Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:51:58

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: książka ciekawa  (Przeczytany 177251 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
książka ciekawa
« dnia: 31 Marca 2010, 12:47:35 »
witam
dzis spróbuję założyć od nowa wątek dotyczący literatury pięknej
systematycznie pożeram  :-X dość sporo książek w ciągu roku i pragne sie podzielić moimi spostrzeżeniami i przybliżyc tym co nie czytali te z pozycji , które najbardziej przypadły mi do gustu
oczywiście nie traktuje tego wątku jako swojego poletka i zapraszam wszystkich do zamieszczania swoich ulubionych książek i autorów  :)
dzis zaproponuje może już wszystkim znanego pisarza PAULO COELHO i jego , jak na mój gust sztandarowa pozycje : PIELGRZYM w tej książce otarłem sie o Boga , przemyślenia autora są bardzo zbieżne z moimi poglądami na całokształt wiary i sensu życia , książka ta niesie ogromny kapitał nastroju , bo to dla mnie jest bardzo ważne w książce, bo udaje sie dzięki temu lepiej pojmować świat no i sam sposób pisania , wciągający , obiecujący wiele a w rezultacie dostaje sie jeszcze więcej niż się spodziewałem
dalej nie bede przynudzał , ciekaw jestem jakie maja wrażenia po przeczytaniu tej książki inni i jakie inne pozycje ktos mógłby polecić
pozdrawiam

Wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: książka ciekawa
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Marca 2010, 16:00:02 »
witam, książka ta opowiada o pielgrzymce  do Santiago de Compostela i tyle powiem :-X
http://turystyka.gazeta.pl/Turystyka/1,82269,2126620.html ten link wskaże jaka jest lokalizacja trasy
ale to nie jest książka przygodowa ani czytadło , żeby ja dobrze odebrać , nie powinno sie słuchać zbyt wielu recenzji a już streszczanie to zbrodnia - odbierze całą przyjemność przeżywania tej książki
naprawdę polecam tę i zresztą inne książki tegoż autora
odkryłem go dla siebie ok rok temu i już ściągam z księgarń kolejne pozycje ; właśnie skończyłem jego "mysli zebrane" , tez szalenie głęboko przemyślana i skłaniająca do własnych przemyśleń pozycja
pozdrawiam
Wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Whisky

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 246
Odp: książka ciekawa
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Kwietnia 2010, 01:09:04 »
Kupiłem niedawną tę książkę, ale niestety nie doczytałem do końca (czego bardzo nie lubię). Po prostu Coelho to pisarz, który lubi rozważania i wg niego przeznaczenie jest ważnym elementem życia człowieka. Z racji tego, że lubię książki opowiadające historie prawdziwe, które wydarzyły się w naszym świecie, a nie w świecie wyobrażeń autora książka nie przypadła mi do gustu. Wcześniej przeczytałem Alchemika i nie mogę powiedzieć, że to dzieło jest złe, ale nie powaliło mnie na kolana. Nie che oczywiście, żeby moja wypowiedź kogokolwiek zraziła od tych książek :) Po prostu nie są w moim guście.  ;)
II RP, WMG, Franciszek Józef I, carska Rosja, Polska Królewska

TPZN nr 053

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: książka ciekawa
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Kwietnia 2010, 09:03:28 »
cieszę się , że się kolego wypowiedziałeś ; mnie tego typu książki odpowiadają , rzeczywistości mam w swojej firmie aż nadmiar z wątkami kryminalnymi , horrorem itp, więc dla odmiany lubię sobie poczytać różne książki
mam jedną kupioną a nie przeczytaną książkę , nie udało mi się jej zmęczyć  nawet do połowy !! a jest to JAMES JOYCE .. ULISSES
dziś  może druga książka Coelho : Być jak płynąca rzeka  - myśli i impresje 1998-2005 , to zbiór miniatur literackich z naprawdę głębokimi przemyśleniami autora , książka  jest inspirująca do własnych przemyśleń , do innego spojrzenia na świat
polecam serdecznie
wiesiek
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2010, 14:31:44 wysłana przez petroniusz15 »
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: książka ciekawa
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Kwietnia 2010, 17:28:51 »
Dziękuję Wieśkowi za rozwinięcie wątku i też zachęcam do pisania :)

Alchemik to jedyne co przeczytałem, można powiedzieć że połknąłem, i też nie zrobiło na mnie jakiegoś większego wrażenia, co wcale nie znaczy, że książka jest zła, dobrze się czyta ale jest przewidywalna w swym przekazie, może Pielgrzym jest inny i warto przeczytać, być może zerknę w przerwach między lekturami zerknę do tego dzieła.

Ostatnio dopadłem Amok Krystian Bala, u, totalny odlot naszpikowany serią dziwnych "psychicznych" skojarzeń i powiązań słów, tworzących naćpane przekazy, jak na razie mam dwa rozdziały za sobą i nie wiem czy dam radę to czytać dalej - autora chyba nie trzeba przybliżać jak ktoś nie wie, czytaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Krystian_Bala

Dużo lepiej czyta mi się Hunter S. Thompson - Lęk i Odraza w Las Vegas, o naćpanych w ciągłym tripie bohaterach szukających "amerykańskiego snu" http://pl.wikipedia.org/wiki/Hunter_S._Thompson znajomy napisał o nim biografię na swojej stronie: http://www.magivanga.com.pl/page.php?153

Poprzednio mam za sobą zupełnie inne lektury, Anthony Storr, Oliver Sacks, Robert Anton Wilson... może starczy.



 
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: książka ciekawa
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Kwietnia 2010, 20:48:56 »
ależ nie !! , dawaj dalej ale po kolei , bo w ten sposób poznam ja i pewnie wielu kolegów co warto przeczytać , a co nie i to nie dla tego , że akurat mnie się to czy inne dzieło spodobało , ale będzie  wybór. opisując w skrócie kolejne pozycje przybliżymy nie tylko swój gust , choć przy ogromie różnorodności przeczytanych przeze mnie książek , ciężko byłoby jednoznacznie taki sąd wydać , ale przybliżymy różne pozycje sobie nawzajem , choćby na zasadzie , aaaa , zobaczę co on tym razem nawypisywał i a nuż ktoś trafi na książkę swojego życia ; czytanie opracowań krytyków jest niecelowe , bo to albo działanie marketingowe , albo polityka  i tylko tak możemy sie czegoś naprawdę wartościowego dowiedzieć
zachęcam innych kolegów do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami , przeżyciami , odebranymi klimatami z przeczytanych książek
pozdrawiam
wiesiek
ps
dorobiłem ostatnio parę półek , to chętnie dokupię jakąś ciekawą książkę :)
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2010, 14:34:11 wysłana przez petroniusz15 »
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Whisky

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 246
Odp: książka ciekawa
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Kwietnia 2010, 14:35:52 »
No to ja napisze o książce (książkach) z zupełnie innej beczki. Trylogia Tolkiena to moja ulubiona pozycja. Prawie 1200 stron czystej przyjemności ;D Może wielu wydaje się, że to powiastki dla dzieci, ale spowodowane jest to pewnie filmami opartymi na książkach. W filmie ukazane są tylko momenty akcji, żeby widz się nie zanudził. Książka natomiast to poukładany świat, wszystkie wydarzenia, miejsca są dopracowane w najmniejszym szczególe, nie ma miejsca na błąd, jak we wszystkich książkach tego autora. Serdecznie polecam wszystkim nie tylko Trylogię, ale całą twórczość tego pisarza :)
II RP, WMG, Franciszek Józef I, carska Rosja, Polska Królewska

TPZN nr 053

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: książka ciekawa
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Kwietnia 2010, 16:09:17 »
KOLEGO , TEŻ TĘ POZYCJE POŁKNĄŁEM A I FILMY OBEJRZAŁEM . zgadzam sie , tolkien ten swój świat rzeczywiście misternie poskładał , a film , wiadomo , ma swoje prawa, trudno
pozdrawiam
wiesiek
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2010, 14:35:00 wysłana przez petroniusz15 »
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: książka ciekawa
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Kwietnia 2010, 00:21:43 »
Cytuj
ależ nie !! , dawaj dalej ale po kolei , bo w ten sposób poznam ja i pewnie wielu kolegów co warto przeczytać

Myślę, że warto przeczytać dostępne dwie prace Anthony Storra, psychiatra porusza bardzo ciekawe problemy natury ludzkiej, to jest od wpływu ludzi w sensie pozytywnym i negatywnym na innych, tak jak czynili to:
Gurdżijew - http://pl.wikipedia.org/wiki/Gurd%C5%BCijew
Osho - http://pl.wikipedia.org/wiki/Osho_(Bhagwan_Shree_Rajneesh)
czy Ignacy Loyola - http://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Loyola
Jim Jones - http://pl.wikipedia.org/wiki/Jim_Jones_(przyw%C3%B3dca_sekty)
ale również przytacza postacie takie jak Steiner, Jung, Freud
oraz ciekawą książkę o "Samotności" jej wpływie na rozwój ludzkiego potencjału - powrót do jaźni. Tu autor przytacza takie postacie jak Kafkę, Beethovena, Kanta, Newtona, Wittgensteina. Książki ogólnie dostępne w księgarniach ładnie wydane w sztywnej oprawie wyd. Wab

Oliver Sacks to inny pisarz ale równie ciekawy, na razie jestem po przeczytaniu "Mężczyzna który pomylił swoją żonę z kapeluszem" relacje z dziennika prowadzonego przez autora z pacjentami, autor jest neurologiem. Po przeczytaniu tej książki człowiek zaczyna mieć więcej pytań w głowie niż przed wejściem w ten temat, bardzo poruszająca i wzruszająca książka.

Zachęcam odkopać autora Colina Wilsona, to jest "Zamek Frankensteina"
Cytuj
Proba wyjasnienia jasnowidzenia, telepatii i stanow mistycznych na gruncie wspolczesnej psychologii, fizjologii mozgu i filozofii. Jasnowidzenie, telepatia, stany mistyczne to zjawiska, które choć opisane przez wielu niewiarygodnych świadków i bdane w setkach eksperymentów, nie znajdują zadowalającego wyjaśnienia. Colin Wilson w swojej książce pt."Zamek Frankensteina" podejmuje ten problem na gruncie współczesnej psychologii, fizjologii mózgu i filozofii. Podobnie jak w przypadku Outsidera - słynnej książki - zaskakuje oryginalnym spojrzeniem, śmiałymi hipotezami i przekonującą argumentacją.
malutka szybko połykająca się książeczka


Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: książka ciekawa
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Kwietnia 2010, 01:22:26 »
A wiec jesli chodzi o Paulo Coelho - to polecam Wam ksiazke "Podręcznik wojownika światła" (Manual do guerreiro da luz) ;)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: książka ciekawa
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Kwietnia 2010, 17:02:59 »
Witajcie  :)

Książką, która zrobiła na mnie największe wrażenie ostatnimi czasy jest Shogun J.Clavella. Znakomity pisarz, a od książki nie sposób się oderwać! Prawdziwym artyzmem jest przedstawienie poszczególnych, często wrogich sobie postaci tak, że chociaż od początku mamy swojego bohatera i utożsamiamy się z przeżywanymi przezeń perypetiami, łatwo jest nam się wczuć także w przeciwników. Rozumiemy ich motywy, a przyglądając się im bliżej, dostrzegamy, że nikt tu nie jest do końca zły, papierowy. I to charakterystyczne dla autora zderzanie się światów Zachodu i Wschodu, po mistrzowsku ukazane różnice mentalnościowe sprawiające, że porozumienie jest możliwe tylko do pewnego szczebla, a żadna z kultur nie jest lepsza od drugiej, jedynie inna. Ta książka to cudowna odyseja w przeszłość, w inny świat, a jednak analogiczny do tylu dobrze nam znanych zdarzeń. Odsłona kart na ostatniej stronie - wspaniała. Tę książkę można smakować na różnych płaszczyznach.
Dodam jeszcze, że sam nie jestem jakimś szczególnym fanem Japonii (ostatnio kraj ten staje się nader "trendy"), więc nie to zadecydowało o moim zachwycie  ;) Byłem i wciąż jestem pod urokiem tej powieści, jak również kunsztu pisarskiego autora. Nie muszę chyba mówić, że polecam?

Czytałem też niedawno Tai Pana, także Clavella. Książka dobra, ale miejscami kiepsko tłumaczona. Właściwie nie wiem, czy przypisać denerwujące, często śmieszne błędy tłumaczeniu, czy jakiemuś bałaganowi i nieuwadze przy redakcji, składzie? Np. w finałowej scenie możemy przeczytać że bohater miał mokre ręce od kiwi (zamiast od krwi). Wyobraziłem to sobie, te zielone od soku ręce i wybuchłem śmiechem. Dobrze się jest móc pośmiać, ale szlag trafił zbudowaną dramaturgię chwili. W tekście sporo jest także uskoków i literówek. Nowe, ładne wydanie w twardej oprawie, ale bałaganiarstwo.

A właśnie skończyłem Filary Ziemi K.Folleta (saga historyczna, znakomita lektura) i zabrałem się za Stąd do starożytności A.Krawczuka  :)

Pozdrawiam!   

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: książka ciekawa
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Kwietnia 2010, 19:33:48 »
Filary ziemi czytałem dwa razy, bardzo mi się podobało. Lekka rozrywka, ale na pewnym poziomie.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: książka ciekawa
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Kwietnia 2010, 17:49:14 »
Filary ziemi czytałem dwa razy, bardzo mi się podobało. Lekka rozrywka, ale na pewnym poziomie.

K.Follett należy do moich ulubionych pisarzy. Podziwiam go za niezmienne trzymanie wysokiego poziomu, a co którąś książką wraca na podium. Często jest tak, że ktoś wybija się jakimś dziełem, a potem jedzie na tym sukcesie, publikując zupełnie przeciętne prace.
Follett zyskał sławę dzięki "Igle", a później napisał "Filary Z.", "Kryptonim Kawki" czy "Klucz do Rebeki"... dla mnie znacznie lepsze od sławnej "Igły". A całkiem niedawno pojawiła się jego najnowsza książka "Świat bez końca" - kontynuacja Filarów. Ma rewelacyjne opinie! To prawdziwa sztuka wciąż powracać w taki sposób  :)

Co zaś do Paulo Coelho, zaliczyłem tylko Alchemika. Podobał mi się, ale to - moim subiektywnym zdaniem - książka na raz. Alegoryczna, baśniowa, ale nie przyprawiła o palpitacje serca  ;)

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
!
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Kwietnia 2010, 21:17:02 »
witajcie , bo coelho nie ma na celu przyprawiać o palpitację serca , ale chce by czytelnik zagłębił się w sobie i odnalazł swoje ścieżki; trochę na temat kolegi ulubionych pozycji jest tegoż autora veronika postanawia umrzeć; opisująca przewrotność ludzkiej natuy; ale nie dość na tym , opisze jeszcze po krótce bardzo ciekawą książkę !! , tylko którą? zaraz popatrzę po półkach i coś wymyślę; o! już mam chufo llorens: władca barcelony
książka opisująca średniowiecze w hiszpanii, ciekawa fabuła, wątek numizmatyczny i fałszerstw monet też występuje, dobrze napisana, myślę że warta przeczytania
wiesiek
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2010, 14:38:17 wysłana przez petroniusz15 »
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: książka ciekawa
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Kwietnia 2010, 21:32:57 »
Tak sobie czytam wątek i się dziwię, bo widzę anglosaskie i modne...

A czy Wy, forumowicze drodzy, znacie takich podstawowych pisarzy polskich jak Józef Mackiewicz czy Sergiusz Piasecki?

 

R E K L A M A
aukcja monet