Kilka moich zasad przy pisaniu opracowań niekomercyjnych:
1. W czasie kwerend w muzach proszę o przesłanie zdjęć poglądowych do analizy (bez prawa do publikacji). Jeśli na etapie końcowym okaże się że zdjęcie jest niezbędne w pracy, piszę osobne podanie o udostepnienie niekomercyjne (oczywiście z podaniem źródła). Większość placówek muzealnych wyraża zgodę. W niektórych muzeach można robić zdjęcia samemu, oczywiście po uzyskaniu zgody. Trzeba przestrzegać zakresu zgody, bo zgoda na zrobienie zdjęcia nie jest tożsama z jego opublikowaniem.
2. Od samego początku kataloguję źródła monet i literaturę np. w Excelu. To bardzo ważne zwłaszcza przy dużej ilości egzemplarzy, odmian, źródeł. Przyda sie też zeby nie powielać tych samych danych z różnych źródeł.
3. Przeszukuję bazy zdigitalizowanej literatury: biblioteki cyfrowe, bazy uniwersyteckie (głównie polskie i niemieckie) w większości do pobrania w pdf lub djvu. Podana w tych opracowaniach literatura jest wskazówką do coraz starszych źródeł.
4. Przeszukuję bazy aukcyjne (np. Onebid), Allegro, ebay itp.
5. Przeszukuję fora numizmatyczne, proszę o informacje zwrotne, ale z tym jak już wcześniej powiedziano, jest różnie.
6. Kontaktuje się osobami uznanymi za ekspertów w danej dziedzinie w celu konsultacji lub wymiany ustaleń.
7. Jakość zdjęć jest istotna, może się okazać że przy skalowaniu do wydawnictwa słabe zdjęcia nie będą się nadawać.
8. Jeśli wiem od początku gdzie będzie opublikowany artykuł piszę od razy wg wyznaczonych reguł technicznych (czcionka, akapity, przypisy itp.)
To takie moje zasady, każdy musi wypracować swoje. Jedno jest istotne mim zdaniem, aby od początku selekcjonować dane i je porządkować, opisywać lub oznaczać, tworzyć katalogi wstępne plików, bo później traci się dużo czasu.