Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 06:05:29

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba o potwierdzenie autentyczności monety greckiej  (Przeczytany 1629 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rafbork

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 20
Prośba o potwierdzenie autentyczności monety greckiej
« dnia: 20 Maja 2023, 21:47:56 »
Dobry wieczór,
nie znam się na monetach greckich.
Proszę osoby, które znają się na monetach greckich o potwierdzenie autentyczności monety z poniższego linku
https://www.biddr.com/auctions/numismad/browse?a=2885&l=3236811
Pozdrawiam

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Prośba o potwierdzenie autentyczności monety greckiej
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Maja 2023, 22:16:33 »
Oryginał...
Pozdrawiam
Karol

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Prośba o potwierdzenie autentyczności monety greckiej
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Maja 2023, 01:18:13 »
Wygląda ok, nie mam co do niej żadnych zastrzeżeń.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

rafbork

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 20
Odp: Prośba o potwierdzenie autentyczności monety greckiej
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Maja 2023, 06:28:58 »
Dziękuję za potwierdzenie,
to dla mnie zupełnie nowy temat i muszę przyzwyczaić się do odmienności wyglądu monet antycznych versus monet ze średniowiecza i kolejnych okresów.
Ostatnimi czasy przeglądałem kopie kolekcjonerskie monet greckich wystawianych przez domy aukcyjne takie jak: Roma Numismatics, Bertolami ... i dla mnie te kopie wyglądały jak monety autentyczne, w szczególności statery z Koryntu. Długa droga przede mną :)
Przeglądając zdjęcia monet greckich, na co zwracać uwagę, żeby wiedzieć, że są autentyczne?


borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Prośba o potwierdzenie autentyczności monety greckiej
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Maja 2023, 11:59:57 »
Dziękuję za potwierdzenie,
to dla mnie zupełnie nowy temat i muszę przyzwyczaić się do odmienności wyglądu monet antycznych versus monet ze średniowiecza i kolejnych okresów.
Ostatnimi czasy przeglądałem kopie kolekcjonerskie monet greckich wystawianych przez domy aukcyjne takie jak: Roma Numismatics, Bertolami ... i dla mnie te kopie wyglądały jak monety autentyczne, w szczególności statery z Koryntu. Długa droga przede mną :)
Przeglądając zdjęcia monet greckich, na co zwracać uwagę, żeby wiedzieć, że są autentyczne?

Te kopie to zapewne elektrotypy, często robione dla muzeów które chciały mieć w swoich kolekcjach choćby namiastkę oryginału. Nigdy takiego elektrotypu w ręku co prawda nie miałem, bo i nie za bardzo miałem potrzebę żeby takowy sobie sprawić, ale wydaje mi się że poza wyglądem powinna być różnica w wadze. Innymi typami kopii są paduany, najczęściej są to kopie dużych brązów z XVI-XIX wieku lub falsy Beckera. Część z tych monet jest relatywnie droga i poszukiwana przez kolekcjonerów. Natomiast jak odróżnić oryginalne monety od fałszywych to już inna sprawa, po pewnym czasie siedzenia w temacie lampka ostrzegawcza włącza się niemal automatycznie jak coś nie pasuje do tego co znamy. Czasem to fałszerstwa z epoki, które też są notabene ciekawymi okazami do kolekcji, a czasem są to fałszerstwa teraźniejsze na szkodę kolekcjonerów. Polecam zacząć od monet tańszych, kupowanych od znanych domów aukcyjnych. Dobrym pomysłem może być kupowanie multilotów od nich, a potem ich samodzielna identyfikacja, wraz z mierzeniem i ważeniem. Według mnie to najlepszy sposób na naukę.
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2023, 12:05:25 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

rafbork

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 20
Odp: Prośba o potwierdzenie autentyczności monety greckiej
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Maja 2023, 14:58:20 »
Dziękuję za wskazówki.
Czyli mechanizm bardzo podobny jak przy innych kategoriach monet - oglądać, dotykać, ważyć, mierzyć, opatrzeć się a później wystarczy spojrzeć, żeby wiedzieć, że moneta nie pasuje do pozostałych.
A jak jest przy bardzo rzadkich monetach znanych z 2,3 egzemplarzy? Tutaj pewnie łatwiej o pomyłkę.
Przeglądając archiwa znalazłem taką monetę
https://www.romanumismatics.com/231-lot-1470-copy-by-caprara-attica-athens-av-stater?arr=0&auction_id=0&box_filter=0&cat_id=&department_id=&exclude_keyword=&export_issue=0&gridtype=listview&high_estimate=500000&image_filter=0&keyword=copy&list_type=list_view&lots_per_page=100&low_estimate=0&month=&page_no=2&paper_filter=0&search_type=&sort_by=lot_number&view=lot_detail&year=

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Prośba o potwierdzenie autentyczności monety greckiej
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Maja 2023, 16:22:56 »
Przy super rzadkich pozycjach porównuje się stemple znanych egzemplarzy i ich stylistykę ze stylistyką innych podobnych monet z epoki. Stop z jakiego moneta jest zrobiona (i jego jakość) potrafią też dużo powiedzieć... no i oczywiście trzeba liczyć na intuicję.  ;)
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2023, 16:29:26 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

 

R E K L A M A
aukcja monet