Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 28 Kwietnia 2024, 09:24:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: zakupy z usa - proszę o pomoc  (Przeczytany 980 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

k-jarosz-1987

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
zakupy z usa - proszę o pomoc
« dnia: 21 Października 2023, 10:31:58 »
Witam serdecznie wszystkich, od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu trojaka z poza naszych granic, a konkretnie z USA, ze sklepu internetowego. Czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć czy muszę to gdzieś zgłosić? Chcę aby cała transakcja była w pełni legalna. Totalnie nie wiem jak się za to zabrać. Czy muszę zgłosić to do jakiejś agencji celnej? (Jeśli tak, to jakiej? Nie chciałbym płacić kroci).
Cena za monetę razem z wysyłką to 116USD.
Bardzo proszę kolegów o pomoc.
Pozdrawiam
Kamil


Kamilk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 81
Odp: zakupy z usa - proszę o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Października 2023, 10:47:12 »
Ostatni kupiłem przez ebuy szóstaka w USA (ciekawa odmiana napisowa dlatego się skusiłem). Cena 23$, do tego wysyłka 16,30$ i VAT 9,03$. Przy odbieraniu przesyłki na Poczcie Polskie musiałem zapłacić jeszcze cło 8,50 PLN.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 743
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: zakupy z usa - proszę o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Października 2023, 11:52:42 »
To zależy tak naprawdę od tego w jaki sposób zostanie ta moneta wysłana i zadeklarowana, włączając w to jej osiągniętą podczas sprzedaży cenę. Np. eBay automatycznie pobiera opłaty z VAT, niemniej to wysyłający musi to odpowiednio uwzględnić w deklaracji łącznie z odpowiednim kodem tzw. taric code. Bez tego paczka może utknąć i zostać odesłana lub opłaty mogą zostać naliczone ponownie.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 743
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: zakupy z usa - proszę o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Października 2023, 11:56:42 »
Ostatni kupiłem przez ebuy szóstaka w USA (ciekawa odmiana napisowa dlatego się skusiłem). Cena 23$, do tego wysyłka 16,30$ i VAT 9,03$. Przy odbieraniu przesyłki na Poczcie Polskie musiałem zapłacić jeszcze cło 8,50 PLN.

eBay ma debilny sposób naliczania VAT od łącznie kwoty sprzedaży i wysyłki, tak jakby ta druga część była związana bezpośrednio ze sprzedanym walorem i jego wartością, a nie jedynie z jego wysłaniem do kupującego.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 576
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: zakupy z usa - proszę o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Października 2023, 13:00:44 »
eBay ma debilny sposób naliczania VAT od łącznie kwoty sprzedaży i wysyłki, tak jakby ta druga część była związana bezpośrednio ze sprzedanym walorem i jego wartością, a nie jedynie z jego wysłaniem do kupującego.

Przyrzecznikuję tu eBay'owi, gdyż nie jest to jego pomysł.

Art. 29a. Ustawy o Podatku od towarów i usług

Cytuj
6.  Podstawa opodatkowania obejmuje:
1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
2) koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Morgon

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 44
Odp: zakupy z usa - proszę o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Października 2023, 16:19:00 »
Problem w tym, że eBay nalicza nam 23% VAT, a na monety kolekcjonerskie jest 8%
Druga sprawa - nie zawsze eBay pobiera VAT. Zdaje się że przy licytacjach nie ma automatycznego pobrania VATu i trafia to do celników w momencie przyjścia przesyłki do Polski. I tu wszystko zależy od tego co jest na paczce, bo od tej kwoty celnicy naliczają opłatę. Oczywiście naliczana jest również zawyżona stawka 23% Co najwyżej później można odwołać się od tego, w jakiś nie do końca jasny dla mnie sposób.
Poza VATem naliczone zostanie też cło, ale to są grosze w porównaniu z 23% frycowego. No i Poczta pobierze parę złotych opłaty od swoich czynności.

To co napisałem dotyczyć będzie także zakupów w sklepach zagranicznych, nie tylko ebay.
Ogólnie trzeba się dobrze zastanowić czy warto ściągać coś spoza unii, bo koszty mogą być bardzo srogie.

 

R E K L A M A
aukcja monet