Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:32:06

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 25 lecia Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ  (Przeczytany 14469 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
25 lecia Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ
« dnia: 30 Marca 2010, 06:00:19 »
17 kwietnia 2010 roku w Muzeum w Praszce odbędzie się spotkanie z okazji 25 lecia Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: 25 lecia Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Marca 2010, 09:32:31 »
Termin chyba niefortunny, bo przecież kolidujący z aukcją PDA/PGN w Poznaniu - wielka szkoda, bo mam zaszczyt być zaproszonym  :(

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033  V-ce Prezes
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: 25 lecia Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Marca 2010, 18:18:29 »
Ja również nie pojadę, akurat wtedy muszę być w pracy, a odległość jest znaczna. Chociaż muszę się pochwalić iż również otrzymałem zaproszenie.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: 25 lecia Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Marca 2010, 22:10:00 »
Zaproszenia nie otrzymałem, wybrać się niestety nie wybiorę, ale GROSZOWI gratuluję!
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

grossus2

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
Odp: 25 lecia Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Kwietnia 2010, 14:07:00 »
Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa numizmatyczna: "Hitoria grosza polskiego"  i GROSZA - kwartalnika. A p. Mikołaja zapraszam. Słyszałem, że od następnego numeru GROSZ będzie zamieszczany również na stronie TPZN  :D Pozdr.a

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: 25 lecia Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Kwietnia 2010, 23:27:29 »
Słyszałem, że od następnego numeru GROSZ będzie zamieszczany również na stronie TPZN  :D

A gdzie to słyszałeś ?? Grosz jest czasopismem w wersji papierowej, tylko kilka numerów wyszło w wersji elektronicznej. Ja przynajmniej jestem przeciwnikiem "lewizny" i sądzę że na takie działanie zgodę musiałaby wydać redakcja "Grosza".
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: 25 lecia Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Kwietnia 2010, 01:49:02 »
Wstęp wolny czy trzeba mieć zaproszenie?

Do Praszki mam jakieś 60-70 km, więc może bym się wybrał, zwłaszcza, że to sobota.

grossus2

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
Odp: 25 lecia Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Kwietnia 2010, 22:55:41 »
Wstęp dla członków i sympatyków TPZN jest wolny i żadne zaproszenie nie jest potrzebne. Będą wystąpienia Aleksandra Kuźmina i Mirosława Bartoszewickiego. Muszę także poinformować, że w wersji elektronicznej GROSZ jest zarchiwizowany (ostatnie 8, może 10 lat). Kiedyś był dostępny na stronie firmy ANFA ze Skoczowa, ale..........  :( Aha, każdy uczestnik spotkania 17.04.br (bez zaproszenia) może liczyć na okolicznościowy żeton z okazji 25 lat GROSZA, co będzie dowodem na to, że jest obecny na Forum TPZN  :) pozdr.a

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: 25 lecia Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Kwietnia 2010, 23:02:27 »
Wstęp dla członków i sympatyków TPZN jest wolny i żadne zaproszenie nie jest potrzebne. Będą wystąpienia Aleksandra Kuźmina i Mirosława Bartoszewickiego. Muszę także poinformować, że w wersji elektronicznej GROSZ jest zarchiwizowany (ostatnie 8, może 10 lat). Kiedyś był dostępny na stronie firmy ANFA ze Skoczowa, ale..........  :( Aha, każdy uczestnik spotkania 17.04.br (bez zaproszenia) może liczyć na okolicznościowy żeton z okazji 25 lat GROSZA, co będzie dowodem na to, że jest obecny na Forum TPZN  :) pozdr.a

Ja akurat myślałem o wersjach elektronicznych na numizmatyka.pl :) Ale chyba już wiem kto się kryje pod tym nickiem.

Serdecznie pozdrawiam Pana Andrzeja :) Czy zgadłem ?
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Whisky

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 246
Odp: 25 lecia Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Kwietnia 2010, 23:06:07 »
Bardzo chętnie przejechałbym się, ale niestety soboty mam wyrwane z kalendarza...  :(
II RP, WMG, Franciszek Józef I, carska Rosja, Polska Królewska

TPZN nr 053

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: 25 lecia Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Kwietnia 2010, 00:20:12 »
Szkoda,że impreza pokrywa się z aukcją PDA/PGN... :o
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: 25 lecia Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Kwietnia 2010, 20:24:17 »
Kto był, to prosimy o relację.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Whisky

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 246
Odp: 25 lecia Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Kwietnia 2010, 20:35:38 »
No przecież ktoś musiał być :) opowiadajcie... ;]
II RP, WMG, Franciszek Józef I, carska Rosja, Polska Królewska

TPZN nr 053

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: 25 lecia Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Kwietnia 2010, 01:16:57 »
Dotarłem na spotkanie na styk, niestety nawigację miałem rozładowaną, a zapomniałem zabrać ładowarki no i oczywiście zabłądziłem w Wieluniu. Na swoją obronę mam tylko to, że przejeżdżałem przez to miasto pierwszy raz. Trochę zajęło mi też znalezienie muzeum w Praszce, bo oczywiście zamiast wydrukować sobie jakąś mapkę stwierdziłem, że nawigacja poprowadzi mnie pod drzwi. Ale jakoś trafiłem.

Wygłoszone zostały referaty:
- "Związki numizmatyki z heraldyką" - Aleksander Kuźmin
- "O pieniądzu wojskowym słów kilka" - Mirosław Bartoszewicki
- "25-lecie Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ" - Andrzej Musiał

Referaty były interesujące, zwłaszcza, że ja się nie zajmuję ani herbami, ani pieniądzem wojskowym i dla mnie wszystko było nowe. Z przyjemnością również słuchałem historii "Grosza", zwłaszcza, że pełna była różnych anegdot.

Jak sobie siedziałem i słuchałem referatów, to mnie nagle oświeciło. "Grosz" jest parę miesięcy starszy ode mnie :)

Po referatach nastąpiło uhonorowanie ludzi zasłużonych dla "Grosza". Pan Andrzej Musiał, jako Redaktor Naczelny dostał wiele upominków za swój niepodważalny wkład w istnienie kwartalnika. Oczywiście wręczył też Podziękowania dla innych osób, które miały swój ogromny wkład.

Pan Andrzej, wspólnie z Panią Szczepańską - Dyrektor Muzeum w Praszce, otworzyli wystawę związaną z obchodami. Jedna część wystawy poświęcona była "Groszowi" - kwartalnikowi, a druga groszowi - monecie. Całą dużą gablotę zajęły wszystkie numery "Grosza", od numeru pierwszego, ba od ręcznie wyrysowanego projektu okładki, po najnowszy numer (tak mi się przynajmniej wydaje, bo się nie schylałem, żeby się upewnić). Były również zdjęcia i pamiątkowe żetony. Na ścianach była umieszczona kolekcja banknotów PRL z okolicznościowymi nadrukami, ekslibrisy oraz "banknoty" na Spotkania Gwarków w Jastrzębiu-Zdroju.
Drugą część wystawy stanowiły grosze. W jednej gablocie były grosze praskie od monet Wacława II, w kolejnej były grosze polskie od monet z XVI wieku po aktualnie obiegowe.

Później był tort i lampka wina. Tortowi towarzyszył również wyjący alarm przeciwpożarowy uruchomiony przez "świeczki" :). Straż nie przyjechała, ale trochę alarm powył :)

Na zakończenie, kilkugodzinne zresztą, był skromny poczęstunek w postaci suto zastawionego stołu. Przy stole, jak to przy stole, toczyły się przeróżne ciekawe dyskusje i wspomnienia, przeważnie numizmatyczne, ale nie tylko.

Bardzo się cieszę, że tam się wybrałem, nawet mimo tego, że mnie, kompletnemu literackiemu beztalenciu przypadł wątpliwy zaszczyt napisania relacji z tej uroczystości w naszym Biuletynie. Jeśli nie wyskoczy mi nic poważnego, to wybiorę się również na seminarium we wrześniu.

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: 25 lecia Kwartalnika Numizmatycznego GROSZ
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Kwietnia 2010, 01:47:06 »
Drogi Kolego, ja w tym tekście odkryłem literacki talent, bardzo dobry reportaż,okraszony autoironią.

Dziękuję za ciekawą relację, a czy pamiętasz może jaką anegdotę dotyczącą GROSZA? Mam GROSZA sprzed 5 lat, gdzie był artykuł na 20-lecie pisma m.in. o poszukiwaniach kartki papieru, ale na pewno usłyszałeś jakieś nowe.

Zazdroszczę Ci i obiecuję, że postaram być we wrześniu.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

 

R E K L A M A
aukcja monet