Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:49:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo  (Przeczytany 32242 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« dnia: 01 Kwietnia 2010, 01:26:21 »
Z opisu:
Denomination: Gold Dinar
Culture: Ghaznavid Dynasty
Condition: Boldly struck XF!
Mint Year: 1038 AD (AH429)
References: Album 1619. RR!
Mint Place: Ghazna (Afghanistan)
Ruler: Mas'ud I of Ghazni (1030-1041 AD)
Material: Gold (high purity!)
Diameter: 27mm
Weight: 3.17gm





No i kupiłem
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Kwietnia 2010, 01:31:18 »
Pawle, a TY coś rozumiesz z tych szlaczków? Bo dla mnie on mógłby być z XIX wieku równie dobrze.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Kwietnia 2010, 01:38:07 »
Ni w ząb ale znalazłem sobie ściągę i pasuje: http://www.stevealbum.com/auctions/Auction7.pdf Ostatnio poza moimi zainteresowaniami zapragnąłem odmiany, tzn. nie w dużych ilościach ale w miarę reprezentatywnie, jutro zabieram się za kupno XIV w. srebrnego "Bułgara" (pokłosie zagadki z matapanem).
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Kwietnia 2010, 01:40:18 »
W sumie był to wypadek "przy pracy" - sprawdzałem ile obstawiono i wygrałem - nie pierwszy zresztą i nie ostatni pewnie raz ;) Raz się żyje :)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Kwietnia 2010, 01:55:20 »
Bardzo piekna moneta! Gratuluje :)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Kwietnia 2010, 08:28:56 »
spoko, rozczytac sie da te literki. i zeby bylo fajniej, to przewaznie wszystko na nich jest napisane lacznie z wladca, mennica i rokiem hidzry! tylko trzeba dobrze rozrozniac te literki, bo w przypadku tych monet czesto nie stosowano kropek do rozrozniania niektorych dzwiekow, tak ze np. zapis jednej litery w pozycji koncowej mogl byc wymawiany jako: b, t lub th. ale pozniej czytanie tego daje inezla satysfakcje. polecam do tego ksiazke: Sear, Arabic coins and how to read them, London - jest na chomiku w dziale "islam".

pozdrawiam
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Kwietnia 2010, 19:39:08 »
Nie omieszkam poszukać. Dzięki :)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Kwietnia 2010, 22:51:28 »
Nigdy nie udalo mi sie jeszcze opanowac arabskiego pisma - ale marzy mi sie to od lat - mam nawet odpowiedni podrecznik... Raz zdolalem jako tako zapamietac litery hebrajskie, ale po stosunkowo krotkim czasie "niecwiczenia" wszystko zapomnialem. Niestety w takich kwestiach lat trzeba, zeby sobie zautomatyzowac umiejetnosci "na zawsze"  :(
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Kwietnia 2010, 23:04:16 »
Piękna, interesująca zdobycz  :D Gratuluję!

Messiaen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Grudnia 2014, 14:55:01 »
Na poniższych rycinach zaznaczyłem napisy na które należy zwrócić uwagę przy identyfikacji dinarów i dirhamów.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Grudnia 2014, 21:16:19 »
zaznaczyłem napisy
Mógłby Pan rozpisać pozostałą część legend? Jaką literaturę Pan poleca?

Messiaen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Grudnia 2014, 23:43:54 »
Oczywiście wiem co znaczą pozostałe napisy, ale są to wersety z Koranu i nie wnoszą nic do identyfikacji, gdyż powtarzają się na wszystkich dinarach i dirhemach. Nie posiadam żadnej literatury, po prostu potrafię czytać po arabsku i dlatego dość często pomagam użytkownikom różnych forów w identyfikacji arabskich monet. Jest to dziecinnie proste gdy na monecie zachowała się data w stanie możliwym do odczytania, lub imię władcy, albo i jedno i drugie. Gorzej, gdy mamy do czynienia z siekańcem na którym brakuje daty albo monetą wytartą lub uszkodzoną, wtedy trzeba kierować się innymi przesłankami- mennicą (o ile da się odczytać), kaligrafią, stylem graficznym etc. Niektóre dirhamy należą do grupy tzw. "anonimowych", to znaczy że nie wybito na nich imienia władcy, a na rewersie gdzie owo imię powinno się pojawić, jest jedynie koraniczna formuła trzywersowa: "Muhammad Rasul Allah". Czasem na "anonimach" jest pod tą formułą imię gubernatora prowincji w której wybito monetę, co wybitnie ułatwia identyfikację, na przykład "Al- Fadl" któren był gubernatorem prowincji Ifriqiyya za rządów kalifa Haruna Ar- Raszida. Odczytasz imię "Al- Fadl" i już wiesz że to moneta Raszida.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Grudnia 2014, 16:29:13 »
Oczywiście wiem co znaczą pozostałe napisy, ale są to wersety z Koranu i nie wnoszą nic do identyfikacji, gdyż powtarzają się na wszystkich dinarach i dirhemach.
Wiem, ale nie powiem ;-) Tak się domyślałem, że to tekst stały i że z Koranu, bo raczej tam łacińskiej sentencji Arabowie by nie wsadzili... Może jednak uchyli Pan rąbka tajemnicy?

Jest to dziecinnie proste
Bo zna Pan literki. Generalnie zasady przez Pana podane mają zastosowanie dla monet mających legendy w najprzeróżniejszych alfabetach, ale w tym wypadku dla osób, które alfabetu arabskiego nie posiadły, będzie to czarna magia. Literatura pozwoliłaby na porównywanie metodą obrazkową imion władców, tak jak analfabeci arabscy są w stanie odróżnić tugry sułtanów osmańskich (tam na szczęście od pewnego momentu pojawiają się liczebniki cyframi, a te są jakoś łatwiejsze do przyswojenia).


Messiaen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Grudnia 2014, 03:39:36 »
Skoro Pana interesuje kompletna legenda tej monety, to proszę bardzo: na awersie (czyli tam gdzie na otoku jest zapisana data i mennica) w legendzie centralnej mamy:
لا اله الا
الله وحده
لا شرك له
Jest to tak zwana "szahada" czyli poświadczenie wiary- "la ilaha illa Allah wahidahu, la szaraka lahu" (nie masz boga krom Allaha jedynego, nie ma on sobie równych). Nad szahadą i pod nią widnieją dwa krótkie słowa, których nie mogę odczytać, gdyż są mocno wytarte. Są to jakieś imiona lub przydomki.
Z kolei na rewersie w legendzie centralnej nad imieniem Nasir- din Allah jest formuła محمد رسول الله "Muhammad Rasul Allah" (Mahomet Prorok Boży), zaś w legendzie otokowej mamy:
محمد رسول الله ارسله بالهدى و دين الحق ليظهره على الدين كله ولو كره المشركون
"Mahomet Prorok Boży jest, wysłany ku przewodzeniu i szerzeniu prawdziwej wiary wśród innych religii, nawet jeśli bałwochwalcy odrzucają ją".

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Grudnia 2014, 16:06:24 »
Dziękuję serdecznie, tego pierwszego się spodziewałem, drugie jest dobrą przestrogą dla współczesnych miłośników multi-kulti.

Mimo wszystko byłbym wdzięczny, gdyby ktoś podrzucił jakiś podstawowy korpus w tym temacie - nie wiadomo kiedy się może przydać.

 

R E K L A M A
aukcja monet