W Muzeum Narodowym w Lublinie (na Zamku) właśnie została otwarta wystawa "Złoty polski. W 100. rocznicę reformy walutowej Władysława Grabskiego".
W Muzeum Narodowym w Lublinie jubileusz tego wydarzenia upamiętnia wystawa Złoty polski. W 100. rocznicę reformy walutowej Władysława Grabskiego, która przybliża złotego nie tylko w odniesieniu do dwudziestolecia międzywojennego, ale także ukazuje jego początki oraz miejsce w systemie monetarnym Rzeczypospolitej szlacheckiej i w czasach zaborów. Na wystawie historia złotego osadzona została w kontekście wydarzeń politycznych oraz zjawisk gospodarczych. Jego dzieje ilustrują monety (w tym kilka ich skarbów) oraz pieniądze papierowe, uzupełnione o ryciny z przedstawianiem władców Polski, reprodukcje map z epoki, fotografie, rachunki i opakowania po towarach.
Zwiedzając ekspozycję będzie można dowiedzieć się między innymi: kiedy i dlaczego naradził się złoty polski; co decydowało o jego rozwoju i jakie czynniki przyczyniały się do jego upadku; dlaczego złoty polski został zniesiony przez zaborców i co sprawiło, że odrodził się po odzyskaniu niepodległości; jak zmieniała się siła nabywcza złotego w ciągu wieków. Przybliżona zostanie także postać Władysława Grabskiego oraz istota jego reformy.
Wystawa potrwa do 5 maja.
Przyznam, że nie miałem jeszcze okazji oglądać wystawy, ale z relacji które do mnie docierają wynika, że warto. Może być to wydarzenie, które będzie szczególnie wartościowe dla nie specjalistów. Osób, które na codzień nie zajmują się historia polskiego pieniądza.
https://zamek-lublin.pl/wystawy-czasowe/zloty-polski/