Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 03:20:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Auktionhaus Fruehwald  (Przeczytany 1387 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Auktionhaus Fruehwald
« dnia: 22 Marca 2023, 14:55:41 »
Czy ktoś z Forumowiczów licytował z powodzeniem monety na aukcji Fruehwald nr 156 lub 157 ? Pytam, ponieważ próbuje skontaktować sie z tym domem aukcyjnym - mailowo, telefonicznie - zupełnie bezskutecznie. Co prawda nie upłynęło dużo czasu od aukcji, jednak u mnie pojawił sie zaskakujący problem - po teoretycznie wygranej licytacji, ktoś mnie jednak przebił… po czasie  :-\

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Auktionhaus Fruehwald
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Marca 2023, 22:37:20 »
Sprawa wyjaśniona. Niestety przybrała ona kierunek, który muszę tutaj na forum opisać. Może mi choć trochę ulży  ;).

Opis: kilka dni przed końcem aukcji Fruehwald złożyłem limit na wybrany lot za pomocą platformy Numisbids. Ot często przeze mnie używany sposób licytacji. Nie przywiązywałem do tej pozycji konkretnych nadziei - spodziewałem się raczej wysokiej ceny. Mechanizm składania limitu jest u nich podobny jak w większości domów - przychodzi potwierdzenie (akceptacja) ze strony domu aukcyjnego na Numisbids oraz dodatkowo na platformie Numis24 (należący do tego domu aukcyjnego), gdzie umieścili ten limit już w moim imieniu (kopiując ten z Numisbids). Na platformie Numis24 odbywała się właściwa licytacja on-line. Normalna i częsta praktyka. Zaraz po aukcji, która miała miejsce w piątek po południu sprawdziłem wynik i ku mojemu zdziwieniu wygrałem ten lot z dość dużym zapasem do mojego maxa. Potwierdzał to wynik na obu platformach. W platformie Numis24 widziałem ten lot w swoich  wygranych, po zalogowaniu na koncie. Tak to wyglądało do soboty. Moja radość została zaburzona (jeszcze nie zburzona) w niedzielę. Nagle okazało się, że w platformie Numis24 ktoś mnie przelicytował (mój max bid z Numisbids). Widać jednak, że ktoś zmienił to ręcznie - ponieważ nadal widzę lot w wykazie moich wygranych na tej platformie, ale nie widzę już szczegółów (za ile go wylicytowałem).
Od razu próbowałem skontaktować się z Auktionhaus Fruehwald - mailowo, telefonicznie, przez facebook'a. Przez 3 dni zero kontaktu. Postanowiłem więc napisać do innych domów aukcyjnych z Austrii, w których też w przeszłości kupowałem o pomoc. Dopiero to przyniosło oczekiwany rezultat. Pan Winfried Fruehwald dosłownie w dwóch zdaniach napisał, że lot został sprzedany innemu licytującemu przez telefon. I tyle.
Ja natomiast mam poczucie, że zostałem oszukany. Licytacja ewidentnie skończyła się na kwocie, którą widziałem w 2 portalach (na Numisbids nadal tam jest nawet). Jednak zapewne była dalece niesatysfakcjonująca dla sprzedającego stąd taka zagrywka. Prawnie zawarta została umowa kupna sprzedaży ze mną i powinienem otrzymać fakturę za wylicytowany lot.
Przez kilkanaście lat zakupów w różnych domach aukcyjnych w Polsce i za granicą taka sytuacja przytrafiła mi się po raz pierwszy. Do tej pory tylko domniemywałem jedynie, że w wielu przypadkach sprzedający "broni danej ceny minimalnej", ale nie miałem na to dowodu. Teraz zapewne przez niedopatrzenie na aukcji sprzedawca posunął się do zmiany ceny już PO licytacji. Taka oto przykra historia, ale i cenna lekcja jak to wygląda, gdy cena robi się "okazyjna".
« Ostatnia zmiana: 23 Marca 2023, 22:39:41 wysłana przez Pabloss »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Auktionhaus Fruehwald
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Marca 2023, 04:11:03 »
Bralem i ja pod uwagę licytowanie na tej aukcji przy użyciu platformy Numis24. Nie dokończyłem jednak rejestracji, gdyż wymagano ode mnie przeslania skanu paszportu, czego nie miałem ochoty zrobić. Koniec historii. Obejdzie się.

Takie zagrywki nie są niestety niezwykle.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Auktionhaus Fruehwald
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Marca 2023, 10:37:38 »
Bralem i ja pod uwagę licytowanie na tej aukcji przy użyciu platformy Numis24. Nie dokończyłem jednak rejestracji, gdyż wymagano ode mnie przeslania skanu paszportu, czego nie miałem ochoty zrobić. Koniec historii. Obejdzie się.

Takie zagrywki nie są niestety niezwykle.

Zgadza się - niektóre domy wymagają skanu dowodu/paszportu lub danych karty kredytowej dla uwierzytelnienia kupującego. Może być to dość ryzykowne, jeżeli nie posługują się wysokimi standardami bezpieczeństwa danych. Dlatego też preferuję składać bid'y za pomocą portali pośredniczących.

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Auktionhaus Fruehwald
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Marca 2023, 11:29:03 »
Mówiąc prawdę, nie natrafiłem jeszcze na dom aukcyjny, który by czegoś takiego wymagał. A gdybym natrafił, pożegnałbym się z nim, zanim jeszcze zdążyłbym się porządnie przywitać 😃😃🙃

Natomiast często wymagają wpisania "referencji" z innych domów aukcyjnych. Jestem cholernie ciekaw, czy ktoś to kiedykolwiek sprawdzał... 😂
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Auktionhaus Fruehwald
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Marca 2023, 13:14:31 »
Nie jest to częsty wymóg, ale spotykany.
Co do referencji, to 2 razy miałem potwierdzenie, że były sprawdzane. Za każdym razem robiły to domy aukcyjne z USA, które je weryfikowały.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Auktionhaus Fruehwald
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Marca 2023, 14:02:54 »
Mówiąc prawdę, nie natrafiłem jeszcze na dom aukcyjny, który by czegoś takiego wymagał. A gdybym natrafił, pożegnałbym się z nim, zanim jeszcze zdążyłbym się porządnie przywitać 😃😃🙃

Natomiast często wymagają wpisania "referencji" z innych domów aukcyjnych. Jestem cholernie ciekaw, czy ktoś to kiedykolwiek sprawdzał... 😂

W pełni się zgadzam i podzielam zdanie.Dodam od siebie  że platformy aukcyjne omijam (kiedyś naciąłem się na sytuacje że mój złożony limit był wygrywający a przegrałem)  ,staram sie licytowac bezposrednio w domu aukcyjnym chyba że sytuacja wymusza inny fakt.Wszelkie formy autoryzacji poprzez przesyłanie skanów dyskwalifikuje potencjalny Dom Aukcyjny

Pozdrawiam Maciej

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Auktionhaus Fruehwald
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Marca 2023, 14:38:02 »
Na 100% nie wysle skanu paszportu ale rejestrowalem sie na aukcjach gdzie trzeba bylo wyslac skan prawa jazdy (lub podac numer i date waznosci) - nie przeszkadza mi.
Jak kolega napisal, staram sie rowniez jesli mozna licytowac na zywo, jesli mozna. Nie skladam juz gornych limitow na aukcje, po tym jak kilka razy , dziwnym trafem moj gorny limit byl wygrywajacy. W takie cuda nie wierze.
A tak na marginesie, choc dalej w aukcjach stacjoarnych uczestnicze, to jednak oplaty aukcyjne (czasami juz 25%) odstraszaja
Pozdrowienia, Tomasz

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Auktionhaus Fruehwald
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Marca 2023, 16:21:04 »
Ja ostatnio spotkałem się po raz pierwszy z żądaniem podania numeru karty płatniczej przy rejestracji w domu aukcyjnym. Po wygraniu aukcji pieniądze są półautomatycznie (po zatwierdzeniu operacji np. na telefonie) odciągane z konta.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Auktionhaus Fruehwald
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Marca 2023, 17:51:07 »
...Dodam od siebie  że platformy aukcyjne omijam (kiedyś naciąłem się na sytuacje że mój złożony limit był wygrywający a przegrałem)  ,staram sie licytowac bezposrednio w domu aukcyjnym chyba że sytuacja wymusza inny fakt.Wszelkie formy autoryzacji poprzez przesyłanie skanów dyskwalifikuje potencjalny Dom Aukcyjny...

Tez mi się tak wydaje, że Numisbids nie działa tak dobrze jak licytowanie czy składanie limitów bezpośrednio na stronie aukcji.
Co do wysylki nawet prawa jazdy mowie zdecydowanie nie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Auktionhaus Fruehwald
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Marca 2023, 19:31:34 »
Mi kiedyś znikł mój limit złożony przez onebidna jednej z litewskich aukcji....
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

 

R E K L A M A
aukcja monet