Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:47:56

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Janusze toolingu  (Przeczytany 2743 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Janusze toolingu
« dnia: 16 Lutego 2023, 15:26:30 »
Doskonale pamiętam pojedyncze przykłady wyjątkowo nieudanego, karykaturalnego toolingu monet antycznych, rozsiane po różnych wątkach: od humoru, przez rekiny biznesu po główny dział rzymski (jak chociażby Maximinus pokazywany nawet przez kolegę zenonmoj podczas prezentacji TPZN przy aukcji GNDM). Zdaje się, że nie było dotąd zbiorczego tematu, chyba, że takowego nie wypatrzyłem, toteż pozwalam sobie na jego założenie. Coraz więcej pokracznych "renowacji" trafia nawet na aukcje większych domów aukcyjnych, więc warto zbierać je w jednym miejscu, bo to i sporo śmiechu i nauki.

Od razu zaznaczam, że określenie "Janusze" oprócz tego, że nawiązuje do mitologicznego Janusa, więc w sam raz na inicjację tematu, to przy całym szacunku do imienia Janusz (które sam mam w bliskiej rodzinie), nawiązuje do mechanizmów społecznych, znanych z innych dziedzin życia, gdzie obserwując "efekty różnego rodzaju przedsięwzięć i robótek", których podejmują się Janusze, ronimy łzę nad ich amatorszczyzną, nieudolnością i partactwem.

Ad nummos. Na start prawdziwe dzieło sztuki i to od razu na dużym krążku. Aż nie dowierzam, że odwróceniu tego naprawdę niezłego awersu, możemy znaleźć takiego rodzynka. Samego dłuta chyba nawet nie muszę tutaj komentowć - “Koń jaki jest każdy widzi”.

Trzeci załącznik pozwalam sobie umieścić raz jeszcze po tym, jak dodawałem go w innym wątku, nawiązując do fali rewelacji na temat Sponsiana. Tutaj ilustracja do artykułu “Naukowcy ustalili, że Cesarz Gienkus (IMP GIENKANI) istniał napr…”.
« Ostatnia zmiana: 19 Maja 2023, 20:33:55 wysłana przez Luca Romano »
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Janusze toolingu
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Lutego 2023, 15:56:16 »
Wątek zapowiada się ciekawie. Poproszę jeszcze o info czy sprzedający, choćby aluzją, wspomniał o „dłutowaniu”.

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: Janusze toolingu
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Lutego 2023, 16:03:07 »
A można prosić o jakieś linki do pierwowzorów monet, z których Janusze korzystali. Myślę, że to pozwoli osobom nieznającym antyku też nacieszyć oko  ;) Dziękuję
« Ostatnia zmiana: 16 Lutego 2023, 20:39:08 wysłana przez Rudobrody »

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Janusze toolingu
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Lutego 2023, 17:47:23 »
Wątek zapowiada się ciekawie. Poproszę jeszcze o info czy sprzedający, choćby aluzją, wspomniał o „dłutowaniu”.

Och! Pardon. Oczywiście miałem i o tym wspomnieć, ale w natłoku wątków, które na starcie chciałem poruszyć, ta ważna ciekawostka mi umknęła. Sprzedawca zaznaczył "ritocchi diffusi", czyli powiedzmy, że "znaczne poprawki" a stan określił jako BB+ czyli VF+. Prócz artyzmu rewersu, zachęca niezmiernie i cena wyjściowa - jedyne 400€.

Odrębnym pytaniem jest, czy linkować te aukcje, z których pochodzą monety, czy raczej skupić się na samych dziełach sztuki.

A można prosić o jakieś linki do pierwowzorów monet, z których Janusze korzystali. Myślę, że to pozwoli osobą nieznającym antyku też nacieszyć oko  ;) Dziękuję

Jeśli chodzi o inspirację to jedną mocno naciąganą załączyłem, ale co do zasady są to po prostu fantastyczna wyobraźnia i wyuczone przez lata dłuto artysty. Czym się inspirowali ciężko jest czasem nawet przypuszczać, wszak geniuszy i wizjonerów nie tak łatwo rozczytać. Jeśli idzie natomiast o pierwowzór, by pokazać, jak moneta powinna wyglądać bez rzeźbienia, to wówczas "korzystanie przez Janusza" wprowadziło mnie w błąd w zrozumieniu prośby.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: Janusze toolingu
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Lutego 2023, 20:38:42 »
Oczywiście chodziło mi o monetę przed rzeźbieniem.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Janusze toolingu
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Lutego 2023, 21:20:52 »
Oczywiście chodziło mi o monetę przed rzeźbieniem.

Pierwsze wrażenie, co do intencji pytania, zawsze najlepsze ;) W takim razie, uzupełniając jeszcze nieco powyższy wpis - to co powstało na rewersie wygląda mi na wyjątkowo radosną twórczość. Władca na koniu, i na sestercach Trajana i czy np. u Flawiuszy (Wespazjana, Domicjana) pojawia się zwykle z tratowanym wrogiem stricte pod brzuchem konia albo przed samymi kopytami. Być może całość pierwotnego rewersu została tutaj starta i wyrzeźbiona od nowa, bo nie kojarzę motywu z władcą na koniu przy tej legendzie (z tytułem Optimo Principi), który pojawił się na monetach zdecydowanie później. Być może była tam pozostałość końskiego zada i do niej Janusz dorzeźbił resztę, łącząc różne motywy. Sesterce z tego okresu 98-100 przeważnie mają na rewersie siedzącą Pax. Jednym zdaniem: prawie nic mi tu do siebie nie pasuje :)
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Janusze toolingu
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Marca 2023, 20:43:40 »
Salve po przerwie. Pora dorzucić kolejne dzieło artysty, którego raczej winniśmy nazwać Januszem niż Janusetto Toolingnori. Tym razem ofiarą stał się sesterc Hadriana z Jowiszem trzymającym na dłoni Wiktorię, i berło w drugiej ręce, na rewersie. Myślę, że udało mi się wybrać odpowiedni przykład egzemplarza okazowego (pochodzący z aukcji Gorny & Mosch).

Wnioski powinny nasunąć się same, ale sygnalizując początkowy kierunek, zachęcam do porównania finezji detali na obu monetach i ich subtelności. Ten pierwszy egzemplarz kosztuje blisko 500€ i jest oznaczony jako "poprawiany". A poprawiany nie oznacza poprawionego, więc o tym można powiedzieć, że był poprawiany, ale został popsuty. Ładny, drugi sesterc ponad dekadę temu sprzedał się za niecałe 3000€ (bez opłaty aukcyjnej).   

Oglądam sobie tego Januszowego i uśmiecham się pod nosem. Te włosy Hadriana, litery, subtelność fałd na sukni Jowisza, jego iście wyrzeźbiona sylwetka i wreszcie piękna twarz wraz z głową nakrytą robioną na drutach skarpetą. Oryginalne, nieprawdaż?

« Ostatnia zmiana: 25 Marca 2023, 21:28:32 wysłana przez Luca Romano »
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Janusze toolingu
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Marca 2023, 21:26:39 »
Moneta jest kompletnie zniszczona, moim zdaniem jest warta tyle co złom.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Janusze toolingu
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Marca 2023, 23:39:08 »
Oglądam sobie tego Januszowego i uśmiecham się pod nosem. Te włosy Hadriana, litery, subtelność fałd na sukni Jowisza, jego iście wyrzeźbiona sylwetka i wreszcie piękna twarz wraz z głową nakrytą robioną na drutach skarpetą. Oryginalne, nieprawdaż?

Zapomniał Pan wspomnieć o tej utytej Wiktorii ze stelarzem na plecach zamiast skrzydeł :)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Janusze toolingu
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Marca 2023, 20:28:50 »
Oglądam sobie tego Januszowego i uśmiecham się pod nosem. Te włosy Hadriana, litery, subtelność fałd na sukni Jowisza, jego iście wyrzeźbiona sylwetka i wreszcie piękna twarz wraz z głową nakrytą robioną na drutach skarpetą. Oryginalne, nieprawdaż?

Zapomniał Pan wspomnieć o tej utytej Wiktorii ze stelarzem na plecach zamiast skrzydeł :)

Nie zapomniałem. Pierwotnie chciałem o niej także wspomnieć, ale nie miałem pewności, czy taką Porażkę można nazwać Victorią.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Janusze toolingu
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Kwietnia 2023, 14:46:57 »
Jeszcze parę takich egzemplarzy i faktycznie będzie można pisać artykuły o uzurpatorze Gienkusie z czasów Trajana (jakkolwiek absurdalnie to brzmi). Co prawda sprzedawca, u którego znalazłem tę monetę, jest w porządku (sam u niego wielokrotnie kupowałem) i uczciwie zaznaczył, że moneta jest rzeźbiona, więc tutaj się nie czepiam, ale ten kolejny potworek, który wyszedł Januszowi toolingu jest naprawdę mocny. Tradycyjnie załączam naturalny egzemplarz. Warto zauważyć, że dla tego typu rewersu zdarzają się popiersia Trajana z nieco gorszą rzeźbą twarzy, ale wciąż daleko im do tego Gienkusa.

PS I w poprzednim przypadku (zdjęcie w pierwszym poście) i dzisiaj, patrząc na te poprawiane do zepsucia popiersia Trajana, widzę przed oczami aktora Henryka Gołębiewskiego. Nie będę może wstawiał jego zdjęcia, ale jeśli ktoś by tej "charakterystycznej" twarzy nie pamiętał, to Google właściwie, którego zdjęcia by nam nie pokazał, to będzie on moim zdaniem bardzo podobny.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Janusze toolingu
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Kwietnia 2023, 17:08:28 »
Gratuluję spostrzegawczość! Ja też odnoszę wrażenie, że rzeźbiarz wzorował się na wizerunku P. Gołębiewskiego. ;)
Heh... szkoda tylko że akurat przeniósł go na tego Trajana... co ci ludzie mają w głowach... :scyth:
Pozdrawiam
Karol

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Janusze toolingu
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Kwietnia 2023, 17:18:26 »
co ci ludzie mają w głowach... :scyth:

No właśnie, co miał w głowie Van Gogh, Bosh, Monet, Podkowiński, Beksiński? Nikt nie wie, co artyście siedzi w głowie  ;).

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Janusze toolingu
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Kwietnia 2023, 23:36:36 »
Gratuluję spostrzegawczość! Ja też odnoszę wrażenie, że rzeźbiarz wzorował się na wizerunku P. Gołębiewskiego. ;)
Heh... szkoda tylko że akurat przeniósł go na tego Trajana... co ci ludzie mają w głowach... :scyth:

Dziękuję, ale jak przekopuje się dziesiątki sesterców dziennie, to same wpadają w oko (choć nie ukrywam, że lżejsze przypadki odpuszczam, bo na miano Janusza naprawdę trzeba sobie zasłużyć). Chyba, że chodziło o P. Gołębiewskiego, ale to byłoby jeszcze prostsze zadanie, bo takiej... "plastyki facjaty" się nie zapomina :)

co ci ludzie mają w głowach... :scyth:
No właśnie, co miał w głowie Van Gogh, Bosh, Monet, Podkowiński, Beksiński? Nikt nie wie, co artyście siedzi w głowie  ;).

To prawda. Z tym cesarzem na koniu z pierwszego posta, dla tego okresu, to do tej pory drapię się po głowie :)

PS Osobiście uważam, że w każdym z przypadków jest odrobina inspiracji poniższym dziełem.

« Ostatnia zmiana: 01 Kwietnia 2023, 23:40:13 wysłana przez Luca Romano »
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Janusze toolingu
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Kwietnia 2023, 13:38:04 »

PS Osobiście uważam, że w każdym z przypadków jest odrobina inspiracji poniższym dziełem.



Dzieło Jasia Fasoli jak najbardziej wpisuje się w definicję twórczości w stylu "Janusze tollingu"  ;D

 

R E K L A M A
aukcja monet