Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:24:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: e.katalog monet Polski królewskiej  (Przeczytany 3593 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dariusz Pączkowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: polska XVI-XVIII wiek, orty, szóstaki, fałszerstwa, typologia
e.katalog monet Polski królewskiej
« dnia: 18 Lutego 2023, 18:26:37 »
 Szanowni,
W niniejszym poście chciałbym przedstawić e.katalog groszy Albrechta Hohenzollerna. Jest to niewielki fragment dużej całości poświęconej wybranym nominałom i władcom Polski królewskiej. Jako pierwszy ukończony został katalog groszy Albrechta Hohenzollerna. Obejmuje działalność mennicy królewieckiej w okresie książęcym w latach 1529-1558, czyli okresie emisji groszy. Katalog oparty jest na klasyfikacji heraldyczno-napisowej (co to znaczy wyjaśnię później) i zawiera wszystkie roczniki ułożone typami, odmianami i wariantami. Katalog jest przejrzysty i łatwy w posługiwaniu się na wielu urządzeniach - stacjonarne komputery, przenośne, tablety lub telefony. Katalog jest zamieszczony pod adresem:

https://kolekcjonerstwo.info/param1/1011/1013/katalog-groszy

i zawiera szereg rozwiązań ułatwiających porównywanie monet, powiększanie bądź drukowanie informacji o określonej monecie. Zdjęcia są przedstawione w formacie .jpg z dużą rozdzielczością (300 dpi) co pozwala na analizę i porównanie małych szczegółów. Katalog jest umieszczony ma mojej stronie www.Kolekcjonerstwo.info, który zawiera także inne nominały, ale tamte katalogi są nie skończone.
Poniżej na kilku przykładowych zdjęciach przedstawiam cechy tego katalogu: Po wejściu do podanego linku, zobaczy się ekran z latami emisji groszy Albrechta Hohenzollerna podzielonymi na dwa okresy i jeden wydzielony segment (Ekran-1). Pierwszy okres to okres krzyżacki (ten katalog jest w trakcie opracowania), okres drugi to okres książęcy (gotowy katalog do użycia) oraz wydzielony segment obejmujący grosze kontrmarkowane (w przygotowaniu). Po wyborze jakiegoś rocznika przechodzimy do kolejnego poziomu katalogu, czyli listy awersów w danym roczniku (Ekran-2). Na typ etapie możemy powiększać awersy monet (Lupka) lub przejść do karty katalogowej monety po naciśnięciu dwukrotnym kl. myszki. Pokazuje się karta katalogowa określonej monety i zawiera ona (Ekran-3); nr katalogowy, typ monety, odmianę oraz szczegółowy opis awersu i rewersu Poniżej zdjęcia awersu widoczne są wszystkie odmiany rewersów jaki są zidentyfikowanej jako połączenie awers-rewers dla tego numeru katalogowego. Każde zdjęcie rewersu jak i awersu można powiększyć, w przypadku większej liczby rewersów kolejne zdjęcia pokazują się w ciągu odpowiadającym numerowi rewersu. Pod rewersami jest kilka klawiszy określających dostęp do dodatkowych funkcji: Dodatkowy opis, Klasyfikacja, Wybierz do analizy, Drukuj i Powrót. Dodatkowy opis (Ekran-4) to otwierające się okienko w którym są dodatkowe uwagi tak do awersu i rewersów. Klasyfikacja otwiera "skrolowany" ekran z podstawami klasyfikacji groszy Albrechta okresu książęcego. Klawisz wybierz do analizy (Ekran-5) umożliwia porównanie do 4 rewersów równocześnie w trybie powiększenia.

Mam nadzieję, że taki układ katalogu zostanie zaakceptowany przez większość odbiorców i stanie się pomocnym przy układaniu, porównywaniu i klasyfikowaniu własnego zbioru.
Gdyby pojawiły się jakieś wątpliwości, powstały uwagi i propozycje to proszę je kierować na poniższy adres mailowy: darius.paczkowski16@gmail.com

Pozdrawiam, dp



 
Ekran-1.jpge.katalog monet Polski królewskiej

 
Ekrant-2.jpge.katalog monet Polski królewskiej

 
Ekrant-3.jpge.katalog monet Polski królewskiej

 
Ekrant-4.jpge.katalog monet Polski królewskiej
 
 
Ekran-5.jpge.katalog monet Polski królewskiej


« Ostatnia zmiana: 18 Lutego 2023, 18:34:21 wysłana przez Dariusz Pączkowski »

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: e.katalog monet Polski królewskiej
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Lutego 2023, 20:54:57 »
Choc to nie moja dzialka, to za kazde zrödlo rzetelnych informacji mozna byc tylko wdziecznym. Dziekujemy ! Moze w przyszlosci ten dzial mnie zainteresuje. Co do bloga, to möglby byc czestszy . Pozdrowienia

Dariusz Pączkowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: polska XVI-XVIII wiek, orty, szóstaki, fałszerstwa, typologia
Odp: e.katalog monet Polski królewskiej
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Lutego 2023, 22:05:16 »
Dziękuję za życzliwe słowa. Zacząłem od groszy Albrechta, ale na stronie kolekcjonerstwo jest sporo innych nominałów już wprowadzonych i czekających na opis. Są to talary bydgoskie Zygmunta III Wazy, jego bydgoskie i częściowo gdańskie orty, wyrywkowo orty Jana Kazimierza. Skończony choć w innym formacie jest katalog ortów tego ostatniego z mennicy wschowskiej, bydgoskie i częściowo poznańskiej. Zacząłem uzupełniać katalog szóstaków koronnych Zygmunta III Wazy z mennicy krakowskiej. Trochę ruszyłem grosze krakowskie i gdańskie Zygmunta I Starego oraz grosze Zygmunta III Wazy. Najbardziej zaawansowany jest katalog jego groszy bez portretu z mennicy krakowskiej, który chyba jako drugi otrzyma taką formę jak katalog groszy książęcych Albrechta. Na pewno nie zajmę się półtorakami, szelągami i innymi drobnymi monetami ponieważ będzie tego za dużo jak na jedno życie ...
pozdrawiam, dp

Leliwa

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 95
Odp: e.katalog monet Polski królewskiej
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Lutego 2023, 09:28:47 »
Kto buduje od podstaw katalog ma swoje racje, potwierdzone setkami przepracowanych godzin. I z upływem tego czasu ugruntowuje przeświadczenie, iż wybrany kierunek jest właściwy. Jakiekolwiek ingerowanie w strukturę wypacza pierwotny zamysł. Reasumując autor ma zawsze rację :)

Jednak pozytywne wnoszenie uwag, zawsze ma sens.

Wydaje się, że istotne dla porównania poszczególnych popiersi w opisie byłoby wytłuszczenie różnic, typu ilość i położenie nitów, ilość folg, rodzaj przerywników (gwiazdka, trójliść). Lub w podpunktach, ponieważ w tekście ulegają one rozmyciu. Owszem to wszystko widać na monecie, jednak wydaje się, że dla osoby nieobytej z wizerunkiem drobne szczegóły typu ilość czy umiejscowienie nitów może być problemem. Tym bardziej, że nie ma możliwości porównania awersów tak jak rewersów poprzez wybranie do analizy.

Brak opisów wyróżniających poszczególne warianty orłów, nie jest dużym problemem, ponieważ różnice są jaskrawie widoczne.

Inną kwestią jest kolejność poszczególnych rysunków, dla mnie istotne pod względem chronologicznym. Przykładowo dla roku 1531 popiersie G.ko-6. powinno być na miejscu G.ko-8. i vice versa, ponieważ awers G.ko-6. ma dłuższą brodę niż pozostałe w tym roczniku. Potwierdzeniem tego jest fakt, że orły które występują przy popiersiu z dłuższą brodą w roczniku 1531, pojawiają się również w roku następnym czyli 1532.

W roku 1546 popiersie G.ko-29. powinno być na pierwszym miejscu ponieważ posiada jeszcze jedynkę rzymską, natomiast pozostałe mają już pierwszą cyfrę typu arabskiego.

Pozdrawiam autora i chylę głowę przed ogromem pracy którą włożył w niniejszy katalog.

Dariusz Pączkowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: polska XVI-XVIII wiek, orty, szóstaki, fałszerstwa, typologia
Odp: e.katalog monet Polski królewskiej
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Marca 2023, 20:41:28 »
Witam,
dziękuję za przesłane uwagi, które uznaję że są jak najbardziej słuszne. W przypadku groszy z 1531 roku ich poprzednia kolejność wynikała z pierwszeństwa wyglądu zapięcia obojczyka zbroi. Na prezentowanych odmianach mamy cztery różne sposoby przedstawienia tego zapięcia; podwójna pionowa linia z nitami po bokach, jak poprzednio ale przecięta u góry przez krawędź górnej folgi, szeroki pas "wyciśnięty" czyli bez pionowych linii oraz pojedyncza linia. Ułożenie tych zapięć według określonego schematu powodowało, że ks. Albrecht z dłuższą brodą był umieszczony jako drugi z kolej. Dokonałem zmiany zgodnie z Pana sugestią.
Rocznik 1546 też jest poprawiony i teraz wygląda to zdecydowanie lepiej.
pozdrawiam Dariusz Pączkowski :)

galindus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
Odp: e.katalog monet Polski królewskiej
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Marca 2023, 23:30:44 »
Od dawna szukam katalogu monet Prus Książęcych, a ponieważ nie mogłem znaleźć sam próbowałem go dla siebie stworzyć. Nie posunąłem się dalej niż do sporządzenia ogólnego zestawienia podstawowych nominałów, później miałem go dopracować, ale zabrakło mi wytrwałości. Dzięki Panu otrzymałem znaczny fragment podany na tacy i chyba zmobilizuje mnie to i w końcu nadgonię zaległości :)
Wiem ile to wymaga pracy, podziwiam Pana zaangażowanie i cierpliwość i gratuluję udanego dzieła. Pański katalog groszy, katalog ortów Szatalina i katalog trojaków Igera będą teraz moimi podstawowymi źródłami wiedzy o monetach Prus Książęcych :)
Przejrzałem dość uważnie katalog i znalazłem drobiazgi warte może uzupełnienia:
-1535 - nie uwzględnił Pan odmiany napisu rewersu z końcówką "PRV"
-1532 - jako ciekawostkę można podać istnienie egzemplarzy bez poprzeczki przy literze A w skrócie MAR na rewersie
-1551 - pominięty.
Jedyne co mi się nie podoba to brak jasnych kryteriów rozróżnienia rewersów. W młodszych rocznikach nawet kilkanaście wariantów. Decyduje o różnicach rysunek orła tylko, czy warianty napisowe, rozetki, koniczynki itp. też?
Orły różnią się w wielu szczegółach, jedne bardziej rzucają się w oczy inne mniej, gdyby się w nie zagłębić to powstanie bez liku podwariantów szczególnie gdy połączymy to jeszcze z wariantami napisów itp. Widziałbym uproszczenie polegające na wybraniu tylko kilku najbardziej istotnych różnic, jak np. ilość piór w ogonie czy w skrzydłach, jeden czy dwa łuki skrzydła i chyba tyle wystarczyłoby. Oczywiście należałoby podać te kryteria w katalogu.
Przy okazji zapytam, nigdzie nie znalazłem, znane są nakłady poszczególnych roczników tych groszy?
Pozdrawiam, Marek.
« Ostatnia zmiana: 03 Marca 2023, 09:27:31 wysłana przez galindus »

Dariusz Pączkowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: polska XVI-XVIII wiek, orty, szóstaki, fałszerstwa, typologia
Odp: e.katalog monet Polski królewskiej
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Marca 2023, 21:17:11 »
Dziękuję za rzeczowe uwagi do których chciałbym się ustosunkować.
ad 1551 rocznik - nie napotkałem na żadne zdjęcie grosza z tego rocznika. W publikacji Vossberga, który pierwszy opisał odmiany monet w tym groszy Albrechta nie ma wzmianki o takim roczniku. Także w zbiorze malborskim nie ma informacji o tym roczniku. Kopicki, który w opisie mennictwa Albrechta Hohenzollerna (BN, 1/2005) podaje, że taki rocznik istnieje i jest to próba ale nie wyjaśnia w jakim zbiorze się ta moneta znajduje. Opieranie się na wątpliwej informacji, jest dość ryzykowne, ponieważ może powielać nieścisłe informacje. Dla mnie grosz z tego rocznika 1551 jest raczej błędnie odczytaną datą 1531, pomimo, że rycina z Kopickiego zestawienia zawiera portret z ostatnich lat. Jako przykład łatwej pomyłki o co posądzam Kopickiego jest częste opisywanie groszy z 1543 roku jako groszy z rocznika 1545. Analiza zasobów WCN i OneBid pokazuje, że ponad 65% egz. z rocznika 1543 jest uznane jako 1545. Na wielu egzemplarza stopień zużycia stempla powoduje, że dość trudno rozpoznać właściwą cyfrę. I ten przykład powoduje, że dość ostrożnie "podchodzę" do jego publikacji.
Posiadam w księgozbiorze także XVIII w. rękopis opisujący mennictwo Albrechta, w którym wyraźnie powołując się na dokumenty mennicze podaje się, że w 1551-1553 roku wybijano tylko szelągi i to w nie dużych ilościach.
ad 1535 - tak odmiana napisowa jest umieszczona w katalogu pod numerem G.ko-14.8.
ad 1532 - Ma Pan rację, znalazłem w swoim archiwum odmianę rewersu z końcówką PRVS, gdzie litera A w skrócie MAR nie ma poprzecznej belki. W ciągu kilku dni dodam ten rewers jako wariant a odmiany G.ko-9.6.

A teraz zajmijmy się klasyfikacją groszy Albrechta. Uruchamiając katalog podałem, że można zapoznać się z klasyfikacją monet wybierając/naciskając klawisz "KLASYFIKACJA". To co jest przygotowane, to tylko wprowadzenie do pokazania co ja uważam za typ, odmianę i wariant awersu. Czeka mnie jeszcze podobna praca ale dla awersów, gdzie jak słusznie Pan zauważył znajdą się informacje, jakie elementy rysunku Orła brandenburskiego są istotne dla sklasyfikowania odmian i wariantów. Wszelkie odmiany napisowe czy budowy orła determinują konieczność utworzenia nowej odmiany rewersu.
Jeszcze raz dziękuję za merytoryczne uwagi i będę zadowolony jak katalog spełni Pana oczekiwania
Pozdrawiam, dp

Leliwa

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 95
Odp: e.katalog monet Polski królewskiej
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Marca 2023, 11:54:10 »
Również chciałbym się odnieść do kilku kwestii i podzielić informacjami:

1531 - z uporem maniaka :) uważam, że najważniejsza jest chronologia, a tutaj długość brody jest pewnym wyznacznikiem, a następnym odmiana orła.
Moneta o oznaczeniu G.ko-8.2, rewers wydał mi się znajomy i faktycznie w sprzedaży grosz z dokładnie takim samym rewersem pojawił się dwa razy, po raz pierwszy na aukcji WCN 28.04.2016 numer katalogowy 124562, a drugi raz na eBayu 09.06.2020. Jednak na awersie tejże monety znajduje się popiersie księcia z krótszą brodą niż na zdjęciu do G.ko-8.
 
Zdjęcie_01.jpge.katalog monet Polski królewskiej

Reasumując taka moneta w moim mniemaniu już jest przedstawiona pod numerem G.ko-6.2 czyli rewers monety sprzedanej na aukcji RDA z dnia 11-16.01.2021 pod numerem 1657.
 
Zdjęcie_02.jpge.katalog monet Polski królewskiej

Nawiasem mówiąc, w  swoim katalogu dla tego rocznika jak do tej pory wyodrębniłem dla 4 odmian portretu, łącznie 21 odmian i wariantów groszy. Uważam, że dla odmiany z dłuższą brodą dla tego rocznika występowały na rewersie dwa orły, które pojawiają się w roku następnym.
 
Zdjęcie_03.jpge.katalog monet Polski królewskiej

1534 - istnieją monety z napisem ΛLBER z A bez poprzeczki.
 
Zdjęcie_04.jpge.katalog monet Polski królewskiej

1535 - jest jeszcze inna moneta z napisem PRV, tym razem to orzeł bez upierzenia u nasady ogona, zdjęcie z kolekcji znajomego.
1551 - można nadmienić, że Kurt Dost w swoim "Münzen im Preussenland, Herzogtum Preußen und Provinz Ostpreußen im Königreich, 1525 - 1821" również nie wymienia tego rocznika.
Poniżej dwa połączone zdjęcia, ponieważ na forum można wstawiać tylko 5 :)
 
Zdjęcie_05.jpge.katalog monet Polski królewskiej


Pozdrawiam AndrzejG

Dariusz Pączkowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: polska XVI-XVIII wiek, orty, szóstaki, fałszerstwa, typologia
Odp: e.katalog monet Polski królewskiej
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Marca 2023, 22:38:34 »
Dzień Dobry,
Po kilku dniach przerwy ponownie wracam do Pańskich cennych uwag. Miał Pan rację z brodą - popełniłem błąd nie sprawdzając dokładnie portretów (zdarza się...) ale teraz te niedociągnięcia są już poprawione. Co do roku 1534 i braku poprzeczki w literze A to nie mam takich zdjęć aby zamieścić je w katalogu. Jeżeli może Pan podesłać jedno z nich to zamieszczę je jako wariant napisowy. Z brakiem poprzeczki w literze spotkałem się po mailu innego zbieracza monet AvH, który zwrócił na to uwagę. Występuje ten błąd w 1532 roku i jest potraktowana przeze mnie jako wariant 6a rewersu. Co do grosza z 1535 roku - orzeł bez upierzenia, to nie mam takiego zdjęcia aby uwzględnić je w katalogu.
Pozdrawiam, Dariusz Pączkowski

Leliwa

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 95
Odp: e.katalog monet Polski królewskiej
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Marca 2023, 07:52:26 »
Dzień dobry

Zdjęcia z rocznika 1534 ΛLBER z A bez poprzeczki wysłałem w wiadomości prywatnej. Natomiast jeden z dwóch mi znanych groszy 1535 z wariantem napisowym PRV i orłem bez upierzenia u nasady ogona pokazał się na WCN 08.10.2020 lot numer 310443.
 
1535_WCN_2020.10.08.jpge.katalog monet Polski królewskiej


Pozdrawiam AndrzejG.

Leliwa

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 95
Odp: e.katalog monet Polski królewskiej
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Marca 2023, 12:50:03 »
Na marginesie rozważań odnośnie katalogu groszy Albrechta, jako ciekawostkę można wymienić prawdopodobną przebitkę w roczniku 1532. Dlaczego prawdopodobną? Ponieważ spod spodu znaku "Z" w dacie właściwie nie widać, czy coś było tam wcześniej.

 
1532_przebicie.jpge.katalog monet Polski królewskiej


Jednak za tym, iż jest to przebicie istniejącego wcześniej znaku przemawiają:
- cyfra Z nachodzi na znak interpunkcyjny "gwiazdka", (gdyby cyfra Z była nabita na stempel wcześniej, to znak gwiazdki rytownik wybiłby na stemplu bardziej na prawo obok herbu Hohenzollernów, lub pominął jak to miało już miejsce w 1530 aukcja WCN z 2020.07.07. lot 348215)
- widać próbę zamaskowania przebitej cyfry "I" powyżej "Z"
- chronologicznie również wszystko się zgadza, ponieważ ten wariant orła występował na przełomie lat 1531/32

Jestem bliski stwierdzenia, że przeróbka nastąpiła w wyniku wychwycenia błędu, jeszcze przed hartowaniem stempla. Ponieważ "Z" jest wybite równie głęboko jak pozostałe cyfry i litery. Co sugeruje, że to nowy stempel wytworzony już w 1532, a nie przebitka starego z 1531. Należy też nadmienić, że nie spotkałem w roku 1531 awersu grosza o takim rysunku i tak wysoko posadowioną osttanią cyfrą "I".

Poniżej dwa przykłady z wariantem napisowym na rewersie PRVS oraz PRVSS
 
1532_PRVS.jpge.katalog monet Polski królewskiej


 
1532_PRVSS.jpge.katalog monet Polski królewskiej


AndrzejG.
« Ostatnia zmiana: 14 Marca 2023, 09:18:33 wysłana przez Leliwa »

Dariusz Pączkowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: polska XVI-XVIII wiek, orty, szóstaki, fałszerstwa, typologia
Odp: e.katalog monet Polski królewskiej
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Marca 2023, 15:38:19 »
Witam p. Leliwę,
Posiedziałem trochę nad odmianami rewersu z PRV w roczniku 1535 i wygląda to następująco:
1/ Moneta jest w katalogu pod numerem G.ko-14.8 i do jej ilustracji użyłem zdjęcia z aukcji WCN 335237. Moneta z tej aukcji to inny egz. niż ten wskazany przez Pana. Ten o numerze 348215 był wystawiany o ile dobrze sprawdziłem co najmniej dwa lub trzy razy. Ze swej strony chciałbym zwrócić uwagę na różnice pomiędzy monetami z 1535 roku. Odmiana G.ko-14 ma jako znaki interpunkcyjne małe gwiazdki/rozetki natomiast odmiana G.ko-15 ma te znaki znacznie większe. Pominę to, że portrety z obu odmian mają inne brody - inaczej układają się w nich włosy, gdyż jest to b. trudna sprawa do wychwycenia. Ciekawa jest także rozeta rozpoczynająca napis na rewersie, gdyż jest odmiennego kształtu od tych z lat wcześniejszych i późniejszych.
Wracając do wariantu z PRV na rewersie to z porównania obu tych rewersów wynika, że mamy do czynienia z dwoma różnymi stemplami.
Do ostatniego posta napiszę parę słów trochę później.
pozdrawiam, dp 

Dariusz Pączkowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: polska XVI-XVIII wiek, orty, szóstaki, fałszerstwa, typologia
Odp: e.katalog monet Polski królewskiej
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Kwietnia 2023, 15:00:36 »
Szanowni,
Pod poniższym linkiem można się zapoznać z podstawami klasyfikacji groszy Albrechta Hohenzollerna z okresu krzyżackiego i książęcego: https://kolekcjonerstwo.info/klasyfikacja-groszy-albrechta-hohenzollerna. Do wcześniej anonsowanego katalogu groszy okresu 1529-1558 dochodzi pierwsza wersja katalogu groszy Albrechta okresu krzyżackiego 1513-1525. W kilku rocznikach nie ma żadnych zdjęć, ponieważ monety bite w tych rocznikach (1511, 1514, 1516, 1522 i 1523) są b. rzadkie i nie pojawiły się nigdy na rynku handlowych. Pozostaje tylko kwerenda muzealna, która nastąpi latem. Na razie to co jest sklasyfikowane i ułożone według omówionego klucza klasyfikacji myślę, że będzie pomoce wielu osobom.

Leliwa

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 95
Odp: e.katalog monet Polski królewskiej
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Kwietnia 2023, 21:03:38 »
Dobry wieczór,

Odpowiedź na post #11 dnia: 17 Marzec 2023, 15:38:19

Co prawda dzisiaj jest 1 kwietnia, ale akurat mam trochę czasu na odpowiedź, więc piszę :)

Odnośnie grosza 1535 z PRV - najprościej będzie wstawić zdjęcie z porównaniem obu monet zaznaczyłem na nim różnicę która powoduje, iż to dwie różne monety z dwoma różnymi odmianami orła. U góry WCN 355237, poniżej WCN 310443.
Reasumując, jak to opisałem już w poście z 5 marca, ten poniżej to orzeł bez piór u nasady ogona.
 
Zdjęcie01.jpge.katalog monet Polski królewskiej


Przyznam, że miałem małą zagwozdkę aby zrozumieć o co chodzi

 
Zdjęcie02.jpge.katalog monet Polski królewskiej

tutaj z pewnością chodzi o aukcję WCN lot nr 355237 (tzw. czeski błąd)

 
Zdjęcie03.jpge.katalog monet Polski królewskiej

natomiast ten numer aukcji odnosi się fo grosza 1530 bez gwiazdki po dacie.

Odnośnie G.ko-15 z większymi gwiazdkami na awersie, gdzie na rewersie występują "poszarpana" rozetka przypominająca kwiat chabru.
Te monety z wariantem PRVS oraz PRVSS stanowią ponad 44% wszystkich monet tego rocznika. W tym roku nastąpiła zmiana na stanowisku mincmistrza Nicolaus Dietz zdał stanowisko niejakiemu Cappermüller'owi. I to spowodowało zmianę rozetki. Idąc tym tokiem G.ko-15 powinno być zamienione z G.ko-16, ja bym tak zrobił :)

Pozdrawiam AndrzejG.
« Ostatnia zmiana: 01 Kwietnia 2023, 21:08:42 wysłana przez Leliwa »

galindus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
Odp: e.katalog monet Polski królewskiej
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Kwietnia 2023, 22:48:50 »
Idąc tym tokiem G.ko-15 powinno być zamienione z G.ko-16
"Poszarpana" rozetka występuje również w G.ko-14, więc tam też należałoby coś zmienić :)

 

R E K L A M A
aukcja monet