Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:09:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Numeryczna ocena stanu zachowania falsyfikatów monet  (Przeczytany 429 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Numeryczna ocena stanu zachowania falsyfikatów monet
« dnia: 24 Lutego 2023, 10:06:37 »
Nie zbieram falsyfikatów i nigdy mnie specjalnie nie interesowały. Ostatnio przeglądając aukcje zwróciłem uwagę na to, że oceniany jest numerycznie stan zachowania falsyfikatów i to mnie zastanowiło. Oceniając stan zachowania monet oryginalnych mamy do dyspozycji wiedzę o jakości stopu monet, wadze, średnicy,mamy punkt odniesienia dla porównań w postaci bardzo dobrze zachowanych, a nawet menniczych egzemplarzy. No, bo jak lata temu pisał na swoim blogu Jerzy Chałupski: "stan zachowania opisuje nam w jakim stopniu moneta zmieniła swój wygląd od momentu opuszczenia mennicy, albo nawet od momentu zdjęcia jej z prasy menniczej".
Co do falsyfikatów, to przecież nie wiemy nic o jakości stopu, wadze, średnicy. Trudno mówić o blasku, błysku, połysku egzemplarzy wykonanych przez kowala. Trudno mówić o "wytarciach wyższych partii rysunku" czy o niedobiciach. Nie mamy żadnego punktu odniesienia, bo nie wiemy jak wyglądał falsyfikat w momencie powstania. Czy te 3 falsyfikaty na zdjęciu wyglądały tak w momencie wybicia? Czy można je numerycznie oceniać tak jak monety oryginalne? Ciekaw jestem opinii kolegów.
 
falsyfikaty.jpgNumeryczna ocena stanu zachowania falsyfikatów monet

Pozdrawiam. zdzicho

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Numeryczna ocena stanu zachowania falsyfikatów monet
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lutego 2023, 11:23:42 »
Przyjęło się, że należy podać jakiś stan zachowania, więc coś tam orientacyjnie piszą, oczywiście nie ma to większego sensu. Biorąc pod uwagę, że i tak praktycznie nikt nie przestrzega żadnej uniwersalnej skali, a do dyspozycji mamy zwykle doskonałe zdjęcia aukcyjne, czy wręcz filmiki, podawanie tradycyjnych stanów zachowania wydaje się stawać pod względem użytkowym reliktem przeszłości.
« Ostatnia zmiana: 24 Lutego 2023, 11:30:50 wysłana przez khubeo »

Damian Marciniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 204
  • Nie sprzedajemy tego, czego byśmy sami nie kupili
    • Marciniak - Dom Aukcyjny
Odp: Numeryczna ocena stanu zachowania falsyfikatów monet
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Lutego 2023, 14:08:18 »
Przyjęło się, że należy podać jakiś stan zachowania, więc coś tam orientacyjnie piszą, oczywiście nie ma to większego sensu. Biorąc pod uwagę, że i tak praktycznie nikt nie przestrzega żadnej uniwersalnej skali, a do dyspozycji mamy zwykle doskonałe zdjęcia aukcyjne, czy wręcz filmiki, podawanie tradycyjnych stanów zachowania wydaje się stawać pod względem użytkowym reliktem przeszłości.

Dochodzimy do tych samych wniosków :)

Mówiłem o tym na naszej ostatniej sesji przedaukcyjnej, z której filmik opublikujemy najprawdopodobniej w niedzielę wieczorem :)

Damian
Pozdrawiam - Damian

 

R E K L A M A
aukcja monet