Aktualności:

• 19 Lipca 2024, 00:51:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Złote Idy Marcowe ($4,2mln, 2020r.) sprzedane z fałszywą proweniencją  (Przeczytany 2454 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
"Richard Beale, właściciel i dyrektor zarządzający domu aukcyjnego Roma Numismatics z siedzibą w Londynie, który zajmuje się antycznymi monetami, został aresztowany w styczniu w Nowym Jorku pod licznymi zarzutami dot. sprzedaży monety wartej miliony, według nakazów aresztowania i raportu badań Homeland Security Investigations, uzyskanych przez ARTnews.

Mowa tutaj o jednej z najcenniejszych antycznych monet na świecie. Po zabójstwie Juliusza Cezara, Brutus wybił monety, aby upamiętnić to historyczne wydarzenie. Znanych jest jedynie trzy takie monety z "Eid Mar" (Idy Marcowe). W 2020 roku Beale i Roma Numismatics ustanowili światowy rekord sprzedaży antycznej monety na aukcji, sprzedając ją za prawie 4,2 miliona dolarów. Okazuje się teraz, że moneta została sprzedana z fałszywą proweniencją."

O fragmentach tej historii dało się już wcześniej słyszeć. Pod linkiem więcej szczegółów https://tinyurl.com/4x7yxeyx Grubo.

https://www.artnews.com/wp-content/uploads/2023/03/9138.6.1_1-1.jpg
Złote Idy Marcowe ($4,2mln, 2020r.) sprzedane z fałszywą proweniencją

fot. romanumismatics.com
« Ostatnia zmiana: 12 Marca 2023, 22:18:28 wysłana przez Luca Romano »
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Bebek2006

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Intrygująca sprawa... zobaczymy jak się rozwinie. :scyth:
« Ostatnia zmiana: 12 Marca 2023, 22:40:45 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Zdaje się, że do maja na razie niewiele nowego się wydarzy.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

jmskelnik

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
    • Historia ukryta w przedmiotach
Z tekstu nie wynika jednoznacznie czy zarzut dotyczy monety kradzionej, czy nielegalnie wywiezionej za granicę. W każdym wypadku jeśli Panowie w świetle jupiterów handlowali monetami obarczonymi wadami prawnymi, to zakładając sugerowaną przez tekst świadomość własnych działań, nie ma co specjalnie ich żałować. Nieciekawa jest za to sytuacja nabywców, którzy wyłożyli niemałe pieniądze, a dzisiaj będą musieli się pewnie nieźle nagimnastykować żeby je odzyskać od domu aukcyjnego. W tym kontekście otwiera się osobny problem do dyskusji. Czy podmiot roszczący sobie prawo do monet nie powinien, przynajmniej z powodów etycznych, ogłosić to przed ich sprzedażą?

Booboo

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
Jestem w szoku po przeczytaniu tego artykułu. Szczególnie jeśli chodzi o udział Italo Vecciego, najlepszego bodaj na świecie eksperta od odlewanych monet republikańskich. Muszę to przetrawić...

borsuk1977

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Jestem w szoku po przeczytaniu tego artykułu. Szczególnie jeśli chodzi o udział Italo Vecciego, najlepszego bodaj na świecie eksperta od odlewanych monet republikańskich. Muszę to przetrawić...

Italo Vecchi jest ekspertem aktualnie pracującym dla Romy więc jego udział jest niczym niezwykłym.
« Ostatnia zmiana: 13 Marca 2023, 00:31:07 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Booboo

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *

Italo Vecchi jest ekspertem aktualnie pracującym dla Romy więc jego udział jest niczym niezwykłym.

Oczywiście tak, ale jednak mnie to szokuje. Cała sprawa jest szokująca, a udział Vecciego w tym sensie, że to jest człowiek nauki, wydawać by się mogło, że ponad całym tym bagienkiem. No, ale to pewnie tylko moje naiwne rojenia. Nic to, zdecydowanie muszę to przetrawić...

borsuk1977

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *

Oczywiście tak, ale jednak mnie to szokuje. Cała sprawa jest szokująca, a udział Vecciego w tym sensie, że to jest człowiek nauki, wydawać by się mogło, że ponad całym tym bagienkiem. No, ale to pewnie tylko moje naiwne rojenia. Nic to, zdecydowanie muszę to przetrawić...

Tak między Bogiem a prawdą, to wcale bym się nie zdziwił po tym co o nim napisano w tym artykule, gdyby to on był pomysłodawcą całej afery. Zresztą wydaje mi się, że moneta mogła zostać nielegalnie wywieziona z Włoch, być może przy jego udziale. Natomiast o szefie Romy już wcześniej (Cointalk o ile dobrze pamiętam) pojawiały się informacje zarzucające mu oszustwa. O samej sprawie też tam piszą i to całkiem ciekawie: https://www.cointalk.com/threads/roma-numismatics-richard-beale-arrested.403601/
« Ostatnia zmiana: 13 Marca 2023, 06:59:09 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

zdzicho

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Ten przypadek pewnie da sporo do myślenia polskim domom aukcyjnym w kontekście nowego prawa UE.
Pozdrawiam. zdzicho

oster

• Stały bywalec
Już chyba zbierają kasę na Romie dla Ryśka bo upchneli 5 aukcji w marcu. Na najbliższej będą licytowane monety Probusa i Aureliana p.Barnaby. Kwestia czy całe to zamieszanie nie zniechęci kupujących?

Aquilaspqr

• Stały bywalec
  • Zainteresowania: Wszystko sprzed 1900, ale głównie antyk
Kilka razy spotkałem się z opinią, że ogólnie handel starymi monetami w znacznym stopniu opiera się na nielegalnie pozyskanych monetach i że domy aukcyjne mają na sumieniu "grzeszki", w tym także te z naszego podwórka. Pamiętam też dokument BBC w którym opisano jak biedny rybak znalazł u brzegu Strefy Gazy dekadrachmy Aleksandra III. Monety próbowano wywieźć, część przejęli Izraelczycy a reszta zaginęła... A tuż po tym wśród domów aukcyjnych na zachodzie nastąpił wysyp tych skądinąd bardzo rzadkich monet...

Śliski temat. Fajniej jest wierzyć, że to wszystko jest legalne, uczciwe itp. Ale rzeczywistość jest chyba trochę mniej fajna.

borsuk1977

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

jmskelnik

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
    • Historia ukryta w przedmiotach
https://www.well.pl/art_culture/142/wielkie_falszerstwo_w_swiecie_numizmatyki_chodzi_o_najdrozsza_starozytna_monete_swiata,11440.html

Richard Beale, dyrektor londyńskiego domu aukcyjnego Roma Numismatics Limited, został aresztowany w Nowym Jorku za fałszowanie antycznych monet, w tym monety upamiętniającej zabójstwo Juliusza Cezara - pisze magazyn ArtNews.com.

oraz

Posunięcie się do takiego fałszerstwa mogło wynikać z ograniczeń w sprzedaży artefaktów i monet nałożonych przez  Włochy i Grecję.  Państwa te nałożyły ograniczenia importowe na starożytne monety.

Z tych powodów lepiej czytać pierwotny tekst, niż jego parafrazę wykonaną przez kogoś kto nie siedzi w temacie.

Booboo

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
Ten tekst po polsku jest dość luźnym tłumaczeniem i w nie bardzo oddaje istotę sprawy…

borsuk1977

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
Bo ktoś to zapewne radośnie wrzucił w translator i wyszło mu to co wyszło. Wrzuciłem to bez komentarza bo nie miałem czasu na pierwszej przerwie w pracy tego zrobić. Niemniej warto jest zobaczyć jak u nas tłumaczone są notorycznie artykuły z prasy zagranicznej.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

R E K L A M A
aukcja monet