Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

• 30 Maja 2024, 22:06:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: e.katalog monet Polski królewskiej  (Przeczytany 4418 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Leliwa

• Użytkownik
  • **
Odp: e.katalog monet Polski królewskiej
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Kwietnia 2023, 12:31:57 »
W kilku rocznikach nie ma żadnych zdjęć, ponieważ monety bite w tych rocznikach (1511, 1514, 1516, 1522 i 1523) są b. rzadkie i nie pojawiły się nigdy na rynku handlowych.

1514      Niemczyk/Allegro 6334503024                        
1516      Allegro 6473559553  Niemczyk/Allegro 3614663059               
1522      Niemczyk/Allegro 4261769654                        
1523      WCN 68/85  WCN 2/486  RDA 8/1660  GNDM 14/4401  GNDM 19/4683

Pozdrawiam AndrzejG.

pasjonatort

• Administrator
  • Gaduła
  • *
  • TPZN 080
« Odpowiedź #16 dnia: 07 Kwietnia 2023, 10:19:35 »
Szanowni,
Pod poniższym linkiem można się zapoznać z podstawami klasyfikacji groszy Albrechta Hohenzollerna z okresu krzyżackiego i książęcego: https://kolekcjonerstwo.info/klasyfikacja-groszy-albrechta-hohenzollerna.

Mając chwilę czasu mogłem dokładnie zapoznać się ze wzmiankowanym tekstem o klasyfikacji groszy Albrechta. Znając warsztat Autora z innych publikacji mniej więcej wiedziałem czego się spodziewać. Ale o ile w przypadku np. groszy krakowskich czy szóstaków krakowskich Zygmunta III Wazy posiadałem minimalną wiedzę na ich temat. Tak o mennictwie Albrechta zupełnie nic nie wiedziałem. Dlatego czytanie tego tekstu było podwójnie wartościowe. Raz, że zapoznałem się z tym zagadnieniem, a po drugie ponownie uświadomiłem sobie jak wartościowy i potrzebny jest taki przekaz jako uzupełnienie samego katalogu. Patrząc z pozycji zupełnego ignoranta w tym temacie, to samo przeglądanie katalogu nie daje takiej satysfakcji. Po prostu nie mając żadnej monety do odszukania/przypisania, można tylko przerzucać kolejne pozycje. Natomiast wartość merytoryczna zawarta w opisie klasyfikacji groszy Albrechta, wyszczególnienie po kolei poszczególnych elementów tak naprawdę jest pigułką wiedzy.
Norbert

Dariusz Pączkowski

• Użytkownik
  • **
  • Zainteresowania: polska XVI-XVIII wiek, orty, szóstaki, fałszerstwa, typologia
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Kwietnia 2023, 18:31:49 »
Witam,
Potworzyły się zaległości z odpowiedziami lub wątkami wymagającymi komentarza. Zacząłbym nadrabianie zaległości od podziękowania p. Andrzejowi za wskazanie aukcji, na których występowały niedostępne dla mnie grosze Albrechta okresu krzyżackiego. W tym miejscu chciałbym uściślić swoją wcześniejszą wypowiedź, o braku zdjęć z wybranych roczników - chodzi o brak zdjęć dostępnych dla mnie. Temat powstania e.katalogu narodził się stosunkowo niedawno, dlatego też wcześniejsze aukcje nie wszystkie udało mi się odszukać lub zweryfikować  i stąd ten niefortunny wpis, że nie ma zdjęć (dla mnie dostępnych).

Tu chciałbym zasygnalizować, czwarty człon e.katalogu mennictwa Albrechta jaki udało mi się przygotować na portalu kolekcjonerstwo.info. To są fałszerstwa - w tym przypadku groszy i to zacząłem od Albrechta. W sekcji NUMIZMATYKA, w zakładce Fałszerstwa mamy trzy moduły do wyboru: orty, szóstaki i grosze. I w tym ostatnim przygotowałem pierwszy przykład analizy porównawczej (fals-oryginał) jak będzie wyglądać poglądowo dział fałszerstw. Czekam na jakieś uwagi.. prosząc o pamiętaniu, że jest to początek budowania struktury "fałszerstwa". Polecam wybranie bloku "Porównaj", gdyż tak wyobrażam sobie porównanie fałszywej i oryginalnej monety. Za kilka dni powinien jeszcze zostać dodany moduł "dodatkowa analiza" zawierający w trypie porównawczym powiększenia wybranych fragmentów dwu monet ...

Dariusz Pączkowski

• Użytkownik
  • **
  • Zainteresowania: polska XVI-XVIII wiek, orty, szóstaki, fałszerstwa, typologia
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Kwietnia 2023, 18:56:01 »
Jeszcze uzupełnienie do brakujących groszy z okresu krzyżackiego. Otóż moneta z aukcji Niemczyka  /Allegro 6334503024 / z rocznika 1514 nie jest monetą z tego rocznika. Typ awersu widoczny na tej monecie został wprowadzony do użycia w 1521 roku, już po wojnie prusko-polskiej. Dokładna analiza daty pokazuje, że w miejscu drugiej I (I5I4) jest litera Z.

Dariusz Pączkowski

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #19 dnia: 20 Marca 2024, 19:13:08 »
Po długim milczeniu spowodowanym pisaniem kilku innych katalogów wracam ponownie do kolejnego e-katalogu groszy. Tym razem dostępny jest już katalog groszy Albrechta Hohenzollerna ale z okresu krzyżackiego. Katalog obejmuje lata 1513-1525 i zawiera te odmiany jakie były w obiegu handlowym przez ostatnie 30 lat. Sposób posługiwania się katalogiem jest identyczny jak dla groszy okresu książęcego. Katalog zawiera także klipingi groszowe. Pozostawiłem pustym tą część katalogu która dotyczy groszy kontrmarkowanych, ponieważ wszystkie egzemplarze jakie są zamieszczone w zasobach zdjęciowych OneBid są współczesnymi fałszerstwami.
Poniżej zamieszczone są trzy zrzuty ekranu z katalogu tych groszy.

Ekran-8.jpge.katalog monet Polski królewskiej

Ekran-6 .jpge.katalog monet Polski królewskiej

Ekran-7.jpge.katalog monet Polski królewskiej

R E K L A M A
aukcja monet