Aktualności:

• 18 Czerwca 2024, 07:44:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wiosenno-letni sezon łowiecki 2024  (Przeczytany 1896 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nosfer3

• Stały bywalec
    • Probusy
Wiosenno-letni sezon łowiecki 2024
« dnia: 23 Kwietnia 2024, 17:23:17 »
Witam.
Początek wiosny juz daleko za nami a tradycyjne sozonowe łowy nie ruszyły.Wyjdę więc naprzeciw i zapoczątkuje wątek łącząc go juz docelowo z łowami letnimi.Mam nadzieję że znajdzie on uznanie forumowiczów i znajdzie obfite rozwinięcie.
Swoje łowy zaczne jednak nietypowym wpisem bowiem to nie ja ustrzeliłem zwierzyne a ktoś ją dla mnie ustrzelił a konkretnie żona czym niesamowicie mnie zaskoczyła robiąc mi taka niespodziankę jednocześnie ustawiając poprzeczkę niesamowicie wysoko co do przyszłego  "rewanżu".
Dzis wracając z pracy zastałem na stole leżącą przesyłkę z domu aukcyjnego.Zaskoczony tym faktem bo przeciez nic nie licytowałem bo po ostatnich zakupach byłem pod kreską szybko skonfrontowałem temat z żona.Tu padł tekst który utkwił mi w pamięci "to taka niespodzianka,wylicytowałam Ci Probusa". No dobra ,szacun za sam pomysł i checi ale po otwarciu paczki szczęka mi opadła.Przyznam szczerze że nie mam pojęcia jak ona na to wpadła,jak w ogóle wpadła na pomysł by tą konkretną monetę licytować i w jakich kosztach tą licytację zamknąc.Być może kiedyś podczas wspolnych rozmów wspomniałem o takowej sztuce i zapamietała (a pamietliwa jest).W każdym bądz razie zrobiła to! iw zupełnej tajemnicy wylicytowała.Tak o to przede mną leżał antoninian Probusa z mennicy w Sisci z legendą SPES AVGVSTI NOSTRI.
Moneta jak i sytuacja niebagatelna więc wymaga dłuższego opisu.
W kwietniu 277 roku Probus przybywa do Sisci..Pobyt w mieście jest jednak krótki, gdyż cesarz robi tylko jeden postój w kraju, aby jak najszybciej dotrzeć do Rzymu i ratyfikować swój nowy tytuł cesarski przez Senat.Wtedy też z powodu powrotu miasta do kraju wyemitowano krótkotrwałą emisję złotych monet  i antoninianów bez oznaczeń oficyn co podkreślało uroczysty charakter monet
Moneta ta, ze słynnej serii Invictus (druga emisja Siscii opisanej przez K. Pinka w „Der Aufbau der Römischen Münzpragung in der Kaiserzeit”) jest interesująca ze względu na dwie niezwykłe cechy epigraficzne.Przede wszystkim monety tej serii charakteryzują się dodaniem w tytulaturze cesarskiej „invictus” pod skrótem INV (lub INVICT) i podkreślają zwyciezkie kampanie cesarza.Drugą cechą szczególną tej serii jest dodanie zaimka „Nostri” w legendach rewersów, co odzwierciedla wielką dumę całego ludu iliryjskiego z zaliczenia cesarza jako swojego, któremu udało się wyzwolić i zabezpieczyć terytorium rzymskie.
Podczas tej emisji znajdziemy zatem legendy,  , VICT PROBI AVG NOSTRI,  /   PROV PROBI AVG NOSTRI  /   SPES AVGVSTI NOSTRI
Z posród tych 3 legend ta ostatnia wydaje się być najrzadszą co znajduje odzwieciedlenie w postaci dokumentacji fotograficznej i aukcjach.Spes Avgvsti Nostri ostatni raz odnotowano na aukcji monet Gysena w 2018roku i to właśnie ta moneta jako jedyna jest przytaczana przez strony i aukcje.Nalezy dodac że Alfoldi w swoim opracowaniu dotyczacym mennicy w Sisci (Vorarbeiten zu einem Corpus der in Siscia geprägten römischen Kaisermünzen. Heft V. Verzeichnis der Antoniniane des Kaisers Probus, Budapest, 1939, 88 p. (extrait de Numizmatikai Közlöny, t. XXXVI-XXXVII, 1937-1938). ) odwołuje się do 3 znanych egzemplarzy.Jeden był w kolekcji Missonga,drugi znaleziony w skarbie La Venera i trzeci w muzeum w Londynie.Tak więc mamy do czynienia z extremalnie rzadką monetą,tu dodatkowo z swietnie zachowanym srebrzeniem

Pozdrawiam Maciej

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
Odp: Wiosenno-letni sezon łowiecki 2024
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Kwietnia 2024, 17:56:46 »
Gratuluję - ZNAKOMITY początek wątku!!!

ZM

PS. ...a wartość materialna też zacna...  ;)
« Ostatnia zmiana: 24 Kwietnia 2024, 07:33:53 wysłana przez zenonmoj »

Booboo

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Kwietnia 2024, 12:24:35 »
Historia monety blednie przy historii zakupu.

cancan

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Kwietnia 2024, 13:15:04 »
Wspaniała historia!
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Magnencjusz

• Użytkownik
  • **
  • Zainteresowania: Starożytności
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Kwietnia 2024, 13:41:57 »
Historia monety blednie przy historii zakupu.

Również moja opinia.

digenis

• Stały bywalec
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Kwietnia 2024, 11:00:42 »
Obserwowałem licytacje na której została sprzedana tą moneta. Gratuluję zakupu pięknej sztuki. Zakładam, że Kolega czekał na przesyłkę, bo wiem, że już dotarły do adresatów wysłane przez Kolner monety. Najfajniejsza jednak jest historia zakupu, i to że żona zrobiła taką niespodziankę. Jeszcze bardziej niż monety winszuję drugiej połówki ;)

nosfer3

• Stały bywalec
    • Probusy
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Kwietnia 2024, 12:49:08 »
Dziekuje panowie za dobre słowo.Małżonka przeczytawszy Wasze wpisy zdaje sie byc bardziej zadowolona nie faktem wygranej licytacji a pochwałami jakie płyną z ram tego forum.
Kolego Digenis do samego końca byłem nieswiadomy całej sytuacji aż do momentu otwarcia przesyłki.W ogromie powiadomień od kurierów nawet do głowy mi nie przyszło że jedna z nich to ta rzeczowa.Konto email mamy wspólne wiec musiała skrupulatnie usuwac powiadomienia.Sprytnie  to zaplanowała i uknuła.
Narracja jaką warto wymieść z tej sytuacji to fakt że warto rozmawiac z naszymi połówkami.Niech wiedzą co nas cieszy w naszej pasji,i czego w niej szukamy.
Drugim aspektem jest jednak fakt że w tyle głowy siedzi mi potencjalny rewanż bo dobra kolacja raczej tu nie starczy:)

Pozdrawiam Maciej

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Kwietnia 2024, 18:38:43 »
w tyle głowy siedzi mi potencjalny rewanż bo dobra kolacja raczej tu nie starczy

To ja mam pomysł:

https://artlogic-res.cloudinary.com/w_2400,h_2400,c_limit,f_auto,fl_lossy,q_auto/artlogicstorage/barakatgallery/images/view/422008297138c16ab3a774e285e51c17j/barakatgallery-classical-revival-gold-necklace-with-a-coin-pendant-18th-century-ce-19th-century-ce.jpg
Wiosenno-letni sezon łowiecki 2024

...a żeby było w temacie (INV...), to środek podmienić na

Probus siscia.jpgWiosenno-letni sezon łowiecki 2024

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
ZM

Barnaba

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Kwietnia 2024, 10:34:00 »
Witam.
Początek wiosny juz daleko za nami a tradycyjne sozonowe łowy nie ruszyły.Wyjdę więc naprzeciw i zapoczątkuje wątek łącząc go juz docelowo z łowami letnimi.Mam nadzieję że znajdzie on uznanie forumowiczów i znajdzie obfite rozwinięcie.
Swoje łowy zaczne jednak nietypowym wpisem bowiem to nie ja ustrzeliłem zwierzyne a ktoś ją dla mnie ustrzelił a konkretnie żona czym niesamowicie mnie zaskoczyła robiąc mi taka niespodziankę jednocześnie ustawiając poprzeczkę niesamowicie wysoko co do przyszłego  "rewanżu".
Dzis wracając z pracy zastałem na stole leżącą przesyłkę z domu aukcyjnego.Zaskoczony tym faktem bo przeciez nic nie licytowałem bo po ostatnich zakupach byłem pod kreską szybko skonfrontowałem temat z żona.Tu padł tekst który utkwił mi w pamięci "to taka niespodzianka,wylicytowałam Ci Probusa"(...)

Panie Macieju, naprawdę niesamowita historia! Gratuluję wspaniałej Małżonki i świetnej monety! Pana post jest zdecydowanie jednym z najciekawszych, jakie czytałem w ostatnich latach na TPZN.

Okazuje, że Małżonka licytowała m.in. przeciwko mnie przez chwilę, chociaż ja odpuściłem nieco wcześniej (na poziomie 400). Pod koniec ktoś inny z nią licytował. Jak Pan wie, nie biję się już o Probusa tak mocno jak kiedyś. Tego arcyrzadkiego typu nigdy nie miałem, więc chciałem spróbować teraz, chociaż kiedyś na pewno licytowałbym agresywniej. Obecnie mam inne priorytety kolekcjonersko-numizmatyczne. Mimo wszystko na tej aukcji udało mi się wylicytować trzy inne bardzo fajne Probusy w bardzo atrakcyjnych cenach (Origini Avg oraz tytulatury PERPETVO oraz DEO ET DOMINO INVICTO AVG), a także ciekawe monety z innych okresów, np moje dwa pierwsze cystofory rzymskie.

Faktycznie poprzeczka co do rewanżu została ustawiona przez Małżonkę bardzo wysoko. Myślę, że jakieś super wakacje albo piękna biżuteria to minimum. Romantyczna kolacja nie wystarczy:)

pozdrawiam,

Barnaba
« Ostatnia zmiana: 26 Kwietnia 2024, 12:21:48 wysłana przez Barnaba »

nosfer3

• Stały bywalec
    • Probusy
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Kwietnia 2024, 12:06:06 »
Dziękuje Barnabo za świetny komentarz i słowa uznania.Proszę mi uwierzyc że nie tyle co udana licytacja przez małżonke a same komentarze  powoduja że "lata wręcz pod sufitem z uniesienia".
Widziałem Pana dodane monety do kolekcji i szeroki ich zakres od Macedoni poprzez sówki kończąc na Filipie z okresu Cesarstwa i naturalnie Republika.Jak to jest ten moment na dopełnienie wcześniejszych planów to życze udanych łowów- piekne monety.
Co do monet Probusa to po ostatnim uszczupleniu Pana zasobów o 30 sztuk byłem pod kreską dlatego nie licytowałem.W innej sytuacji pewnie bym sie skusił.Takie Origini ,Perpetuo Deo et ... to ciekawe kąski i pewnie przy mojej obecności tez nie zeszły by tak tanio bo trzeba przyznać że ceny końcowe naprawde okazyjne.Gratuluje.
Typ z  "Nostri" pewnie sam bym nie licytował ,uważam że był poza moim zasięgiem,szybciej skupiłbym sie na popiersiu z Pugio w łapce ale tam ktoś popłynąl z licytacją i cena 1700 euro + młotek to jakiś absurd.Tym bardziej że ten sam typ tyle że w nieco gorszym stanie sprzedał sie u nas za 2k pln+ młotek .
Pomysł z wycieczką godny uwagi.Jak wylicytowała rzymka to może do Rzymu.Może jeszcze bardziej się wciągnie jak zobaczy "wieczne miasto" a i ja co nieco zarzuce okiem:)

Pozdrawiam Maciej

borsuk1977

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Kwietnia 2024, 17:18:48 »
Jeśli Pan nie był i nie widział jeszcze to mam pewną sugestię odnośnie kierunku wycieczki, która pomoże się wciągnąć w starożytność. Tym kierunkiem jest Tunezja i kilka związanych z nią lokacji (oczywiście jest ich wiele więcej).

Pierwszym z miejsc jest El Jem a tam Koloseum 3 pod względem wielkości i uznawane za najlepiej zachowane w świecie rzymskim (to tam kręcono Gladiatora), plus muzeum mozaik wydobytych z pobliskich willi rzymskich. Jest ich kilkadziesiąt i są naprawdę imponujące, w dodatku są jednymi z najlepiej zachowanych na świecie.

Drugim miejscem jest rzymskie miasto Dougga, a właściwie jego ruiny które są naprawdę imponujące i ich eksploracja zajmuje minimum 3 godziny dość szybkiego zwiedzania. Przy czym to nie są ruiny na zasadzie zachował się obrys fundamentów budynków, tylko większość stoi i to wysoko.

Poza tymi dwoma miejscami jest jeszcze Kartagina, Utyka, Bulla Regia, Sbeitla (Sufetula), Haidra, Sicca Venetia, Mectaris, Neapolis, czy fenickie Kerkouane i wiele innych.

Najlepiej jechać moim zdaniem w październiku, jest taniej a nadal piękna pogoda.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Booboo

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Kwietnia 2024, 21:48:37 »
Wydaje mi się, żę w tym wypadku najlepszym kierunkiem będzie Siscia  ;D

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Maja 2024, 13:29:37 »
... dziś nietypowo, choć w temacie: wybity w brązie medal (prawdopodobnie z końca XVII, początku XVIII wieku).
Nie starożytny, ale na rewersie pięknie do starożytności nawiązujący: Wiktoria, ikonograficznie przypominająca postać na aureusie Oktawiana
https://www.acsearch.info/search.html?id=10203587.
No i emitent medalu (tu przedstawiony jeszcze jako niewinne dzieciątko...) wielce zacny: Ludwik XIV, jeden z najbardziej prominentnych kolekcjonerów monet starożytnych w historii...

Jak zawsze: mała rzecz, a cieszy...

Zenon M.

nosfer3

• Stały bywalec
    • Probusy
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Maja 2024, 14:06:49 »
Gratuluje strzału.Faktycznie Wiktoria prawie identyczna,trafne odzwierciedlenie.
Nawiasem pisząc jeżeli medal faktycznie z przełomu XVII/XVIII w to mnie zaskakuje różnica w biciu ówczesnych monet a tego medalu.Gdyby ktoś połozył przede mną taką sztuke i miałbym okreslic czas wybicia  tego medalu w ciemno bym odpalił conajmniej XXw i maszynowe klepanie.Detal medalu wyśmienity

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Maja 2024, 14:46:21 »
Zgadza się! Ale robione ręcznie, stempel lekko uszkodzony, a na powierzchni trochę metalowych paprochów...
ZM
PS. ...przed 1702 rokiem.

R E K L A M A
aukcja monet