Aktualności:

• 25 Lutego 2024, 01:55:52

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jesienno-zimowy sezon łowiecki 2023/24  (Przeczytany 6023 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Jesienno-zimowy sezon łowiecki 2023/24
« Odpowiedź #60 dnia: 05 Grudnia 2023, 15:00:57 »
Od samego początku stawiałem na to, że jak sprzedasz Probusa, to pójdziesz w złoto, więc kierunek mnie nie dziwi, ale solidy baaardzo solidne. Trzymam kcuuki za rozrost kolekcji a i kierunek republikański jest bardzo ciekawy. Zarówno złoto jak i wczesne nominały srebrne, to szansa na "odkucie się" w kontekście metalu, po mimo wszystko dość niewdzięcznym temacie srebrzeń na antoninianach (czy aurelianach) ;)

Łukasz, to znasz mnie lepiej niż ja siebie samego. Ja naprawdę nie wiedziałem, w którą stronę popłynę po Probusie i różne opcje były (i do pewnego stopnia nadal są) na stole.

Zresztą nie rozstałem się z Probusem ani z Aurelianem definitywnie. Część kolekcji sobie zostawiłem i myślę, że od czasu do czasu dokupię jakiegoś Probusa lub Aureliana, gdy pojawi się coś naprawdę rzadkiego i interesującego, czego wcześniej nie miałem (np. popiersie z głową konia którego jak dotąd nie udało mi się zdobyć pomimo dwóch aktywnych prób) lub gdy pojawi się okazja nabycia ładnych egzemplarzy popularniejszych typów, ale w bardzo przystępnych cenach. Na pewno nie będę już skupiał sie wyłącznie na Probusie oraz Aurelianie. Definitywnie porzuciłem ideę zebrania największej kolekcji antoninianów Probusa na świecie. Ta formuła trochę zaczynała mnie już nużyć ("przymus" dołączania do zbioru kolejnych egzemplarzy tych samych wariantów, które już miałem, ale np. z innych oficyn lub egzemplarzy różniących się jedynie nieznacznymi detalami itd.). Ponadto uznałem że i tak nie dogonię Mike'a Vospera, który zaczął zbierać Probusa co najmniej 20 lat przede mną, a drugie miejsce na świecie jest wystarczającym dla mnie osiągnięciem.

Faktycznie, po delikatnie tylko posrebrzanych bilonowych antoninianach Probusa, które do naszych czasów w większości przypadków zachowały się bez srebrzenia lub jedynie z jego fragmentami (pełne zachowane srebrzenie powierzchniowe jest naprawdę rzadkie), obcowanie z monetami z dobrego srebra, a zwłaszcza ze złota, to coś naprawdę wspaniałego!                 

Aż tak z tą znajomością to na pewno nie jest, ale mając pewien obraz kolekcjonera i rynku da się część założeń antycypować (chociażby wspomniane kompensowanie wcześniejszych "problemów z czystością metalu" czy monotonią tematu.)
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Barnaba

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #61 dnia: 05 Grudnia 2023, 15:49:54 »

Gratuluje przełamania się i zrobienia "pierwszego" nastepnego kroku.Zapewne nie zostane sam w przekonaniu że spora częśc tego forum długo wyczekiwała jaka bedzie decyzja.Denary republikńskie zdecydowanie cieszą się sporym zainteresowaniem.Tak więc wymiana doświadczeń jak i konkurencja gwarantowana.Republika to bardzo obszerny temat.Może dowiemy się czegoś więcej tzn jakieś zawężenie tematu,okresu czy odrazu na głęboką wodę.Złotka świetne jak i sam temat.Monety urokliwe "magia złota" i przyznam szczerze że brałem  ten kierunek rozwoju u Pana pod uwagę.Jednak byłem przekonany że antyk będzie wyparty Polską królewską i talarami którymi w pewnym momencie Pan się tak zachwycał.Jednak antyk chyba bardziej urokliwy więc życze pięknego rozwoju kolekcji niech dorównają co najmniej dokonaniom na polu Probusa.

Panie Macieju, dziękuję!

Ja naprawdę chciałbym wrócić do monet Polski Królewskiej, a zwłaszcza do talarów, ale one są po prostu za drogie !!! Wychodziłem z tego tematu w 2014 r. głównie z powodu zbyt wysokich już wówczas w moim odczuciu cen (na tle cen monet antycznych, chociażby pospolitych Probusów), które nieprzerwanie rosły od początku XXI wieku. Teraz, tj. w 2023 r., te same monety Polski Królewskiej kosztują miminum dwa razy, a czasem 200-300% więcej niż w 2014 r. Ponadto, co raz mniej rzadkich i pięknie zachowanych grubych monet polskich pojawia się na rynku, a gdy się pojawiają, to osiągają kosmiczne ceny. Wreszcie różnorodność ikonograficzna z całym szacunkiem nie jest tak bogata jak w mennictwie antycznym.

Co do Republiki, myślę na tym etapie wyłącznie o monetach srebrnych i mam zamiar zacząć od denarów. Zależy mi na typologicznie różnych rewersach i różnych awersach, z pominięciem drobnych różnic pomiędzy tymi samymi lub podobnymi typami (np. różne oznaczenia mennicze lub te same typy, ale bite przez różnych tresviri monetales itd.). Być może na dalszym etapie przyjdzie większe zawężenie, ale jeszcze nie teraz. Muszę wpierw nieco rozpoznać temat bojem (tak lubię najbardziej)   i zobaczyć co mi najwięcej radości sprawia.         
« Ostatnia zmiana: 05 Grudnia 2023, 15:52:28 wysłana przez Barnaba »

Barnaba

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #62 dnia: 05 Grudnia 2023, 16:10:58 »
Jeszcze a propos cen talarów, aby nie być gołosłowny. Właśnie przed chwilą zauważyłem post naszego forumowego kolegi z pięknym talarem toruńskim z 1637 r. za kwotę 22.500 zł:

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18254.msg141601/topicseen.html#msg141601

Nie wątpię, że to rozsądna cena na obecnym rynku i na pewno znajdą się na nią chętni w tej cenie. Tyle że ja za ten sam typ talara w podobnym stanie na aukcji Numismatica Genevensis w 2014 r. dałem 2.000 CHF, a moneta mogła poszczycić się proweniencją ex American Numismatic Society (ex collection A. Orlowski, 1948):

https://sixbid-coin-archive.com/#/de/single/l28123608

W lutym 2017 r. odsprzedałem tego talara jako bodajże mojego ostatniego talara (bo mi brakowało na Probusy:) za kwotę 9.000 zł (co i tak nie było łatwe, otrzymałem wcześniej kilka ofert w przedziale 7.500 - 8.500 zł).

Ja rozumiem, że jest inflacja i wszystko drożeje, ale Polska Królewska drożeje bardziej niż monety antyczne (niestety lub stety w zależności od punktu widzenia i czy się kupuje czy sprzedaje). Nikt mi nie powie, że pomiędzy 2017 r. a 2023 r. inflacja urosła aż o 150%! 
« Ostatnia zmiana: 05 Grudnia 2023, 16:15:28 wysłana przez Barnaba »

borsuk1977

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
« Odpowiedź #63 dnia: 05 Grudnia 2023, 16:49:50 »

Ja rozumiem, że jest inflacja i wszystko drożeje, ale Polska Królewska drożeje bardziej niż monety antyczne (niestety lub stety w zależności od punktu widzenia i czy się kupuje czy sprzedaje). Nikt mi nie powie, że pomiędzy 2017 r. a 2023 r. inflacja urosła aż o 150%!

Ja bym raczej postawił tezę, że wzrost cen zwłaszcza Polski królewskiej, to wypadkowa szybszego bogacenia się społeczeństwa, oczywiście może nie całego ale jednak. Do tego dochodzi prosty mechanizm chęci zbierania tego co "nasze" w pierwszej kolejności, stąd też i Polska Królewska ale i rzadkie monety II RP idą generalnie szybko w górę. Im więcej ludzie mają pieniedzy tym chętniej i bez żalu są w stanie je wydać na coś co bardzo pragną mieć. Często nawet jeśli wszyscy inni uważają że mocno przepłacili, tyle tylko że czasem druga szansa na podobny walor może się po prostu nie trafić w ogóle albo w długiej perspektywie czasowej. Zresztą w przypadku naprawdę rzadkiego i drogiego antyku często jest podobnie, tyle że to generalny trend na świecie.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudnia 2023, 16:52:54 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Hermogenes

• Stały bywalec
    • TWNA na Facebooku
« Odpowiedź #64 dnia: 05 Grudnia 2023, 22:24:02 »
Drogi Barnabo,

ale rozbujałeś ten wątek! Gratuluję i samych monet, i w pełni zasłużonej atencji szanownych Kolegów! Obydwa kierunki rozwijania zbioru bardzo ciekawa - republika rzymska daje możliwość z obcowaniem z jednym z najbardziej różnorodnych okresów mennictwa świata antycznego, gdy w jednym roku wybijano nawet kilkadziesiąt różnych typów tak w Rzymie pod kontrolą tres viri monetales, ale niekiedy dodatkowo edylów kurulnych, a w ruchomych mennicach wojskowych pod nadzorem imperatorów (to wówczas tytuł tych, którzy łączyli na danym obszarze poza Rzymem najwyższą władzę cywilną i wojskową) i ich kwestorów lub prokwestorów. Złoto późnego Rzymu i solidowego okresu Bizancjum to z kolei możliwość obcowania z wciąż dość tanimi, a często ciekawymi ikonograficznie i historycznie monetami z tego szlachetnego kruszcu. Wspaniale!

Mnie również w ostatnich tygodniach ucieszyło sporo nowych nabytków, z których pochwalę się na razie tylko skromnym AE30 (waga: 18,37 g) Karakalli wybitym w Serdyce (dzisiejsza Sofia) za jego samodzielnych rządów między 211 a 217 r.:
Aw. ΑΥΤ Κ Μ ΑΥΡ ΣΕΥ - ΑΝΤΩΝΕΙΝΟΣ, popiersie w wieńcu laurowym, w zbroi i płaszczu, z włócznią i okrągłą tarczą (łac. clipeus) w lewo; Rew. ΟΥΛΠΙΑΣ - ΣΕΡΔΙΚΗΣ, półnaga Tyche stojąca frontalnie z głową lekko w lewo, z paterą w prawej dłoni i rogiem obfitości wspartym o półkolumnę w lewej.
Lit. Varbanov 2485
Proweniencja: Busso Peus Nachf., aukcja 380 (03.11.2004), 836.

Pozdrawiam bardzo serdecznie!

B. 

borsuk1977

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
« Odpowiedź #65 dnia: 05 Grudnia 2023, 23:28:13 »

Mnie również w ostatnich tygodniach ucieszyło sporo nowych nabytków, z których pochwalę się na razie tylko skromnym AE30 (waga: 18,37 g) Karakalli wybitym w Serdyce (dzisiejsza Sofia) za jego samodzielnych rządów między 211 a 217 r.:
Aw. ΑΥΤ Κ Μ ΑΥΡ ΣΕΥ - ΑΝΤΩΝΕΙΝΟΣ, popiersie w wieńcu laurowym, w zbroi i płaszczu, z włócznią i okrągłą tarczą (łac. clipeus) w lewo; Rew. ΟΥΛΠΙΑΣ - ΣΕΡΔΙΚΗΣ, półnaga Tyche stojąca frontalnie z głową lekko w lewo, z paterą w prawej dłoni i rogiem obfitości wspartym o półkolumnę w lewej.
Lit. Varbanov 2485
Proweniencja: Busso Peus Nachf., aukcja 380 (03.11.2004), 836.

Piękna sztuka, uwielbiam te duże prowincjonalne brązy. Generalnie o wiele bardziej mi się podobają niż imperialne sesterce, a prowincjonalne duże brązy Karakali i jego ojca osobiście uważam za jedne z najpiękniejszych.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudnia 2023, 23:39:30 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Booboo

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #66 dnia: 06 Grudnia 2023, 18:19:49 »
Na temat Sulli wcale dobrą książkę wydał jeden z naszych, obecnie odchodzących, ministrów…

Prośba o link do książki.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/206095/sulla-138-78-p-n-e

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #67 dnia: 06 Grudnia 2023, 19:11:09 »
Właśnie takich przedstawień władców jak na nowym nabytku Profesora życzyłbym sobie więcej w mennictwie imperialnym (poza równie drogimi co rzadkimi medalionami). Bardzo ciekawy, duży brąz.

Na część łowów wciąż oczekuję, ale zacznę chyba powoli podrzucać to, co spoczywa już na paletkach. Panie przodem, toteż na start "fajna Julka" w bardzo ładnej ciemnej patynie i wyjątkowo solidną Venus na rewersie. Takiej mi było trzeba. Ciekawostką jest proweniencja, mianowicie pochodzi ona ze starego zbioru Prof. Fritza Taegera.

Nowością jest też porządny pulpit numizmatyczny. Po tym jak przez półtora roku intensywnie korzystałem z mniejszej samoróbki, przekonałem się, że faktycznie jest to gadżet dla mnie niesamowicie przydatny i warto zainwestować w Zecchiego.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Thorgal76

• Stały bywalec
« Odpowiedź #68 dnia: 06 Grudnia 2023, 20:36:50 »
Gratuluję Szanownym Kolegom nowych, pięknych nabytków. Łukasz jesteś prawdziwym respiratorem tego wątku, zawsze miło się czyta z jaką pasją opisujesz swoje nowe, świetne monety. Bartku... Ty sam dobrze wiesz, wspaniale że jesteś i nieustannie inspirujesz. Barnaba, witamy z powrotem na antycznym pokładzie i oby Twój rejs po tym świecie był równie wspaniały jak ostatni. Cieszą też nowe twarze w tym wątku.

Ja tym razem pochwalę się zdjęciem zbiorczym z tematu srebrnej prowincji, tematu który wciąga mnie coraz mocniej. Na pewno mają na to wpływ gabaryty tetradrachm, tridrachm, a nawet didrachm. Poza tym wspaniałe rewersy, często mocno odmienne od tych, do których przyzwyczaił nas Rzym. W końcu to właśnie prowincje pokazują ogrom i bogactwo, a także wielokulturowość Rzymu. Dziś mój mały zbiór syryjskich tetradrachm, częścią się już tutaj chwaliłem, a na niektóre przyjdzie czas, żeby pochwalić się w osobnych postach.

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #69 dnia: 06 Grudnia 2023, 20:59:12 »
Thorgal76 - drukuję tę referencję i niosę do oprawy wespół z rycinami :)

Ach, te tetry! Ledwie skończyłem dzisiejszy maraton numizmatyczny i odrobinę zapomniałem o tym jak wczoraj się nimi zachwycałem, ale nie dajesz mi chwili wytchnienia. Moje zdanie znasz, ale przypomnę publicznie - jeśli srebro, to też najlepiej jak największe a jeśli jeszcze tak zachowane, to można nimi słodzić herbatę.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2023, 21:13:23 wysłana przez Luca Romano »

Thorgal76

• Stały bywalec
« Odpowiedź #70 dnia: 07 Grudnia 2023, 16:31:15 »
Jeszcze mały spam do kolekcji monet z Seleucji. Tym razem w szerszym ujęciu, od Seleukosa I Nikatora do Heliogabala.

Hermogenes

• Stały bywalec
    • TWNA na Facebooku
« Odpowiedź #71 dnia: 08 Grudnia 2023, 14:21:29 »
Drodzy Koledzy,

dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że również znajdujecie upodobanie w mennictwie prowincjonalnym. Zanim dołożę jeszcze przynajmniej dwa zdjęcia nabytków, które szczególnie mnie ostatnio ucieszyły, pójdę w ślady estetów, którzy aranżują swoje nowe nabytki w towarzystwie albo innych monet, albo eleganckich karteczek i szufladek numizmatycznych. Oto kilka nowych nabytków na tle nabytków wcześniejszych oraz oprawy z biblioteki arcybiskupa Salzburga Hieronima von Colloredo (stąd obok monet antycznych również jego 20-krajcarówka z tym samym herbem)...

Pozdrawiam serdecznie
B.A.

Barnaba

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #72 dnia: 08 Grudnia 2023, 14:52:58 »
Drogi Bartku,

piękne nabytki na pięknym tle! Taka kominacja naprawdę cieszy oko.

pozdrawiam,

Barnaba

Luca Romano

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #73 dnia: 08 Grudnia 2023, 15:55:34 »
Nie mam pewności co już w kolekcji było a co do niej dołączyło, ale całość piękna. Tez złotka świetnie dodają kolorytu ujęciu.

U Thorgala na miniaturce niby jakiś lot sreberek, ale po przybliżeniu niecodzienne wrażenia, bo jedna cudowna sztuka goni drugą.

Morgon

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #74 dnia: 08 Grudnia 2023, 21:15:47 »
Napędzacie Panowie i kumulujecie we mnie chęć kolekcjonowania monet antycznych. Zwłaszcza że zainteresowania historyczne mam dość mocno w tym kierunku.
Gdzie zdobywacie te cudeńka, bo na pewno nie tylko na naszych rodzimych aukcjach, gdzie piękne tetradrachmy albo sesterce nie są powszechne. Platforma biddr? Największa i najlepsza oferta jest tam z domów szwajcarskich, jak na złość. Złość, bo wiadomo - VAT naliczą.

Monety przepiękne, gratuluje i zazdroszczę w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

R E K L A M A
aukcja monet