Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:59:01

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: aspron tracha Bizancjum  (Przeczytany 599 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

yochi

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 38
aspron tracha Bizancjum
« dnia: 12 Marca 2023, 10:30:59 »
Bardzo proszę o identyfikację tej miseczkowej monety. rewers monety przypomina Izaaka II ale ubiór się nie zgadza, poza tym ręka prawa trzymająca berło lub labarum skierowana w górę a nie w dół jak na jego monetach, brakuje loros i krój szat inny i brakuje MANUS DEI czyli ręki Boga która jest na wszystkich tego typu monetach Izaaka II. Szczątkowy napis po lewo "ΔCCΠ" lub "ΔЄCΠ" zo zapewne odnosi się do despoty czyli pana, no właśnie jakiego? Po lewo ledwo widoczne "C" (być może złudzenie)
« Ostatnia zmiana: 12 Marca 2023, 10:47:49 wysłana przez yochi »

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: aspron tracha Bizancjum
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Marca 2023, 11:57:11 »
Pana moneta to imitacja wybita przez krzyżowców okupujących Konstantynopol, stąd błędy w przedstawieniu cesarz i dosyć niechlujne bicie.
Tytuł despoty jest bardzo często stosowany na sferycznych monetach z Bizancjum, znaczy tyle co "pan/władca". W przypadku Cesarstwa Łacińskiego odnosi się on do cesarza, którego monetę imitowano.
Na awersie jest Matka Boska na tronie, a na rewersie postać Izaaka II z berłem i akkakią
Pozdrawiam
Karol

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: aspron tracha Bizancjum
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Marca 2023, 12:17:16 »
a na rewersie postać Izaaka II z berłem i akkakią


a nie Manuela?
https://coins.labarum.info/en/catalog/965

yochi

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 38
Odp: aspron tracha Bizancjum
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Marca 2023, 17:09:12 »
dziękuję, jednak Manuel I trzyma glob z krzyżem a nie anexikakie

yochi

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 38
Odp: aspron tracha Bizancjum
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Marca 2023, 17:13:52 »
Pana moneta to imitacja wybita przez krzyżowców okupujących Konstantynopol, stąd błędy w przedstawieniu cesarz i dosyć niechlujne bicie.
Tytuł despoty jest bardzo często stosowany na sferycznych monetach z Bizancjum, znaczy tyle co "pan/władca". W przypadku Cesarstwa Łacińskiego odnosi się on do cesarza, którego monetę imitowano.
Na awersie jest Matka Boska na tronie, a na rewersie postać Izaaka II z berłem i akkakią
jeśli tak to jakie lata można przypisać tej monecie?
znalazłem bardzo podobne ale jako "small module", niestety to jest "large module", średnica 29 mm waga ok.3,45g

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: aspron tracha Bizancjum
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Marca 2023, 17:28:30 »

jeśli tak to jakie lata można przypisać tej monecie?
znalazłem bardzo podobne ale jako "small module", niestety to jest "large module", średnica 29 mm waga ok.3,45g

Nie rozumiem, o co Panu chodzi, czy Panu się nie otwiera link do SB online, który podałem w poprzednim poście?
To jest dokładnie ta moneta
 Latin Empire of Constantinopole. AE Trachy Large Module. Constantinople mint.
AV: Mary, nimbate seated facing on throne with back, holding nimbate head of Christ on breast.
RV: MANOVHA D ECHOTHC Emperor standing, wearing stemma divitision, and chlamys, holding labarum and anexikakia.
DOC vol.V.pl.XLVIII,1, z legendą rewersu MANOVHA D ECHOTHC
« Ostatnia zmiana: 12 Marca 2023, 17:48:50 wysłana przez Ebenezer Cooke »

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: aspron tracha Bizancjum
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Marca 2023, 18:02:42 »
a na rewersie postać Izaaka II z berłem i akkakią


a nie Manuela?
https://coins.labarum.info/en/catalog/965

Na stronce (wg. mnie) jest błąd, na miseczkach Manuel występuje tylko gdy trzyma glob z krzyżem, a Izaak akkakie. Nigdy na odwrót.
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: aspron tracha Bizancjum
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Marca 2023, 18:06:25 »
Cytat: yochi =topic=17771.msg137218#msg137218 date=1678637632
jeśli tak to jakie lata można przypisać tej monecie?
Na czas istnienia Cesarstwa Łacińskiego 1204–1261
Pozdrawiam
Karol

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: aspron tracha Bizancjum
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Marca 2023, 18:22:01 »

Na stronce (wg. mnie) jest błąd, na miseczkach Manuel występuje tylko gdy trzyma glob z krzyżem, a Izaak akkakie. Nigdy na odwrót.

Tylko, czy krzyżowcy bijąc te monety prawie 100 lat pózniej o tym wiedzieli?

yochi

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 38
Odp: aspron tracha Bizancjum
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Marca 2023, 18:41:30 »

jeśli tak to jakie lata można przypisać tej monecie?
znalazłem bardzo podobne ale jako "small module", niestety to jest "large module", średnica 29 mm waga ok.3,45g

Nie rozumiem, o co Panu chodzi, czy Panu się nie otwiera link do SB online, który podałem w poprzednim poście?
To jest dokładnie ta moneta
 Latin Empire of Constantinopole. AE Trachy Large Module. Constantinople mint.
AV: Mary, nimbate seated facing on throne with back, holding nimbate head of Christ on breast.
RV: MANOVHA D ECHOTHC Emperor standing, wearing stemma divitision, and chlamys, holding labarum and anexikakia.
DOC vol.V.pl.XLVIII,1, z legendą rewersu MANOVHA D ECHOTHC
Zgadzam się z Bebekiem 2006. Musi gdzieś być błąd napis MANOVHA to Manuel przejrzałem w internecie dziesiątki zdjęć jego miseczek i nigdzie nie trzyma akakii.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: aspron tracha Bizancjum
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Marca 2023, 18:43:10 »

Na stronce (wg. mnie) jest błąd, na miseczkach Manuel występuje tylko gdy trzyma glob z krzyżem, a Izaak akkakie. Nigdy na odwrót.

Tylko, czy krzyżowcy bijąc te monety prawie 100 lat pózniej o tym wiedzieli?
Raczej nie, ale tylko na podstawie tego co cesarz trzyma w ręce można domniemywać kogo monetę łacinnicy chcieli imitować, bo legendy na nich często są kompletnie bez sensu.
Pozdrawiam
Karol

yochi

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 38
Odp: aspron tracha Bizancjum
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Marca 2023, 18:49:49 »
na podanej stronie jest napisane     DOC vol.V.pl.XLVIII,1    nie mogę znależć, oto piąta część DOC https://archive.org/details/docoins-5/DOCoins_5-1_WEB/page/n3/mode/2up

yochi

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 38
Odp: aspron tracha Bizancjum
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Marca 2023, 18:53:56 »

Na stronce (wg. mnie) jest błąd, na miseczkach Manuel występuje tylko gdy trzyma glob z krzyżem, a Izaak akkakie. Nigdy na odwrót.

Tylko, czy krzyżowcy bijąc te monety prawie 100 lat pózniej o tym wiedzieli?
Raczej nie, ale tylko na podstawie tego co cesarz trzyma w ręce można domniemywać kogo monetę łacinnicy chcieli imitować, bo legendy na nich często są kompletnie bez sensu.

CZyli generalnie można przypisać tę monetę Izaakowi II czy raczej anonimowemu władcy cesarstwa łacińskiego?

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: aspron tracha Bizancjum
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Marca 2023, 18:59:38 »

Na stronce (wg. mnie) jest błąd, na miseczkach Manuel występuje tylko gdy trzyma glob z krzyżem, a Izaak akkakie. Nigdy na odwrót.

Tylko, czy krzyżowcy bijąc te monety prawie 100 lat pózniej o tym wiedzieli?
Raczej nie, ale tylko na podstawie tego co cesarz trzyma w ręce można domniemywać kogo monetę łacinnicy chcieli imitować, bo legendy na nich często są kompletnie bez sensu.

CZyli generalnie można przypisać tę monetę Izaakowi II czy raczej anonimowemu władcy cesarstwa łacińskiego?
Ja bym opisał po prostu jako imitacje trachy Izaaka II.
Pomimo, że była ona wybita pod panowaniem bliżej nieokreślonego władcy.
Pozdrawiam
Karol

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: aspron tracha Bizancjum
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Marca 2023, 19:42:51 »

Ja bym opisał po prostu jako imitacje trachy Izaaka II.
Pomimo, że była ona wybita pod panowaniem bliżej nieokreślonego władcy.

Trudno tu się spierać co jest ważniejsze, legenda czy przedstawienie, jednak na stronie nie ma błędu, jest przepisane z Seara, a ten pewnie przepisywał z DOC.
Monety łacinników bite w Konstantynopolu są opisane w DOC 4 -2  od strony 673 https://archive.org/details/docoins-4/DOCoins_4-2_WEB/page/672/mode/2up
TYP A opisany jest tak samo z legendą Manuela MANOVHA D ECHOTHC, i z anexikakia.  Więc trzeba by podważyć podstawy, tylko , po co ?
« Ostatnia zmiana: 12 Marca 2023, 19:47:02 wysłana przez Ebenezer Cooke »


Ten wątek jest zamknięty. Skontaktuj się z administratorem w celu odblokowania.
 

R E K L A M A
aukcja monet