Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:35:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Usterki przy produkcji monet IIRP  (Przeczytany 5339 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Usterki przy produkcji monet IIRP
« dnia: 27 Kwietnia 2023, 03:13:48 »
Jedyne niedobicia w IIRP na dacie widziałem na nike 1931 na ostatniej "1". Z tym, że takie niedobicie to cecha falsyfikatu, a nie błędu menniczego.

Jakie typy monet IIRP miały niedobicia w dacie?

Grosze. Wklejam dwa przykłady niedobić daty.
Teorię mam taką, że czubek dwójki nominału zasysa tyle metalu z krążka, że brakuje na datę z drugiej strony.

 
PW0097ss (Large).jpgUsterki przy produkcji monet IIRP


 
PW0097sa-3 (Large).jpgUsterki przy produkcji monet IIRP



 
PW0185 (Large).jpgUsterki przy produkcji monet IIRP


 
PW0185sa-2 (Large).jpgUsterki przy produkcji monet IIRP


Zacząłem nowy wątek żeby nie porywać tamtego. 
Pochwalę się jeszcze kilkoma sztukami destruktów.
Wrzucajcie też swoje!

« Ostatnia zmiana: 27 Kwietnia 2023, 03:23:41 wysłana przez kocelot »

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Usterki przy produkcji monet IIRP
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Kwietnia 2023, 08:08:57 »
Nie moja moneta, ale efektowna. Poszła niedawno za 180 euro.
« Ostatnia zmiana: 27 Kwietnia 2023, 08:12:17 wysłana przez Chalupski »
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Usterki przy produkcji monet IIRP
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Kwietnia 2023, 08:15:56 »
Moje z archiwum z netu, ale jak złapię chwilę to wrzucę ich fotkę "życia" 😉:
5 groszy 1923
https://onebid.pl/pl/monety-destrukt-odwrotka-5-groszy-1923/202878
50 groszy 1923
https://numimarket.pl/50-groszy-1923---super-destrukt-bardzo-mocna-skretka_312972
mam jeszcze jedną 50 groszy 1923 skrętkę, też ok. 170°
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Usterki przy produkcji monet IIRP
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Kwietnia 2023, 08:41:51 »
Kiedyś kupiłem taką Nike, w zasadzie wyłącznie dla miejsca zaznaczonego kółkiem - wyglądało na fajną usterkę stempla. Nie chciałem dopytywać sprzedawcy szczegółowo, żeby nie pomyślał, że jest okazja do podniesienia ceny, i po prostu kupiłem. Niestety to cholerstwo okazało się jakimś paprochem pod folią holderu, bardzo udatnie naśladującym metal :)

 
nike28.jpgUsterki przy produkcji monet IIRP

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Usterki przy produkcji monet IIRP
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Kwietnia 2023, 10:43:13 »
Nie moja moneta, ale efektowna. Poszła niedawno za 180 euro.

Wg mnie to faksyfikat na szkodę emitenta, czyli fals z epoki.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Usterki przy produkcji monet IIRP
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Kwietnia 2023, 11:00:12 »
Nie moja moneta, ale efektowna. Poszła niedawno za 180 euro.

Wg mnie to faksyfikat na szkodę emitenta, czyli fals z epoki.
To możliwe. Mam w zbiorze podobną sztukę.

Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: Usterki przy produkcji monet IIRP
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Maja 2023, 02:02:00 »
Nie moja moneta, ale efektowna. Poszła niedawno za 180 euro.

^pole monetki z tego postu ma ciekawy efekt przy obrzeżu rewersu.  Jak na razie zauważyłem tylko na 1 zł 1929.
Zastanawia mnie jak mogła powstać tego typu powierzchnia.


Niżej zdjęcie mojej.
Połysk monety bitej - pełen zegar.  Kolor na żywo odpowiedni, na zdjęciu zbyt szary, przekłamany. Super stan.
25.0 mm, 7.0 g (czyli w normie)

 
PW0724c (Large).jpgUsterki przy produkcji monet IIRP


To możliwe. Mam w zbiorze podobną sztukę.
Czy metal prawidłowy? O ile można to określić z przewierceniem, trzyma wagę? Średnica odpowiednia?

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Usterki przy produkcji monet IIRP
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Maja 2023, 09:28:42 »
Czy metal prawidłowy? O ile można to określić z przewierceniem, trzyma wagę? Średnica odpowiednia?


Nie reaguje na magnes, więc to nie jest nikiel.
Waga 5,46 g, średnica 25,2 mm


Jeśli chodzi o powierzchnię przy obrzeżu to są ślady płynięcia metalu.
Dość częste na monetach Królestwa Polskiego 1917-1918 ale spotykane i na monetach PRL.

Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: Usterki przy produkcji monet IIRP
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Maja 2023, 04:39:21 »
Czyli zwykłe płynięcie metalu.
Dla mnie te płynięcie na jednozłotówkach zawsze wydawało się charakterystyczne tylko dla tej monety.  Chodzi mi szczególnie o to co dzieje się przy obrzeżu - o równoległe kreski przy krawędzi stempla.  Ten pierwszy domniemany fals ma podobne.
Podejrzewam, że dla osoby opatrzonej z monetami PRLu to nic nowego. Tam więcej niklu.


Dzisiaj wrzucam duszka głowy kobiety (zderzenie stempli, die clash). Do tej pory widziałem dwie inne podobne/tak samo wybite sztuki.
Jak dla mnie, bomba! :)

 
DSC_6151.jpgUsterki przy produkcji monet IIRP


 
DSC_6166.jpgUsterki przy produkcji monet IIRP


 
DSC_6151-2.jpgUsterki przy produkcji monet IIRP


 
DSC_6151-3.jpgUsterki przy produkcji monet IIRP




kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: Usterki przy produkcji monet IIRP
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Maja 2023, 04:48:32 »
Kiedyś kupiłem taką Nike, w zasadzie wyłącznie dla miejsca zaznaczonego kółkiem - wyglądało na fajną usterkę stempla. Nie chciałem dopytywać sprzedawcy szczegółowo, żeby nie pomyślał, że jest okazja do podniesienia ceny, i po prostu kupiłem. Niestety to cholerstwo okazało się jakimś paprochem pod folią holderu, bardzo udatnie naśladującym metal :)

Fajnie, że ludzie polują na tego typu smaczki. Szkoda, że zakup nie do końca udany.  Mi też się zdarzyło przy fenigach KP. ;)
Kiedyś to były czasy... :) Rozmazane zdjęcia, niska rozdzielczość, wyobraźnia, i pobożne życzenia wyhaczenia czegoś specjalnego...  Na szczęście mamy teraz inne czasy i generalnie widać co się kupuje. 

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Usterki przy produkcji monet IIRP
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Maja 2023, 08:53:24 »

Dzisiaj wrzucam duszka głowy kobiety (zderzenie stempli, die clash). Do tej pory widziałem dwie inne podobne/tak samo wybite sztuki.
Jak dla mnie, bomba! :)


Super! :)

ChrisK

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Usterki przy produkcji monet IIRP
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Czerwca 2023, 00:24:51 »
To ja, witając się z Forum, pochwalę się takim ślicznym rozwarstwieniem blachy na Filadelfijce, którą udało mi się ostatnio zdobyć :)

Z pozdrowieniami dla poszukiwaczy ciekawych monet! ;)

 „Szorstka łuska”

We wrześniu ubiegłego roku na grupie dyskusyjnej Portalu Numizmatycznego na FB (zachęcam do dołączenia jeśli jesteście na FB :) ) zamieściłem artykuł prasowy pt. „Strachy na lachy” (Rzeczpospolita z 15 grudnia 1924 r.) poświęcony Żniwiarkom, zadając jednocześnie pytanie odnoszące się do jego treści, które pozwolę sobie przytoczyć: Czy jest ktoś z Was w stanie wyjaśnić lub zobrazować zjawisko "szorstkiej łuski" pojawiające się na Żniwiarkach z 1924 r.?

Wydawało mi się, że dyskusja, która wtedy się wywiązała oraz przeprowadzone mini-dochodzenie dały odpowiedź. Wydaje mi się jednak, że znalazłem właściwszą.

Pierwsza emisja srebrnych monet II RP nadal pozostaje tematem, któremu poświęciłem i poświęcam zdecydowanie najwięcej czasu. Przy okazji jednej z moich muzealnych kwerend, natknąłem się na (jak mi się wydaje) prawdziwą „szorstką łuskę” na dwóch egzemplarzach filadelfijskich dwuzłotówek (ich zdjęć póki co jednak nie zamieszczam, gdyż są częścią innego projektu ;) ). Przegląd archiwów aukcyjnych zaowocował kolejnymi odkrytymi egzemplarzami:
- https://archiwum.niemczyk.pl/product/247286/ii-rp-2-zlote-1924-filadelfia-odwrotka-ngc-ms62
- https://onebid.pl/pl/monety-ii-rp-2-zlote-1924-odwrotka-filadelfia-kobieta-i-klosy-rozwarstwienie-blachy/1402159
- https://onebid.pl/pl/monety-kobieta-i-klosy-2-zlote-1924-filadelfia-odwrotka/742885

Natomiast w ubiegłym tygodniu bardzo okazyjnie (w mojej ocenie) udało mi się zdobyć egzemplarz filadelfijskiej Żniwiarki, który doskonale moim zdaniem obrazuje opisywane w przywołanym artykule zjawisko „szorstkiej łuski”. Jak wygląda zobaczycie na zdjęciach (na grupie dyskusyjnej Portalu Numizmatycznego jest jeszcze filmik), a czym jest i jak powstaje?

Jedna z definicji „łuski” wg słownika języka polskiego PWN wskazuje, iż jest to: płatek zrogowaciałego, nadmiernie złuszczającego się naskórka. Przechodząc na grunt numizmatyki, złuszczającym się naskórkiem, będzie warstwa blachy, z której wykonane zostały krążki. Aby doszło jednak do złuszczenia się warstwy blachy, najpierw muszą powstać warstwy… zatem musi dojść do rozwarstwienia blachy. Rozwarstwienie (ang. delamination, choć częściej spotkamy się ze sformułowaniem lamination error) powstaje w wyniku zanieczyszczeń stopu monetarnego, które wywołują oddzielanie się metalu wzdłuż powierzchni poziomej. Do zanieczyszczeń dochodziło najczęściej na etapie walcowania – w dużym skrócie: podczas rozpłaszczania sztab metalu na blachę (z której wycinane są krążki), szczątki metalu lub innych ciał obcych mogą zostać „wwalcowane” w powierzchnię. Proces odbywa się „na zimno”, zatem nie połączą się one ze stopem monetarnym, czego konsekwencją będzie właśnie rozwarstwienie, a w miejscu złuszczenia się blachy zobaczymy charakterystyczną szorstką powierzchnię. To zresztą zdają się potwierdzać przekazy prasowe w odniesieniu do pierwszych transportów monet pierwszej emisji tj. właśnie do dwuzłotówek z Filadelfii i Birmingham – przykładowo Rzeczpospolita 26 stycznia 1925 r. napisała: (…) natomiast transporty amerykański i angielski pozostawiały wiele do życzenia. Szwankowało sztancowanie, walcowanie i oczyszczenie monet, całe zaś wykonanie było niechlujne. (…).

Efekty rozwarstwienia mogą wystąpić zarówno przed biciem, jak i po biciu. Czasem w wyniku otaczania krążka fragmenty blachy pękają i poluzowują się, by odpaść przy samym biciu, lub później w obiegu. Efekt w postaci pęknięcia (ang. lamination crack) i łuski (ang. lamination peel, choć w zasadzie ta opisana w Rzeczpospolitej „łuska” to nie tyle łuska, co miejsce po jej odpadnięciu) jakie zobaczycie na moim egzemplarzu najprawdopodobniej powstały właśnie w ten sposób.

Jeśli ktoś z Was jest w posiadaniu innych egzemplarzy „filadelfijek z szorstką łuską”, zachęcam do wrzucania zdjęć ;).
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwca 2023, 23:23:46 wysłana przez ChrisK »

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: Usterki przy produkcji monet IIRP
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Czerwca 2023, 03:49:52 »
Hej! Dzięki za dolączenie i post.
Zachęcam do umieszczenia całego tekstu postu, podobnie jak na fejsbooku.
Bardzo ciekawe rzeczy pisze się na fejsie, ale obawiam się, że wpisy tam są mało trwałe. Forum, przynajmniej w moim odczuciu, jest lepszym medium do wpisów merytorycznych. (Grupki banknotowe na facebooku, mrugnięcie też w Waszą stronę :)).

ChrisK

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Usterki przy produkcji monet IIRP
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Czerwca 2023, 00:36:50 »
Zachęcam do umieszczenia całego tekstu postu, podobnie jak na fejsbooku.

Done ;)

Bardzo ciekawe rzeczy pisze się na fejsie, ale obawiam się, że wpisy tam są mało trwałe. Forum, przynajmniej w moim odczuciu, jest lepszym medium do wpisów merytorycznych. (Grupki banknotowe na facebooku, mrugnięcie też w Waszą stronę :)).

Z tą trwałością to w pełni się zgodzę. Dla mnie FB ma przewagę jeśli chodzi o interakcje i wizualizacje, które moim zdaniem nadają klimatu postom merytorycznym. Wpisy faktycznie jednak gdzieś uciekają, jeśli się o nich nie przypomina. Forum w tym zakresie ma pewną przewagę, ale też ma swoje minusy. Jest jeszcze jedno medium nad którym pracuję, ale o tym przy innej okazji ;)

To na koniec jeszcze jedna usterka, o której jakiś czas temu również popełniłem wpis, dość często pojawiająca się na Żniwiarkach, zwłaszcza z Paryża (ale również na innych monetach II RP) - PŁETWA :)

Zdjęcia: Paryż - GNDM, Londyn - WCN

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: Usterki przy produkcji monet IIRP
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Czerwca 2023, 02:25:03 »
Done ;)

Dzięki! :)

Dorzucam kilka swoich z efektem płetwy (finning).

 
PW0139 (Large).jpgUsterki przy produkcji monet IIRP


 
PW0256 (Large).jpgUsterki przy produkcji monet IIRP


 
PW0007MyV (Large).jpgUsterki przy produkcji monet IIRP


 
PW0211 (Large).jpgUsterki przy produkcji monet IIRP


 
PW0937 (Large).jpgUsterki przy produkcji monet IIRP

 

R E K L A M A
aukcja monet