Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:55:01

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kwestie prawne  (Przeczytany 18373 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Kwestie prawne
« dnia: 31 Marca 2010, 18:40:58 »
Witam,
mam pytanie związane z prawem. Jeśli ktoś wie to bardzo proszę o pomoc :)
Czy aby opublikować artykuł na internecie z jakiegoś pisma to potrzebujemy zgody autora czy wydawcy danego periodyku?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam :)
Paweł

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Marca 2010, 22:07:15 »
Zawsze, chyba że autor zmarł ponad 70 lat temu (liczy się data śmierci autora, a nie data publikacji!).
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Kwietnia 2010, 19:18:19 »
OK. Ale żebym dobrze zrozumiał to dam (zmyślony ;) ) konkretny przykład.

PTN postanawia, że udostępni całe archiwum BN na internecie. Rozumiem, że Towarzystwo (jako wydawca) musi zdobyć pozwolenie każdego autora, aby to zrobić?

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Kwietnia 2010, 22:16:37 »
Tak, ewentualnie autor musi oświadczyć, że zrzeka się na rzecz wydawcy praw autorskich do artykułu. Może to zrobić przed publikacją, albo po. Forma tego przeniesienia praw autorskich może być różna, ale coś takiego musi być.

Chociaż wiem, że wielokrotnie nikt się tym nie przejmuje. Publikuję trochę /nie tylko numizmatyczne/ i rzadko kiedy wymaga się ode mnie takiego oświadczenia (a potem mój tekst jest w internecie).
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Kwietnia 2010, 08:39:29 »
OK. Ale żebym dobrze zrozumiał to dam (zmyślony ;) ) konkretny przykład.

PTN postanawia, że udostępni całe archiwum BN na internecie. Rozumiem, że Towarzystwo (jako wydawca) musi zdobyć pozwolenie każdego autora, aby to zrobić?
PTN ma już zgodę autora przed publikacją jego artykułu, więc chcąc udostępnić swoje archiwum w necie, nie musi o taką zgodę występować ponownie.

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Kwietnia 2010, 09:17:56 »
Tak, ewentualnie autor musi oświadczyć, że zrzeka się na rzecz wydawcy praw autorskich do artykułu. Może to zrobić przed publikacją, albo po. Forma tego przeniesienia praw autorskich może być różna, ale coś takiego musi być.

Chociaż wiem, że wielokrotnie nikt się tym nie przejmuje. Publikuję trochę /nie tylko numizmatyczne/ i rzadko kiedy wymaga się ode mnie takiego oświadczenia (a potem mój tekst jest w internecie).

Tak, to najpopularniejszy sposób. Czasami jest tak, że w periodyk zamieszcza: "informację dla autorów", gdzie napisane jest, że przesłanie niezamówionego materiału stanowi jednocześnie zgodę na publikację i przeniesienie praw autorskich.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Kwietnia 2010, 15:07:11 »
Ok. Więc ciągnę wątek dalej. Może trochę bardziej realnie, ale utopijnie.

Wyrosłem na ideach ruchu OpenSource. Myślę, że można by chociaż spróbować wdrażać te idee do świata numizmatyki. Nie potrafię zrozumieć dlaczego np. numery archiwalne BN z lat 70 i 80 nie są udostępniane w formie elektronicznej. PTN z tego, co widziałem sprzedaje numery do 1997. Jeśliby opublikowali numery starsze to nie kolidowałoby to z jego interesami, a rzesze numizmatyków mogłyby w sposób prosty dotrzeć (oraz wyszukać) do interesujących artykułów. Rozumiem, że PTN nie działa w przestrzeni internetu, ale może wyciągnąć rękę i zaproponować współpracę? Ja chętnie poświęciłbym trochę swojego czasu na digitalizację archiwalnych materiałów.
Dlatego właśnie zastanawiałem się, czy nie ma tu kolizji prawnej... Można wystosować pismo do PTN-u i spróbować uzyskać ich zgodę. Zawsze mogą odmówić, ale czemu nie spróbować? Sam się zastanawiałem, czy nie napisać, ale może pismo ogólne z TPZN-u miałoby większą "moc" ;)

Denerwuje mnie często brak dostępu do artykułów. Tygodniami poluję na to co mnie interesuje, a przecież udostępnienie tych artykułów jest tylko z korzyścią dla numizmatyki, a nikt straty nie poniesie.

Co o tym myślicie?

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Kwietnia 2010, 15:16:33 »
Pawle, jeśli dobrze Cię zrozumiałem, chodzi Ci o to, aby wszystkie numery BN wrzucić na płytę i sprzedawać?

Tutaj wszystko zależy do PTN, jako  prawdopodobnego właściciela praw autorskich (nie wiadomo jak to wyglądało w latach 80-tych i 70-tych). Jeśli oni będą chcieli, to ok, ale jeśli nie, to nic nie zdziałasz, a tylko dopuścić się przestępstwa i narazisz na odpowiedzialność odszkodowawczą.

Na pewno również płyta ze starymi numerami byłaby sprzedawana jako wydawnictwo BN. Oczywiście możesz spróbować wyjść z taką inicjatywą.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Kwietnia 2010, 15:39:49 »
Mikołaju. Źle mnie zrozumiałeś. Mi chodzi o udostępnienie tych numerów na stronie internetowej. Dostępnej dla wszystkich. Oczywiście bez zgody PTN-u nie ma o czym myśleć, ale ja się zastanawiam czy taką zgodę bylibyśmy w stanie uzyskać...

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Kwietnia 2010, 18:46:12 »
Mikołaju. Źle mnie zrozumiałeś. Mi chodzi o udostępnienie tych numerów na stronie internetowej. Dostępnej dla wszystkich. Oczywiście bez zgody PTN-u nie ma o czym myśleć, ale ja się zastanawiam czy taką zgodę bylibyśmy w stanie uzyskać...

Dawno się tak nie uśmiałem, PTN i zgoda na coś na czym nie zarobiłby kasy :) Już podejrzewam ile zer musiałoby być na przelewie żeby PTN dał na coś takiego zgodę. I to jeszcze chciałbyś aby PTN dał zgodę dla TPZNu ? Dla nas którzy w otwarty sposób krytykują ich działania (dystrybucja monet itp). Jedyną pożyteczną rzeczą którą robi PTN to wydawanie biuletynu.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Kwietnia 2010, 19:09:15 »
Dawno się tak nie uśmiałem, PTN i zgoda na coś na czym nie zarobiłby kasy :) Już podejrzewam ile zer musiałoby być na przelewie żeby PTN dał na coś takiego zgodę. I to jeszcze chciałbyś aby PTN dał zgodę dla TPZNu ? Dla nas którzy w otwarty sposób krytykują ich działania (dystrybucja monet itp). Jedyną pożyteczną rzeczą którą robi PTN to wydawanie biuletynu.

Nie wiem czy dla TPZN-u... Choć byłoby to dobre. Po prostu uważam, że popełniane jest "przestępstwo" hermetyzowania wiedzy numizmatycznej. Treści z BN powinny być dostępne. Nie miałem póki co kontaktu bezpośredniego z PTN-em (poza zakupem ich wydawnictw). Z tego co piszesz Karol nie są zbyt skłonni do współbracy (szczególnie bezinteresownej). Jednak czy nie warto spróbować? To nic nie kosztuje. Przecież PTN nie ma żadnych przychodów związanych z numerami z lat starszych niż 1997. A dostęp do tych materiałów jest często niezbędny (lub bardzo potrzebny) przy zgłębianiu różnych tematów. Wyciąg ze statutu PTN-u:

Cytuj
Rozdział II
Cele i formy działania

§ 9
Celem Towarzystwa jest:
1) popularyzowanie wśród społeczeństwa wiedzy z zakresu numizmatyki oraz ochrony i konserwacji zabytków numizmatycznych,
[...]
5) popieranie, opieka i ukierunkowanie naukowego kolekcjonerstwa numizmatycznego,
[...]

§ 10
Towarzystwo realizuje swoje cele poprzez:
1) współdziałanie z władzami, instytucjami oraz organizacjami zainteresowanymi działalnością Towarzystwa, a w szczególności ze względu na cele działania: resortem Kultury i Sztuki oraz Polską Akademią Nauk,
4) zapoznawanie społeczeństwa z wynikami badań naukowych w wydawanych czasopismach naukowych, popularno-naukowych i innych wydawnictwach poświęconych numizmatyce,

Można powołać się na cele PTN-u przecież by je realizować i przedstawiać wiedzę społeczeństwu nie można zamknąć archiwalnych numerów w Oddziałowych bibliotekach i nam pozostaje jedynie wyczekiwanie na Allegro, kiedy pojawi się upragniony numer ;)

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Kwietnia 2010, 19:27:15 »
Cytuj
5) popieranie, opieka i ukierunkowanie naukowego kolekcjonerstwa numizmatycznego,

Tylko że PTN zajmuje się głównie dystrybucją nowych wydań pseudomonet NBP i innych. Spotkania które są podane są na ich stronie internetowej, nie odbywają się. Jak rozmawiałem z prezesem jednego z oddziałów to stwierdził że spotkania odbywają się tylko w przypadku przyjścia nowych monet i ich dystrybucji poprzez oddział, oraz dodatkowo raz w roku, jedno spotkanie sprawozdawcze.

Śmiem twierdzić że PTN działa w chwili obecnej tylko w celu dystrybucji monet kolekcjonerskich oraz ściągania składek członkowskich.

Przygotowując listę czasopism numizmatycznych wystąpiłem do PTNu w celu udzielenia mi informacji odnośnie czasopism wydawanych przez oddziały PTNu. Otrzymałem odpowiedź że PTN wydaje tylko biuletyn, a Zarząd Główny, nie wie jakie czasopisma, oraz czy wogóle  są wydawane przez Oddziały i Koła.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Kwietnia 2010, 19:46:38 »
Cytuj
5) popieranie, opieka i ukierunkowanie naukowego kolekcjonerstwa numizmatycznego,

Tylko że PTN zajmuje się głównie dystrybucją nowych wydań pseudomonet NBP i innych. Spotkania które są podane są na ich stronie internetowej, nie odbywają się. Jak rozmawiałem z prezesem jednego z oddziałów to stwierdził że spotkania odbywają się tylko w przypadku przyjścia nowych monet i ich dystrybucji poprzez oddział, oraz dodatkowo raz w roku, jedno spotkanie sprawozdawcze.

Rozmawiałem ostatnio z wujkiem mojej Żony. Należy on do PTN-u w Katowicach. Zaciekawiony (czy sam nie zacząć tam jeździć) podpytałem jak wyglądają spotkania. Niestety potwierdził to, co mówi Karol, czyli dystrybucja monet emitowanych przez NBP. O odczytach itp. powiedział, że kiedyś były, ale to już dawno... Niestety. Ja jednak mam odrobinę nadziei... Może spróbuje.

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Kwietnia 2010, 19:59:45 »
Życzę powodzenia, ale czarno to widzę.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Kwietnia 2010, 20:19:01 »
Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby powstało takie archiwum nawet płatne. SMS za 1 zł, żeby przeczytać 1 artykuł, 5 zł za 10 artykułów lub cały numer, 100 zł za dostęp na rok do wszystkich artykułów.

Ale to w ostateczności. Może na początek warto by powołać się na instytucję bardziej znaną i o wiele większą od TPZN, np. Wikiźródła, działające w ramach Wikipedii. Chociaż wątpię w to.


Może dałoby radę dogadać się za to z wydawcami innych czasopism numizmatycznych, abyśmy zrobili ich cyfrowe archiwum? Zwłaszcza takich małych, wydawanych lokalnie.

 

R E K L A M A
aukcja monet