Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:47:55

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kwestie prawne  (Przeczytany 18372 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Kwietnia 2010, 20:31:51 »
Póki co mam nadzieję, że coś wyjdzie. Napisałem do Pana Bartosza na PW. Myślę, że on mógłby się tu kompetentnie wypowiedzieć na co można liczyć. Zobaczymy...

A co do innych wydawców? Jak ktoś zna to niech pyta :) Ja rozgrzewam skaner :P

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Kwietnia 2010, 22:23:04 »
Pozostaję sceptyczny. Z wielu powodów, również osobistych.

Karol niestety ma dużo racji, choć nie wolno generalizować, tak jak to on zrobił. W PTN-ie są również ludzie, którzy wiele dobrego dla numizmatyki robią i nie ograniczają się do monet kolekcjonerskich. Nie można ich wrzucać do jednego worka.
Jestem członkiem WTN, na naszych spotkaniach też część osób jest wyłącznie zainteresowana nowym nietoperkiem czy ułanem, ale jest również grupka osób, których horyzonty numizmatyczne przekraczają bieżące twory Mennicy Polskiej S.A.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

marcin_sz_77

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 637
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Kwietnia 2010, 22:53:43 »
JA BYŁBYM ZA UTWORZENIEM TAKIEGO ARCHIWUM
Byłoby z pożytkiem dla bardzo wielu amatorów i profesjonalistów
Podobnie jak jest to w bibliotekach cyfrowych i archiwalnych nr ( wręcz niedostępnych) WNA
Życzę sukcesów w projekcie
TPZN nr 51 - Brakteaty krzyżackie

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Kwietnia 2010, 22:58:15 »
spróbuję sie dostac do biblioteki elektronicznej gdańskiego panu , widziałem u kolegi kserówki fajnych książek o monetkach , fakt że niemieckich i w gotyku , ale jak się człek uprze ...troszkę odbiegłem od tematu , ale ci autorzy sie już o swoje prawa na pewno nie upomną
pozdrowionka
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Kwietnia 2010, 23:11:26 »
Podawane przez Panów przykłady dotyczą sytuacji, w której prawa autorów już wygasły. Podobnie rzecz się ma np. z katalogiem K. Stronczynskiego.
Ale przykładowo prawa autorskie do książek R. Grodeckiego wygasną w 2034, M. Gumowskiego w 2044r, a Zygmunta Zakrzewskiego w 2021 (już niedługo!).
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Kwietnia 2010, 00:10:32 »
choć nie wolno generalizować, ... W PTN-ie są również ludzie, którzy wiele dobrego dla numizmatyki robią i nie ograniczają się do monet kolekcjonerskich. Nie można ich wrzucać do jednego worka.

Mikołaju, nie chciałem generalizować, sam jestem członkiem PTNu, po prostu opisałem moim zdaniem około 95% członków tego stowarzyszenia. Wyjątkami od reguły opisanej wyżej są np. Zbigniew Nestorowicz, Zbigniew Szczerbik i inni.
Ale niestety to co napisałem to dotyczy większości członków PTNu. Tylko zwykły członek struktur regionalnych nie jest w stanie niczego doprosić się w ZG. Ostatnio potrzebowałem skontaktować się z jednym z oddziałów i dowiedziałem się że PTN nie poda mi do nich kontaktu, jeżeli chcę to mogę wysłać list do ZG, który oni przekażą na zebraniu do osoby z oddziału z którym chciałem się skontaktować. Poprostu paranoja. Wystarczył telefon do Pana Zająca i od ręki załatwił mi kontakt który potrzebowałem, ale dlaczego muszę korzystać z prywatnych kontaktów ? Dlaczego nie mogę tego załatwić normalną drogą? Zresztą podczas prywatnych rozmów nawet osoby ze szczytu władz PTNu uważają że dzieje się źle, niestety nie widać aby ktoś dążył do zmian.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Kwietnia 2010, 00:23:26 »
Karolu, w całej rozciągłości zgadzam się z Tobą.
PTN jest strukturalnym molochem, w mojej ocenie słabo zarządzany, bez wyraźnej wizji rozwoju - przynajmniej na szczeblu ogólnopolskim. O oddziałach nie chcę mówić, bo tutaj każdy jest inny, są takie które się rozwijają i takie, które nie mają strony internetowej (rzecz by się wydawała w obecnych czasach niezbędna).

Swoją drogą zastawia mnie becketowski sposób myślenia: "Coś trzeba robić, jest źle. Co robić? Nie róbmy nic, tak będzie bezpieczniej. Ale przecież jest źle, coś trzeba robić, ale co? Nie róbmy nic, tak będzie bezpieczniej."
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Kwietnia 2010, 00:54:04 »
"Zabłądziłem" kiedyś na spotkanie PTN-u w Rzeszowie. Muszę Wam, Koledzy, powiedzieć,że to, co zobaczyłem, zrobiło na mnie przygnębiające wrażenie. Nie wiem, może akurat kiepsko trafiłem, ale zauważyłem w  sali ok. 10-ciu starszych panów przekładających kapsle z lustrzankami. Mężczyzna, który przewodził temu "zebraniu" zbierał zamówienia na nowe wyroby Mennicy. To było jeszcze w czasach, gdy można je było kupić w Oddziałach NBP. Nawet miałem chęć złożyć akces do PTN-u, ale zrezygnowałem. Tak więc chyba w wielu oddziałach w Polsce sytuacja nie jest różowa.
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Kwietnia 2010, 18:51:58 »
Tak narzekaliście na PTN, ale nie wiem czy zauważyliście, że PTN do spisów treści BN na swojej stronce dołącza po jednym pełnym artykule. Coś jednak drgnęło w tym PTN'ie.
Skoro udostępnia "za darmochę" pojedyncze artykuły - najświeższe to może da radę z archiwalnymi?
« Ostatnia zmiana: 05 Kwietnia 2010, 19:15:41 wysłana przez eMTi »
TPZN nr 042
Pozdrawiam

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Kwietnia 2010, 23:25:35 »
Jeżeli Ci się uda zdobyć zgodę PTNu, to stawiam dobrą butelkę.
« Ostatnia zmiana: 08 Kwietnia 2010, 15:00:02 wysłana przez Mikołaj »
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #25 dnia: 07 Kwietnia 2010, 06:05:55 »
Poczekajcie, poczekajcie... :)

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Kwietnia 2010, 15:00:24 »
Jeżeli Ci się uda zdobyć zgodę PTNu, to stawiam dobrą butelkę.

Ja drugą, jeśli mnie zaprosicie na opijanie sukcesu :D
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Kwietnia 2010, 15:17:17 »
No to i ja się dołożę :D
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Kwietnia 2010, 16:02:59 »
 ;) no i ja jakiegoś whyskacza dołoże
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Kwestie prawne
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Kwietnia 2010, 18:52:18 »
Summa summarum Pawle, trzymamy za Ciebie kciuki, ale gdybyś jednak spotkał się z odmową, to warto by było wspólnie zalewać smutki ;)
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

 

R E K L A M A
aukcja monet