Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:21:47

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Podręczna literatura  (Przeczytany 25171 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Podręczna literatura
« dnia: 31 Lipca 2008, 01:14:29 »
Od jednego z naszych członków dostałem takiego maila:
"Cześć.
O ile okresy  II RP i tematyka 2 zł GN jest mi dość dobrze znana, to chciałbym uzupełnić wiedzę odnośnie monet dynastii Jagiellonów, Piastów, Wazów i Augustów. Wiem, że to dość szeroki zakres, ale czy mógłbyś polecić jakieś pozycje z literatury odnośnie Wazów i Augustów ?? Jeśli chodzi o Jagiellonów i Piastów, to przymierzam się do tej książki: Kazimierz Stronczyński Dawne monety polskie dynastii Piastów i Jagiellonów, Piotrków 1883-1885 (reprint)."


Pozwolę sobie odpowiedzieć publicznie, bo na pewno niektórzy będą w stanie uzupełnić moją odpowiedź.

I tak na początku zawsze podaję (kierowany własnym doświadczeniem), że podstawową pozycją do rozpoczęcia zabawy z numizmatyką jest książka naszego patrona T. Kałkowskiego - "Tysiąc lat monety polskiej".
To początek.
A dalej?
Przedstawię swoją dalszą drogę literatury numizmatycznej:

Aby mieć rozeznanie kupiłem katalogi:
Kurpiewski Janusz   Katalog monet polskich 1506-1573 (Zygmunt Stary - Zygmunt August - bezkrólewie)
Kurpiewski Janusz   Katalog monet polskich 1576-1586 (Stefan Batory)
Kopicki Edmund          Mennictow Zygmunta III (tzw. nowy Kopicki)
Kamiński, Kurpiewski   Katalog monet polskich 1632-1649
Kamiński, Kurpiewski   Katalog monet polskich 1649-1696
Kamiński, Żukowski   Katalog monet polskich 1697-1763
Kamiński, Kopicki   Katalog monet polskich 1764-1864

Pozwoliły mi one rozeznać się pobieżnie czym jest polska numizmatyka. Jednak brakowało mi monet Piastów i Jagiellonów do Aleksandra Jagiellończyka - tutaj posiłkuję się skorowidzem Kopickiego.

Dalej zaczyna sie zagłębianie w interesujący temat - podstawowa sprawa to czytanie WN, BN, PN i wszelkie inne pisma numizmatyczne i artykuły numizmatyczne (można coś trafić o monetach w periodykach stricte historycznych) + artykuły pana Jerzego Chałupskiego na e-numizmatyce.

Zbieram również wszystkie książki, które są zbiorami artykułów - wszelkie materiały z konferencji numizmatycznych PTN w Nowej Soli i Supraślu:
PTN VIII I IX Sesja Nowa Sól   Mennice, mincerze i techniki mennicze. Mennictwo miejskie w Polsce
PTN X Sesja Nowa Sól   Pozaekonomiczne funkcje monet
PTN II Konferencja Supraśl   Rozwój muzealnictwa i kolekcjonerstwa numizmatycznego
PTN III Konferencja Supraśl   Mennice między Bałtykiem a Morzem Czarnym - Wspónota dziejów
PTN IV Konferencja Supraśl   Pieniądz pamiątkowy i oklicznościowy - Wspólnota dziejów
PTN VI Konferenja Supraśl   Pieniądz i wojna Białoruś - Litwa - Łotwa - Polska - Słowacja - Ukraina

Książki zbiory pro memoria np.:
Suchodolski Stanisław (ku czci)   Moneta Mediaevalis - Studia numizmatyczne i historyczne ofiarowane Profesorowi Stanisławowi Suchodolskiemu w 65. rocznicę urodzin
Kiersnowski Ryszard (ku czci)   Nummus et Historia - Pieniądz Europy średniowiecznej

W tym miejscu również trzeba wspomnieć o katalogach aukcyjnych, zbieram katalogi aukcji WCN, PTN, PDA/PGN, GGN itd itp - to też jest nieprzebrane źródło wiedzy i informacji.

Oprócz tego śledzenie wątków na naszym forum, na cafe allegro, czasami na e-numizmatyce (monety.pl nie są dla mnie interesujące) oraz aukcji na allegro w dziedzinach mnie interesujących.

Czy to wszystko?
Nie.... to dopiero początek. Wtedy jednak mniej więcej wiem, co mnie zaczyna interesować, co najbardziej. Po takim ogólnym początku warto skupić się na danym okresie, poznać go, skoncentrować się na nim szczególnie, znaleźć ludzi, którzy są specjalistami od danego mennictwa. Wielu numizmatyków jest życzliwie nastawionych do nieopierzonych, młodych zapaleńców. Warto spróbować napisać maila, zapytać się itd. Od nich można się dowiedzieć co konkretnie czytać z danego okresu - czy skupić się na:
mennictwie danego miasta, czy może danego władcy, a może pieniądz zastępczy. Możliwości jest wiele. Sam nadal szukam dlatego na półce obok:
Schmidt A, Sikorski B.   Katalog żetonów gazowych z ziem polskich
mam
Mrowiński Eugeniusz   Monety Rygi
czy też:
Kopicki Wiesław   Polskie brakteaty guziczkowe 2. poł. XIII w. - 1. poł. XIV w. Próba interpretacji

Akurat dziś miałem okazję zobaczyć piękną bibliotekę numizmatyczną (a właściwie jej cześć), taką przy której moje to skromniutkie zasoby....Zapewniam, że literatury jest do czytania olbrzymia ilość, problem dla początkującego hobbysty to nie zgubienie się w niej, prawidłowe ułożenie wiedzy.... Dlatego polecam na początek Kałkowskiego i nie decydowanie się na wszystko na raz.



« Ostatnia zmiana: 20 Stycznia 2017, 20:40:10 wysłana przez TomekP »
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Podręczna literatura
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Lipca 2008, 08:32:17 »
Padła tu w zapytaniu pozycja Kazimierza Stronczyńskiego - Dawne monety polskie dynastii Piastów i Jagiellonów, Piotrków 1883-1885 (reprint), nie polecam początkującym, to jest dobra książka ale już dla doświadczonego kolekcjonera, który dostrzeże w niej błędy. Autor niezmiernie ważny ale odłożył bym go na później - jego książki są dostępne w bibliotekach za darmo w formacie djvu http://fbc.pionier.net.pl/owoc/results?isExpandable=off&dirids=1&queryType=-6&query=%22Stronczy%C5%84ski%2C+Kazimierz%22&roleId=creator&isRemote=on&server:type=dlibra&encode=true&action=DistributedSearchAction
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Podręczna literatura
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Lipca 2008, 08:34:45 »
Padła tu w zapytaniu pozycja Kazimierza Stronczyńskiego - Dawne monety polskie dynastii Piastów i Jagiellonów, Piotrków 1883-1885 (reprint), nie polecam początkującym, to jest dobra książka ale już dla doświadczonego kolekcjonera, który dostrzeże w niej błędy. Autor niezmiernie ważny ale odłożył bym go na później - jego książki są dostępne w bibliotekach za darmo w formacie djvu http://fbc.pionier.net.pl/owoc/results?isExpandable=off&dirids=1&queryType=-6&query=%22Stronczy%C5%84ski%2C+Kazimierz%22&roleId=creator&isRemote=on&server:type=dlibra&encode=true&action=DistributedSearchAction

Słusznie :) Absolutnie się zgadzam.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

tomboj7

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 108
Odp: Podręczna literatura
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Lipca 2008, 11:14:43 »
Jakie jeszcze książki numizmatyczne są dostępne w bibliotekach cyfrowych. Jeśli ktoś zna jakieś linki niech wkleja.
Pozdrawiam Tomek
TPZN nr 32

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Podręczna literatura
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Lipca 2008, 19:17:37 »
http://books.google.pl/ są tu różne książki z ograniczonym dostępem ale pewnie też w całości, co do tytułów to już samemu sobie każdy dobrze poradzi wpisując co mu dusza podyktuje, powiedzmy medieval coinage serwisy bibliotek cyfrowych w Polsce są bardzo ubogie jeśli chodzi o numizmatykę, wystarczy po wklepywać nazwiska autorów...   
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

rafiw

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: Podręczna literatura
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Lipca 2008, 21:32:50 »
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź na maila.
Część książek uda się pewnie znaleźć na sieci, część kupię w którejś z księgarni wysyłkowych.
Pozdrawiam, Rafał

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Podręczna literatura
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Lipca 2008, 22:51:16 »
Tak na szybko przygotowałem, trochę porządku w kategoriach się jeszcze przyda: http://www.m4n.pl/monety/literatura/
Wykaz nie obejmuje wydawnictw periodycznych i katalogów aukcyjnych. Jeżeli ktoś ma potrzebę skorzystania, poczytania, skopiowania, przepisania, obejrzenia przed zakupem itp. to bez problemu można się umówić (w Warszawie oczywiście).
Od razu zastrzegam tylko, że to nie wypożyczalnia... ;)

Przypomnę jeszcze, że spisy treści periodyków, cały czas aktualizowane, są tu: http://www.m4n.pl/monety/bibliografia/
Pozdrawiam,
Krzysiek

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Podręczna literatura
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Sierpnia 2008, 02:24:15 »
Tak na szybko przygotowałem, trochę porządku w kategoriach się jeszcze przyda: http://www.m4n.pl/monety/literatura/
Wykaz nie obejmuje wydawnictw periodycznych i katalogów aukcyjnych. Jeżeli ktoś ma potrzebę skorzystania, poczytania, skopiowania, przepisania, obejrzenia przed zakupem itp. to bez problemu można się umówić (w Warszawie oczywiście).
Od razu zastrzegam tylko, że to nie wypożyczalnia... ;)

Przypomnę jeszcze, że spisy treści periodyków, cały czas aktualizowane, są tu: http://www.m4n.pl/monety/bibliografia/

Jakby to nie była eskalacja żądań :) to jeszcze wyszukiwarka by się przydała, byłaby pomocna, ale i bez niej robi to wielkie wrażenie...zarówno literatura jak bibliografia (spis artykułów).
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Podręczna literatura
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Sierpnia 2008, 09:30:04 »
Też bym chciał... :)
Pracuję cały czas nad przeniesieniem wszystkiego, również katalogów, na bardziej przyjazną platformę. Wszystko będzie można wtedy wyszukiwać.
Pozdrawiam,
Krzysiek

ciacho1984

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 92
Odp: Podręczna literatura
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Sierpnia 2008, 09:45:04 »
Ja mam pytanie czy strona będzie w przyszłości aktualizowana o Polskę Królewską?
Poza tym strona jest rewelacyjna, szczególnie imponuje ilość zdjęć, jak i notowań aukcyjnych monet.

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Podręczna literatura
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Sierpnia 2008, 10:05:30 »
Nie mam planów poniżej Poniatowskiego ale któż to może wiedzieć co będzie...
Pozdrawiam,
Krzysiek

rafiw

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: Podręczna literatura
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Sierpnia 2008, 12:26:46 »
http://allegro.pl/item418642654_atlas_monet_polskich_i_litewskich_1501_1795_nowosc.html

Hmm, ponieważ będę szedł w tym kierunku, aż mnie korci żeby kupić (po wypłacie).
Co sądzicie o tej pozycji ?

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Podręczna literatura
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Sierpnia 2008, 14:04:20 »
Pozycja bardzo ogólna ale na początek jak najbardziej sie nadaje. Pisałem juz o niej na forum.
Pozdrawiam,
Krzysiek

rafiw

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: Podręczna literatura
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Września 2008, 17:48:52 »
Witam!
"Tysiąc lat numizmatyki polskiej" w trakcie czytania,
"Monety Zygmunta III Wazy" właśnie rozpakowałem z przesyłki.
Będzie co czytać, tym bardziej, że dwa nowe szelągi muszę sprawdzić.
Pozdrawiam, Rafał.

milus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 108
Odp: Podręczna literatura
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Września 2008, 18:31:27 »

"Tysiąc lat numizmatyki polskiej" w trakcie czytania,


Chyba "Tysiąc lat monety polskiej"
Pozdrawiam, milus- Dziewczyny lubią brąz... a ja srebro i złoto ;D

 

R E K L A M A
aukcja monet