Aktualności:

• 28 Lutego 2024, 18:21:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jesienno-zimowy sezon łowiecki 2023/24  (Przeczytany 6106 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nosfer3

• Stały bywalec
    • Probusy
Odp: Jesienno-zimowy sezon łowiecki 2023/24
« Odpowiedź #30 dnia: 26 Listopada 2023, 19:16:44 »
Zgadza się panowie,z faktami sie nie dyskutuje.Zarówno w monecie Probusa jak i Dioklecjana widac że pozostały człon legendy jest pełny (AVGVSTI oraz AVG).Ewidentnie problematyczny jest człon PROVIDENTIA i brakująca ostatnia litera,więc tak jak panowie przywołujecie właściwa interpretacja winna być PROVIDENTI AVGVSTI oraz PROVIDENTI AVG.

Pozdrawiam Maciej

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #31 dnia: 28 Listopada 2023, 17:50:25 »
Z uwagą przyglądam się dyskusji i choć przeleciałem dwukrotnie wzrokiem Wasze wypowiedzi, to nie widzę rozwinięcia wątku zasadności samego skrótu. Zastanawiam się, ile razy widziałem monety z tak nieznacznym skrótem.

Nie znając tak dokładnie jak Wy wszystkich legend rewersów Probusa (choć regularnie się doszkalam), sam zakładałbym, że skrócono nie PROVIDENTI-A a PROVIDENTI-AE, gdzie dedykacyjny dativus też by pasował ("Opatrzności Augusta") a i skrócenie o 2 litery miałoby więcej sensu. Czy ta koncepcja była już wielokrotnie obalana? :)

PS A sama monetka bardzo przyjemna. Na żywo z pewnością jeszcze bardziej.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Thorgal76

• Stały bywalec
« Odpowiedź #32 dnia: 01 Grudnia 2023, 02:22:58 »
Dawno mnie tu nie było, a sporo monet do zbioru przybyło. W poniższych postach kilka z nich.

Zacznę od pięknej Tetradrachmy Septymiusza Sewera z Celesyrii z Laodycei ad mare (przynajmniej wg Prieur'a, który kataloguje ją pod nr 1141), z kolei McAlee przypisał ją do Laodycei ad Libanum, którą Sewer nagrodził biciem monet za ich pomoc w walce z Pescenniuszem Nigrem. Tak czy inaczej trudno nie zachwycić się tu nietypowym (a może nawet jedynym) przedstawieniem tego cesarza w kirysie.

Thorgal76

• Stały bywalec
« Odpowiedź #33 dnia: 01 Grudnia 2023, 02:33:03 »
Teraz młodość kontra dojrzałość, dwa portrety Marka Aureliusza. Pierwszy z 148-9ne (RIC III 444) jeszcze jako Cezara Antoninusa Piusa z Minerwą na rewersie. Drugi z 173ne (RIC III 280) , denar przedstawiający na rewersie germańskiego jeńca pod tropajonem (być może to pamiątka po pamiętnym "cudzie deszczowym" z 11 VI 173ne).

Thorgal76

• Stały bywalec
« Odpowiedź #34 dnia: 01 Grudnia 2023, 02:39:07 »
Na koniec jeszcze Konstancjusz I jako cezar na argenteusie z 296ne z bramą obozową (RIC VI 36) i silikwa Konstansa I z 340-350ne (RIC VIII 98) jako dowód, że i w okresie dominatu bywały piękne srebrne monety.

DagonX

• Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #35 dnia: 01 Grudnia 2023, 11:01:29 »
To i ja coś dorzucę od siebie z bizantyjskiego poletka, bo ostatnio trafiło do mnie kilka monet cesarza Konstansa II (641-668 r.) :)

Constans.jpgJesienno-zimowy sezon łowiecki 2023/24
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

DagonX

• Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #36 dnia: 01 Grudnia 2023, 11:13:19 »
#1 Heksagram z Konstantynopola, wybity w okresie 641-668 r. (SB 996)
Constans_1.pngJesienno-zimowy sezon łowiecki 2023/24

W planach na ten rok był zakup złotej monety bizantyjskiej, ale cóż, wystarczyć musi taki przyjemny srebrny egzemplarz ;)

#2 Follis z Konstantynopola, wybity w 653/4 r., 4. oficyna (SB 1007)
Constans_2.pngJesienno-zimowy sezon łowiecki 2023/24

#3 Follis z Konstantynopola, wybity w 659/660 r., 4. oficyna (SB 1011)
Constans_3.pngJesienno-zimowy sezon łowiecki 2023/24

Stan może nie jest powalający, ale z moim zamiłowaniem do bizantyjskich przebitek cieszy mnie, że mogłem zdobyć ten typ (na awersie widoczny jest rewers wcześniejszego follisa).

#4 Dodekanummium z Aleksandrii, wybite w 641/2 lub 645/6 r. (SB 1026)
Constans_4.pngJesienno-zimowy sezon łowiecki 2023/24

Bardzo cieszy mnie ten zakup, bo po pierwsze primo moneta kosztowała w zasadzie grosze, a po drugie primo jest to w sumie jedna z ostatnich aleksandryjskich emisji Bizancjum przed podbojem Aleksandrii przez Arabów.
« Ostatnia zmiana: 01 Grudnia 2023, 19:47:10 wysłana przez DagonX »
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

borsuk1977

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
« Odpowiedź #37 dnia: 01 Grudnia 2023, 13:56:02 »
Dwa denarki z ostaniego z zakupów, może później dodam jeszcze coś z prowincji bo w tym zakresie mocno powiększa mi się zbiór :)

1. Julia Domna (mother of Caracalla) AR Denarius. Rome, AD 211-217. IVLIA PIA FELIX AVG, draped bust to right, hair arranged in waves and coiled at the back / VESTA, Vesta standing facing, head to left, holding palladium and sceptre. RIC IV 390 (Caracalla); BMCRE 29 (Caracalla); RSC 230; Sear 7108.

2. Severus Alexander AR Denarius. Rome, AD 231. IMP ALEXANDER PIVS AVG, laureate, draped and cuirassed bust to right / P M TR P X COS III P P; Sol, radiate, standing facing, head to left, raising right hand and holding globe in left. RIC IV 109; BMCRE 807; RSC 411a; Sear 7913.

TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Bebek2006

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja: TPZN nr 122
« Odpowiedź #38 dnia: 01 Grudnia 2023, 19:25:41 »
Wszystko piękne, denarki, silikwa, argenteus... ale tak czy siak najbardziej cieszy mnie pojawienie się Bizancjum. ;)
Hexagram bardzo sympatyczny, w ogóle ten nominał jest bardzo wdzięczne do zbierania, ze względu na stosunkowo wysoki poziom artystyczny, fajne wymiary i w miarę łatwą dostępność na rynku (w porównaniu do innych nominałów srebrnych) .
Poluję też na coś takiego do swojej kolekcji, ale na razie lipa...
Miedziaki też ciekawe.
W szczególności 12 nummi, a jak tanio zakupione - to i tym jeszcze lepiej.
Gratulacje!
Pozdrawiam
Karol

borsuk1977

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
« Odpowiedź #39 dnia: 02 Grudnia 2023, 23:02:49 »
No to obiecane coś z ostatnio zakupionych monetek z prowincji:

1. Nero Æ 16mm of Sardes, Lydia. Circa AD 60. Magistrate Mindios. NEΡΩN, laureate head right, monogram of ΣAΡΔIANΩN behind head / EΠΙ MINΔIOY ΣTPA TO B (ΣTΡA and TO in monogram form), laureate head of Hercules to right, with lion's skin tied around neck. GRPC Lydia 369; RPC I 3005; Vienna 27765.

2. Septimius Severus Æ 20mm of Marcianopolis, Moesia Inferior. AD 207-210. AV K Λ CEΠ CEVHPOC Π, laureate, draped and cuirassed bust to right / MAPKIANOΠOΛITΩN, Herakles standing to left, wrestling Nemean Lion. Moushmov 397 var.

TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Thorgal76

• Stały bywalec
« Odpowiedź #40 dnia: 03 Grudnia 2023, 17:52:54 »
Jedyna sestercja w moich zbiorach i chociaż długość rządów tego władcy była podobna do przewidywalnego czasu obecnego rządu w Polsce, jego monety pozostają mocno pożądanymi w zbiorach, może stan nie powala na kolana, ale... To jednak Gordian I.

Gordian I Afrykański, 238ne, (RIC IV 7), na rewersie Gordian I stojący w todze z gałązką oliwną

Barnaba

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #41 dnia: 03 Grudnia 2023, 21:42:43 »
Gratuluję Kolegom nowych nabytków!

Po 2 latach przerwy od łowów i po wyprzedaży większej części mojej kolekcji Probusa [czego już żałuję przynajmniej w odniesieniu do moich najrzadszych i najwspanialszych egzemplarzy; za tymi średnimi i popularnymi zbytnio nie tęsknię], coś drgnęło i znowu poczułem zew krwii.

Moje pierwsze zakupy po tej długiej przerwie miały miejsce we wprost wymarzonych i magicznych okolicznościach:

we włoskiej restauracji w Krakowie, przy dobrej paście oraz znakomitym winie z Toskanii (ukłony dla Zenona), w gronie najbliższych numizmatycznych przyjaciół, zaraz po zakończeniu kolejnej, bardzo udanej edycji TWNA, po spokojnym i długim obejrzeniu monet na żywo, zakupując je po b. dobrej cenie i na kredyt:), a przede wszystkim zakupując monety z prywatnej kolekcji mojego Nauczyciela i Mistrza, Bartosza Awianowicza!

Trochę się z początku wahałem, bo nie planowałem żadnych zakupów na TWNA i chciałem poczekać z powrotem do aktywnego kolekcjonowania jeszcze minimum rok, ale sami przyznacie, że w takich okolicznościach nie sposób było się oprzeć pokusie.

Tak oto rozpoczęła się moja przygoda z denarami Republiki Rzymskiej. O tym okresie i nominałach myślałem już wcześniej od dłuższego czasu i rozważałem jako jeden z kilku potencjalnych nowych tematów kolekcjonerskich:

1.
Obverse: Head of Roma to right, wearing winged helmet; below chin, X (mark of value)

Reverse: The Dioscuri riding on horseback to right; Q•MINV
Moneyer: Quintus Minucius Rufus, 122 BC

Reference: Crawford 277/1
Weight:

Provenance: ex Bartosz Awianowicz = ex Jean Elsen auction 156 lot 260, September 2023 (part of)

2.
Obverse: Head of Roma right in winged helmet decorated with griffin crest, barred X monogram before; GRAG

Reverse: Jupiter (IOVIS) in quadriga right, hurling thunderbolt with right hand, lotus-tipped scepter in left; L•ANTES (ANTE in ligate)
Moneyer: Lucius Antestius Gragulus, 136 BC

Reference: Crawford 238/1
Weight:

Provenance: ex Bartosz Awianowicz = ex Jean Elsen auction 156 lot 226, September 2023 (part of)
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2023, 09:52:21 wysłana przez Barnaba »

Barnaba

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #42 dnia: 03 Grudnia 2023, 21:52:36 »
Po przełamaniu mentalnej bariery i dokonaniu opisanych powyżej pierwszych zakupów monet po długiej przerwie, sprawy potoczyły się szybko. I tak, ulegając magii złota, a tym bardziej antycznego złota, którego nigdy wcześniej nie miałem, rozpocząłem swoją przygodę z późnorzymskimi i bizantyjskimi solidami. Jeszcze nie miałem czasu ich porządnie opisać, na razie zamieszczam same zdjęcia:

« Ostatnia zmiana: 03 Grudnia 2023, 21:56:28 wysłana przez Barnaba »

Booboo

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #43 dnia: 03 Grudnia 2023, 22:02:59 »
Niezłe gargamele republikańskie :)

Złoto piękne. Cieszę się, że wchodzisz w Republikę, w końcu będę miał co oglądać na TWNA :D

Barnaba

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: 03 Grudnia 2023, 22:06:36 »
I na koniec zwierzyna upolowana dosłownie kilka godzin temu, stanowiąca dla mnie powrót do korzeni, czyli do Aureliana:

Unikatowy i niepublikowany (dla oficyny Z) antoninian Aureliana z Antiochii, z niezmiernie rzadkim i ciekawym rewersem VIRTVS ILLVRICI, znanym zaledwie z kilku egzemplarzy z innych oficyn, z czego wszystkie są w znacznie gorszych stanach zachowania:

- 1 egzemplarz w Wiedniu z oficyny drugiej (B):
https://ric.mom.fr/fr/coin/3140?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&asmSelect7=&Legend=VIRTVS+ILLVRICI&asmSelect8=&asmSelect9=&asmSelect10=&asmSelect11=&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&mod=result&hpp=50&from=advanced

- 1 egzemplarz w Wiedniu z oficyny czwartej (Delta):
https://ric.mom.fr/fr/coin/3146?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&asmSelect7=&Legend=VIRTVS+ILLVRICI&asmSelect8=&asmSelect9=&asmSelect10=&asmSelect11=&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&mod=result&hpp=50&from=advanced

- 2 egzemplarze z oficyny 5 (Epsilon), z czego jeden w Oksfordzie, a tylko jeden w rękach prywatnych:
https://ric.mom.fr/fr/coin/3149?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&asmSelect7=&Legend=VIRTVS+ILLVRICI&asmSelect8=&asmSelect9=&asmSelect10=&asmSelect11=&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&mod=result&hpp=50&from=advanced#type-specimen

Nie znalazłem żadnego egzemplarza oferowanego na aukcjach w ostatnich 25 latach w coin archives pro.

Mała rzecz, a cieszy!

R E K L A M A
aukcja monet