Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 13:04:47

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nieznane szóstaki Jana II Kazimierza  (Przeczytany 566 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

SZÓSTAKI JK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Nieznane szóstaki Jana II Kazimierza
« dnia: 18 Kwietnia 2023, 13:37:39 »
Pomimo , iż od ukazania się książki i katalogu p . Łukasza Ciury minęło już trochę czasu , myślę , że wciąż jesteśmy pod jej wrażeniem. Dla kolekcjonerów szóstaków J.K.  właśnie , jest to praca bezcenna , z uwagi na ogrom treści merytorycznych , no i katalogu oczywiście .
Wielu z nas na pewno przejrzało już  swoje zbiory , w celach porównawczych , odkrywając niekiedy że jesteśmy w posiadaniu rzadkiego okazu - albo , wcale nie znajdując naszego szóstaka w katalogu .

Liczył się z tym p . Łukasz , apelując niejako do nas , kolekcjonerów , by informowali go , o takich , nieznanych odmianach szóstaków . Stąd mój post - pomóżmy zatem autorowi wzbogacić , ewentualne drugie wydanie katalogu , które to sam zapowiedział w przedmowie książki .

Sam , w swoim zbiorze mam kilkanaście takich pozycji - z którymi chętnie się podzielę . Jako pierwszą z takich , nieznanych monet sześciogroszowych Jana Kazimierza pokażę Kolegom , popularnego szóstaka bydgoskiego z roku 1664 AT . Moneta z błędem w legendzie awersu - zamiast ,, P O L ,,  jest  < P D L > . błąd ewidentny , litera ,, D ,, mocno wybita .

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Nieznane szóstaki Jana II Kazimierza
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Kwietnia 2023, 14:19:24 »
A to na pewno jest D, a nie L poprawione później na O?

SZÓSTAKI JK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Odp: Nieznane szóstaki Jana II Kazimierza
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Kwietnia 2023, 14:42:01 »
To na pewno litera ,, D,, - proszę porównać z innym ,, D ,, tej samej legendy .. mocny krój ,, D ,,

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Nieznane szóstaki Jana II Kazimierza
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Kwietnia 2023, 16:42:13 »
OK, tak pytam, bo na żywo na pewno lepiej widać. Wydawało mi się bardziej prawdopodobne przypadkowe pominięcie O i nabicie idącego zaraz dalej L niż D, którego nie ma w pobliżu. Ale pomyłka D zamiast O też jest jak najbardziej możliwa.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Nieznane szóstaki Jana II Kazimierza
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Kwietnia 2023, 21:34:08 »
Bardzo dziękuję za wątek i zgłoszenia odmian. Rzeczywiście ten szóstak to mocny punkt do uzupełnienia katalogu. Zgłoszenia można prowadzić też w wątku "szóstaki polskie" lub na maila szostakipolskie@gmail.com.

 

R E K L A M A
aukcja monet