Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 03:42:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Książki, albumy, katalogi nt. mennictwa francuskiego  (Przeczytany 1584 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Książki, albumy, katalogi nt. mennictwa francuskiego
« dnia: 01 Kwietnia 2023, 12:43:24 »
Kłaniam się. Poszukuję dostępnych od ręki publikacji na temat mennictwa francuskiego. Idealnie, gdyby istniała publikacja podobna do 1000 lat monety polskiej mistrza Kałkowskiego, ale i węższe tematycznie prace (dotyczące np. czasów napoleońskich) wchodzą w grę. Od razu zaznaczę, że mnie ten temat aż tak nie pociąga, ale chciałem coś ciekawego z konkretną wiedzą sprezentować przyjacielowi. Może ktoś z Was ma jakieś sugestie. Znalazłem teoretyczne tytuły, ale nie mogę jakoś dotrzeć do tych pozycji.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Książki, albumy, katalogi nt. mennictwa francuskiego
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Kwietnia 2023, 13:51:13 »
Jedyny jaki trochę znam to Gadoury Monnaies Française depuis 1789.
Niestety nie obejmuje on niczego sprzed rewolucji.

P.S. Mają różne książki, ale chyba niczego tak przekrojowego.
https://www.gadoury.com/en/books
« Ostatnia zmiana: 01 Kwietnia 2023, 13:57:34 wysłana przez cancan »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Książki, albumy, katalogi nt. mennictwa francuskiego
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Kwietnia 2023, 14:34:13 »
Jedyny jaki trochę znam to Gadoury Monnaies Française depuis 1789.
Niestety nie obejmuje on niczego sprzed rewolucji.

P.S. Mają różne książki, ale chyba niczego tak przekrojowego.
https://www.gadoury.com/en/books

Pięknie dziękuję. Zapomniałem dodać, że jeszcze po francusku to coś mi gdzieś się wyświetlało oczywiście, ale właśnie z rzeczy dostępnych w Polsce czy to w PL czy FR, to już gorzej. Ale mam kolejne tropy, więc się porozglądam. 
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Książki, albumy, katalogi nt. mennictwa francuskiego
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Kwietnia 2023, 15:09:09 »
Proszę się podzielić informacją kiedy znajdzie Pan coś interesującego. Francja jest moją pomniejszą dziedziną zainteresowań.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Książki, albumy, katalogi nt. mennictwa francuskiego
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Kwietnia 2023, 15:33:09 »
Jasne, choć jak tak dalej pójdzie, to przyjaciel dostanie ode mnie monetę lub medal a o literaturę będzie musiał sam się postarać. W sumie już jeden medal z potencjalną myślą o nim kupiłem, ale raczej zostanie u mnie :)
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Książki, albumy, katalogi nt. mennictwa francuskiego
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Kwietnia 2023, 15:44:19 »
Jasne, choć jak tak dalej pójdzie, to przyjaciel dostanie ode mnie monetę lub medal a o literaturę będzie musiał sam się postarać. W sumie już jeden medal z potencjalną myślą o nim kupiłem, ale raczej zostanie u mnie :)

To jest ryzyko wspólnych zainteresowań! ;)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Odp: Książki, albumy, katalogi nt. mennictwa francuskiego
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Kwietnia 2023, 17:18:37 »
Standardowym katalogiem dotyczącym tzw. Francji Królewskiej jest oczywiście Jean Duplessy "Les Monnaies Françaises Royales : de Hugues Capet à Louis XVI (987-1793)". Składa się on z dwu tomów:
Tom I - od Hugo Capeta do Ludwika XII
Tom II - od Franciszka I do Ludwika XVI 
Naturalnie po francusku (nie znam tłumaczeń). Nie jest zbyt tanie - trzeba liczyć ok. 40-50 € za tom 😀
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Odp: Książki, albumy, katalogi nt. mennictwa francuskiego
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Kwietnia 2023, 17:56:42 »
Jeśliby nas natomiast interesowało mennictwo wcześniejsze - np. Merowingów i Karolingów, to już musimy się udać do dzieł Georgesa Depeyrota z jego cyklu wydawniczego Collection Moneta. Ale teraz to dopiero wydamy majątek!

Mamy tu zatem "Le  numéraire carolingien,  corpus des  monnaies" (Collection Moneta 198) - najnowsze 4. wydanie z roku 2017 kosztuje 160 €...
A potem mamy wydane w 1998 roku 4 tomy pracy "Le numéraire mérovingien, l'âge de l'or" (Collection Moneta 10-11 i 13-14) + wydany w 2001 roku tom "Le numéraire  mérovingien,  l'âge du  denier" (Collection Moneta 22) - tu mamy ceny 120-140 € za tom 😆😆😆

Jakby co, to Depeyrot wydał w tym cyklu jeszcze sporo dalszych, bezwzględnie interesujących publikacji - jak choćby dwa tomy na temat numizmatyki galijskiej i osiem - na temat celtyckiej. Są też tam liczne dzieła innych autorów. Ceny zbliżone. Polecam!!!

(Kompletny katalog wszystkich 210 pozycji listy wydawniczej COLLECTION MONETA można pobrać na stronie Depeyrota w academia.edu - są tam także spisy treści niektórych dzieł 🙂)
« Ostatnia zmiana: 02 Kwietnia 2023, 00:20:41 wysłana przez harpsycho »
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Odp: Książki, albumy, katalogi nt. mennictwa francuskiego
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Kwietnia 2023, 18:17:53 »
...zawsze jednak można zacząć skromniej. Jeśli zamiast najnowszych prac Depeyrota zadowolą nas uważane przed 100 laty za standard katalogi Maurice'a Prou, to możemy sięgnąć po jego dwie główne prace:
"Catalogue des monnaies françaises de la Bibliothèque nationale : les monnaies mérovingiennes" (1892) i "Catalogue des monnaies françaises de la Bibliothèque nationale : les monnaies carolingiennes" (1896) - znajdziemy je za darmo w wersji cyfrowej w BnF Gallica 😀
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Książki, albumy, katalogi nt. mennictwa francuskiego
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Kwietnia 2023, 18:20:17 »
Cóż mogę więcej zrobić*. Dziękuję.








*gdyby komuś nie działał gif, to jest tam rycerz padający na kolana i oddający cześć

Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Odp: Książki, albumy, katalogi nt. mennictwa francuskiego
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Kwietnia 2023, 18:32:40 »
Świetnie się wyświetla 😁😁😁 Dzięki!
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Książki, albumy, katalogi nt. mennictwa francuskiego
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Kwietnia 2023, 21:05:36 »
W sumie już jeden medal z potencjalną myślą o nim kupiłem, ale raczej zostanie u mnie :)

Proszę uważać, to bardzo ryzykowne. Zaraz może się okazać, że będzie Pan szukał francuskich katalogów dla siebie :)

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Książki, albumy, katalogi nt. mennictwa francuskiego
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Kwietnia 2023, 23:02:11 »
W sumie już jeden medal z potencjalną myślą o nim kupiłem, ale raczej zostanie u mnie :)

Proszę uważać, to bardzo ryzykowne. Zaraz może się okazać, że będzie Pan szukał francuskich katalogów dla siebie :)

Oj tak. Już pewne myśli musiałem odpędzać, bo od dawna fascynują mnie medale Napoleona pod kątem motywów zaczerpniętych bezpośrednio z mennictwa antycznego, ale na szczęście nie przepadam za Francją samą w sobie a pomiędzy nią i antykiem i tak mam jeszcze wstrzymywane zapędy względem Polski Królewskiej. A zatem może mnie ta Polska Królewska przed Francją jak coś obroni :)
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

kotek555

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
Odp: Książki, albumy, katalogi nt. mennictwa francuskiego
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Kwietnia 2023, 23:27:45 »
Cytuj
gdyby komuś nie działał gif, to jest tam rycerz padający na kolana i oddający cześć

Ten rycerz to Arn - Templariusz

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Książki, albumy, katalogi nt. mennictwa francuskiego
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Kwietnia 2023, 23:41:05 »
Oj tak. Już pewne myśli musiałem odpędzać, bo od dawna fascynują mnie medale Napoleona pod kątem motywów zaczerpniętych bezpośrednio z mennictwa antycznego, ale na szczęście nie przepadam za Francją samą w sobie a pomiędzy nią i antykiem i tak mam jeszcze wstrzymywane zapędy względem Polski Królewskiej. A zatem może mnie ta Polska Królewska przed Francją jak coś obroni :)

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Proszę pomyśleć o medalach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego przed 1830 rokiem.

 

R E K L A M A
aukcja monet