Nakładem naszego ulubionego wydawnictwa Spink, ukazała się ciekawa pozycja poświęcona czasom brytyjskich uzurpatorów z końca III wieku.
Graham Barker, Sam Moorhead,
The Rebel Emperors of Britannia : Carausius and AllectusPierwszy z autorów jest wolnym strzelcem, badającym historię rzymską i mennictwo tego okresu, z akcentem na III wiek naszej ery.
Drugi autor, Sam Moorhead, jest rasowym numizmatykiem zajmującym się identyfikacją znalezisk monet rzymskich w ramach programu kierowanego przez British Museum. Jako autor kończy właśnie pracę nad nowym opracowaniem Roman Imperial Coinage V, nad tomem poświęconym mennictwu Carausiusa i Allectusa. Ciężko obecnie wskazać bardziej kompetentnego badacza w dziedzinie monet brytyjskich uzurpatorów.
Sama książka jest pozycją historyczną i nie jest stricte opracowaniem numizmatycznym. Monety pojawiają się tam jako tzw. uzupełniające źródła.
Układ pracy przejrzysty, wprowadzający od czasów pierwszych rzymskich podbojów Brytanii, przez krótką galopadę historyczną zawiłego III stulecia, po czasy tetrarchii, z akcentem na dokonania Carausiusa i Allectusa. Całość zamyka rozdział poświęcony mityczno-legendarnej spuściźnie po uzurpatorach.
Książka dobrze wydana, często z pięknymi ilustracjami monet i innych zabytków. Dla mnie mały niedosyt samych monet, ale to już skrzywienie numizmatycznego maniaka.
Jeśli można się do czegoś doczepić, to do cytowanych tekstów źródłowych. Pal licho jeśli mamy ilustrację (np. rycinę) jakiegoś zabytku epigraficznego i obok tłumaczenie inskrypcji na angielski. Taki wariant jest do przełknięcia. Gorzej już to wygląda w przypadku cytowanych testów, gdzie mamy wyłącznie tłumaczenie na angielski, bez zacytowanego fragmentu w łacińskim, czy greckim oryginale.
Dla przykładu, w tłumaczeniu datowanego na około 285 r. papirusu z Oxyrhynchus (P.Oxy.LXIII 4352), spotykamy angielskie dziwaczne "king Diocletian", które jakoś krzywo wygląda przy rzymskim cesarzu.
Wskazanie pozostałości po rzymskich fortach, często wtopionych w średniowieczną architekturę obronną, może kusić do turystycznej eskapady po Brytanii i zachodnich rubieżach Francji
Na zachętę dla miłośników tego okresu dziejów: