Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 17 Kwietnia 2024, 01:45:56

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Aktualne ceny monet II RP - gotowy katalog  (Przeczytany 772 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MoneciarzYT

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Aktualne ceny monet II RP - gotowy katalog
« dnia: 04 Czerwca 2023, 19:11:40 »
Drodzy miłośnicy monet II RP. Ostatnio spędziłem trochę czasu analizując ceny monet II RP w zależności od ich stanu. Zebrałem tysiące rekordów aukcyjnych z onebid i Antykwariatu Niemczyk, żeby zrobić katalog aktualnych cen tych walorów. Mam nadzieję, że moja praca się komuś przyda. Wyniki są opublikowanie w niniejszym filmie:


Zapraszam do zerknięcia okiem i wyrażenia opinii. Z góry dziękuję!
Moneciarz

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Aktualne ceny monet II RP - gotowy katalog
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Czerwca 2023, 22:58:10 »
Gdybym interesował się tymi monetami, chciał bym mieć takie dane w pliku tekstowym, a nie w filmie. W dolnej osi, pod oznaczeniem stanu zachowania, chciał bym widzieć populację monet dla której przeprowadzono badanie. Szczególnie, że badanie było przeprowadzone w krótkim okresie. Widać, że autor włożył w opracowanie tych danych i przygotowanie filmu sporo pracy. Jednak ze względu na nieznaną populację badanych monet, trudno mieć pewność co do tego na ile podane wyniki będą powtarzalne w przyszłości.

Poza tym podoba mi się, że jest to praca raczej analityczna i nie ma popularnej dziś egzaltacji wzrostami cen i koniecznością inwestowania w monety.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 878
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Aktualne ceny monet II RP - gotowy katalog
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Czerwca 2023, 23:23:26 »
Bardzo proszę o umieszczenie tych danych w formie pliku pdf
Janek

Ceder

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
  • Cierpliwy hodowca patyny
Odp: Aktualne ceny monet II RP - gotowy katalog
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Czerwca 2023, 23:57:25 »
Świetny materiał i znakomita praca.
Proszę rozważyć czy kultura słowa pisanego nie wpisuje się celniej w pokolenie dominujące społeczność numizmatyków.

Pozdrawiam

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Aktualne ceny monet II RP - gotowy katalog
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Czerwca 2023, 04:28:44 »
Kilka uwag:
1. Dobrze mieć świadomość cen na aukcjach, które są najbardziej miarodajnym wskaźnikiem wartości monet. Z tego punktu widzenia ten filmik ma wartość na dzień dzisiejszy.
2. Jutro wartość tej informacji może być mniejsza, gdyż rynek jest dynamiczny.
3. Dla mnie prostaka MS63 nie różni się wizualnie zasadniczo od MS66. To już liczenie rysek, bo albo coś jest mennicze, albo nie. Wiem, świat nie jest czarno-biały.
4. Ograniczanie katalogu do wyników aukcji Michała Niemczyka i OneBid może nie oddać globalnych trendów cenowych.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Aktualne ceny monet II RP - gotowy katalog
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Czerwca 2023, 06:32:25 »
Ogólnie pomysł z multimedialną prezentacją danych jest jak najbardziej współczesnym podejściem do przekazywania treści. Niemniej powinno założyć się cykliczność aktualizacji informacji np. co kwartał. Można nałożyć krzywą inflacji i wartości złota na wykres cen danej monety. To pokaże linię trendu i wahania rynku, czyli czy jest rynek zależny od ... spekulacji.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

MoneciarzYT

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Aktualne ceny monet II RP - gotowy katalog
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Czerwca 2023, 08:39:45 »
Bardzo dziękuję za uwagi.

Tak jak mówiłem na filmie statystyka dla szeroko obecnych stanów od powiedzmy 3+ do MS63, dla znacznej  większości monet, była bardzo dobra i typowo wynosiła od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu rekordów. Są to więc dość miarodajne wartości. Chcąc ją jeszcze bardziej zwiększyć, trzeba cofać się jeszcze bardziej w czasie i obejmować szerszy okres, a tego nie chciałem robić, bo zaczyna się wtedy uśredniać ponadroczne trendy. Z tego samego powodu trudno będzie aktualizować taki katalog co kwartał, raz że za dużo roboty, dwa że dane tylko z jednego kwartału, to trochę za mało, żeby mieć dobrą średnią w każdym stanie dla każdej monety.

Pozdrawiam serdecznie!

 

R E K L A M A
aukcja monet