkich monet, które znajdą. Na szczęście znajomy dokumentuje zakupy w katalogu /kiedy, skąd, za ile itp./ Monetę wydał. Został poinformowany, że moneta będzie dowodem w sprawie nielegalnych poszukiwań i handlu zabytkami i, że już do kolegi nie wróci.
W pana przypadku podeszli bardzo delikatnie. Az jestem zdziwiony. Nowe standardy? Myślę, że lepiej monetę wydać, bo inaczej będą drążyć co Pan z nią zrobił, jak sprzedał, podarował, to komu. Mogą również chcieć sprawdzić czy rzeczywiście pan jej nie ma. W czarnym scenariuszu istnieje możliwość bycia oskarżonym o paserstwo. Na wszelki wypadek proponuję oddać kolekcję komuś na przechowanie na jakiś czas
Pozdrawiam. zdzicho

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: Zakup na allegro, wezwanie na polizei
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Lutego 2023, 16:27:38 »
telefonicznie na po bliską komendę.Czy któryś z forumowiczów miał podobną sytuację?
Mialem podobna, ale nie chodzilo o monety. Tylko wezwanie telefoniczne jest nieco dziwne. Wszystkie mi znane wezwania byly pisemne- z danymi funkcjonariusza- z terminem lub z prosba o uzgodnienie terminu. Telefoniczne wezwanie moze okazac sie zartem np. kolegöw numizmatyköw :D- a identyfikacja rozmöwcy jest niemozliwa prawnie. Dla potwierdzenia zadzwonilbym na komende z prosba o potwierdzenie ( najlepiej pisemne ).

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: Zakup na allegro, wezwanie na polizei
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Lutego 2023, 16:32:37 »
że jeśli dobrowolnie nie wyda, to rewizja i zatrzymanie wszystkich monet, które znajdą.

Pröba zastraszenia i skröcenia czasu- na rewizje potrzebny jest nakaz sadowy- ktörego tak od reki sedzia moze nie wydac.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Zakup na allegro, wezwanie na polizei
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Lutego 2023, 16:46:10 »
że jeśli dobrowolnie nie wyda, to rewizja i zatrzymanie wszystkich monet, które znajdą.

Pröba zastraszenia i skröcenia czasu- na rewizje potrzebny jest nakaz sadowy- ktörego tak od reki sedzia moze nie wydac.
Oj! Bardzo się pan myli. O przeszukaniu na podstawie legitymacji służbowej pewnie Pan nie słyszał: https://gazeta.policja.pl/997/archiwum-1/2018/numer-162-092018/163922,Przeszukanie-mieszkania-pomieszczenia-lub-pojazdu.html
Pozdrawiam. zdzicho

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Zakup na allegro, wezwanie na polizei
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Lutego 2023, 17:33:03 »
Dzień dobry, zostałem wezwany(jako świadek) telefonicznie na po bliską komendę. Chodzi o zakup monety na allegro. Czy któryś z forumowiczów miał podobną sytuację?
Nie osobiście, ale znany mi przypadek.
Wizyta dwóch smutnych panów w godzinach popołudniowych z prośbą o wydanie monety z aukcji nr ......  Zdjęcia nie mieli. Jednocześnie informacja, że jeśli dobrowolnie nie wyda, to rewizja i zatrzymanie wszystkich monet, które znajdą. Na szczęście znajomy dokumentuje zakupy w katalogu /kiedy, skąd, za ile itp./ Monetę wydał. Został poinformowany, że moneta będzie dowodem w sprawie nielegalnych poszukiwań i handlu zabytkami i, że już do kolegi nie wróci.
W pana przypadku podeszli bardzo delikatnie. Az jestem zdziwiony. Nowe standardy? Myślę, że lepiej monetę wydać, bo inaczej będą drążyć co Pan z nią zrobił, jak sprzedał, podarował, to komu. Mogą również chcieć sprawdzić czy rzeczywiście pan jej nie ma. W czarnym scenariuszu istnieje możliwość bycia oskarżonym o paserstwo. Na wszelki wypadek proponuję oddać kolekcję komuś na przechowanie na jakiś czas
Dreszcz mnie przeszedł jak pana komentarz przeczytałem. Nawet gdybym zakopal🙂 to jak smutnym panom wytłumaczyć, że już ich nie mam? Przecież przez lata kupowałem na wszystkich możliwych portalach aukcyjnych( tak jak Pan zresztą)

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Zakup na allegro, wezwanie na polizei
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Lutego 2023, 17:35:58 »
telefonicznie na po bliską komendę.Czy któryś z forumowiczów miał podobną sytuację?
Mialem podobna, ale nie chodzilo o monety. Tylko wezwanie telefoniczne jest nieco dziwne. Wszystkie mi znane wezwania byly pisemne- z danymi funkcjonariusza- z terminem lub z prosba o uzgodnienie terminu. Telefoniczne wezwanie moze okazac sie zartem np. kolegöw numizmatyköw :D- a identyfikacja rozmöwcy jest niemozliwa prawnie. Dla potwierdzenia zadzwonilbym na komende z prosba o potwierdzenie ( najlepiej pisemne ).
Sprawdziłem nr telefonu, dzwoniłem ponownie i to nie żart. Taka sytuacja zachodzi gdy b. zależy im na czasie.

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: Zakup na allegro, wezwanie na polizei
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Lutego 2023, 18:34:45 »

Oj! Bardzo się pan myli. O przeszukaniu na podstawie legitymacji służbowej pewnie Pan nie słyszał

Nie, nie slyszalem. Ale z art. ktöry Pan przytoczyl wynika, ze nawet przymusowe  przeszukanie na legitymacje musi byc do 7 dni udokumetowane. A przeszukanie ma dotyczyc tylko rzeczy poszukiwanej , jako dowodu. Tym samym presja " zabierzemy Panu wszystkie monety " nie tylko byla zastraszeniem, ale röwniez wykroszeniem po za prawo- przynajmniej tak to zrozumialem w wyniku czytania tego Art. Pozdrawiam

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Zakup na allegro, wezwanie na polizei
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Lutego 2023, 18:38:29 »
Przecież przez lata kupowałem na wszystkich możliwych portalach aukcyjnych( tak jak Pan zresztą)
Rok temu napisałem ten artykuł: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,16037.0.html z dobrymi radami na końcu.
Wiem, że to w pana przypadku "musztarda po obiedzie", ale warto dokumentować zakupy monet i opisywać co się z nimi stało. W archiwum Allegro może Pan odnaleźć transakcję. Coś mi świta, że po trzech latach od zakupu w dobrej wierze prawnie zakup jest czysty, ale to musi pan sprawdzić.
Co do mnie skoro pan mnie wywołał, to od zmiany prawa /styczeń 2018/ dokładnie opisuję monety /źródło, cena, data zakupu/ i znam losy monet, których już nie potrzebowałem. Od 2020 nie kupuję już na portalach aukcyjnych typu allegro, olx bojąc się takich sytuacji.
Swoja drogą, to dziwne, że nie wie pan co się stało z monetą, którą pan kupił.
Pozdrawiam. zdzicho

 

R E K L A M A
aukcja monet