Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 28 Kwietnia 2024, 15:08:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Letni sezon łowiecki 2023  (Przeczytany 9530 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Thorgal76

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 116
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #30 dnia: 06 Lipca 2023, 15:06:27 »
Kolejnym nabytkiem z kolekcji Saltonów jest denar Gnejusza Pompejusza Wielkiego. Moneta została wybita przed bitwą pod Farsalos, w której Pompejusz został pokonany przez Cezara, sławi najważniejsze osiągnięcia Pompejusza. Jowisz Terminus, boski strażnik granic, odnosi się do przyznania przez Senat uprawnień prokonsularnych Pompejuszowi, aby ten zaatakował Cezara i ocalił Republikę. Wizerunki delfina i orła przedstawiają najsłynniejsze osiągnięcia Pompejusza na morzu i lądzie: klęskę piratów cylickich w 66  pne oraz podbój Mitradatesa VI z Pontu w 65 pne. Dodatkowo przedstawienie na rewersie przedzielone jest berłem, które symbolizuje władzę jaką sprawowali tylko zwycięscy generałowie, okrzyknięci imperatorem przez ich wojska.


Thorgal76

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 116
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #31 dnia: 06 Lipca 2023, 15:12:39 »
Trzecia moneta z kolekcji Saltonów jaką chciałbym się pochwalić to dupondius Oktawiana Augusta i Marka Agrypy. Marcus Vipsanius Agrippa (63-12 pne) – był przyjacielem i rówieśnikiem cesarza Augusta, studiował razem z nim w Apolonii. Za jego radą po zamachu na Cezara, Oktawian wyruszył natychmiast do Rzymu. Agrypa odegrał znaczącą rolę w wojnie przeciwko Lucjuszowi Antoniuszowi, bratu Marka Antoniusza zakończonej zdobyciem Peruzji. Dwa lata później stłumił powstanie w Galii. Jako dowódca floty pokonał Sekstusa Pompejusza w bitwach pod Myle i pod Naulochus w 36 pne. Zwycięstwo we wrześniu 31 pne w bitwie morskiej pod Akcjum nad flotą Marka Antoniusza i Kleopatry VII było w znacznej mierze jego zasługą. Dało ono Oktawianowi pełnię władzy nad imperium rzymskim. Rewers monety upamiętnia skolonizowanie Egiptu.

« Ostatnia zmiana: 06 Lipca 2023, 15:34:31 wysłana przez Thorgal76 »

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 685
    • TWNA na Facebooku
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #32 dnia: 06 Lipca 2023, 16:07:30 »
Gratuluję Panu serdecznie tak znakomitych nabytków! Choć licytowaliśmy na tej samej aukcji, widać wyraźnie, że gramy w innych ligach. Najtańszy z Pańskich nowych nabytków kosztował sześciokrotnie więcej od najtańszego z moich, a najdroższy ponaddwukrotnie więcej niż mój najdroższy... Niemniej, jak sądzę, obydwaj jesteśmy zadowoleni.

Pozdrawiam serdecznie!

B.A.


Thorgal76

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 116
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #33 dnia: 06 Lipca 2023, 16:20:06 »
Dziękuję pięknie. Szczerze mówiąc łamałem się przy tych licytacjach, ale przekonało mnie Pańskie zdanie z jednego z filmów, że później będę żałował, bo już nie będę miał do czynienia z tą znakomitą kolekcją. Z chęcią bym poznał Pana osobiście i zaczerpnął nieco z Pana znakomitej wiedzy, szkoda, że z Krakowa do Torunia jest tak daleko. Pozdrawiam serdecznie.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 685
    • TWNA na Facebooku
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #34 dnia: 06 Lipca 2023, 16:36:10 »
Drogi Panie,

ale przecież Toruńskie Warsztaty Numizmatyczne organizuję również we współpracy z koleżankami i kolegami z Gabinetu Numizmatycznego MNK i IA UJ. Najbliższa edycja krakowska już pod koniec października. Dokładny termin ustalę jeszcze w lipcu i podam m.in. w stosownej zakładce poświęconej TWNA w TPZN.
A co do proweniencji, dla mnie jest to rzeczywiście kwestia bardzo istotna. Tym razem ze zbioru Saltonów udało mi się wygrać raptem cztery monety, ale licytowałem w dość trudnych okolicznościach - w drodze na lotnisko, na lotnisku, a nawet w samolocie (oczywiście przed startem), bo 24.06 wracałem z dużej konferencji numizmatycznej w Sofii. Konieczność przemieszczania się, kontrole etc. sprawiły, że kilka interesujących mnie pozycji po prostu przegapiłem. Uwzględniając jednak wcześniejsze zakupy z tej znakomitej kolekcji, mam łącznie 15 monet ze zbioru Saltonów, w tym przynajmniej pięć pozycji, na których autentycznie bardzo mi zależało, również w związku z pomysłami na kolejne odcinki NVMMI LOQVVNTVR...

Pozdrawiam serdecznie!

B.A.
« Ostatnia zmiana: 06 Lipca 2023, 16:41:39 wysłana przez Hermogenes »

Thorgal76

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 116
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #35 dnia: 06 Lipca 2023, 17:17:19 »
Jeszcze z kolekcji Saltonów nieco skromniejszy cystofor Marka Antoniusza z żoną Oktawią (siostrą późniejszego Augusta).


Thorgal76

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 116
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #36 dnia: 06 Lipca 2023, 17:25:25 »
I na koniec ostatni z Saltonowskich nabytków. Jeden z moich ulubionych cesarzy - Wespazjan, i jego denar, który bardzo chciałem mieć. Locha z trzema prosiętami. Koniec spamu. Teraz czekam na cuda z kolekcji Marca Bara.


Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #37 dnia: 07 Lipca 2023, 08:59:47 »
Rozmach godny pozazdroszczenia ;) Przede wszystkim bardzo ciekawe nabytki, co wyjątkowo doceniam, a na dodatek i w świetnych stanach i jeszcze z proweniencją. Brawo. Jedyne czego można chcieć więcej, to czasu na ich oglądanie ;)
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 132
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #38 dnia: 07 Lipca 2023, 11:57:00 »
Gratuluję Kolegom nowych, pięknych nabytków, często ze świetną proweniencją. Cieszę się że wątek się rozwija a myśliwych nam przybywa.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #39 dnia: 08 Lipca 2023, 01:04:48 »
Wasze doskonałe zakupy zmobilizowały mnie do cyknięcia zaległych fotek moim ostatnim nabytkom. Część zmieściła się jeszcze w poprzednim wątku, ale te pozycje ze styku sezonów pozwolę sobie zamieścić już tutaj, żeby nie wskrzeszać przeszłego już sezonu wiosennego.   

Jako pierwszy dupondius Trajana, z którego jestem bardzo zadowolony. Bardzo wczesna emisja z samego początku panowania, kiedy Cesarza nie było jeszcze w Rzymie. Uważam, że jak na jedno z pierwszych przedstawień Trajana, wyjątkowo udany. W zestawieniu z niektórymi "gargamelami" z tego okresu, styl portretu jest wręcz wybitny. Oczywiście powierzchnia monety nie jest idealna a i rewers mógłby być nieco lepszy, ale tak satysfakcjonującego mnie portretu na dupondiusie, i to jeszcze w wariancie z Gorgoną, szukałem dość długo. Na żywo wygląda na gładszą a powierzchnia krążka się tak nie świeci (amatorskie oświetlenie). Ach, byłbym zapomniał. I z jego wagi się cieszę. To przyzwoite 14,54g.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #40 dnia: 08 Lipca 2023, 01:25:21 »
Są osoby, które na pierwszy rzut oka myślały, że to fajny, przetarty denarek, jednak kiedy wyobrazimy sobie 13,62 gramową tetradrachmę, może zyskać więcej sympatii. Tars. Do kupienia, ale raczej dostępny w sprzedaży sporadycznie. Jedne z moich ulubionych portretów z całego mennictwa Trajana, choć ten typ jest nawet określany mianem wyjątkowo rzymskiego (pod kątem stylu oczywiście). Z pewnością zapoluję jeszcze na inne, być może lepiej zachowane sztuki, ale cieszę się, że w końcu mam pierwszego reprezentanta Tarsu, więc będzie już co dokupować i wymieniać :)

Na razie tyle ode mnie. Pozdrowienia i powtórzę się z początku wątku: Niech Diana będzie dla Was łaskawa!
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 404
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #41 dnia: 08 Lipca 2023, 10:36:54 »
[...] dupondius Trajana, z którego jestem bardzo zadowolony. Bardzo wczesna emisja z samego początku panowania, kiedy Cesarza nie było jeszcze w Rzymie. Uważam, że jak na jedno z pierwszych przedstawień Trajana, wyjątkowo udany. W zestawieniu z niektórymi "gargamelami" z tego okresu, styl portretu jest wręcz wybitny. Oczywiście powierzchnia monety nie jest idealna a i rewers mógłby być nieco lepszy [...]
Gratuluję! Mój dupondius Trajana "z odzysku" jest nieco bardziej gargamelowaty, a też się cieszę - zwłaszcza, jeśli pomyślę o jego pierwotnej prezencji...  ;)
ZM

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #42 dnia: 08 Lipca 2023, 11:41:00 »
Och. Ten pański (portret Trajana) też należy do ładniejszych, bo to jeszcze bardziej Nervowa wersja ze zdecydowanie szczuplejszą szyją i charakterystycznie skrzywionymi ustami. Dziękuję.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Thorgal76

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 116
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #43 dnia: 09 Lipca 2023, 11:14:57 »
Rozmach godny pozazdroszczenia ;) Przede wszystkim bardzo ciekawe nabytki, co wyjątkowo doceniam, a na dodatek i w świetnych stanach i jeszcze z proweniencją. Brawo. Jedyne czego można chcieć więcej, to czasu na ich oglądanie ;)

Dziękuję i również gratuluję upolowanych Trajanów. A tu moje małe zdobycze prowincjonalne. Najpierw Tetradrachma z Antiochii Oktawiana Augusta z zanurzonymi stopami Tyche w rzece Orontes.


Thorgal76

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 116
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #44 dnia: 09 Lipca 2023, 11:17:28 »
I kontynuując temat prowincji piękna tetra Tyberiusza  z Aleksandrii ze wspaniałym portretem boskiego Augusta


 

R E K L A M A
aukcja monet