Na przykładzie wczoraj zakończonej aukcji PDA można znakomicie zobrazować dlaczego tak ważne są krótkie filmiki dodawane do oferty aukcyjnej. Szczęśliwie wylicytowałem ten oto brakteat:
https://onebid.pl/pl/monety-brakteat-guziczkowy-ii-pol-xiii-w-nieokreslona-dzielnica-av-krzyz-grecki-o-ramionach-zakonczonych-liliami-na-nim-centralnie-krzyz-krokwiasty-rrr/1508593
20 aukcja PDA Zaraz słów kilka o samej monecie, tymczasem proszę porównać zdjęcie i film.
Sama fotka bardzo dobrej jakości, ale dopiero obejrzenie filmiku daje pojęcie o urodzie tego denarka. W większym lub mniejszym stopniu dotyczy to wszystkich monet prezentowanych w zestawieniu zdjęcia + film. Brakteaty są o tyle wyjątkowe, że zrobienie ładnego i ostrego zdjęcia, o czym sam Pan Stube wspominał podczas aukcji, w przypadku monet głęboko wybitych, jest zadaniem nieco karkołomnym. Sądzę, że włożenie tak dużego wysiłku w przygotowanie oferty, ma z punktu widzenia Domu Aukcyjnego, wymierny sens. Gratulacje! Ja stojąc wczoraj po drugiej stronie barykady, mając tak dokładne informacje o interesujących mnie monetach, poczułem, że traktuje się mnie z szacunkiem i na poważnie.
Co do samego denarka, moneta opisana w "Pieniądzu górnośląskim w średniowieczu" pod numerem 24, odnotowana za Paszkiewiczem również w "Medieval coins of Bohemia, Hungary and Poland" Frynasa S.Opole.1.3
Dzisiaj rano udało mi się skonsultować zagadnienie z profesorem Paszkiewiczem, i dowiedziałem się, że w kwestii jej atrybucji nic się przez ostatnie 23 lata nie zmieniło - można podejrzewać że to emisja księcia raciborsko-opolskiego Władysława I władającego w latach 1246-1280/81. Moneta znana tylko ze skarbu z Zalesia, ukrytego po 1296 roku.
Co do jej rzadkości, poza, zaginionym egzemplarzem z Zalesia (nie wiadomo czy było ich tam więcej), dotarłem jeszcze do dwóch monet:
1.
https://onebid.pl/pl/monety-brakteat-guziczkowy-ii-pol-xiii-w-nieokreslona-dzielnica-av-krzyz-grecki-o-ramionach-zakonczonych-liliami-rrr/691367 - na tym przykładzie widać, że filmiki nie są archiwizowane, warto więc tworząc własny katalog, pobrać i zapisać sobie interesujące nas walory.
2. Z aukcji PDA-PGNUM z 1999, nie zdigitalizowanej ale egzemplarz przywołany w katalogu WCN i w publikacji Frynasa:
http://sredniowiecze.wcn.pl/coins/2569