Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:29:21

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: przechowywanie monet 200 zł srebrnych  (Przeczytany 1187 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

longman

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
przechowywanie monet 200 zł srebrnych
« dnia: 24 Lutego 2023, 21:04:40 »
Witam i pozdrawiam
Mam nietypowe pytanie, ale w sam raz do tego działu. Czy ktoś spotkał się w tubami plastikowymi na przechowywanie monet XXX lat PRL lub Olimpiada (200 zł)?
1-uncjowe monety/ sztabki są przechowywane w fabrycznych, menniczych tubach po 20, 25 sztuk.
W PRL-u i później nikt nie wpadł na pomysł sprzedawania takich tub dla polskiego srebra? Do klaserów i holderów poza menniczymi trochę szkoda wkładać.
Pozdrawiam Longman

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: przechowywanie monet 200 zł srebrnych
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lutego 2023, 21:41:17 »
Na wstępie nieco prowokacyjnie, w duchu naszego Forum, "a kto prawdziwe numizmaty trzyma w tubach?". Wiem, że tańsze nominały i numizmatycy mogą przechować w pudłach itd. Zmierzam jednak do tego, że jeśli to nie są wybitne sztuki o wartości numizmatycznej, tylko stary, prlowski junksilver, to jest to trochę deepstackerskie pytanie (rozumiem, że ktoś lubi mieć wszystko równo w tubkach). Ale, żeby też coś wartościowego dodać do wątku, powiem, że przez lata nie spotkałem się ani z oryginalnymi tubkami, czy pudełkami na mapki i olimpiady (to dzisiaj jest nasz pseudobulion i choć już wtedy mógł być trzymany stricte inwestycyjnie, to o ile mi wiadomo nie podchodzono do niego z takim pietyzmem jak dzisiaj) ani ciekawymi sposobami podpatrzonymi u innych. Choć sam jestem perfekcjonistą, to uważam, że jakiekolwiek pudełko czy worek to maks na co zasługują, zwłaszcza, że jeśli  zaczynamy inwestować w mycie junku lub przechowanie, to przestaje się to opłacać, choć rozumiem, że ładniejszy szybciej schodzi. Zasugerowałbym żartobliwie jakieś tubki po pluszach czy innych słodyczach, ale te produkty są za drogie, żeby takim sposobem szukać pudełek.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: przechowywanie monet 200 zł srebrnych
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Lutego 2023, 00:42:09 »
Być może moja odpowiedź nie będzie wprost. Poza zainteresowaniami związanymi z medalami mam także zainteresowania związane ze starymi dokumentami. Do ich przechowywania wykorzystuję klasery Leuchtturm. Mają wysoką jakość, ale nie są tanie. Uznałem jednak, że jeśli nie jestem skłonny wydać kilku złotych na przechowanie dokumentu, to być może nie jest warty zachowania w kolekcji. Powstaje pytanie jakie znaczenia ma dla Pana moneta, jeśli nie jest Pan skłonny poświęcić jednorazowo 20 groszy na jej przechowanie.

W mojej ocenie, jeśli nie jest Pan skłonny zapłacić 20 groszy za przechowanie monety, to nie ma sensu jej trzymać w kolekcji. Jeśli jednak uważa Pan, że nie ma sensu inwestować 20 groszy na przechowanie monety inwestycyjnej, bo jest to ekonomicznie nieopłacalne, to Pańskie pytanie padło na złym forum.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: przechowywanie monet 200 zł srebrnych
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Lutego 2023, 03:17:09 »
Pierwsza reakcja cerbera antyzłomowego: a cóż to za złomowe dywagacje?
Druga przyszła refleksja: przecież było toto monetą obiegową. Nie sprzedawano tego w sklepach a wypłacano według wartości nominalnej. Więc jednak nie złom…
Jednak pytanie pozostaje, czy te cudeńka są warte szacunku numizmatyków. Moim zdaniem są. Nie widzę powodu by ich mieć całą fiolkę, bo po co? Ale jedną w dobrym stanie, owszem.
Oczywiście wchodzą też w grę sentymenty. Babcia zbierała dla wnuczka, jak to sprzedawać? Też rozumiem.

Każda metoda przechowania jest dobra dla monet bez większej wartości. Może jednak sprzedać?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: przechowywanie monet 200 zł srebrnych
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Lutego 2023, 07:36:04 »
Sprawa jest prosta, wybór najlepiej zachowanego egzemplarza względnie dwóch, dobranie kapsli i zamknięcie ich w nich, a resztę sprzedać.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: przechowywanie monet 200 zł srebrnych
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Lutego 2023, 08:54:21 »

Mam nietypowe pytanie, ale w sam raz do tego działu. Czy ktoś spotkał się w tubami plastikowymi na przechowywanie monet XXX lat PRL lub Olimpiada (200 zł)?


Średnica wewnętrzna 35 mm, więc będzie idealna na monety o śr. 32 mm. Pozdrawiam  ;)
« Ostatnia zmiana: 25 Lutego 2023, 09:02:27 wysłana przez Ebenezer Cooke »

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: przechowywanie monet 200 zł srebrnych
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Lutego 2023, 08:56:39 »
Witam i pozdrawiam
Mam nietypowe pytanie, ale w sam raz do tego działu. Czy ktoś spotkał się w tubami plastikowymi na przechowywanie monet XXX lat PRL lub Olimpiada (200 zł)?
1-uncjowe monety/ sztabki są przechowywane w fabrycznych, menniczych tubach po 20, 25 sztuk.
W PRL-u i później nikt nie wpadł na pomysł sprzedawania takich tub dla polskiego srebra? Do klaserów i holderów poza menniczymi trochę szkoda wkładać.
Pozdrawiam Longman

Proponuję zapytać na monetyforum.pl, tam tematy związane z inwestycjami i monetami bulionowymi są bardziej na porządku dziennym.
Tu jest nieco inny profil.

Kamilk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 81
Odp: przechowywanie monet 200 zł srebrnych
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Lutego 2023, 13:34:12 »
Ja dostałem kilkadziesiąt mapek od babci zawinięte w szmacianą husteczke. Najładniejsza wyladowala w holderze a reszta została schowana głęboko w tej samej  husteczce.

longman

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
Odp: przechowywanie monet 200 zł srebrnych
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Lutego 2023, 20:11:39 »
Dziękuję za odpowiedzi
Tytułem wyjaśnienia- złom czy nie złom? Uważam, że nie złom i napiszę dlaczego tak twierdzę.
1. Jestem z pokolenia 50+ i pamiętam jak te monety były poszukiwanie i nawet pamiętam jak ktoś w 1977 roku zapłacił taką monetą w realu.
2. Obecnie we wszystkich sklepach numizmatycznych królują 1 uncjowe "monety" luzem i w tubach, by się nie poniszczyły i był łatwe do przechowywania/transportu.
3. W tym roku w dwóch śląskich sklepach numizmatycznych kupowałem owe monety od znanych i uznanych numizmatyków. Były w pudełkach luzem obijając się o siebie i rysując ząbkami powierzchnię monet. No, ale przecież to polski junk silver. Od sprzedawcy w sklepie numizmatycznym oczekiwałbym trochę innego podejścia do nich niż jako do współczesnego złomu (właśnie dlatego, że stosunkowo niedawno tym złomem nie były. W 1977 roku chiński piórnik z plastiku (kto z tego pokolenia jest to pamięta o co chodzi) kosztował 30 zł, duże lody z automatu 3,60 zł, kilogram cukierków czekoladowych Malaga, Tik-tak 25 zł - dokładnie tyle co dzisiaj. 200 zł z grubsza było warte tyle co dzisiejsze 200 zł w niektórych aspektach. Może mało zauważalnie, ale dzisiejsze 30-35 zł za taką monetę powoduje to, że to takie junk silver. Gdyby były warte 100zł sztuka nikt by ich tak nie traktował. Taka moja opinia w tej kwestii.
4. Jeśli monety te są w domach z pokolenia na pokolenie to może faktycznie jedną do klasera, a resztę kilka-, kilkanaście, kilkadziesiąt do chusteczki lub ...no właśnie.
Stąd moje pytanie:
-jeśli są złomowe to faktycznie niech są w sakiewce, chusteczce, woreczku
-jeśli jednak 99% jest w stanie menniczym, "szufladkowym" to ja jako starszy już numizmatyk nie chciałbym, by się rysowały. Holdry za 50 gr/szt też mogą być. Tuba na 20, 25 szt. byłaby ok.
Jak nikt ich nie produkuje to też sobie poradzę.
Jak ktoś ma namiary na tuby to nich je tutaj wpiszę. Przydadzą się w sklepach numizmatycznych lub dla prywatnych kolekcjonerów, inwestorów.
Pozdrawiam serdecznie
PS. 1000 zł Papież to chyba też ten gabaryt i charakter.

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: przechowywanie monet 200 zł srebrnych
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Lutego 2023, 22:11:49 »
To by się akurat jak najbardziej zgadzało. Zarówno 200 zł "mapka", jak i 1000 zł "papież" mają średnicę 31 mm i wagę 14,5 g Ag 625 🙂
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: przechowywanie monet 200 zł srebrnych
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Lutego 2023, 23:12:44 »
Dziękuję za odpowiedzi
Tytułem wyjaśnienia- złom czy nie złom? Uważam, że nie złom i napiszę dlaczego tak twierdzę.
1. Jestem z pokolenia 50+ i pamiętam jak te monety były poszukiwanie i nawet pamiętam jak ktoś w 1977 roku zapłacił taką monetą w realu.
2. Obecnie we wszystkich sklepach numizmatycznych królują 1 uncjowe "monety" luzem i w tubach, by się nie poniszczyły i był łatwe do przechowywania/transportu.
3. W tym roku w dwóch śląskich sklepach numizmatycznych kupowałem owe monety od znanych i uznanych numizmatyków. Były w pudełkach luzem obijając się o siebie i rysując ząbkami powierzchnię monet. No, ale przecież to polski junk silver. Od sprzedawcy w sklepie numizmatycznym oczekiwałbym trochę innego podejścia do nich niż jako do współczesnego złomu (właśnie dlatego, że stosunkowo niedawno tym złomem nie były. W 1977 roku chiński piórnik z plastiku (kto z tego pokolenia jest to pamięta o co chodzi) kosztował 30 zł, duże lody z automatu 3,60 zł, kilogram cukierków czekoladowych Malaga, Tik-tak 25 zł - dokładnie tyle co dzisiaj. 200 zł z grubsza było warte tyle co dzisiejsze 200 zł w niektórych aspektach. Może mało zauważalnie, ale dzisiejsze 30-35 zł za taką monetę powoduje to, że to takie junk silver. Gdyby były warte 100zł sztuka nikt by ich tak nie traktował. Taka moja opinia w tej kwestii.

Oczywiście, że nie złom,
Te monety są bardzo niedocenione. Trochę być może skutkiem niezrozumienia. Są one świadkiem próby naprawiania ekonomii kosztem obywateli, którzy zaskoczeni srebrną monetą obiegową masowo ją tezauryzowali. Też kiedyś wydałem je w sklepie na kolumny Altus.
Nie są one rzadkie ale to jeszcze nie powód by je lekceważyć i nie dbać o nie. Jednak jeśli będą masowo uszkadzane, to osiągniemy taką sytuację, że dostać je w dobrym stanie będzie niemożliwe i wtedy cena poszybuje.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: przechowywanie monet 200 zł srebrnych
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Marca 2023, 13:11:50 »
Wracając do pytania kol. longman, monety czasem przechowuję we fiolkach po lekarstwach. Trzeba znaleźć odpowiedni rozmiar i dokładnie umyć.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

longman

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
Odp: przechowywanie monet 200 zł srebrnych
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Marca 2023, 18:39:29 »
W sumie słuszne spostrzeżenie. Tylko czy są takie gabaryty o średnicy 32,5 mm.

Ceder

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
  • Cierpliwy hodowca patyny
Odp: przechowywanie monet 200 zł srebrnych
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Marca 2023, 19:28:07 »
 Ponieważ sam wszedłem przypadkowo w posiadanie rzeczonych monet: najlepsze do kopertek i z szacunkiem do pudełka ze starszymi monetami, reszta do klaserów opróżnionych przy przechodzeniu na kopertki. W każdym razie to "świadectwo kultury materialnej" a że nie były tworzone z myślą o kolekcjonowaniu więc na kolekcjonowanie zasługują.  ;)
Trochę poza tematem: Żartowałem kiedyś z kolegą że największą uprzejmość i kurtuazję nieomal spotkaliśmy na zawodach strzeleckich, gdzie każdy chodził z pistoletem w kaburze. Muszę go skierować na nasze forum.


 

R E K L A M A
aukcja monet