Aktualności:

• 15 Wrzesień 2019, 07:25:54

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rarytas na Allegro  (Przeczytany 6011 razy)

Wrocek

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
Rarytas na Allegro
« dnia: 30 Lipiec 2008, 09:44:45 »
Najpierw trzeba zobaczyć, a dopiero potem można coś powiedzieć:
http://www.allegro.pl/item406731041_rrr_1_fenig_1917_r_wyjatkowy_stan_zachowania.html

Wrocek
TPZN 033
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

stasser

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
Odp: Rarytas na Allegro
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Lipiec 2008, 11:25:29 »
Tutaj padła zdecydowanie lepsza...cenowo też zresztą ;)
http://www.allegromat.pl/aukcja5008

Pozdrawiam
Bartek

bobi68

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Lipiec 2008, 11:33:53 »
 W tym stanie to rzeczywiście rarytas. Mennicę w Stuttgarcie strawił pożar i praktycznie cały nakład tych monet uległ zniszczeniu. Najczęściej dostępne są monety w IV lub V stanie zachowania. Sądząc po sprzedającym, to raczej jest oryginał.
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

stasser

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Lipiec 2008, 16:38:32 »
Orygnał bez najmniejszych wątpliwości, a co do pożaru to jest to sprawa dość zagadkowa...rzuć okiem co Pan Chałupski napisał w tej sprawie(cytat z wątku sirmarcina o odmianach 10 fenigów 1917r NBO z cafe allegro)
http://www.pracaallegro.pl/phorum/read.php?f=274&i=122360&t=122314

W związku z tym tematem mam jeszcze wielką prośbę.
Pokutuje przekonanie, że 1 fenig 1917 nie został wprowadzony do obiegu ze względu na zniszczenia spowodowane w Stuttgarckiej mennicy przez pożar.

W pierwszym wydaniu mojego katalogu napisałem:

„W marcu 1917 roku w stuttgarckiej mennicy wybuchł pożar, podczas którego uległ zniszczeniu prawie cały wybity już nakład monety o nominale 1 feniga. Podjęto decyzję o zniszczeniu ocalałych resztek nakładu. Podobno monety trafiły do kadzi z kwasem. Jeden z pracowników mennicy uratował jednak kilkadziesiąt monet. Na części z nich, data zachowała się w formie szczątkowej. Prawdopodobnie pożar przerwał bicie nakładu w początkowej fazie.”

I dalej:

„Wszystkie monety 1-fenigowe z 1917 roku wydają się być wybite jedną parą stempli. Monety te różnią się detalami rysunku od najpospolitszej odmiany monet rocznika 1918 więc fałszerstwo nie jest trudne do zdemaskowania.”

Pierwszy cytat, w świetle tego, do czego udało mi się dotrzeć po ukazaniu się pierwszego wydania katalogu, należy uznać za legendę dorobioną dla uwiarygodnienia istnienia monet 1 fenig 1917 i uzasadnienia ich złego stanu zachowania. Drugie stwierdzenie pozostaje prawdziwe – wszystkie oryginalne jednofenigówki z 1917 r. wybito jedną parą stempli.
Dochodzę do wniosku, że była to tylko emisja próbna.

Przez rok intensywnych dociekań nie udało mi się znaleźć żadnych dodatkowych informacji o pożarze z 1917 roku. Mało tego, nie znalazłem żadnych dokumentów potwierdzających, że taki pożar miał miejsce.

W katalogach aukcyjnych są wprawdzie przy szeregu niemieckich monet schyłkowego okresu „cesarstwa” informacje, że monety pochodzą z pożaru - „Aus dem Brandschutt der Münzstätte Stuttgart”.

Problem w tym, że oprócz jednofenigówek KP z 1917 r. są to na przykład aluminiowe trzymarkówki 1922 F lub zestawy destruktów, prób i fałszerstw z lat 1918 – 1924. Te monety w roku 1917 jeszcze nie istniały.

Jedyny, potwierdzony dokumentami pożar mennicy w Stuttgarcie miał miejsce podczas II Wojny Światowej, po bombardowaniu miasta 20 i 25 lutego 1944 roku. Metal wydobyty z gruzów mennicy, w tym monety, niewykorzystane krążki oraz próby przechowywane w archiwum mennicy, przekazano do składnic złomu. Dopiero w roku 1967 dwóch anonimowych dziś kolekcjonerów uzyskało dostęp do tych zasobów i na rynek numizmatyczny trafiły prawdziwe rarytasy, niestety w przeważającej większości uszkodzone w pożarze i podczas późniejszego przechowywania w złych warunkach.

Informacja pochodzi ze strony internetowej firmy Münzenversandhaus Reppa GmbH. Oryginalne brzmienie informacji:

"Auch Stuttgarter Brandschutzproben. So werden von Sammlern Münzen bezeichnet, die aus dem Brandschutt der Münzstätte Stuttgart stammen. Die Stuttgarter Münze wurde 1944 durch Bomben teilweise zerstört und brannte aus. Die Münzen lagen jahrelang im Brandschutt und bei Schrotthändlern, bis sie 1967 von zwei Münzsammlern entdeckt wurden. Es handelte sich neben Münzen, Notmünzen, Marken, Plaketten, Orden usw. vor allem um zahlreiche Proben und Entwürfe. Viele der aus dem Brandschutt geretteten Stücke zeigten starke Schmelzspuren, waren vom Rost zernagt und zerstört."

Do roku 1967 katalogi nie odnotowywały istnienia jednofenigówek Królestwa Polskiego z roku 1917.

Pozdrawiam
Bartek

bobi68

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Lipiec 2008, 16:56:10 »
Nie monitoruję monet II RP (nie moja dziedzina) a swoją wiedzę w tym przypadku oparłem na katalogu kolegi Shivera. Chyba trzeba będzie poszperać głębiej ;)
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

stasser

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Lipiec 2008, 10:20:32 »
Moneta na aukcji wmario jest bita stemplem lustrzanym (bardzo prawdopodobne że była to moneta próbna, która i tak do obiegu nie miała trafić), choć jak widać na tej aukcji ma ona wżery, czyli pożar staje się sprawą bardzo prawdopodobną (musiał być, nie wierzę w wersję z kadzią kwasu, bo żadna moneta by nie przetrwała takiego eksperymentu). Sztuka, którą ktoś na szczęście zarchiwizował(link ciut wyżej wrzuciłem) świadczy o tym, że część monet próbnych(przecież jest bita tym samym stemplem co moneta na aukcji wmario) została wyniesiona z mennicy przed pożarem, z tego też względu mam dziwne wrażenie, że rzadszymi monetami są idealnie zachowane 1 fenigówki, które były bite stemplem zwykłym.

Niestety są to tylko moje przemyślenia. ;)

Pozdrawiam
Bartek

R E K L A M A
aukcja monet