Aktualności:

• 19 Lipca 2024, 00:46:10

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Marciniak aukcja 23  (Przeczytany 2533 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

• Administrator
  • Gaduła
  • *
  • TPZN 080
Odp: Marciniak aukcja 23
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Czerwca 2024, 20:04:26 »
Temat trochę zbacza poza zakres aukcji.
Jednak myślę, że warto dodać link z opisem poszczególnych rodzajów technik graficznych:

https://onebid.pl/pl/papers/Grafika-drzeworyt-miedzioryt-litografja/Rodzaje-technik-graficznych

Trzeba pamiętać, że wszelkie rysunki w starodrukach są swego rodzaju dziełami.
Norbert

M.W. (MNK Czapscy)

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Czerwca 2024, 09:26:18 »
... mapę ze swojej kolekcji, wykonaną przez Gerarda de Jode (1509–1591) w 1576 r., z XVI–wiecznym, miedziorytowym portretem króla Stefana Batorego (1575–1586)
Gerard de Jode, o ile wiem, był miedziorytnikiem. Przytoczone sformułowanie brzmi cokolwiek niezręcznie, bowiem sugeruje, że sama mapa (bez portretu króla) została wykonana inną techniką; tą mógłby być jedynie drzeworyt, co - moim zdaniem - nie ma tu miejsca.
Jeśli się mylę, proszę moją uwagę skorygować.

Przykro mi, że wprowadziłem Pana w zakłopotanie, "niezręcznością" sformułowania ;). Na moją obronę muszę dodać, że to cytat ze wspomnień o Czapskim, który podałem tak jaki jest. Co ciekawe mapa owa znajduje się obecnie w zbiorze Muzeum Narodowego w Krakowie.

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Czerwca 2024, 17:15:58 »
Myślę, że to drobiazg...
Przede wszystkim dziękuję za przekazanie nam solidnych informacji na temat zbiorów Czapskiego juniora !!!
Notabene, naprawdę ciekawi mnie, co też tam zabezpieczone zostało w tym szwajcarskim sejfie - 40 tys. franków do była w roku 1978 bardzo słuszna suma...

Zenon M.

R E K L A M A
aukcja monet