Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 28 Kwietnia 2024, 00:24:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Letni sezon łowiecki 2023  (Przeczytany 9527 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bandit

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #75 dnia: 27 Września 2023, 21:45:03 »
Kolejna moneta to denar Maksymina Traka wybity w Rzymie w 236 roku, RIC 13. Tutaj możemy zaobserwować ładny ciemny wąs, który jest zasługą miejscowej czarnej patyny, co daje oryginalny efekt  ;)

bandit

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #76 dnia: 27 Września 2023, 22:37:24 »
Ostatnia na dzisiaj moneta to as Lucjusza Werusa.
Niestety jeszcze nie udało mi się przypisać mu numeru RIC, bo nie mogę go znaleźć...
Legenda awersu L VERVS .... PARTH MAX
Legenda rewersu TR P VIIII IMP V COS III
Wiem, że to nie wątek z id, lecz będę wdzięczny za pomoc w tej kwestii.
Zależało mi na posiadaniu brązu Werusa, moneta kupiona w locie z innymi, nawet się jej nie przyglądałem zbyt przed aukcją, więc trochę to taka niespodzianka.
Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.

bandit

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #77 dnia: 28 Września 2023, 17:45:30 »
Jednak znalazłem tego Verusa, to RIC III 1488, taki jak w linku, więcej notowań nie odszukałem, więc stopień rzadkości C w RIC nie jest chyba adekwatny.

https://www.cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=234197

Pozdrawiam

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #78 dnia: 26 Października 2023, 09:27:12 »
Salve! Zajrzałem tutaj po chwili przerwy i widzę, że dyskusja na temat łowów, mówiąc delikatnie, raczej się tli niż rozpala rzymski wątek. Kolega bandit postanowił podzielić się nowościami i gdzieś całkiem najwidoczniej przepadł wśród innych aktualności. A szkoda, bo jednak te rozmowy o nabytkach zawsze są ciekawym wstępem do pogłębionych dyskusji, czy to na forum, czy poza nim. Bardzo sympatyczne nabytki, brawo.

Z uwagi na mój obszar zainteresowań, szczególną uwagę zwróciłem na Verusa, który faktycznie należy do rzadszych monet i szczególnie portret zachował się bardzo fajnie. Podoba mi się. Co prawda OCRE nie jest idealnym wyznacznikiem dla ustalania rzadkości, ale mamy tam kolejne 3 egzemplarze (w tym 2 ze zdjęciami) https://numismatics.org/ocre/id/ric.3.m_aur.1488?lang=it

Postuluję, by z uwagi na mniejsze zainteresowanie wątkiem łowieckim, połączyć te dwa najbliższe sezony, które i tak często się zlewają, w jesienno-zimowy. Jak zacznie nam znowu pękać w szwach (mówiłem kiedyś, żeby nie chwalić ilości postów zbyt wcześnie), to wrócimy do rozdrabniania się. Co Wy na to? :) Pozdrowienia.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

bandit

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #79 dnia: 26 Października 2023, 18:24:02 »
Witam

Dziękuję za odpowiedź Kolego, faktycznie chyba najbardziej przepadł Numerian z poprzedniej strony  ;D

Jestem za połączeniem wątków jesień i zima. Czasami jak jest zastój to próbuję coś dorzucić od siebie. Zależy mi, żeby coś się działo w rzymskim dziale.

Dzięki za link do OCRE :) miło mi, że Verus jest przyzwoity dla oka.

Pozdrawiam

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #80 dnia: 26 Października 2023, 22:34:16 »
faktycznie chyba najbardziej przepadł Numerian z poprzedniej strony  ;D

Klątwa końca strony. Też dość często mam niechlubną przyjemność trafić w ten forumowy Trójkąt Bermudzki, ale Numerian fajny, tylko przy moim przesyceniu antoninianami ciężko było mi coś ciekawego o nim powiedzieć, toteż skupiłem uwagę na Verusie.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 949
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Letni sezon łowiecki 2023
« Odpowiedź #81 dnia: 27 Października 2023, 13:22:19 »
Fajne monetki... ;)
Postuluję, by z uwagi na mniejsze zainteresowanie wątkiem łowieckim, połączyć te dwa najbliższe sezony, które i tak często się zlewają, w jesienno-zimowy. Jak zacznie nam znowu pękać w szwach (mówiłem kiedyś, żeby nie chwalić ilości postów zbyt wcześnie), to wrócimy do rozdrabniania się. Co Wy na to? :) Pozdrowienia.
W pełni się z kolegą zgadzam.
Dla rozruszania wątku postaram się też w wolnej chwili wstawić mój ostatni nabytek, który niezmiernie mnie cieszy (ale najpierw muszę go delikatnie podczyścić, bo dopiero co przyszedł). :-*
Pozdrawiam
Karol

 

R E K L A M A
aukcja monet