Aktualności:

  • 16 Lipca 2024, 15:26:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Krzysztof Pomian, Muzeum. Historia światowa Tom 1. Od skarbca do muzeum  (Przeczytany 607 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Pragnę użytkownikom forum polecić nowo wydane tłumaczenie książki Krzysztofa Pomiana, Muzeum. Historia światowa. Tom 1. Od skarbca do muzeum.

Z noty wydawniczej:
Cytuj
Od egipskich czy chińskich grobowców, przez królewskie skarbce, gabinety osobliwości, prywatne kolekcje i „etnograficzne” zbiory kolonizatorów, po dzisiejszy Luwr – upłynie wiele wieków, zanim skrystalizuje się forma muzeum i jej funkcja, polegająca na przechowywaniu, badaniu i eksponowaniu obiektów. Tymczasem światowa historia muzeum – polityczna, społeczna i kulturowa – nie została dotąd opisana. Nigdy nie była też jednorodna ani moralnie przejrzysta. Składają się na nią zarówno dobrowolne dary, zakupy czy strategie dyplomatyczne, jak i kradzieże, fałszerstwa i wojny. To dzieje architektury i sztuki, lecz także dzieje handlu, prawa, nauki i techniki, w oderwaniu od których idea muzeum nie mogłaby się odnawiać.

Pierwszy tom tego monumentalnego przedsięwzięcia kieruje się ku źródłom. Rekonstruuje proces kształtowania się nowożytnego projektu „muzeum”. Pokazuje, w jaki sposób – i w jakim zakresie – oświeceniowe muzea sztuki i muzea archeologiczne stały się następcami antycznych grobowców i skarbców.

Z punktu widzenia uczestników tego forum istotne może być także to, że autor "widzi w muzeum szczególny przypadek zjawiska zwanego kolekcją". :)

Książa jest pięknie wydana z ilustracjami. Warto wydać niecałe 100 zł., a które można ją kupić w internecie. Ewentualnie dostępna jest także wersja cyfrowa z niższej cenie. Mam jednak wrażenie, że przy tej różnicy w cenie wolę książkę w klasycznym wydaniu.
https://terytoria.com.pl/1978-e-book-muzeum-historia-swiatowa.html


Ten watek nie ma jeszcze komentarzy.
 

R E K L A M A
aukcja monet