Aktualności:

• 19 Czerwca 2024, 10:09:29

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jesienno-zimowy sezon łowiecki 2023/24  (Przeczytany 7665 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Magnencjusz

• Użytkownik
  • **
  • Zainteresowania: Starożytności
Odp: Jesienno-zimowy sezon łowiecki 2023/24
« Odpowiedź #105 dnia: 21 Grudnia 2023, 21:52:30 »
Bardzo fajne są monetki Trajana Decjusza z Dacią oraz Pannoniami. Zachęcam też do zdobycia z dwiema Paniami. Do tego na monecie Kolegi Trajan Decjusz ma uśmiech zadowolenia jakby zwyciężył bitwę pod Abrittus. Przyjemna moneta :)

W nawiązaniu do poprzedniego sezonu, złapałem trochę zmęczonego Asa Pannoniami, 26/28mm, 12,04g.

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #106 dnia: 21 Grudnia 2023, 22:55:32 »
Bardzo fajne są monetki Trajana Decjusza z Dacią oraz Pannoniami. Zachęcam też do zdobycia z dwiema Paniami. Do tego na monecie Kolegi Trajan Decjusz ma uśmiech zadowolenia jakby zwyciężył bitwę pod Abrittus. Przyjemna moneta :)

W nawiązaniu do poprzedniego sezonu, złapałem trochę zmęczonego Asa Pannoniami, 26/28mm, 12,04g.

Pannonie bardzo sympatyczne, ale szczególnie portret, który gdyby został jeszcze delikatnie wyczyszczony, żeby wydobyć brakujący detal (czego nie polecam tak czy inaczej robić samodzielnie bez doświadczenia), to byłby bardzo solidny. Nota bene, być może kolegę zaskoczę, ale sugeruję, mimo tej niedużej wagi, że to jednak sesterc. Pojedyncze są podobnych rozmiarów i bywają niewiele cięższe.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #107 dnia: 21 Grudnia 2023, 23:02:21 »
Gratuluję Kolegom pięknych, nowych nabytków. Największe wrażenia wywarły na mnie nowe sesterce Łukasza i piękne srebrne monety Sebastiana.

Czas pochwalić się moimi niektórymi nowymi denarami Republiki Rzymskiej. Zdjęcia pochodzą od domu aukcyjnego. Nie oddają rzeczywistego piękna, w tym zwłaszcza połysku menniczego tych monet, ale lepszych zdjęć sam nie umiem wykonać. Wybaczcie, że opisy są w języku angielskim, ale kataloguje mój zbiór w języku angielskim, a nie mam czasu na dobre tłumaczenie, zaś tłumaczeniom maszynowym nie ufam.   

Na początek kilka przepięknych popiersi Herkulesa, Romy oraz Veiovisa:

028:

Moneyer: Titus Quinctius, 112/111 BC

Denomination: Denarius

Obverse: Heroic bust of Hercules to left, seen from behind and draped with lion skin, holding club above his right shoulder.

Reverse: Two horses galloping left, a desultor riding the nearest one; behind, •F; below, rat to left between TI and Q; D•S•S on incuse tablet in exergue

Reference: Crawford 297/1a

Mint: Rome

Weight: 3,96 g

Notes:  Desultor was a rider trained to leap from one horse to another (e.g. in the circensian games)

033:
Moneyer:  Publius Cornelius Lentulus Marcellinus, 100 BC

Obverse:  Bust of Hercules to right, seen from behind, holding club; shield in left field, • above D (control mark) before, ROMA below

Reverse:  Roma standing facing, holding spear and wearing triple-crested helmet, crowned by Genius of the Roman People standing to left and holding cornucopiae; • above D (control mark) in left field, LENT•MAR•F (partially ligate) in exergue; all within laurel wreath.

Reference: Crawford 329/1b

Weight: 3,80 g

027:

Moneyer: Publius Licinius Nerva, 113/112 BC

Obverse: Bust of Roma to left, wearing helmet decorated with crescent above, holding spear over her right shoulder and shield decorated with a horseman on her left; to left, star (mark of value)

Reverse: Three citizens voting on comitium: one voter receives ballot from attendant below, another voter places ballot in cista; P NERVA

Reference: Crawford 292/1

Weight: 3,89 g

Miło, kiedy doświadczony kolekcjoner docenia selekcję. Kłaniam się.

Co do Twoich nabytków, to nie będę ukrywał, że te monety już widziałem na tych samych zdjęciach ;) i zastanawiałem się tylko, które ostatecznie trafią do Twojej kolekcji. Myślę, że to były bardzo udane zakupy. Ciężko skomentować każdą sztukę, ale naprawdę ładny zbiorek już z tego wyszedł. Od pewnego czasu sam trochę dokładniej poznawałem rynek Republiki i w podobne sztuki chciałem celować (na razie jednak przeliczałem wciąż na sesterce i inne brązy potrzebne na te denarki kwoty). Teraz do jakiegoś ładnego gabineciku i niech wspólnie nabierają podobnych barw. Bardzo dobry wybór był.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Magnencjusz

• Użytkownik
  • **
  • Zainteresowania: Starożytności
« Odpowiedź #108 dnia: 22 Grudnia 2023, 08:54:34 »
ale sugeruję, mimo tej niedużej wagi, że to jednak sesterc

Może tak być, ale na szybko jak przeglądałem przykłady to najmniejszy miał 14,0g więc ten byłby wyjątkowo skromny.

gdyby został jeszcze delikatnie wyczyszczony, żeby wydobyć brakujący detal (czego nie polecam tak czy inaczej robić samodzielnie bez doświadczenia), to byłby bardzo solidny

Świetna rada, mam doświadczenie ale złe i zwłaszcza brązów staram się nie dotykać. Będzie leżał taki jak jest.

borsuk1977

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
« Odpowiedź #109 dnia: 22 Grudnia 2023, 09:08:37 »

Może tak być, ale na szybko jak przeglądałem przykłady to najmniejszy miał 14,0g więc ten byłby wyjątkowo skromny.

Waga to jedno ale rozmiar też jest istotny, nie sprawdzałem co prawda w tym przypadku, ale pamiętam że miałem podobny problem z innym sestercem niskiej wagi, który bardziej wagowo pasował na asa. Niemniej po sprawdzeniu i sesterców i asów wyszło że to musi być sesterc. Rozmiar pasował do średniej sesterców a waga i tak była o te kilka gramów wyższa od asów.

Co do omawianego okazu to faktycznie awers jest bardzo ładny i jeśli nie ma Pan doświadczenia to póki go Pan nie nabędzie na złomkach, to niech sobie leży i czeka na lepszy czas.
« Ostatnia zmiana: 22 Grudnia 2023, 09:12:52 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #110 dnia: 22 Grudnia 2023, 12:31:05 »
Świetna rada, mam doświadczenie ale złe i zwłaszcza brązów staram się nie dotykać. Będzie leżał taki jak jest.

Bardzo dobrze. W takim razie moje zastrzeżenie było niepotrzebne, ale zawsze lepiej je dodać, żeby kogoś nie wpakować w tak ryzykowne pomysły ;)

Waga to jedno ale rozmiar też jest istotny, nie sprawdzałem co prawda w tym przypadku, ale pamiętam że miałem podobny problem z innym sestercem niskiej wagi, który bardziej wagowo pasował na asa. Niemniej po sprawdzeniu i sesterców i asów wyszło że to musi być sesterc. Rozmiar pasował do średniej sesterców a waga i tak była o te kilka gramów wyższa od asów.

Co do omawianego okazu to faktycznie awers jest bardzo ładny i jeśli nie ma Pan doświadczenia to póki go Pan nie nabędzie na złomkach, to niech sobie leży i czeka na lepszy czas.

Prosimy o dokładny rozmiar jeszcze ;) Może akurat ten odwieczny dylemat: ciężki as vs lekki sesterc uda się rozwikłać. Może też natrafi na ten wątek ktoś specjalizujący się w mennictwie Decjusza, bo jednak ma ono trochę mniej typowych cech. Mamy zarówno ciężkie sesterce nazywane np. sestercem podwójnym, dość lekkie (co już charakterystyczne dla tego okresu) sesterce "pojedyncze", ale zdarzają się też cięższe asy. Nie znam natomiast bardzo dokładnych opracowań tematu przez co wkrada mi się też pewna amatorska konstatacja, że taka waga asa była już solidna dla egzemplarzy o wiek starszych i przy tak malejących sestercach nie jestem przekonany do tak dobrej wagi asów, ale być może jest w tym właśnie ta specyficzna reguła. Aż postaram się pogrzebać nieco więcej w temacie w wolnej chwili.

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #111 dnia: 22 Grudnia 2023, 22:09:07 »
Tym razem w formie zajawki przed właściwymi zdjęciami i opisami, sam awers jednego z nowych nabytków. Dzielę się nim także trochę ku pokrzepieniu serca zranionego licznymi problemami z dostarczeniem sesterców, na które obecnie oczekuję. Jeden od 15 listopada nie może do mnie dotrzeć, inne udało się odebrać po wielkich trudach, 3 kolejne gdzieś na dłużej zatrzymały się w podróży i pewnie nie dotrą w tym roku. Pewne pocieszenie przyniósł mi jednak ten egzemplarz. W portrecie jestem wręcz zakochany, ale też kolorki takie, które lubię najbadziej, czyli ciemniejsze barwy naturalnego orichalcum, spatynowane w kolorach jeszcze ciemniejszego brązu, z drobnymi elementami zieleni dla kontrastu. Niezwykle przyjemna i ciekawa w dłoni moneta. No i co najważniejsze... w dobie dużych brązów wyrzeźbionych niemal na nowo na starych krążkach, które zalewają od miesięcy rynek, to sztuka aż nadto naturalna. I właśnie te nieco przybrudzone, nieidealne, ale wielokolorowe sesterce (oczywiście solidny detal zawsze jest pożądany, szczególnie portretu) zaczynają mi się coraz bardziej podobać.

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #112 dnia: 23 Grudnia 2023, 07:33:38 »
Gratuluję wszystkim naprawdę ciekawych i pięknych okazów!!!
Koledzy tak wyśrubowali ten wątek, że aż wstyd pokazywać własne, bardziej złomiaste egzemplarze...
Ale na pewno coś tam ciekawego w czasie świątecznym (DIES SOLIS INVICTI NATI) wrzucę. Potrzebuję tylko nieco czasu, by z kamerką poeksperymentować...

Zenon M.

Morgon

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #113 dnia: 23 Grudnia 2023, 12:26:07 »
Gratuluję wszystkim naprawdę ciekawych i pięknych okazów!!!
Koledzy tak wyśrubowali ten wątek, że aż wstyd pokazywać własne, bardziej złomiaste egzemplarze...

Naprawdę, 100% racji. Panowie Luca Romano, Hermogenes, Thorgal76 i Barnaba są w tym wątku poza konkurencją, a poziom został wyśrubowany do granic możliwości. Piękne monety. Choćby ten najnowszy sesterc, który wygląda wyśmienicie, zachowując jednocześnie naturalność wiekowej monety. Gratuluję i życzę kolejnych okazałych zdobyczy.

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #114 dnia: 23 Grudnia 2023, 17:20:03 »
Jak zapowiedziałem:
Billonowa tetradrachma Elagabala z Antiochii. Awers bardzo niefotogeniczny (w ręku dużo "ostrzejszy"). Ciekawszy jest tu jednak rewers - podwójnie bity, z nakładającymi się na siebie elementami i śladami czyszczenia (bądź polerowania) stempla. Mała rzecz, a jednak cieszy...

Zenon M.

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #115 dnia: 23 Grudnia 2023, 18:16:48 »
Jak zapowiedziałem:
Billonowa tetradrachma Elagabala z Antiochii. Awers bardzo niefotogeniczny (w ręku dużo "ostrzejszy"). Ciekawszy jest tu jednak rewers - podwójnie bity, z nakładającymi się na siebie elementami i śladami czyszczenia (bądź polerowania) stempla. Mała rzecz, a jednak cieszy...

Zenon M.

Eee, bardzo sympatyczna moneta. Zdecydowanie zapowiedź wprowadzała w błąd, bo miały być bardziej złomiaste a tu konkretny numizmat. Co prawda nie jest to mój głowny obiekt poszukiwań, więc i wzrok mam mniej na tetry Elagabala wyostrzony, ale i tak nie pamiętam, kiedy go ostatnio widziałem na antiocheńskim bilonie. Detal dobry no i te ciekawostki podwójnym biciem sam bardzo lubię. Niedawno wstawiałem tetrę Trajana, to u mnie z kolei wyszedł z podwójnego bicia dwugłowy orzeł.

Za wszystkie dobre słowa pod kątem moich nabytków pięknie dziękuję, ale żebym usiadł przy stole z Kolekcjonerami Thorgalem, Hermogenesem czy Barnabą, to jeszcze "trochę" brakuje. Chyba, że na zaproszenie bym się przysiadł ;) Nota bene, poza samymi środkami i czasem, to jeszcze kwestia bardzo poważnych decyzji majątkowych, związanych volens nolens z lokowaniem dużych kwot w precjozach jakimi są numizmaty i być może ograniczaniem lub rezygnowaniem z innych inwestycji a to wymaga już całkowitego oddania i sporej odwagi. Mnie np. pasji myślę, że nie brakuje, ale dynamiczny rozrost kolekcji i kolejne zakupy zaczynają mnie trochę przerażać. Tym bardziej, że zawsze są kolejne cele i numizmaty do złowienia. Ciekawy temat swoją drogą, bo to dyskusja, która wielokrotnie się już wśród kolekcjonerów zapewne odbywała, także w indywidualnych rozmyślaniach.
« Ostatnia zmiana: 23 Grudnia 2023, 18:29:46 wysłana przez Luca Romano »

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #116 dnia: 29 Grudnia 2023, 18:43:55 »
Po wielu przygodach logistycznych dotarł dziś do mnie strudzony podróżą sesterc Marka Aureliusza. Roma postanowiła aż sobie przysiąść, by wraz z Victorią, symbolizującą w tym przypadku zwycięstwo nad systemem pocztowym państwa polskiego, odpocząć wespół z cesarzem.

Moneta wybita w Rzymie, AD 171-172. Gruby, szeroki (32mm) i ciężki (29g) krążek. Rzadsze przedstawienie w kirysie. Na tarczy - prawdopodobnie głowa Meduzy (mogłaby to być jeszcze wilczyca, ale po pierwszych analizach jednak Meduza). Bardzo przyjemny naturalny sesterc, choć trudny do sfotografowania. Myślę, że niebawem nagram z nim wideo. (EDIT: Już dodałem). RIC 1034.

« Ostatnia zmiana: 29 Grudnia 2023, 23:14:55 wysłana przez Luca Romano »

R E K L A M A
aukcja monet