Aktualności:

• 18 Czerwca 2024, 07:12:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zagadka podobnych rzymków.  (Przeczytany 751 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Booboo

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
Zagadka podobnych rzymków.
« dnia: 19 Lutego 2023, 16:05:03 »
Jeden z domów aukcyjnych oferuje republikańskie brązy w bardzo podobnej patynie.
Pytanko mam w związku z tym: czy to jest efekt czyszczenia przez tę samą osobę czy pochodzą one po prostu z tego samego dołka i taka patyna wytworzyła się naturalnie?

Rudobrody

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: Zagadka podobnych rzymków.
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Lutego 2023, 16:39:09 »
Może to być efekt czyszczenia i i dodatkowo patynowania sztucznego. Swego czasu jeden ze sprzedawców na allegro sprzedawał boratynki w dużych ilościach i każda z nich miała taką samą sztuczną patynę.
« Ostatnia zmiana: 19 Lutego 2023, 16:43:51 wysłana przez Rudobrody »

zdzicho

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Lutego 2023, 16:49:49 »
Tak. Monety częściowo oczyszczone i sztucznie spatynowane.
W dziedzinie boratynek sprzedawca, o którym przedmówca wspomniał robił to tak:

sztuczna patyna.jpgZagadka podobnych rzymków.

Pozdrawiam. zdzicho

Booboo

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Lutego 2023, 18:42:36 »
Tak też myślałem. Zastanawia mnie tylko dlaczego na tej samej aukcji jest sprzedawana moneta, która takiemu zabiegowi nie została poddana...

digenis

• Stały bywalec
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Lutego 2023, 21:03:26 »
Może ostatniego nie ruszali ponieważ był w gorszym stanie? Albo jest popularniejszy i przez to mniej wartościowy? Możliwe też że monety pochodzą od różnych komitentów. Tak czy tak te pierwsze 3 nawet chyba nieźle jak na Republikę? Chociaż nie znam się kompletnie na tym okresie, wydaje mi się, że brązy z tego okresu często są w słabszych stanach w porównaniu do późniejszych sesterców. Tu nawet nie wiem jaki to nominał ;)

Booboo

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Lutego 2023, 21:10:15 »
No ruszać musieli, bo do gołego metalu moneta wyczyszczona. Pytanie czemu nie zapatynowali.

Pierwsza i ostatnia to litry, środkowe to kwadransy. Fakt ładniejsze niż średnia rynkowa ale nie są to monety rzadkie.

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Lutego 2023, 23:53:12 »
Tak też myślałem. Zastanawia mnie tylko dlaczego na tej samej aukcji jest sprzedawana moneta, która takiemu zabiegowi nie została poddana...

Skończyła się farba :) albo to kogoś innego. Niestety to już bardzo powszechna praktyka, to kąpanie brązów w kwasie i zdzieranie aż do gołego metalu z automatycznym malowankiem. Zabawne są przypadki, kiedy pojedynczy sprzedawca idzie na łatwiznę i wszystko niszczy i zamalowuje jedną metodą, przez co scrollując listę jego przedmiotów na sprzedaż widzimy dziesiątki identycznie wyglądających i "zachowanych" monet, w rzeczywistości reprezentujących bardzo różne nominały, okresy historyczne i panowania.

Jeszcze jak ktoś to zrobi "ze smakiem" to pół biedy. Niesamowicie przykro jest oglądać monety, w których wypatrzeć można jeszcze resztki wyjątkowego detalu, ale cała powierzchnia została "stopiona" chemikaliami. Ostatnio w moje ręce trafił taki oto rzadki dupondius AQUA TRAIANA. Zmasakrowany tak, że aż łezka się w oku kręci, patrząc na wciąż dobrze widoczne detale. Niestety przeżartych brązów jest coraz więcej. Prawdopodobnie poprzez stosowanie coraz to silniejszych preparatów, żeby jeszcze przyśpieszyć działanie linii produkcyjnej. Denarki, którym pewnie w wielu przypadkach wystarczyłaby cieplejsza kąpiel i ewentualnie odrobina mocniejszego szorowania, też lecą od razu do kwasu.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Booboo

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Lutego 2023, 11:59:00 »
No i teraz rodzą się następne pytania.

Czy stojąc na stanowisku puryzmu w kwestii oryginalności monet (czy szerzej zabytków metalowych) i nie ingerowania w ich stan zachowania można być zainteresowanym takimi numizmatami?
Gdzie leży granica pomiędzy zrozumiałym, niezbędnym i pożądanym czyszczeniem monet, a niedopuszczalną ingerencją mającą na celu li tylko zwiększenie ceny sprzedaży monety, a faktycznie będącą zmianą jej faktycznego i historycznego charakteru?

zdzicho

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Lutego 2023, 12:32:33 »
No i teraz rodzą się następne pytania.

Każdy właściciel kolekcji musi sam odpowiedzieć na te pytania, bo to przecież jego kolekcja. Jasne, że fajnie by było włączać do kolekcji bardzo dobrze zachowane i nieczyszczone egzemplarze. Jest to oczywiście możliwe jeśli nie zbieramy wąskiego tematu. Ja zbieram jeden temat od kilkunastu lat i co zrobić jeśli mam jedyny znany egzemplarz wyczyszczony do gołego metalu lub na dodatek sztucznie spatynowany? Odrzucić? A jeśli nigdy nie uda się zdobyć lepszego? Niżej przykłady:
1/czyszczony i sztucznie spatynowany. Wolski nie notuje. Na ile się dało usunąłem sztuczną patynę i trzymam w zbiorze. Jak kiedyś zdobędę lepszy, to podmienię
2/ czyszczony do gołego metalu i skorodowany, ale jedyny znany egzemplarz. Trzymam w zbiorze, patynuje. Oby kiedyś znalazł się lepszy

pa.jpgZagadka podobnych rzymków.

Pozdrawiam. zdzicho

R E K L A M A
aukcja monet