Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 28 Kwietnia 2024, 08:57:23

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Letni sezon łowiecki 2023  (Przeczytany 9529 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 404
Letni sezon łowiecki 2023
« dnia: 27 Czerwca 2023, 19:20:29 »
Myślę, że Cezar jako Wieczny Dyktator wspaniale zamyka wiosenny watek łowiecki! Jednak, jako że mamy już lato, otwieram, lekko spóźniony, wątek nowy, letni. A czekałem do dziś, bo eksponat otwierający dziś dopiero do mnie dotarł...
Oto i on:
 
elagabal quadriga red.jpgLetni sezon łowiecki 2023


Koledzy spytają: cóż to za paskudztwo? Odpowiem: to denar Elagabala ze sławetnym powozem transportującym Kamień z Edessy.
Stan całkiem niezły, choć krążek niefotogeniczny, a to czarne paskudztwo (głównie produkty powierzchniowej korozji) jest jak najbardziej do usunięcia. Mnie się podoba, a miałem to szczęście, że nikt inny go nie polubił, więc udało się go nabyć po cenie wywoławczej 550 koron czeskich (ok. 100 zł). Cena ta jest absolutnie śmieszna - w kwietniu Naumann sprzedał egzemplar w dość podobnym stanie (ale czysty, błyszczący i pięknie sfotografowany...) za 525 EUR. Po raz kolejny więc: mała rzecz, a cieszy...!!!

Zenon M.

PS. Dodam jeszcze, że mój egzemplarz to rzadszy wariant, w którym cała legenda rewersu SANCT DEO SOLI ELAGABAL znajduje się w otoku (w wariancie bardziej popularnym ELAGABAL jest w odcinku)...

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 404
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Czerwca 2023, 19:24:57 »
PS2. W przesyłce byłe też jeszcze milusi denarek "dziadka" naszej syryjskiej tanecznicy...
 
severus tropaion red.jpgLetni sezon łowiecki 2023


...a w międyczasie dłubnąłem i zaczęłem usuwać to czarne paskudztwo - będzie dobrze!
 
elagabal quadriga partcl red.jpgLetni sezon łowiecki 2023


ZM

Thorgal76

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 116
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Czerwca 2023, 22:07:50 »
Gratuluję otwarcia letniego sezonu. To i ja dołożę swoje letnie trzy grosze... Tzw. uzupełniacze czarnych dziur w historii rzymskiego Imperium. Lucjusz Werus, Pertynaks, Klodiusz Albinus i Makrynus dołączają na moją mapę Imperium Romanum.


zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 404
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Czerwca 2023, 06:25:31 »
... miłe złego początki!!!
Teraz Didius Julian i Pescenius Niger!

ZM

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 417
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Czerwca 2023, 09:33:11 »
Koledzy wkroczyli w letni sezon łowiecki 2023 krokiem tanecznym. Elgabal Kolegi Zenona fajnie wiąże się z Makrynusem, który stracił życie w grze o tron prowadzonej przez kobiety z domu Sewerów. Dodając do pokazanej ekipy Didiusa Juliana i Pescenniusa Nigra można stworzyć krwawy poczet przełomu I i II wieku. Czy Klodiuszu Albin i Makryna są z jednego źródła? Mają bardzo podobna patyne.  Warto wspomnieć, że w internecie można znaleźć informacje o zagubieniu Kamienia z Emesy oraz jego przedstawienie na brązie uzurpatora Uraniusza z połowy III wieku. Czasem Kamień z Emesy wiąże się z Hadżarem - czarnym kamieniem z narożnika świątyni Al-Kaba w Mekce chociaż nie ma na to dowodów. Czy wiadomo kiedy po raz ostatni pojawił się na monetach rzymskich? Załączam przedstawienie Kamienia z Emesy z rzadkiego brązu Uraniusza Smesa BMC 24.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Czerwca 2023, 11:40:14 »
Gratuluję kolegom nabytków i życzę wszystkim podobnej przychylności Diany, co w sezonie wiosennym ;)

Pozwolę sobie zwrócić się jeszcze do kol. Thorgal76 z drobną sugestią odnośnie fotek, które jak najbardziej wyglądają malowniczo a monety same w sobie są duże i dobrze widoczne, ale moim zdaniem na tych dużych zoomach (albo po mocnym kadrowaniu) traci sam detal. Pewnie otwierając zdjęcia na telefonie nie robi to żadnej różnicy, ale jak oglądam je na monitorze w załączonej rozdzielczości, to wyglądają bardzo "specyficznie". Myślę, że bez takiego dużego zooma lub mocnego kadrowania detale wyglądałyby jeszcze lepiej. Życzę wytrwałości z dalszym kompletowaniem całego przekroju ;)
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 404
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Czerwca 2023, 15:13:53 »
Po przeczytaniu posta kolegi stwierdziłem, że moje zdjęcie pozostawia wiele do życzenia i spróbowałem raz jeszcze zobrazować "wersję ostateczną" - w bardziej naturalnym świetle i ze zoptymalizowanym cieniowaniem. Myślę, że teraz jest dobrze ...

 
elagabal quadriga opt red.jpgLetni sezon łowiecki 2023


A jako że "lepsze jest wrogiem dobrego", więcej już chyba tu dłubać nie będę. Resztki czarnego nalotu w otoku pozostawię jako ślad i świadectwo tego, jak to kiedyś wyglądało. Zresztą, i tak już chyba dość niebezpiecznie zbliżyłem się do granicy popsucia tej fajnej monetki. Teraz niech więc sobie na tacce odpoczywa i ładnie patynuje...
😁😁😁

ZM
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwca 2023, 15:29:35 wysłana przez zenonmoj »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 154
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Czerwca 2023, 16:59:07 »
Kamień z Emesy doczekał się wielu emisji monetarnych, zarówno imperialnych, jak i prowincjonalnych.

Sporo ciekawych informacji można wycisnąć z artykułu Laurenta Bricaulta, który mamy zamieszczony do wglądu na www.academia.edu

   https://www.academia.edu/6067130/Antoninus_%C3%A0_reculons_sur_les_pas_d_%C3%89lagabal?email_work_card=title

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 404
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Czerwca 2023, 17:08:33 »
Dzięki! Na pewno przeczytam!
ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 154
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Czerwca 2023, 17:15:03 »
Skoro już zabłądziłem do sezonowego wątku, to również pokażę ostatni nabytek.

Sezon letni, więc personifikacja Kartaginy trzymająca kiście owoców, jest tutaj jak najbardziej uzasadniona.

Stosunkowo długo polowałem na ten konkretny, wczesny wariant monety Maksencjusza, gdzie syn Herkuliusza występuje
jeszcze z tytulaturą jako cezar.
  RIC VI Carthago 51a;   Drost/C. 14

Sama monetka sprawiła mi trochę problemów, bo obecnie zakupy na akcjach z Wielkiej Wyspy podlegają przepisom celnym,
a więc zamieszanie z pośrednictwem agencji celnej podnosi koszty i wydłuża czas dostawy.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 154
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Czerwca 2023, 17:17:47 »
Cytuj
Dzięki! Na pewno przeczytam!

Ja dukałem z translatorem :'(

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 404
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Czerwca 2023, 17:23:27 »
...też będę dukał z translatorem, ale deepl czyni cuda...
ZM

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 132
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Czerwca 2023, 10:16:54 »
Gratulacje Panowie nowych nabytków. Bardzo podoba mi się zwłaszcza denar Elagabala Zenona. Niezwykle ciekawy typrewersu i w super okazyjnej ocenie. Czego chcieć więcej?

Cieszę się też z powrotu Tomka. Miejmy nadzieję, że zostanie z nami na dłużej i nie była to tylko jednorazowa wizyta:)   

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 949
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Czerwca 2023, 11:51:54 »
Gratuluję ciekawych monet koledzy... oby ten sezon był jeszcze lepszy niż ostatni.
W ogóle odnoszę wrażenie, że ostatnim czasem dział antyczny nam bardzo odżył - co cieszy niezmiernie! :D :D :D
Pozdrawiam
Karol

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 404
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Czerwca 2023, 13:09:26 »
Nieprawdaż?
...a Maksencjusz Cezar bardzo miły!

ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet